Sky-watcher 6" Dobson

Postceszka | 13 Wrz 2007, 11:59

Jako że widzę, że niewiele osób ma ten sprzęt, bo jednak 90% decyduje się na dozbieranie do 8", postanowiłem napisać Wam i tym którzy szukają o nim informacji, krótką recenzję po około 10h pod niebem - ciemnym prawie całkowicie (w odległości około 3-4 km jest 3,5 tysięczne miasteczko - moje).

Kupiony w DO za 840PLN.
Troche się naczekałem na niego, bo tak się składa, że jak czegoś potrzebuję to nigdzie tego nie ma. Ale przeżyłem.

OPAKOWANIE: tuba w 2 kartonach, folia, styropian; montaż w drugim kartonie.
SKŁADANIE: proste ok 10-15 minut.
WRAŻENIE: duży (jak dla mnie bo planowałem coś mniejeszego,ale dobrze że są fora).
OKULARY: Super 25 LER i Super 10, podobno Kellnery jak Wiehu gdzieś pisał, hmm... dobra na początek niech bedą, tydzień dwa i coś dokupie.
JESZCZE O ZAPAKOWANIU: zestaw do składania w środku, wszystko w osobnych workach, szkoda że okupary nie są w takiej gąbce, tylko worek i pudełko - cóż.
TRANSPORT: Dobson wchodzi mi do bagażnika Opla Corsy typu B, a tuba w kartonie na długość przekracza szerokość auta o yyy 2 cm. Rozkładam więc przednie siedzenie pasażera i kładę wzdłuż. Wiec do małej corsy wchodzę ja, sprzęt i dwie osoby z tyłu, ewentualnie ktoś mały do bagażnika, ale to chuba nielegalne :p

Z pogodą była i jest tragedia, ile jest pogody, tyle mnie nie ma w domu, co się zjawie - pogoda ucieka. Aż do przesady.

Ale... dwa razy udało mi się wyjechać.
Księżyc przy 48x wypełnia prawie całe pole widzenia, jest ostry i kontrastowy, ale daje po oczach. Przy 120x już można sobie po nim "pojeździć" polem widzenia. Troche ciemniej, ale bardzo, bardzo ładnie.

M31 przy księżycu prawie w pełni widoczna jako mgiełka na około 1/4 średnicy pola widzenia przy powerze 48x. Bez Księżyca przy 48x wypełniła mi cały okular w horyzontalu. Po długim wpatrywaniu pokiem oczka dostrzegłem nierównomierny blask niecentralnych rejonów galaktyki. czyli przy dozie wyobraźni i logiki można powiedzieć że widać lekko zarys ramion spiralnych. Przynajmniej tak mi sie wydaje.

MARS dość misko nad horyzontem, przy 48x widać już że nie jest to punkt. Przy 120x rozpoznałem fazę i ciutke nierównomierności w jego kolorze. Dość szybko ucieka. Zaznaczam że była spora wilgoć, a ja obserwowałem juz ze 3h, wiec MARS zostawiał poblask wkoło siebie, nie duży ale taki nawet nawet. Mysle że brak wilgoci i lepszy okular wyeliminują choć po części ten efekt.

PLEJADKI: bardzo ładnie świecą, widać że to gromadka, a nie jakieś tam gwiazdki. Szkoda, że przy 48x nie mieszczą się w polu widzenia.

I to na razie tyle :(
Wiecej nie widziałem, części nie mogłem odszukać, wiec nie chciałem tracić czasu i skupiłem się na tym co wiem gdzie jest. Żałuje że dotychczas nie upolowałem Jowisza, bo zawsze mi coś zawadza... pogoda, czas, nieobecność... wszystko przede mną.

A co do samego wykonania teleskopu to lustro myśle, że jest bardzo OK, obrazy są ostre i wyraźne. I tu nadciąga jedno krótkie pytanie: pewnie w wielu egzemplarzach tak jest, że przy zakrywaniu tuby, małe opiłki metalu odskrobują się od strony wlotu tubusa... mi kilka ok. 4 poleciały na lustro i leżą tam sobie. coś z tym robić? czy zostawić, może postukać? Wg mnie obrazu nie psują, są malutkie.
I coś jeszcze - kolimacja była OK, na razie nic nie kręciłem.

I teraz powiem, że to na razie tyle.
Mam nadzieje, że troszke to komuś gdzieś pomoże, bo pisałem to z 10 minut. Trzymajcie sie.

Dodam jeszcze, że ten Dobson to jak na razie i tak był dla mnie szczyt bo plany z kupnem zaczynałem od 400 PLN i jakiegoś refraktora w tej cenie, także że wykopałem spod ziemi dodatkowe 450 PLN to i tak mysle że duzo.
Ostatnio edytowany przez ceszka, 16 Wrz 2007, 12:46, edytowano w sumie 1 raz
Dobson 6"
S25mm, S10mm, PL8mm,
SkyMaster 15x70
EOS 350d
Awatar użytkownika
 
Posty: 107
Rejestracja: 28 Lip 2007, 15:09
Miejscowość: Chociwel

Postsaywiehu | 13 Wrz 2007, 14:04

Ceszka, pewno, że dużo dołożyłeś. Ale mam nadzieję, że nie żałujesz po fakcie. Najlepiej kiedyś porównaj obraz ze swojej szóstki z tym, co widać w Skyluxie, czy innym takim ;)

Życzę masy zadowolenia. Pamiętaj, że twój teleskop będzie prawdopodobnie świetnie nadawać się do planet i jaśniejszych gromad, na nich pokaże naprawdę na co go stać. To tak tytułem wstępu odnośnie okularków, jakie chcesz dokupić 8)

Te paproszki zostaw, niech sobie leżą. A jeśli wkurzą cię już na maxa- użyj może odkurzacza, optyka nie lubi stukania...
saywiehu
 

PostCharon X | 13 Wrz 2007, 16:20

Gratuluje zakupu. Na następnych obserwacjach musisz koniecznie zobaczyć gromady kuliste (M13, M92, M2, M15), planetarne (M27 i M57) i otwarte - hi ha Persei, M52, M34, M11 w pierwszej częsci nocy, a w drugiej częsci nocy około 3.00-4.00 M42 w Orionie i gromadki w Woźnicy (M36, M37, M38) i Bliźniętach (M35). I tak o 5.00 juz widać dobrze Wenus.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostPrzemysław93 | 13 Wrz 2007, 16:28

Gratuluje zakupu i życze aby dopisała tobie pogoda , to znaczy życze tego wszystkim :roll: bo ostatnio trudno złapać jakieś sensowne warunki :roll:
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postceszka | 14 Wrz 2007, 15:01

Wiechu: myśle że bedzie to Vixen NLV 5mm, o ile kasa pozwoli, a jesli sie nie uda, to jakiś plooossl 5 lub 6mm. Chyba, że macie coś lepszego do polecenia, co mogło by posłużyć do wyciągnięcia sporego powiększenia do planet i małych obiektów. Przyjmując że "jakiś" plossl kosztuje ok.120PLN, a taki lantan Vixena 5mm 380PLN, to czy różnica w obrazie warta jest 380-120=260PLN :?:

Dodatek do recenzji:
JOWISZ: wczoraj miałem 7 minut zamin zaszła na niego chmura, nawet nie było jeszcze ciemno, wiec przy 48x 4 księżyce i wyraźnie spłaszczona tarcza planety, przy 120x to samo tylko 2x wieksze :P dodatkowo widoczne dwa ciemniejsze pasy chmur oraz jakieś miejscowe przebarwienia, może wielka plamka sie złapała, ale trudo ocenić. wypas! ale żal, że przyjrzeć się nie zdążylem bo 7 minut to mało... a potem tylko ciemność...
Ostatnio edytowany przez ceszka, 14 Wrz 2007, 18:21, edytowano w sumie 1 raz
Dobson 6"
S25mm, S10mm, PL8mm,
SkyMaster 15x70
EOS 350d
Awatar użytkownika
 
Posty: 107
Rejestracja: 28 Lip 2007, 15:09
Miejscowość: Chociwel

Postbolid25 | 14 Wrz 2007, 15:12

Niestety różnica w kwocie odzwierciedla to co widzisz w okularze teleskopu.Człowiek patrzący na Jowisza posłem nie mając do porównania innych okularów z górnej półki uzna że obraz jest bardzo dobry i nie warto wydawać dużych sum na okulary.Niestety takie myślenie to błąd. Obserwując odległe obiekty astronomiczne potrzebujesz jak najlepszej jakości okularów dających ostre i kontrastowe obrazy,bo tylko wtedy przy dobrych warunkach jesteś w stanie zobaczyć subtelne szczegóły na tarczach Jowisza, Saturna czy Marsa.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostPrzemysław93 | 14 Wrz 2007, 15:51

To znaczy że potrzebny jest tobie dobry lantan np. NLV 5 :D
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostKrzysztof_P | 29 Lis 2007, 15:27

Witam. Osobiście doradzam zakup okularu orto w przypadku obserwacji planet i księżyca , gdyż są to okulary stworzone do obserwacji tych obiektów. I właśnie przy użyciu okularu ortoskopowego uzyskasz najlepszą jakość obrazu pod względem kontrastu i ilości szczegółów. Pozdrawiam i życzę dużo pogody.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PosttrickyKid | 04 Kwi 2011, 02:47

Czailem sie kupe czasu, ale wzialem wkoncu Synte 6" na dobsonie. Okazyjna cena, szybka decyzja i bingo! Nie kupowalem sprzetu zadnego, bo pewien typ co mi robil za autorytet w kwesti astronomii, odradzal przeznaczania na teleskop kwoty mniejszej niz 2000. Dzisiaj mysle, ze sie mylil. Pare slow o tym jeszcze na koncu.
Dorwalem dwa okulary z oznaczeniem PL25mm i PL6.5mm (plossl?) Oto co udalo mi sie wyciagnac w dwoch podejsciach przy sensownych warunkach.(ciemne niebo na wsi, generalnie wypas warunki jak nie ma chmur)

DZIEN 1 - pierwszy kontakt z Synta 6"(obserwacje prowadzone miedzy 22.00-1.00)
1. m35, m36, m37, m38 - przez lornete z lapy widoczne jako slabe plamki. Synta pozwolila odkryc prawdziwe piekno tych gromad!
2. NGC 869, NGC 884 w Perseuszu - fajne na lornete, ale znowu: Synta robi miazge na nich lepszą niż z emkami powyżej!
Gromadki robia wrazenie dzieki ostrosci tych malych gwiazdek, ktore wygladaja jak okruchy szkla rozsypane na czarnym aksamicie. Wkretka do tego stopnia, ze zaczalem je liczyc :D
3. M42/43 - Juz na kornecie widac bylo fajnie jasny punkcik i mgielke. Ale w Syncie jest juz ten "trapezik" z zajebisciutkich maluczkich gwiazdek. Na 6.5 naprawde fajnie sie prezentuja te mglawiczki. Wiem, ze dnia pewnego chcialbym je zobaczyc z jakims filtrem. Nie wiem jeszcze jakim ;-) jakims kotry podkresli te "mgielki". Wszelka rada mile widziana!
4. Plejady najlepsze na lornete. W Syncie na 25mm nie wchodza cale w kadr. Chociaz z drugiej strony mozna skupic sie na ich glebi. Widoczki piekne.
5. Uklad gwiazd HR1427/BSC75-85 w Bylku jest poprostu zjawiskowy. Swietnie bylo go sobie oblukac w koncu na "sztywno" Syntą.
6. M44 w Raku - kolejna przyjemna gromadka. Mniej gesta, ale fajniutka. Ominalem m67 po chwili poszukiwania.

I to wszystko bylo naprawde fajne! Powyzsze obiekty nie zajely wielkich trudnosci aby je odnalezc i sie im uwaznie przyjrzec. Na plastikowym krzesle ogrodowym udalo mi sie ogarnac w miare komfortowe sterowanie dobsonem. Zeby namierzyc cos w okolicach zenitu, trzeba sie nagimnastykowac. Ale po drugim dniu obserwacji, okazalo sie ze tylko kwestia wprawy :-)

DZIEN 2 - kolejny lewel

1. Na dziendobry przelecialem wszystkie ostatnio zaobserwowane obiekty.
2. Zaobserwowanie M81/82 sprawilo, ze poczulem sie zdobywca! Chociaz nie powiem, spodziewalem sie wiecej. Widzialem obie galaktyki w 25ce w jednym kadrze co daje naprawde czadowy efekt. Nie zbyt wyraznie, brak detalu jest od razu odczuwalny i chcialoby sie wiecej ostrosci i szczegolow. Ale jest satysfakcja, bo w cygarku widac splaszczony obloczek a i m81 ewidentnie jasniejsza i wieksza chmurka. Mimo wygorowanych oczekiwan poczulem, ze to jest juz to! Nie powiem, troche to potrwalo zanim wylapalem te obiekty ale to mialo duzy wplyw na koncowa satysfakcje. Ale po nitce do klebka i jakos poszlo. Po pierwszym dniu w miare przywyklem do odwroconego obrazu. (btw. jest jakis patent na to zeby odwrocic obraz?)
3. Mialem mocny plan na M1, ale nie bylem w stanie jej wychwycic.
4. SATURN - ktory zrobil mi szybkie KO. W obu okularach. Lukasz gałami i lornetka i widzisz fajna żółtą gwiazde. Yhym, taa, gwiazde.... ;-) Lukasz Synciakiem a tu sie nagle ukazuje taki miniaturowy SATURNik. Ale jakze jaskrawy, jasny i wyrazny! Swiecil *j**** jak zarowka :D
Od razu zrozumialem, ze zakupie kiedys sprzet na planetki. Wrazenie niesamowite, jaralem sie jak dziecko!

Podkreslam fakt, ze jestem totalnym amatorem ktory zajaral sie po obserwacjach w styczniu tego roku, w tym oto planetarium:
http://www.astronomie-wien.at/astro_suc ... gsort=3010
Tym oto zabytkowym teleskopem:
http://www.astronomie-wien.at/fileadmin ... /2/h20.jpg

Noc byla bezchmurna WRAZENIE NIESAMOWITE!

Od tamtej pory planowalem zakup jakiegos sprzetu. Dorwalem Synte na pelnej okazji i zajawce i zaiskrzylo. Mam wrazenie, ze laicznie nastawiony zawodnik, moze sie zrazic. Trzeba troche zaciecia, ale polecam kazdemu koncowy efekt w postaci pelnej satysfakcji. Ja juz rozkminiam w jaki okular zainwestowac. Chyba 2" jednak, ale jaka...? filtr jakis ktos poleci na klasyku?
poradzicie cos?
pozdro!

e dit: lepsza fota tego zabytkowego kozaka:
http://seite360.files.wordpress.com/201 ... nwarte.jpg
http://cdn2.venyoobot.de/images/gj/wu/g ... 00_400.jpg
Obecnie tylko Celestron SkyMaster 12x60
 
Posty: 12
Rejestracja: 24 Sty 2011, 10:01

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

AstroChat

Wejdź na chat