CELESTRON RASA - first CCD light [RECENZJA]

PostTUR | 09 Kwi 2017, 03:21

Hej,

Jako, że nie dawno stałem się szczęśliwym posiadaczem dość egzotycznego :) teleskopu Celestron RASA, to chciałby napisać kilka słów na jego temat, podzielić się pierwszymi wrażeniami i doświadczeniami. Być może ktoś również zdecyduje się na jego zakup, a poniższe informacje pomogą w podjęciu decyzji :)

1. Specyfikacja teleskopu.
http://www.celestron.com/browse-shop/astronomy/optical-tubes/rowe-ackermann-schmidt-astrograph
2. Review znalezione w sieci.
https://astronomynow.com/2016/06/01/celestron-rowe-ackermann-schmidt-astrograph/

Na teleskop zdecydowałem się z myślą o foto komet ponieważ:
- ma super skorygowane duże pole ok 70mm,czyli powinien obsłużyć największe dostępne matryce CCD;
- ma dobrze skorygowaną iluminację, choć to sprawa dyskusyjna :)
- jest super szybki - światło 2.2, więc praktycznie można robić nieguidowane fotki z czasami do 60s. Przykładowo, aby osiągnąć taki sam efekt ze światłosiłą f/5, to należałoby focić 6x dłużej.
- ma całkiem sporą średnicę 280 mm, więc rozdzielczość i ilość wpadającego światła jest zacna;
- co najważniejsze, teleskop powinien umożliwić zrobienie kilku/kilkunastu zdjęć jasnej komety w bardzo krótkim czasie, które po złożeniu nie uwidocznią ruchu komety na tle gwiazd i w nienaganny sposób odzwierciedlą rzeczywisty kształt warkocza.

To czego się obawiałem przed zakupem to:
- problem z focusowaniem z racji na szybkie F oraz utrata ostrości ze względu na zmiany temperatury w czasie ;
- systemu focusowania i tzw mirror shift.
- problemów z kolimacją.
- wagi sprzętu.

Po otwarciu kartonu, wyciągnąłem teleskop i stwierdziłem, że lekko nie będzie ;) Rasa waży 19.5 kg. Tak ciężki sprzęt wymaga solidnego montażu. Oczywiście idealnie gdyby taki sprzęt wisiał w obserwatorium. W moim przypadku planowany jest transport sprzętu do tzw. miejsc z czarnym niebem. Niestety z założenia moje EM200 nie było w stanie dźwignąć RASA, a więc decyzja padła na AZ EQ6, który szybko znalazłem w przyzwoitej cenie w Teleskopy.pl. Po dorobieniu odpowiednich złączek w Astrokraku, podpiąłem do teleskop Atika 383L+ w wersji mono i w końcu dzisiaj udało się zrobić tzw. first light z tarasu przy okrutnym light pollution oraz Księżycu bliskim pełni. Do testów wystarczy....
Pierwsze wrażenia z obsługi:
- Teleskop zakłada się trudno na montaż ! Zwłaszcza gdy robi się to w jedna osobę.
- Focusowanie musi być bardzo precyzyjne ! Do teleskopu jest podłączony mikrofocuser. Bez niego nie dałoby się ustawić ostrości ! Ta czynność musi być zrobiona z niezwykłą precyzją. Tu trzeba przyznać , że całymechanizm ostrości jest płynny. Chodzi delikatnie, ale z należytym oporem. Jestem pod wrażeniem tego mechanizmu ! Po ustawieniu ostrości, można ją "zablokować" za pomocą dwóch gałek do blokowania ostrości. Ja ich nie używałem.
- Teleskop studzi się ok. 1.5 godziny. Pomagają w tym coolery, które zasilane są 12V. Jeżeli teleskop nie jest wystudzony to daje nieakceptowalne "kalafiorki" zamiast gwiazdek :)
- Po wystudzeniu sprzętu i ustawieniu ostrości sprawdziłem jak z korekcją w polu KAF8300. Pole ca 100'x75' oraz skala 1,77"/pix. W tym celu zrobiłem 5s fotkę w bin 1 ( w załączeniu w pełnej rozdzielczości). Tu szok. Jest naprawdę super. Przed sesją przygotowałem sobie 2 kluczyki do kolimacji, a tu okazało się, że obędzie się bez tej "zabawy". Oczywiście to stosunkowo mały chip, więc być może z większym trzeba będzie trochę pokręcić... Tak czy inaczej sprzęt jest fabrycznie skolimowany, choć oczywiście w transporcie może się to zmienić. W ramach kolimacji ustawia się nachylenie korektora względem płaszczyzny płyty Schmidt'a. Sama płyta oraz lustro główne są fabrycznie ustawione na stałe i teoretycznie nie wymagają kolimacji.
- Iluminacja. Wygląda gorzej niż zakładałem, ale znam już przyczynę. Dodatkowo w środku pola powstaje pierścień, być może to odblask od korektora. Przypuszczam, iż będzie on łatwy w usunięciu za pomocą flata. Załączone fabrycznie złączki z korektora do kamery są dobre wyłącznie do kolimacji bez potrzeby odkręcania kamery/aparatu. Niestety złączki te w dużym stopniu przesłaniają duży korektor i powodują winietowanie. Zatem po ustawieniu finalnej kolimacji za pomocą fabrycznych złączek, należy dorobić nowe o dużym przelocie.
- Ruch teleskopu a kolimacja. Nie zauważyłem, aby teleskop tracił ostrość lub korekcję po zmianie położenia ! Super !

Podsumowując po pierwszych doświadczeniach sprzęt jest super ! Tak naprawdę największymi minusami są jego waga oraz stosunkowo długi czas studzenia. Poza tym same plusy !

Dodam jeszcze może , że w tych warunkach zrobiłem 21 nieguidowanych zdjęć po 20s w bin1 galaktyki M109. Na szybko przed chwilą obrobiłem to zdjęcie i jestem w szoku, że pomimo cirrusa, LP i Ksieżyca zarejestrowały się galaktyki ca 16mag, zdjęcie jest gładkie, a całkowity czas naświetlania to zaledwie 420s :) Nie publikuję tego bo nie mam flata i wolę pokazać porządne foto, które planuję zrobić podczas nowiu w lepszych warunkach LP.

Załączam kilka fotek sprzętu oraz torby transportowej, która przydatna będzie w przewożeniu teleskopu.

CDN

Pozdrawiam
Paweł
Załączniki
CELESTRON RASA - first CCD light  [RECENZJA]: RASA-Diagram.jpeg
CELESTRON RASA - first CCD light  [RECENZJA]: IMG_1743.JPG
CELESTRON RASA - first CCD light  [RECENZJA]: Rasa 2.JPG
CELESTRON RASA - first CCD light  [RECENZJA]: Rasa 1.JPG
CELESTRON RASA - first CCD light  [RECENZJA]: 91075_rowe-ackermann_schmidt_astrograph_04.jpeg
CELESTRON RASA - first CCD light  [RECENZJA]: 8300-5s-bin1_20st.jpg
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostKrzysztof_P | 09 Kwi 2017, 11:08

Cześć Pawle. :D

Widzę nabyłeś Piękny Astrograf , zatem liczymy na Fotki tym znakomitym sprzętem.
Osobiście nie zajmuję się Astrofoto z braku czasu , ale skoro Twój nowy nabytek wypadł tak dobrze we wstępnych testach to wyniki w praktyce są bardzo obiecujące i powinny być Znakomite.
Życzę dużo pogody na sesjach foto i satysfakcjonujących wyników , taki sprzęt w rękach specjalisty to "Poważna Broń". :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 09 Kwi 2017, 22:40

Po maleńkich obrazach gwiazd widzę optyka wysokich lotów ale na litość boską nie męcz go kwadratową kamerą wystającą poza oprawę korektora bo te spajki nie dodają mu uroku i znacznie psują obrazy dyfrakcyjne jasnych gwiazd :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostTUR | 10 Kwi 2017, 23:28

Janusz,

To najlepsze z najtańszych rozwiązań, które daje całkiem przyzwoite pole :)

Pozdr
Pawel
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

Postkk | 04 Lip 2019, 13:44

Pawle
Widziałem w jednym z twoich wpisów że interesowałeś się wersją 8”. Miałeś może sposobność się nią pobawić?
8” ma podobno mniejszy krążek światła, około 40mm. Dla mnie sprzęt byłby idealny ale musiałbym posprzedawać większość swoich sprzętów aby na niego sobie pozwolić i tu jest problem bo jak będzie niewypał to na głowę chyba dostanę :)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat