Celestron NexStar Evolution 9.25"

PostZainteresowany | 22 Mar 2015, 14:16

Miałem kiedyś (15 lat temu) chińskiego Newtona Bresser'a - to był dramat. Dlatego i tym razem mimo wszystko byłem pełen obaw. Niesłusznie! Wykonanie pierwszorzędne. Tuba przepięknie wykonana, obudowa lustra głównego (dno tuby) to odlew aluminiowy. Pokrętło ostrzące pięknie wykonane, gumowane. Brawo. Montaż na jednym ramieniu to również wysokiej jakości odlew. Wszystkie odlewy malowane na czarno farbą proszkową na estetyczny mat. Całość świetnie zaprojektowana przez designerów, utrzymana w spójnej kolorystyce (czerń z pomarańczem). Trójnóg ultra solidny, tacka na okulary mocowana pomiędzy nogami trójnoga również odlana z aluminium. Złożenie całości było proste (a jestem laikiem w astronomii). Niestety wadą w pewnym sensie jest ograniczona mobilność. Nie da się całości przenieść z domu do ogrodu w jednaj całości, najlepiej w 3 kawałkach: tripod, tuba, montaż. Złożenie wszystkiego do kupy jest bardzo szybkie. W sumie najwięcej czasu zajmuje wypoziomowanie trójnogu, na szczęście jest wyposażony we własną poziomicę. Przed wyjściem do ogródka polecam doładować montaż, wyposażony we własny akumulator, załączoną do zestawu ładowarką. Przyznam jednak, że montaż był częściowo naładowany chociaż nie nosił śladów użycia (np w sklepie).
No dobra, zaczyna się zabawa. Jest marzec, godzina 20:00, ściemnia się, na niebie widać gołym okiem Jowisza i Wenus. Teleskop ustawiony. Zwalniam oba sprzęgła, przez ich odkręcenie. No i centruję szukacz z laserową kropką na Jowiszu przy użyciu okularu standardowego 40mm. Działa bezbłędnie! Zakręcam sprzęgła. Czas na procedurę kalibracji (alignement). Pilot na kabelku oczywiście nie jest podłączony, po co, mamy wifi i apkę na iPhonie (SkyPortal). Odpalam teleskop. Sygnał wifi miga (znaczy jest nadawanie, ale brak połączenia). Odpalam telefon, wchodzę w ustawienia sieci, widzę nową sieć mojego Celestrona, klikam "w nią", aby się połączyć i po chwili widzę, że jestem połączony. Wychodzę z ustawień, odpalam SkyPortal, klikam w ikonę teleskopu i pojawiają mi się dwie dodatkowe ikony: "Connenct and align" i "Connect". Wybieram tą pierwszą. Apka informuje mnie o nawiązaniu połączenia z teleskopem, co widzę również po niemigającym już znaczku wifi na montażu. Aplikacja podpowiada, wybierz pierwszą gwiazdę. Którą? W życiu tego nie robiłem. Prawie nic na niebie nie widzę poza Jowiszem i Wenus. Klikam palcem w Jowisza i zatwierdzam. Przy pomocy telefonu nakierowuję teleskop na planetę. Apką zmniejszam szybkość i mikroruchami (z telefonu!) centruję planetę w okularze. Jest pierwszy widok z mojego teleskopu. Malutki Jowisz i 3 księżyce. Widać na nim nawet 2 beżowe pasy. Widok perfekcyjnie ostry, księżyce jak kropki, żadne gwiazdki, ale nie czas na obserwacje. Centruję Jowisza w okularze i naciskam na telefonie \"Align\". Apka natychmiast podpowiada, wybierz drugą gwiazdę. Co też czynię. Wybieram Wenus i jadę teleskopem. Troche to trwa bo to druga strona nieba. Centruję widok i zatwierdzam w telefonie. Kolejny komunikat, wybierz trzecią gwiazdę. No tym razem musi być gwiazda, więcej planet nie znajdę. Ale skąd mam wiedzieć, że wybrana gwiazda w apce to ta którą namierzę w teleskopie? Wariactwo! Ale pomyśleli i o tym. Jest opcja w aplikacji "kompas", włączam ją i trzymając telefon przed oczami obserwuję niebo zerkając w telefon. Aplikacja podświetla wyraźnie najjaśniejsze gwiazdy, wybór jest oczywisty, nazwy gwiazdy nie powtórzę, wyraźnie odcina się w aplikacji i na niebie. Po naprowadzeniu na gwiazdę i zatwierdzeniu jej w telefonie aplikacja informuje mnie o zakończonej procedurze kalibracji.
Połączenie montażu z telefonem to genialny pomysł. Za jednym razem eliminuje się konieczność podawania pozycji GPS, daty, godziny i ustawiania teleskopu w kierunku północnym. Rewelacja.
Teleskop jest gotowy do obserwacji. W pół godziny przelatuję po hiciorach nieba. Trochę zimno. W 40mm okularze oglądanie jest przyjemne, w 13mm już nie tak bardzo, Jowisz jest dużo większy, ale niewygodnie się go obserwuje. Trochę mi to przypomina zaglądanie gdzieś przez szparkę, mało widać, niewygodnie, chociaż obrazy są ostre. Wracam do 40mm. Galaktyka w Andromedzie, widzę tylko jądro, resztę sobie wyobrażam. Wypełnia pewnie cały okular. Mgławica w Orionie M42 widoczna jest nieźle, szkoda, że czarno biała. Generalnie DSy są czarno białe, poza planetami i gwiazdami. Każdy obiekt jest znajdywany bez pudła, idealnie. Maszyna bajka. Tylko trochę mało przez to widać, a to 9,25"! Jestem ciekaw, co można osiągnąć inwestując w 2" diagonal (kątówkę), bo otwór w tubie jest 2", a w standardzie dostarczają małe tanie lusterko łączone przejściówką. Czy dojdzie do oka więcej światła, co umożliwi zastosowanie większego powiększenia? Przy ogniskowej 2350, okular 40mm daje powiększenie 59x oraz źrenicę wyjściową 4mm. Mniej strat światła na dobrym 2" lusterku/pryzmacie, mniej strat światła na dobrym okularze 40mm i może obraz będzie trochę lepszy... Ile, czy warto inwestować kolejne 1500 zł w diagonal i okular? Czy to w ogóle będzie widać? Generalnie sprzęt fenomenalny, oczywiście podstawowy osprzęt dstarczany w standardzie jak "darmowe" okularki plosl i lusterko 90 stopni w przyszłości do wymiany. Ale optyka, montaż, trójnóg i cała filozofia obsługi przez aplikację to kosmos. POLECAM i pozdrawiam.
 
Posty: 2
Rejestracja: 28 Lut 2015, 09:13

 

Postxaos | 09 Cze 2015, 08:09

Przymierzam się do zakupu modelu Evolution 8". Powiedz co Cię przekonało do 9,25"? Miałeś możliwość porównać oba modele? Zastanawia mnie po prostu, czy różnica w obrazie jest zauważalna podczas użytkowania?
Kowa 99A, SW 130/650Her, SW150/750Her, SW MAK150/1800, HO 12"/1372 Ultra Light, Omegon 2x56
Awatar użytkownika
 
Posty: 14
Rejestracja: 01 Gru 2014, 15:53

 

PostZainteresowany | 31 Maj 2016, 17:48

Rozmiar mnie zainteresował i to, że ja wszystko muszę mieć profesjonalne. Ale zapalu nie starczyło.
Tak bardziej na poważnie to to, że tylko 9,25" może bez strat korzystać z 2" okularów bo taki otwór ma tuba. W wersji 8" otwór na diagonal ma 1,25".
Apropos.
Sprzedaję swój teleskop z okularami za jedyne 8 kPLN. Igła
 
Posty: 2
Rejestracja: 28 Lut 2015, 09:13

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat