Refraktor 102/500 Sky-Watcher

Postmajak111 | 24 Mar 2011, 09:58

Witam. Jestem zupełnie nowy na tym zacnym forum, ale obserwuje Państwa już od ho ho albo i jeszcze dłuższego czasu :) Mam 25 lat, obserwatorem nieba jestem od około 15 lat. Obserwuję we Wrocławiu, głównie z terenów niskich łąk, opatowic, wszelakich polanek etc. Pierwszym sprzętem były oczy, potem kolejne lornetki, najpierw ruskie by przejść do chińczyka TPL z obiektywami 70mm. Około rok temu zaopatrzyłem się w refraktor Sky Watchera o aperaturze 102 mm i ogniskowej 500 mm. Początkowo teleskop ten zamontowany był na statywie fotograficznym - poł profesjonalnym, jednak nie umożliwiał on komfortowych obserwacji. Zakupiłem montaż AZ3, po kilku przeróbkach - szczególnie zmiana sposobu usztywniania nóżek, spełnia on swoją rolę wyśmienicie. Sam teleskop jest sprzętem zdecydowanie mobilnym. Całość łącznie z montażem, plastikową skrzyneczką na okulary, latarką, śrubokrętem i mapami nieba, mieszczę w plecaku podróżnym. Na swoje miejscówki podróżuję głównie rowerem, czasami autem (gdy wybieram się za miasto - Pietrzykowice, Sobótka etc.). Do teleskopu dołączone były dwa okulary o ogniskowej 10 mm i 25 mm. Pierwszym obiektem obserwacyjnym był Jowisz. Widok w 25 mm okularze niewiele odbiegał o widoków dawanych przez lornetkę, był oczywiście o wiele jaśniejszy. Okular 10 mm po raz pierwszy umożliwił mi rozpoznanie charakterystycznych cech planety - WCP (przynajmniej tak mi się wydawało), pasy etc. Okular 10 mm jest jednak obarczony niesamowitymi wadami, ostrzy średnio, jeżeli w ogóle to obraz jest ostry tylko w centrum, generalnie lipny. 25 mm jest nawet ok, na pewno go zostawię, daje w miarę ładne, jasne obrazy, przydatne w obserwacji ciemnych obiektów. Generalnie teleskop ten jest niezłym wymiataczem dsów. Sam nie spodziewałem się, że pozwoli mi zobaczyć takie ilości emek. Co do planet, jak już wspomniałem wyżej, widziałem ładnego Jowisza, nie jest prawdą, że aberracja uniemożliwia ich oglądanie - jak najbardziej można działać.
Co do dalszych poczynionych przeze mnie zakupów:
okular 10 mm poszedł w odstawkę, dokupiłem okazyjnie vixena nlv 5 mm, daje on powiększenie 100x co jak najbardziej pozwala na oglądanie planet (obecnie pięknego Saturna i wyjątkowego Merkurego) oraz oglądanie jaśniejszych emek w tym rozdzielanie pojedynczych gwiazd w gromadach czy układach wielokrotnych. Kolejny zakup to Barlow GSO apo 2,5x. Stosuję go w tandemie z okularem 25 mm.

Podsumowując - teleskop pierwsza klasa :) Zarówno do DSów jak i (już nie pierwsza klasa, ale ciągle ok) planet.

pozdrawiam,

TM.
 
Posty: 1
Rejestracja: 24 Mar 2011, 09:23

 

PostYank | 16 Kwi 2011, 10:28

majak111 napisał(a): Okular 10 mm jest jednak obarczony niesamowitymi wadami, ostrzy średnio, jeżeli w ogóle to obraz jest ostry tylko w centrum, generalnie lipny...
...Generalnie teleskop ten jest niezłym wymiataczem dsów. Sam nie spodziewałem się, że pozwoli mi zobaczyć takie ilości emek. Co do planet, jak już wspomniałem wyżej, widziałem ładnego Jowisza, nie jest prawdą, że aberracja uniemożliwia ich oglądanie - jak najbardziej można działać.


Zamiast tej kitowej 10 polecam okular TMB Planetary 9mm lub jego klony np SW UWA-58 9mm. Te okulary pracują bardzo dobrze z tym refraktorem. Ja mam taki sam sprzęt i przy użyciu dobrych okularów można powerować spokojnie do powiększenia 200x. Ja używam do tego Radianów w połączeniu z barlowem. Obrazy które daje to zestawienie mogłyby wielu zadziwić. Jeżeli aberracja tobie przeszkadza zainwestuj w filtr Fringe Killer lub Semi-Apo.
Na księzycu wyśmienicie sprawdza się również filtr Solar Continuum Baadera. Z takim filtrem mogę powerować księżyc do powiększenia 240x.
Generalnie potwierdzam że jest to bardzo uniwersalny sprzęt, idealny na balkon w mieście i jako travelerek. Dużą zaletą jest szybkie chłodzenie obiektywu - po 15min od wystawienia na balkon sprzęt jest gotowy do działania :-)Bez problemu zaliczysz nim wszystkie obiekty z katalogu Messiera a prawdziwego kopa dostaje pod naprawdę ciemnym niebem. Jak tylko możesz uciekaj z miasta i szukaj dobrej miejscówki z niskim LP - naprawdę warto, obrazy wynagrodzą wszystko :-)
Dobson SW 10", Newton SW 150/750, refraktor SW 102/500 | AZ4 z extension tube
Celestron SkyMaster Pro 15x70, 12x60, Nikon TC-E2 2x
 
Posty: 288
Rejestracja: 27 Maj 2010, 09:10
Miejscowość: Poznań

 

Użytkownicy przeglądający to forum: kurp oraz 18 gości

AstroChat

Wejdź na chat