Teleskop Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2 (BKP15075EQ3-2)

PostStonuk | 29 Sie 2016, 10:30

Witam
Od miesiąca stałem się szczęśliwym posiadaczem owego teleskopu, chciałbym się podzielić moją opinią i spostrzeżeniami na temat teleskopu ,który większość czasu będzie wykorzystywany do obserwacji balkonowych.

Sprzęt doszedł do mnie następnego dnia po złożeniu zamówienia w 2 dużych pudłach starannie zapakowany. W jednym z pudeł jest montaż a w drugim tuba optyczna. Rozpakowanie tego wszystkiego zajęło mi jakieś 15min. Natomiast złożenie teleskopu postępując zgodnie z instrukcją jakieś 30min. Przy składaniu teleskopu powinno się zwracać uwagę na odpowiednie wyważenie obciążników i środka ciężkości tuby w innym wypadku montaż będzie strasznie gonił. Po złożeniu teleskopu następne co trzeba zrobić to skalibrować szukacz. Najlepiej jest nacelować teleskopem w jakiś punkt szczególny, ustawić go na środku przy powiększeniu około 75x i ustawić tak aby nitki szukacza przecięły się na tym punkcie(miejscu). Poniżej opiszę okiekty widziane przez ten teleskop w mieście i pod bardzo ciemnym niebem.
OBSERWOWANE OBIEKTY NA BALKONIE:
-Księżyc -Piękny, mnóstwo kraterów i mórz.
-Słońce-Obserwowałem je z użyciem projekcji, widać plamy lecz przez ten rodzaj obserwacji przypaliłem lekko okular :lol:
-Saturn- pierścień widoczny, 2 księżyce, nie widać przerwy cassiniego
-Jowisz zachodzący- 2 pasy i galileuszowe księżyce
-Mars- czerwona tarcza bez szczegółów
-Neptun- mała gwizdka
-Albireo- pięknie rozdziela i pokazuje kolorystyczny kontrast między gwiazdami.
-Gromady otwarte- widać wszytskie z katalogu messiera, które miałem okazje oglądać i większośc z NGC
-M22- wygląda zadowalająco jak na widok z miasta
-Mgławica Omega- wygląda bardzo dobrze jak na widok z miasta
-Mgławica Laguna, Trójkolistna kończyna- zauważalne ale niestety w tym wypadku szału nie ma :)
-Mgławica Hantle- wyglądam całkiem ok
-Gromady kuliste katalogu messiera- widoczne ale kątem oka jako małe mgiełki
OBSERWOWANE OBIEKTY POD CIEMNYM NIEBEM:
-Saturn- 5 księżyców i przerwa cassiniego i pas w atmosferze
-Mars- "FAZY"
-Wenus-"FAZY"
-Jowisz- Kulka gazu :) jest za nisko nad horyzontem
-Uran- mała tarczka i jeden księżyc kątem oka
-Neptun- widać trytona katem oka :shock: :shock: Sprawdziłem w stellarium :)
-Na pewno widać wszystkie obiekty katalogu messiera
-M31- super widać 2 galaktyki satelitarne
-Gromada kulista w herkulesie i M22- lekko rozdziela je
-M81 i M82- Całkiem ok widać obie w jednym kadrze
-Inne galaktyki to tylko małe mgiełki bez wyraźnego kształtu
-Mgławice oprócz planetarnych i kilku wyjątków to jakaś porażka :)


ZALETY:
-Cena
-Możliwość rozbudowy
-6 cali porządnego zwierciadła
-Wygląd 8)
-montaż paralaktyczny i łatwość jego ustawienia(nie do końca dokładnie ale ujdzie)
-Piękne obrazy planet
-Możliwość podstaw astrofotografii
-Teleskop nadaje się na balkon ale trzeba korzystać z niego jak z azymutala :mrgreen:

Wady:
-Obraz mgławic
-Chwiejący się montaż
-Montaż paralaktyczny- nie da sie go ustawić na balkonie wtedy przeszkadza

Podsumowanie:
Teleskop jak za cenę 1400zł naprawdę daję rade, został przeze mnie kupiony do obserwacji balkonowych i spełnia tą funkcje przyzwoicie. Już wiem ,że głównie nastawie się na obserwacje planetarne bo z nimi sobie najlepiej radzi ten teleskop.
Sprzęt polecam jeśli ktoś będzie oglądał(wizual) np.na balkonie w innym wypadku lepszym wyborem pod ciemne niebo będzie Synta 8 cali na Dobsonie.

OCENA 8/10
 
Posty: 15
Rejestracja: 05 Lip 2016, 15:58

 

PostSebyaa | 30 Mar 2017, 17:06

No i super, chyba kupię ten teleskop, bo gość na olx, chce sprzedać po 80% ceny rynkowej. Podobno się przeprowadził i nie ma jak używać/nie ma czasu. Na start będzie w końcu coś porządnego :D
Wszechświecie, mam Cię na oku ;D
A z takich przyziemnych rzeczy ucze włoskiego (jakby ktoś chciał korków to zgłaszać się PW) :)
 
Posty: 3
Rejestracja: 17 Mar 2017, 16:32

 

Postdominikrd | 31 Mar 2017, 12:32

Miło wspominam ten zestaw ponieważ był on moim pierwszym teleskopem. Z tego zestawu pozostała mi tylko tuba, którą wykorzystuję do astrofotografii.
Ze swojej strony mogę poradzić (jeśli znajdziesz) to zainwestować w stalowy statyw. Różnica pomiędzy aluminiowym a stalowym jest bardzo duża.
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat