Ostrzenie 80/400 na wprost - alternatywa

PostHadyn | 12 Maj 2015, 21:48

Witam. Jako pierwszy post chciałem skleić coś konstruktywnego, co mogło by pomóc paru astromaniakom, a i zaoszczędziło im kilku złociszy na inne wydayki.

Wiele osób używa trawelerka 80/400 SkyWatchera. Nie raz podczas wyjazdu zdarzyło mi się podłączyć aparat pod ten sprzęt. Przydatna w takim wypadku jest przedłużka umożliwiająca ostrzenie na wprost. Osobiście używam w tym celu pierścieni do obiektywów M42. Zestaw kosztuje około 27 złociszy i składa się z trzech przedłużek o długościach 7, 14 i 28mm zakończonych gwintem 42x1. Taki właśnie gwint znajduje się pomiędzy wyciągiem a złączką 1,25 cala na jego końcu. Dużą zaletą zestawu jest jego modularność, która umożliwia zmianę w zakresie od 7mm do 48 mm.

Image

Najmniejszy pierścień przydaje się także gdy mamy zbyt długą drogę optyczną po podłączeniu potrzebnych nam adapterów. Możliwe jest jej skrócenie o kilkanaście milimetrów zastępując końcówkę wyciągu naszym adapterem. W tym celu zdejmujemy złączkę T2 z teleskopu i wkręcamy ją do 7 milimetrowej przejściówki, tak jak na obrazku poniżej.

Image

Gwinty są na tyle krótkie, że bez problemu wkręcają się w T2 (42x075) nie niszcząc ich.

Image

Pierścienie te na pewno przydadzą się w wielu innych zadaniach nie opisanych tu przeze mnie.
 
Posty: 2
Rejestracja: 22 Kwi 2015, 15:17

 

Postg.b. | 13 Maj 2015, 09:19

Super sprawa. Ja używam starego barlowa z wykreconą soczewką. Albo trzech takich. Jednak pierścienie wydają mi się będzie być opcją docelową bo da radę wszystko razem załączyć na sztywno. Dzięki za patent na atm.
Meade LB 12"+ podwórko
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 02 Cze 2014, 21:37
Miejscowość: Ostrów Wielkopolski

 

PostJanusz_P. | 13 Maj 2015, 09:50

To bardzo amatorskie, niepewne i niepoprawne technicznie rozwiązanie bo w refraktorze występują gwinty T2 czyli M42 ze skokiem 0,75 mm a pierścienie pośrednia mają skok 1 mm co powoduje że gwint T2 jako delikatnieszy jest uszkadzany, zakręca się tylko na dwa zwoje, ledwo trzyma i w dodatku krzywo staje z powodu niezgodności podziałki gwintów, czyli jest to bardzo niedobre technicznie rozwiązanie którego nie polecam :arrow: :oops:
Poza tym pierścienie zakładasz za przewężeniem okularowym 1,25" co spowoduje spore winietowanie a przedłużkę o większym przelocie rzędu 40 mm trzeba dać pomiędzy wyciągiem z złączką 1,25" i powinna wyglądać ona tak:
http://www.astrokrak.pl/fotograficzne/1 ... -komy.html
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostHadyn | 13 Maj 2015, 10:55

Pierścienie są kupione pod przedłużenie wyciągu, a tam jest gwint 42x1. Pozostałe opcje to tylko ciekawostka dla amatorów :) .

Masz rację co do gwintów T2. Przy zbyt częstym użytkowaniu i mocnym dokręcaniu słabsze gwinty mogą się wyszczerbić. Osobiście używałem tylko gwintu męskiego do przykręcania T2 na ten m42 i z racji krótkiego noska gwint wkręca się do końca bez problemów i nie zaobserwowałem żadnego zużycia po stronie złączki GSO. Może być tak, że sprawdza się to tylko u mnie, nie wszystkie gwinty są sobie równe idealnie.

Ostatni obrazek jest tylko poglądowy. Nigdy nie wkręcałem tych pierścieni w złączkę projekcyjną :p
 
Posty: 2
Rejestracja: 22 Kwi 2015, 15:17

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

AstroChat

Wejdź na chat