Synta 305/1500 obalamy krowie mity...

PostIgnisdei | 26 Lut 2008, 00:22

Dziś stałem się szczęśliwym posiadaczem synty 12". Nie jest to już pierwszy wątek o tym teleskopie na tym forum, jednak z racji że przez me ręce przeszło już kila telpów mam pewną skalę porównawczą i mogę co nieco o tej krowie powiedzieć.
Otóż dla wszystkich którzy kochają dużą aperturę i cenią sobie mobilność to nie jest dobre rozwiązanie, to po prostu :krowa z prawdziwego zdarzenia...
Jej właściciel musi mieć duży samochód, najlepiej combi oraz dość mocną krzepę. Dlaczego tak jest niech powiedzą liczby: dla przykładu długość tuby to niemal 1,5 m, jej szerokość to 36cm. Dobson jest ciut solidniejszy od 8" i na pewno szerszy. Waga tuby optycznej z szukaczem to bagatela ponad 22 kg. Gdy dodamy do tego 17kg dobsona + akcesoria zbliżamy się do okrągłej 40kg. Samo LG to 9,3 kg wg elektronicznej wagi osobowej. Patrząc w zenit czyli trzymając tubę w maksymalnym pionie, mamy okular na wysokości 1,50m. Nawet przy niskim wychyleniu ciężko spocząć na małym zydelku.
De facto obserwuje sie w pozycji pół-kucznej.
Ale od początku. Kupiłem telpa na allezło. Wole zwykle kupować u gości mających małe firemki bo można nawet fajnie u nich utargować nie są tak sztywni i nieubłagani jak duże renomowane firmy. Co też zrobiłem. Jak się z resztą domyślałem towar przyszedł do nie wprost z Delty. W środku oczywiście była też gwarancja Delciana.

Przyszła w trzech paczkach: dobson, lustro, tuba.

Image

Lustro zrobiło na mnie wrażanie swą arcy sporą masą. LW to też niczego sobie szkiełko. Czy LG to pyrex?
Sam nie wiem w specyfikacji w aukcji.. było tak napisane..Mi sie coś nie wydaje.

Image

Kiedy przyszło mi łączyć lustro z tubą optyczną.. niemiłe wrażenie przynajmniej połowa śrub nie daje się dokręcić do końca. Tuba musiała leżeć długo kartonie i uległa lekkiej deformacji na obrzeżach. W końcu dokręciłem na tyle na ile pozwoziły mi moje śrubokręty.
Teraz, na co warto zwrócić uwagę? czyli co różni tą krowę od popularnej 8" ki prócz oczywiście rozmiarów. Na pewno to że dobson nie ślizga się już na teflonowych podkładkach ale na wymyślnych łożyskach, przypominających tarczę strzelniczą. Są ta wpisane w koło małe walce, toczące się po metalowych okręgach przylegających doń z góry z dołu.
Toczy sie naprawdę bez oporów,to spora odmiana.
Image


Druga rzecz to system kolimacji lustra głównego: niezwykle elastyczny, oparty na pokrętłach i gałkach umożliwia kolimację bez użycia śrubokręta.
Pobieżna kolimacja "na kapturek" zajęła mi zaledwie w 10 min.
Resztę z pewnością dokona kolimator 3d w Sajwiehowie.
Na lustrze metalowa konstrukcja - podejście pod wentylator.
Image

Duże wrażenie zrobił też na mnie wyciąg crayforda...jako dotychczasowy użytkownik wyciągów ząbkowanych upajałem sie lekkością ogniskowania na łożyskach.

Po złożeniu monstrum doznałem szoku: z jaką tak naprawdę krową mam do czynienia.

Image

Zrobiłem też test samochodowy: wcześniej tuba 8: stała sobie na przednim siedzeniu, teraz "no way"
Niestety rodzinne wypady z teleskopem do Rzeszowa nie wchodzą już w grę. Pozostaje mi moja lorneta i telpy kolegów w Raniżowie.
Tego po postu nie da się zapakować razem z żoną dzieckiem i walizami.

Zmorą taniego wyciągu syncianego była też spora utrata osiowości przy cięższej optyce, podwiesiłem więc moje najmasywniejsze akcesorium barolwa 2" soligora i swana 40mm 2".
W 8" była to niezła, stercząca pała. Tu układ ginie przy grubości "pnia" tuby.
Co najważniejsze nie zauważyłem najmniejszej zmiany w osiowości.
Ten wyciąg jest naprawdę niezły.
Image
Ogólnie ładnie wyczerniona, brak większych odblasków własnych. Cela lustra niestety nie wyszlifowana do końca, ma zadziory blachy mogące przeciąć skórę. Optyka napylona prawie idealnie, i nie zauważyłem żadnych przebarwień czy rys. Szkoda tylko, że poszczególne podzespoły wcześniej sie nie widziały.

Zrządzeniem losu dziś widać było gwizdy. Zatem było "pierwsze światło" Choć seeing był mniej niż przeciętny. Zaliczyłem z ręki kilkadziesiąt ds-siaków. Pierrwsze co mnie uderzyło to mleczne tło...Takie lustro to miecz obosieczny łapie świtało gwiazd oraz LP. Lekarstwem może być np. filtr oriona 2" sky-glow ukontrastawiający obraz. Obrazy mimo sflaczałej pogody...dały sie z mety polubić. O tym co widziałem napisze następnym razem.

Image
Ignisdei
 

Postzbyszek | 26 Lut 2008, 02:21

Gratulacje . 2" to tylko choroba :) 4"juz cieszy.
Widze, ze przymierzasz sie do astro domku . Jak mozesz zrob go troche wiekszy aby dzialko z 2 m ogniskowa na paralaktyku zmiescilo sie :). Ceny sprztu spadaja , a domku rosna .
Jak ochloniesz to napisz tak na oko jaka jest grubosc lustra . Ciekawe czy masz 6 lub 9 podkladek pod lustrem . W/g mnie duzo lepiej aby fabrycznie dali podwojne trojkaty- wagi i dodatkowo bardziej na zewnatrz bylo podparcie lustra . Ale to w/g mojego wyczucia nie wyliczone .
Jak z "punktowoscia " w porownaniu z 200/1200 .
ps. Moze warto bylo to malenstwo tez zostawic ?
Mozna tube pionowo na ziemi postawic ?

ps. o punkty podparcia to zapytalem sie bo kiedys widzialem troche mniejsza i na oko dobrze podparte lustro miala, a po przyjrzeniu chyba tylko w srodku po podkladce bylo i tylko w 3 punktach ....
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostPerla | 26 Lut 2008, 08:18

Gratuluję zakupu. Ja to sobie na takiego telepa jeszcze pozbieram :lol:
Teleskop: Sky-Watcher 150/750 EQ3-2 Newton
Okulary: NLV 4mm, Super 10mm i 25mm
Vixen Barlow 2x
Lornetka 20X50
Awatar użytkownika
 
Posty: 422
Rejestracja: 04 Cze 2007, 19:10

 

PostAdamPaweł | 26 Lut 2008, 14:09

Napisz, jakie masz niebo i opisz obrazy z "krowy" 8)
Czekam z zapartym tchem, bo coś mi chodzi po głowie... :wink:
telep Synta 200/1200 Dob; szkiełka LVW 22 - 13 - 8; filtry polaryzacyjny, słoneczny i UltraBlock;
luneta Celestron Ultima 80 na azymutalnym, z zoomem 20x60;
lornetki Nikon EX WP 10x50, Vortex Spitfire 8.5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 351
Rejestracja: 12 Sty 2008, 02:00
Miejscowość: Górny Śląsk

PostSebastian_wawa | 26 Lut 2008, 14:15

Łożysko identyczne jak w LB :) Gratuluję zakupu i witam w świecie 12 calowców :D
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostGregohr | 26 Lut 2008, 15:33

to teraz musisz jakies lekko uzywanego tarpana kupic, zeby miec czym wozic i tube, i watahe entuzjastow ;)q
10x50,20x70,SW200/1200DobsGoTo
...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...
...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...
Awatar użytkownika
 
Posty: 733
Rejestracja: 03 Lip 2007, 13:25
Miejscowość: Poznań

PostCharon X | 26 Lut 2008, 15:54

Gratuluję zakupu. A z tym samochodem to raczej problemu nie ma - no bo chyba samochód do tuby wejdzie :lol: :wink: .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postbolid25 | 26 Lut 2008, 16:22

Widzialem tą synte w Katowickiej delcie,rzeczywiście kawał rury ale nie dla mnie czlowieka mieszkającego w bloku :wink:Gdyby nie to utrudnienie pewnie tez kupilbym ten teleskop ze względu na atrakcyjną cene,a niebawiłbym się w budowe trussowej trzysetki.300mm teleskop potrzebuje jak najciemniejszego nieba aby pokazać to na co go stać,a stawianie go w miejscu gdzie niebo jest nawet troche zaświetlone mija się z celem.Wiem co pisze bo testowałem swojego Columbusa w różnych miejscach.Dopiero gdy zawiozłem teleskop w góry zobaczyłem naprawde co znaczą obserwacje dużym 300mm dobsem.GRATULUJE nowego sprzętu i pogodnego nieba życze...
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostWojtek_W | 26 Lut 2008, 20:51

Kurcze gratulacje ale nie trzymaj tej armaty na tym tarasie bo ruskie satelity cie namierzą i wciagną na listę potencjalnych celów. Gotowi pomyśleć,że tarcza juz się buduje. :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 25 Lut 2008, 16:17
Miejscowość: Sosnowiec

PostIgnisdei | 26 Lut 2008, 22:55

Dzięki za miłe słowa! Cały czas zastanawiam się na czym polega ta niska cena telpów, czy to tylko niski dolar czy brak zainteresowania tą krową.
Do niedawna tyle to kosztowało samo lustro. Może SW odchodzić będzie w kierunku konstrukcji ażurowych ;) Jednakże podobno (tak wiem od sprzedającego) na duże dobsy SW jest jakaś promocja...i ceny na takim poziomie utrzymywać się mają do końca miesiąca.
Poza tym nikt nie umie mi odpowiedzieć czy kupiłem szło zwykłe czy pyrex?
Sprzedawca też tego nie wie...
Co do waszych pytań. Zbyszek pytał się o podparcie.. hmm jest korkowe jak w 8" ale podparte w wielu punktach, także na tym przemiłym krzyżaku...
Na innym forum czytałem że wyciągi 12-tek trą.. u mnie nic nie trze nawet z prawie kilogramową, długą optyką.
Co do mojego nieba .. jest wiejsko miejskie. Tuba chłonie LP jak gąbka.
Ale życie w małym miasteczku ma to do siebie, ze b. szybko można status zmienić uciekając kilka kilometrów w las.
Co do obserwacji...zaliczyłem trochę obiekcików z marszu, głownie galaktyki i gromady otwarte. Nie było jednak dobrej przejrzystości powietrza wiec z werdyktem wstrzymam się do kolejnej pogodnej nocy.
Powiem tylko, że gromady takie jak hichoty lub gromady woźnicy i bliźniąt wyglądały w swej mnogości gwiazd nie ujmując jak me 60s, foty projekcyjne, tyle gwiazd to jak żyje nie widziałem. Galaktyki też są wyraźniejsze ... szczególnie dobre wrażenie zrobiły na mnie galaktyki Bodego , w Cygarze widziałem wyraźnie wąsy w centralnej części.
Patrzyłem też na planety, głownie na Saturna, dało sie go tylko obserwować w powerze ok 100x wyżej już kaszana przy tej sieczce.
Ogólnie różnica masakryczna, skok jakościowy ogromny.tak to ujmę. Bolid ma rację pazury pokaże dopiero pod ciemnym niebem.
Cały czas kombinuje też jak rozwiązać kwestię transportu, myślę nawet o box-sie na bagażnik.
Ignisdei
 

Postexec | 27 Lut 2008, 00:44

No Ignisdei czekamy na pogode a potem na Twoje szczegolowe relacje o tym jak to teraz widzisz rzeczy ktorych wczesniej nie widziales w 8 calach 8)
Ignisdei napisał(a):Cały czas kombinuje też jak rozwiązać kwestię transportu, myślę nawet o box-sie na bagażnik.

To rozwiazanie bedzie wg mnie strasznie niewygodne - zakladac w zimna noc bagaznik, potem box a nastepnego dnia sciagac box...
Tuba nie wejdzie Ci do samochodu tak zeby zlozyc tylne siedzenia i wlozyc ja na dlugosc bagaznik-tylne siedzenia?
Synta 12'' na platformie, Mak 102 EQ2, SCT 150 AZ4
Konig 32; Plossl 32; Hyperion 21; Speers Waler 14; W70 8.6; TMB Planetary 7mm
Soligor x2 2''; Lumicon UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 1138
Rejestracja: 20 Paź 2007, 21:28
Miejscowość: Wrocław / Wilczyce

Postzbyszek | 27 Lut 2008, 01:04

Z tarnsportem bylo by prosciej jakby teleskopy mialy tuby ... teleskopowe . :) Chyba nawet nazwe z tej typowej kiedys dla nich budowy maja .

Moze tak przetnij tube na pol i wymien np. gorna na tyci mniejszej srednicy itd ...... Tak chce zrobic z 270/1500 . Moze jakies szyny prowadzace ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostCharon X | 27 Lut 2008, 05:36

bolid25 napisał(a):Widzialem tą synte w Katowickiej delcie,rzeczywiście kawał rury ale nie dla mnie czlowieka mieszkającego w bloku :wink:Gdyby nie to utrudnienie pewnie tez kupilbym ten teleskop ze względu na atrakcyjną cene,a niebawiłbym się w budowe trussowej trzysetki.300mm teleskop potrzebuje jak najciemniejszego nieba aby pokazać to na co go stać,a stawianie go w miejscu gdzie niebo jest nawet troche zaświetlone mija się z celem.Wiem co pisze bo testowałem swojego Columbusa w różnych miejscach.Dopiero gdy zawiozłem teleskop w góry zobaczyłem naprawde co znaczą obserwacje dużym 300mm dobsem.GRATULUJE nowego sprzętu i pogodnego nieba życze...


Z tym LP to najgorzej jak lampa świeci w wyciąg od wewnętrzej strony. Od razu robi się siwe tło. Zresztą każdy teleskop potrzebuje ciemnego i przejrzystego nieba, aby wykorzystać cały jego potencjał.
Na Pomorzu często jest spora wilgoć w powietrzu (od morza), więc cieżko o wykorzystanie całego potencjału teleskopu. Pewnie w górach jest lepiej bo nie ma tej wilgoci w powietrzu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostPrzemysław93 | 27 Lut 2008, 07:52

Ignis !! Gratulacje ;)
Tylko teraz czekamy na jakąś recenzje z obserwacji pod ciemnym niebem :roll: :lol:
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostIgnisdei | 27 Lut 2008, 09:49

exec napisał(a):No Ignisdei czekamy na pogode a potem na Twoje szczegolowe relacje o tym jak to teraz widzisz rzeczy ktorych wczesniej nie widziales w 8 calach 8)
Ignisdei napisał(a):Cały czas kombinuje też jak rozwiązać kwestię transportu, myślę nawet o box-sie na bagażnik.

To rozwiazanie bedzie wg mnie strasznie niewygodne - zakladac w zimna noc bagaznik, potem box a nastepnego dnia sciagac box...
Tuba nie wejdzie Ci do samochodu tak zeby zlozyc tylne siedzenia i wlozyc ja na dlugosc bagaznik-tylne siedzenia?


Nie! na zloty, miejscówki, spoko połozy się tylne fotele i gra, ale jak dojdzie żona, dziecko, toboły, walizki..to sprawa przegrana..
Ignisdei
 

Posttafig | 29 Lut 2008, 09:52

Nie pozostaje Ci nic innego tylko kupic auto pod ten teleskop tak zeby rodzinka nie musiała zostać w domu.Gratuluję pozdrawiam.
Tuba 200 x 1000 na dobsie Home
http://tafigastro.vgh.pl/news.php
Awatar użytkownika
 
Posty: 39
Rejestracja: 11 Lis 2006, 00:24
Miejscowość: Ryczywół

PostGregohr | 29 Lut 2008, 10:03

proponuje Suzuki Ignis ;)
10x50,20x70,SW200/1200DobsGoTo
...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...
...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...
Awatar użytkownika
 
Posty: 733
Rejestracja: 03 Lip 2007, 13:25
Miejscowość: Poznań

PostJackylHyde | 29 Lut 2008, 10:32

Pragnąłbym zauważyć Igni, żeś żadnego mitu nie obalił :lol: Synta 12" jak krową była tak jest :twisted:
Awatar użytkownika
 
Posty: 141
Rejestracja: 19 Paź 2007, 18:34
Miejscowość: Rzeszów

 

Postslawko | 29 Lut 2008, 10:36

gratuluje.teraz tylko pogoda i jadziem testować.zamów na jutro pogodę.
Meade LB 10"
PENTAX XL 28mm
SW SWA 13 mm
ORION SUPERWIDE 8mm
LUMICON OIII
GG 12312459
Awatar użytkownika
 
Posty: 112
Rejestracja: 26 Sie 2007, 16:56
Miejscowość: OBORNIKI

 

PostGregohr | 29 Lut 2008, 12:07

Slawek, ty to sie cieszyc powinienes- teraz Robert bedzie musial swoim jechac, bo do twojego nie wejdzie jego rura ;)
10x50,20x70,SW200/1200DobsGoTo
...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...
...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...
Awatar użytkownika
 
Posty: 733
Rejestracja: 03 Lip 2007, 13:25
Miejscowość: Poznań

Postkalot | 01 Mar 2008, 00:48

Gratulacje też ode mnie.
Kurcze, Twoje 8" zrobiło na mnie wrażenie, ale to monstrum... :-)
Przydałby Ci się teraz w domu wyłącznik główny podpięty do transformatorowni w Twojej okolicy.
Cyk, i masz ciemne niebo :-D

Tylko jeszcze ten Księżyc...

Pozdrawiam, marcin
52*12'45"N, 20*13'33"E
ED80, SW 8", SW 130/900, EQ-5 GOTO, EQ-6 Pro, EOS350D Mod, ZWO ASI1600MM Pro
 
Posty: 11
Rejestracja: 17 Lis 2007, 20:18
Miejscowość: Sochaczew

 

PostKamileX | 01 Mar 2008, 14:07

Robert zaraz jak powiedziałeś że nie masz gdzie tego telepa dać przypomniało mi się takie coś:

http://www.cruxis.com/scope/img1070/107 ... 1_full.jpg

tyle że ty masz 12" :lol:

Gratuluję zakupu!!
Synta 6", mak 127, kilka szkiełek
zaćmieniowo - http://www.youtube.com/watch?v=7HiRFPJf5bE
Awatar użytkownika
 
Posty: 148
Rejestracja: 08 Gru 2006, 18:24
Miejscowość: Radzionków

 

Postwojtas | 03 Mar 2008, 23:02

Igniś gratulacje.
Może kiedyś popatrzę sobie przez Twój nowy nabytek :D
 
Posty: 14
Rejestracja: 15 Mar 2007, 08:50
Miejscowość: Poznań

Postobserwator | 05 Mar 2008, 17:36

Ja pakuję syntę 12" do kombi bez problemu.

Tuba w śpiwór (ładnie się niesie) montaż to już nie problem i git.



pozdrawiam
Świat to atomy, reszta jest opinią.

Nikon Action EX 10x50
 
Posty: 22
Rejestracja: 23 Sie 2007, 15:57
Miejscowość: Koło

PostIgnisdei | 05 Mar 2008, 17:42

Nie no spoko wejdzie ..ale z tyłu nie bardzo jest już kogo posadzić..
Ja myślę jednak (na lato) nad tym boxem. Za około 700 zł na allezło można kupić boksika o wymiarach zewnętrznych OK 200x42 co dla naszych tubek będzie w sam raz....
Ignisdei
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat