Recenzja zielonego.

PostDibon | 16 Wrz 2008, 22:29

Witam !

Chciałem podziękować wszystkim, za porady w moim pierwszym temacie na temat kupna Teleskopu. Chciałem kupić sobie Dobsona 8 i wszystko poszło po mojej myśli ;)

Trochę oszczędzałem na ten sprzęt, bo to jednak jakieś koszta są. Troche wyrzeczeń, ciężkiej pracy i udało się :) I mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że było warto i nie żałuję nawet jednej złotówki wydanej na ten sprzęt.

Będę szczery wcześniej nie interesowałem się astronomią, aż do pewnego wieczoru, gdy stwierdziłem to jest jednak coś godnego uwagi.

Gdy tacy ludzie jak ja chcą kupić teleskop, raczej nie patrzą na poszczególne parametry ponieważ bardziej interesuje ich pytanie "Jak będą wyglądać gwiazdy na tym teleskopie?" . Oczywiście nie wyobrażałem sobie obrazu jak z książek :D Podchodziłem z dystansem i jednak i tak byłem pozytywnie zaskoczony :) Dlaczego ? Już mówię, chcę rozjaśnić sprawę tym którzy wciąż się zastanawiają :D nie wiem czy można zamontować do tego teleskopu aparat, natomiast podszedłem do tego inaczej (przyłożyłem telefon do okularu teleskopu :D ) A czy było warto oceńcie sami ;)

Image


Image

Na razie skupiłem się na Księżycu mam jednak kilka pytań :) Widziałem Jowisza było widać na nim wyraźnie jego paski(tak mówię na jego burze :D )

Jednak mam kilka pytań czy są jakieś dostępne okulary które powiększają lepiej niż te dodane do teleskopu ? Tak w ogóle to co polecalibyście mi dokupić do tego teleskopu :) ? Z góry Dzięki za pomoc :)
 
Posty: 5
Rejestracja: 11 Sie 2008, 00:37

 

PostPrzemysław93 | 17 Wrz 2008, 15:00

Witaj, jak sam się przekonałeś astronomia wciąga :wink: A pamiętaj że to dopiero początek :lol:
Oczywiście że są okularki które dadzą Ci większe powiększenie, jednak najważniejszym elementem bez którego nasze propozycję będą dla ciebie byc może szokujące(jeśli nie podasz ceny- wtedy zobaczysz ile może kosztowac dobry okular) jest jego cena :) Co do innych podstawowych elementów każdego astromaniaka to zaopatrz się w: małą latarkę z czerwonym światłem, dobry atlas nieba i dużooo wolnego czasu abyś spokojnie mógł powiększac swą wiedzę. Tak więc podaj cenę, za którą chcesz kupic okular lub ewentulanie akcesoria :wink:
A jeśli chcesz pooglądac Słońce (broń BOŻE bez odpowiedniego filtru) to zaopatrz się w filtr Baadera ND 5:
takie coś(tak to wygląda) :http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=8&t=5740 - niestety oprawę trzeba zrobic samemu.

Pozdrawiam
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostDibon | 17 Wrz 2008, 22:42

Dzięki za odpowiedź, no fakt najpierw zakupię Atlas Nieba ;) A ta latareczka jest konieczna ? Ją się montuje do teleskopu czy tak po prostu jest pomocna, przy wyszukiwaniu obiektów na niebie ? Co do okularów to chciałbym coś w granicach 500-600 zł. Możesz mi polecić coć ciekawego :) ? Teraz poleci raczej laickie pytanie, czy dzięki temu będę mógł widzieć np Jowisza w wielkości orzecha włoskiego ? ;) Dzięki z góry za pomoc :)
 
Posty: 5
Rejestracja: 11 Sie 2008, 00:37

 

PostTomekG | 17 Wrz 2008, 23:30

Światło czerwone jest obojętne, w sensie, że nie naświetli Ci oka( po jego adaptacji do ciemności) podczas gdy będziesz podświetlał sobie mapę nieba. Ważne dla DS-ów
Synta 10" Dob.
Pozdrawiam.
http://www.nforummsts.fora.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 96
Rejestracja: 30 Maj 2008, 21:16
Miejscowość: Zabrze

PostJanusz_P. | 18 Wrz 2008, 10:05

Dibon napisał(a):... Teraz poleci raczej laickie pytanie, czy dzięki temu będę mógł widzieć np Jowisza w wielkości orzecha włoskiego ? ;) Dzięki z góry za pomoc :)


Widzę że laickie i aby wprowadzić na właściwy tor zapytam o ten orzech Włoski, napisz z jakiej odległości go chcesz oglądać gołym okiem skoro dajesz go na porównanie bo z odległości 60cm, orzech będzie miał około 3 stopnie średnicy kątowej (czyli tyle co 6 tarcz Księżyca widzianych gołym okiem jedna obok drugiej) a orzech oglądany z odległości 3,5 metra już tylko pół stopnia czyli w przybliżeniu tyle co tarcza Księżyca widziana gołym okiem.
Musisz się nauczyć wyrażać i myśleć w mierze kątowej bo inaczej nie da się prawidłowo opowiedzieć na twoje pytania :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPrzemysław93 | 18 Wrz 2008, 12:59

Dibon napisał(a):A ta latareczka jest konieczna ? Ją się montuje do teleskopu czy tak po prostu jest pomocna, przy wyszukiwaniu obiektów na niebie ? Co do okularów to chciałbym coś w granicach 500-600 zł. Możesz mi polecić coć ciekawego :) ?


Co do latareczki i obserwacji jest tak:
-jeśli chcesz zobaczyc jakieś szczegóły przy obseracji DS-ów (galaktyk,mgławic itp.) to najważniejszą rzeczą jest adaptacja wzroku do ciemności, dlatego należy unikac obecnośc wszelkich źródeł światła m.in latarni oraz latarek bo przy pierwszym kontakcie z takim białym światłem cała adaptacja wzroku na nic się nam nie przyda.
Czerwone światło nie powoduje tego efektu (jeśli nie jest za jasna) i spokojnie można sobie przyświecac do np. atlasu gdy poszukujesz jakiegoś obiektu. Pytanie skąd wziąśc latarkę która świeci na czerwono ?? To proste.. można kupic latarkę swięcącą na biało a potem wyciąc kawałek czerwonego plastiku i poprostu przyklic na wylocie światło.
Co do latarek to polecam tz. czołówki: http://allegro.pl/item434332405_hurt_la ... nalna.html - a pozostałe ręce wolne :lol:

Co do okularków:
-W cenie 500-600 możesz pokusic się o okularki z serii Lantanowej np. NLV lub LVW ;)
Tu masz ceny takich lantanowców: http://www.astrokrak.pl/sklep/index.php?cPath=28_45
Zależnie od ogniskowej są okulary do planet( duże powiększenie, mała ogniskowa okularu) i okulary przegladowo-DSowe ( małe powiększenie, duża ogniskowa okularu)

Pozdrawiam Przemo :)
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat