Celestron MAK 130

PostPawel_S | 01 Maj 2008, 19:09

Oto wstępna recenzja teleskopu Celestron MAK 130.

Całość była zapakowana w dwa pudła: tuba oraz montaż EQ3-2
Tuba spoczywała w całkiem estetycznej walizce wyłożonej grubą pianką skutecznie chroniącą przed uszkodzeniami powstałymi od uderzeń czy wstrząsów.
Do tuby standardowo dodawany jest okular 32 mm, oraz nasadka kątowa w osi tuby, jest też przełącznik wizjera pomiędzy standardowym wyciągiem 1,25” a nasadką kątową
Oczywiście składanie całości zacząłem od montażu EQ-3-2 który jest na tyle popularny że na pewno, gdzieś już był tu opisywany więc pominę szczegóły. Złożenie całości zajęło mi ok. 20 minut. Pomocna była mi w tym instrukcja do SW 15070 który posadzony jest właśnie na takim montażu i posiada polską, całkiem sensowną instrukcję. Dzięki za instrukcję dla Delty!.
Montaż jest więc banalny, skoro ja kompletny laik, poradziłem sobie z nim bezproblemowo

Tuba postawiona na tym montażu ( dość lekka ok. 4 kg) siedzi bardzo stabilnie, tak więc jest to udane połączenie.

Wieczorem teleskop wystawiony na balkon, schłodził się błyskawicznie ( ok. 15 minut ) ale ja dałem mu godzinę dla pewności. Niestety niebo była mocno zachmurzone, dodatkowo światła z centrum Wawy dawały równo, ponieważ padał wcześniej deszcz, swoje dokładał odblask od jezdni. Na wschodzie pojawiła się jednak Alberio, bardzo dobrze widziana gołym okiem. Nacelowałem więc teleskop czym prędzej i…dokładnie w tym momencie zakryły ją chmury. Grrr. Przez chwilę udało się jednak „coś” zobaczyć.

I tu pierwsza obserwacja : teleskop drgał w takt przejeżdżających dołem tramwajów.
Pod ziemią śmiga jeszcze metro tak więc miałem problem: jak wytłumić statyw, aby przestał przenosić drgania budynku. Tutaj z pomocą przyszła moja druga pasja czyli muzyka i sprzęt audio. Tłumienie drgań w sprzęcie audio jest nie mniej ważne niż w astronomii.




Złożyłem trzy niewielkie platformy tłumiące z dwóch płytek ceramicznych sporej ilości UHU
TACK’a (w każdej platformie równe 20 mm) oraz dętki rowerowej jako zabezpieczenia – szkic poniżej. Podłożyłem je pod każdą z nóżek montażu. Dodatkowy pierścień z UHU Tacka (15mm) uformowałem wewnątrz podstawy montażu tak, ze głowica styka się z montażem tylko poprzez śrubę mocującą.

http://www.wrzuta.pl/obraz/4k7hyTzxt2/tlumienie

Wszytko przetestowałem dzisiaj w dzień kierując tubę w kierunku Intraco dodatkowo testując okular Baader Hyperion 8-24 mm…

…teleskop ani drgnął ! Poza sytuacją kiedy sam go dotykałem stał jak skała. Tuba ma niesamowity wręcz zakres dostrojenia ostrości. Kiedy się przesadzi można się zdrowo nakręcić żeby wrócić do normy. Ostrość żyleta. Mimo że teleskop nie był wychłodzony i widać było falowanie powietrza, to ilość detali jak była widoczna na budynku mogła przyprawić o zawrót głowy biorąc pod uwagę odległość. Wstęnie więc wystawiam również okularowi ocenę bardzo dobrą, zobaczymy jak będzie dalej. Tutaj ciekawostka, ostrzejszy, wyraźniejszy obraz z tego okulara uzyskałem z wyciągu, niż z nasadki kątowej.

Nie mogę się doczekać na pogodną noc żeby sobie trochę pooglądać chociaż Alberio, oraz na łysego który zawsze defiluje przed moim oknem, oraz na …wymianę reduktora do Minolty ponieważ kupiłem nie ten co potrzeba . Wybaczcie brak zdjęć ale nie dysponuję cyfrówką, a w mojej Minolcie jest jeszcze sporo klatek. Napędu też nie przetestowałem bo zapomniałem o bateriach ( tak btw, miał być jednoosiowy jest dwu osiowy dlatego w stopce jest dopisek dual ) ;-)

Jeśli chodzi natomiast o platformę i UHU TACK’a. Ideałem było by gdyby okładzinami były dwa różne materiały np. Płytka ceramiczna i MDF, albo granit i MDF. Z uwagi na różną gęstość każdy tłumi inną częstotliwość drgań, w połączeniu z UHU, daje to rzy różne ośrodki tłumiące. UHU ma też tą zaletę że nie traci swojej plastyczności z czasem tak jak zwykła plastelina. Wystarczy go chwilę po ugniatać i wraca mu plastyczność. Dętka jest tylko jak zabezpieczenie przed wypłynięciem UHU, które dociśnięte wyłazi spomiędzy okładzin. Płytki ceramiczne ( w tym wypadku 10 x 10 cm) powinny być skierowane emalią do UHU tak by szorstka, ceramiczna powierzchnia był miejscem styku dla nóżek montażu, które dzięki temu się nie ślizgają. Mam w głowie pomysł na jednolita platformę antywibracyjną, jak ją zmontuję i przetestuję, opisze jak działa. W przypadku UHU w pomiędzy montem a głowicą, nie ma się co przejmować, tym że coś może wypłynąć (warunek krążek musi być idealnie równy!), ponieważ UHU odkleja się prawie bez śladowo. Może jutro uda się coś wypatrzeć bo dzisja leje i takie chmury że …

Pozdrawiam

Dane techniczne:
średnica: 130 mm (5")
ogniskowa: 2000 mm
światłosiła (jasność): f/15.4
rozmiar lustra wtórnego 38.1mm
9% powierzchni
29% średnicy
max. powiększenie teleskopu 307x
min. powiększenie teleskopu 18x
graniczna wielkość gwiazdowa m= +13.07 mag
zdolność rozdzielcza (teoretyczna, graniczna Dawes'a) 0,89"
ilość zebranego światła 345x
wyciąg okularowy 1¼"
waga 3,629 kg


W zestawie:

okular: Plossl 32 mm
szukacz 10x50mm
nasadka kątowa 45°
CMak 130, Hyperion 8-24 mm,10x50, EQ-3-2/CG-4 Dual, Minolta aSII
Awatar użytkownika
 
Posty: 4
Rejestracja: 29 Kwi 2008, 10:30
Miejscowość: Warszawa

PostKrzysztof_P | 26 Maj 2008, 19:45

Witam. Napisz wrażenia z obserwacji jak będzie pogoda. Szczególnie Planety i Księżyc , gdyż twój sprzęt powinien sobie dobrze radzić na tych obiektach. Osobiście podejrzewam że nie masz co przesadzać z powiększeniami i tak moim zdaniem około 200-220x z twojego Maczka będzie OK. Pamiętaj że istotną wypadkową jest żrenica wyjściowa którą lioczymy dzieląc średnicę obiektywu przez powiększenie dawane przy danym okularze, postaraj się tak dobrać okulary aby wynosiła ona max. między 0.6-0.7mm przy największych wyjściowych powiększeniach teleskopu. Pozdrawiam Krzysztof .
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat