* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 
 Temat postu: Soligor 200/800
PostWysłany: Pią Gru 02, 2005 12:25 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Poznań
Cześć
Na wstępnie chciałbym zaznaczyć że recenzja będzie rozszerzana w miarę możliwości, czasu i spędzonych nocek ze sprzętem. W pierwszej części opisze mechanikę tuby i montażu, którego używam oraz pokażę fotki sprzętu. Następnie będę opisywał wrażenia z obserwacji, a recenzję zakończę podsumowaniem.
Posiadaczem teleskopu jestem od 18 listopada 2005 roku. Teleskop kupiłem z drugiej ręki po bardzo atrakcyjnej cenie. Ma on ok. 2 lat, ale nie widać najmniejszych śladów użytkowania (poprzedni właściciel musiał bardzo o niego dbać albo leżał w koncie). Dlaczego wybrałem akurat ten teleskop? Otóż jest on bardzo mobilny i lekki dzięki czemu można go łatwo transportować. Ponadto jest to idealny teleskop do obserwacji obiektów głębokiego kosmosu (galaktyki, mgławice itp.), na czym najbardziej mi zależało. Jego światłosiła czyni go bardzo dobrym instrumentem do astrofotografii. Razem z moim montażem astro5 i przerobionym webcamem mam zamiar powalczyć z foceniem DS'ów.
Parametry:
-System optyczny: Newton
- Średnica zwierciadła: 200mm
- Ogniskowa: 800mm
- Światłosiła: 1:4
- Zdolność rozdzielcza: 0,58"
- Wyciąg okularowy: 2"
- Długość tuby optycznej: 725mm
- Waga tuby optycznej: 6,8kg
- Szukacz: 8x50mm z krzyżem
- Teoretyczne użyteczne powiększania: 40x-400x.
- Montaż paralaktyczny: Astro-5 wyposażony w podświetlaną lunetkę polarną oraz ciężki statyw teodolitowy.
Pierwsze wrażenia:
Po zajrzeniu do środka okazało się, że lustro jest trochę okurzone, ale mi to specjalnie nie przeszkadza. Dopiero gdy będę miał kolimator, wyjmę lustro i je umyję. Sama tuba nie wydaję się być duża, dopiero po zamontowaniu jej na montażu widać jaka jest duża. Bardzo dobre wrażenie zrobił na mnie szukacz 8x50 i wyciąg 2". Słyszałem, że wyciągi w Soligorach są słabej jakości a tu miłe zaskoczenie. Wyciąg chodził bardzo płynnie i jest w dodatku wyczerniony. Generalnie sprzęt na pierwszy rzut oka bardzo mi się podoba.
Elementy teleskopu:
Tubą - waga tuby według producenta wynosi 6,8kg, czyli bardzo mało jak na newtona o średnicy 20cm. Wykonana jest ze zwiniętej blachy. Z tyły znajduje się 6 śrub.
Wyciąg - wygląda bardzo solidnie. Chodzi bardzo płynnie, jest wyczerniony i posiada śrubę dociskową, jest oczywiście wyposażony w adapter do okularów 1,25".
Szukacz - szukacz jest mocną stroną teleskopu. Jego pole jest wystarczające. Ostrość nastawia się poprzez kręcenie obiektywem. Niedługo zamontowane zostanie podświetlanie krzyża nitek.
Montaż - typowy przedstawiciel montaży typu: Eq-5. Nie posiada mocnych luzów w osi RA i DEC dzięki czemu mikroruchy chodzą bez skoków. Montaż jest wystarczający do soligora i utrzymuje go bez najmniejszych problemów. Wyposażony jest w podświetlaną lunetką polarną (podobno lepsza niż w Vixenach). Jak już wspomniałem teleskop ma służyć również fotografii, dlatego jego PE nie może być za duże. PE mojego montażu wynosi + - 17". Montaż ponadto wyposażony jest w silniczki meade od zestawu 492#(muszę dokupić jeszcze autostara bo bez niego silniczki nie chodzą :roll: ). Zapomniałem dodać że montaż również jest używany i ma ok. 2 lata, jego stan oceniam na bdb. :o
Statyw - Co to dużo mówić, statyw teodolitowy jest bardzo dobry dzięki czemu nie występują drgania. Jest nieporównywalnie lepszy od tych aluminiowych.
Daję parę fotek:
ImageImage
ImageImage
ImageImage
ImageImage
Image

C.D.N
P.S Dovetail to własna robota 8)

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i inne.

Temat postu:
PostWysłany: Sob Gru 03, 2005 11:04 am 

Miejscowość: Łomianki /k Warszawy
No to czekamy na pogodę i dalszą część recenzji. Z pewnością interesujące byłoby porównanie MT-800 z innymi teleskopami (tymi, które posiadałeś lub miałeś okazję użytkować).

Pozdrawiam,
Dominik

Temat postu:
PostWysłany: Sob Gru 09, 2006 9:14 pm 

Miejscowość: Miechów
Czy tym teleskopem da się oglądać coś na ziemi??

Temat postu:
PostWysłany: Sob Gru 09, 2006 9:20 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Poznań
Tak bez problemu, ale obraz jest odwrócony :lol:

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i inne.

Temat postu:
PostWysłany: Nie Gru 10, 2006 8:22 pm 

A co musze zrobić aby go odwrócić??

Temat postu:
PostWysłany: Nie Gru 10, 2006 8:48 pm 

Miejscowość: znikam
moze telep przekrecic ?
Na filmach widzialem jak telewizory przekrecali gdy obraz do gory nogami byl.
ps. jakis erecting eypiece ponoc pomaga bez przekrecania :?:

Temat postu:
PostWysłany: Nie Gru 10, 2006 9:34 pm 

Miejscowość: Jarosław
Dąbek napisał(a):
A co musze zrobić aby go odwrócić??

Pojawiło się coś takiego - soczewka prostująca obraz:
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopp ... 92db5e644c

Z tym, że na pewno wpływa na jakość obrazu.

Temat postu:
PostWysłany: Nie Gru 10, 2006 9:44 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa
Patrząc na jej cenę to pewnie znacznie ... :roll:

Profil E-mail  

Temat postu:
PostWysłany: Pon Gru 11, 2006 11:24 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Jest prosta rada, ustaw teleskop wyciagiem do góry i patrz głową skierowaną w stronę obserwowanego obiektu a ludzie będą chodzic nogami po Ziemi a nie w chmurach :lol:

Fujinon 10x50, MT-800, Santel 180/1800, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

Temat postu:
PostWysłany: Pon Gru 11, 2006 2:39 pm 

Dzięki za rade!!

Temat postu:
PostWysłany: Nie Mar 11, 2007 4:09 pm 

hej a kiedy będzie twoja recenzja Synty 8 :D

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości