Kilka słów o synta 8

PostJoker7 | 02 Kwi 2016, 18:33

Kilka słów ode mnie o tym teleskopie. Największą wadą konstrukcyjną jest prosty szukacz który zupełnie nie nadaje się do tego teleskopu ponieważ aby go użyć musimy bez mała kłaść się na tubie, typowy łamacz karku. Teleskop waży 20kg na kontrukcji Dobsona która pozwala bez problemu zastosowywać powiększenia planetarne rzędu 200x. Aby swobodnie używać tego teleskopu i nie klęczeć podczas obserwacji i nie nadwyrężać kręgosłupa zmuszony byłem skonstruować prostą platformę mocny taboret na to płyta OSB w środku przykręcona srubą a na bokach 4 kątowniki zabezpieczające przed ześlizgnięciem teleskopu, i tej platformy stołkowej używam zawsze bardzo skutecznie na każdej obserwacji skutecznie chroniąc kręgosłup od przeciążeń i zapewniam sobie komfortowe obserwacje na stojąco, normalnie powinienem to opatentować :!:

Możliwości obserwacji planetarnych tego teleskopu oceniam na dobre (6/10) przy dobrym seeingu mogę swobodnie stosować okular TS HR planetary 6mm dający 200x powiększenia. Na powieszchni Jowisza widać delikatnie WCP w kolorze
pomarańczowo brązowym trzeba sie wpatrywać, z dwóch głównych pasów jeden zaczyna sie bardzo delikatnie rozdzielać i tu też trzeba się wpatrywać potrzebne są zdrowe oczy, na głównych dwóch pasach zaczynają majaczyć postrzępienia, nierównośći, do tego widać jeszcze pasy północ południe delikatnie zarysowane ale widoczne bezproblemowo. Jako wcześniej użytkowałem Newtony 114/900 i 130/900 które w zasadzie pokazują tylko dwa głowne pasy na Jowiszu w mojej ocenie (4/10) to przeskok w syncie 8 jest zdecydowanie zauważalny. Eksperymętując z okularem Hyperion 8mm w tym teleskopie co muszę powiedzieć okular ten spisywał się
bardzo słabo ledwo radząc sobie z powiększeniem 150x przy różnorakim seeingu więc stanowczo go odradzam na konto
TS HR planetary gdzie spokojnie do księzyca można by użyć okularu 5mm i przy odrobinie szczęsćia na Jowiszu raz na kiedyś. Udało mi się nawet obserwować cienie księżyca rzucane na pas Jowisza wiadomo tutaj seeing albo pozwoli nam na zastosowanie 200x albo trzeba czekać na lepszy. Załanczam grafike Jowisza ze stellarium która mniej więcej oddaje jakiego Jowisza widziałem z synty 8".


DSy z synty 8 moje obserwacje DSów przeprowadzałem na ciemnym wiejskim niebie z całkowicie wygaszonymi latarniami a noce są na tyle ciemne że nie widać własnych dłoni z odległosći 15cm. Głownie używając okularów Maxvision 20mm i Meade 5000 32mm. Tutaj dobrą wiadomośćią jest to że przy dobrym seeingu potrafiłem dostrzec nawet kilkanaśćie galaktyk podczas sesji nocki, jednak galaktyki w wiekszośći przypominały kreski i rozswietlone kółka mgiełki zapomnieć trzeba o ramionach spiralnych takiego czegoś tu nie zobaczymy, mam wrażenie że tutaj teleskop już coś nam pokazuje jednak pozostawia wrażenie na byciu w połowie drogi Dsowych obserwacji, można się poczuć jak nadgryziona kanapka albo jak to jest miedzy młotem i kowadłem. Coś widzisz, troszeczkę, wiesz że można więcej ale masz tylko tyle :wink: Więc dla osób zainteresowanych DSami mających ciemne niebo zdecydowanie odradzam ten teleskop bo po prostu będzie niedosyt i tutaj zdecydowanie trzeba celować w lustro najlepiej w okolicach od 12". Bo inaczej będzie takie uczucie jakby korzystał z półśrodków. No chyba że faktycznie kogoś zadowala mgiełka i chce na tym poprzestać, no to chyba że tak. M13 z tego sprzetu też rewelacji nie było i jw kłania się większe lustro. Moja ocena synty 8 na DS to (5/10). Ze śrutówki słonia nie ustrzelimy, potrzeba sensowniejszego kalibru.


Gwiazdy tu przyjemne zaskoczenie w opisie napisali że w zasięgu tego teleskopu jest około 3 mln gwiazd i potwierdzam obserwacje gwiazd tym teleskopem to coś wspaniałego, możemy się nim dopatrzeć całych wysypisk chałd gwiazd miljonów gwiazd aż oczopląsu można dostać. Jaśniejsze gwiazdy widać punktowo jak mieniące się diamenciki patrzenie na nie może sprawiać sporo frajdy. Tutaj odkryjemy jak ogromne jest niebo wszędzie jakieś gwiazdy. W niektórych miejscach to wrażenie jakby ktoś garśćiami mak na kartke papieru sypał tyle gwiazd na niebie jak piasku na pustyni :D
tutaj wystawiam syncie ocenę (8/10).

Reasumująs synta 8" to dobry teleskop a w cenie do 1200 zł bardzo dobry :wink: wszyscy potencjalni kupcy powinni zdawac sobie sprawę że Dobson od 8" to już jest mebel gdzie trzeba zdrowej łapy 40cm w bicepsie jak moja żeby to tachać, najlepiej trzymac to na jakims wózku na kółkach z szybkim dostępem do miejsca obserwacji bo inaczej bo z tachaniem tego jest naprawdę ciężko. Ktoś kto ma wyobrażenie że schowa go do plecaka jest w bardzo wielkim błędzie
ogromnym błędzie. Teleskop ten przy jego dość ograniczonych możliwośćiach DS nie nadaje się do obserwacji tych obiektów z balkonu w mieśćie gdzie są latarnie, łuna i duże zanieczyszczenia światłem, można go wykorzystywać do obserwacji planetarnych i generalnych nieba. Teleskop ten jest lepszy od mniejszych newtonów z 114 i 130mm które i tak warto kupować jak się nie ma na synte 8.
Załączniki
Kilka słów o synta 8: Jowisz synta 8 pow 200x.png

QUIS UT DEUS!
Sky Watcher 114/900 EQ1
Sky Watcher 130/900 EQ2
Sky Watcher 200/1200 Dobson

Lornetki: 10x50, 10-30x60, Revue 7x50, SkyMaster 20x80
Okulary: Meade plossl 5000 32mm 2"/ ES Maxvision 20mm/ SPL 10mm/ HR planetary 6mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 321
Rejestracja: 12 Gru 2013, 21:14
Miejscowość: Syntów

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

AstroChat

Wejdź na chat