Tekahashi Sky90 - czyli małe i duże APO

PostDominik Woś | 09 Kwi 2007, 16:21

Takahashi Sky90

Image

Wstęp

Miałem możliwość obserwowania i fotografowania nieba przez kilka różnych refraktorów APO, które posiadały obiektywy o różniących się wielkością średnicach. Wśród moich przygód z mniejszymi APO, Takahashi Sky90 zasługuje na co najmniej kilkaset słów w postaci poniższej recenzji. Zacznę jednak od pewnej anegdoty a raczej opisu w jaki sposób zetknąłem się z tym refraktorkiem po raz pierwszy.

Któregoś dnia jeden z moich znajomych zapytał czy mógłbym przekazać innemu znajomemu, z którym spotykałem się za parę dni, niewielki refraktorek - Sky90 i parę drobiazgów, które on od niego kupił. W zasadzie nie miałem nic przeciwko temu a mogłem zrobić dobry uczynek pomagając obu kolegom. Tak więc wieczorkiem podjechał do mnie znajomy aby zostawić sprzęt dla kolegi. Wysiada z samochodu trzymając w ręku dość małą plastikową torebkę, potocznie nazywaną „reklamówką”. Porozmawialiśmy przez chwilę, po czym podaje mi tą reklamówkę mówiąc, że to jest sprzęt dla znajomego. Wziąłem od niego torebkę i pożegnaliśmy się. On wsiadł do samochodu i już miał odjeżdżać, gdy przypomniałem sobie, że przecież mówił coś o refraktorze.

- Ale poczekaj, miałeś zostawić u mnie chyba refraktor ? – zapytałem, podchodząc do bagażnika jego samochodu, sądząc, że pewnie się zagadaliśmy i on też o tym zapomniał.
- Tak, przecież zostawiłem – odpowiedział.
- Ale gdzie on jest ? – zapytałem.
- W reklamówce, którą ci dałem – odparł.

Uśmiechnąłem się tylko i pomyślałem, że wariata ze mnie robi bo refraktor o średnicy obiektywu 90mm nie mógłby w żaden sposób zmieścić się do małej torebki reklamowej. Zaglądam jednak do środka i widzę, że jest tam chyba mały refraktorek a raczej od niego odrośnik z wyciągiem. Moje zdziwienie było chyba dość znaczne i musiałem zrobić całkiem głupią minę. Po dokładniejszym sprawdzeniu zawartości reklamówki okazało się, że zmieścił się i do tego w torebce było jeszcze trochę wolnego miejsca na inne drobiazgi. Niewiarygodne ale prawdziwe.

Tak właśnie wyglądało moje pierwsze spotkanie z Takahashi Sky90 i sądzę, że zapamiętałem je co najmniej na trochę dłużej.

Przejdę może jednak do rzeczy.

Mówiąc o historii tego modelu teleskopu to jego nazwa miała początkowo nawiązywać do nazw innych produkowanych przez Takahashi teleskopów - miał on się początkowo nazywać FCL-90 ale ostatecznie jego nazwą handlową została Sky90 i model ten produkowany jest przez Takahashi od 2000 roku.

Garść danych technicznych

Średnica obiektywu: 90mm
Ogniskowa: 500mm
Światłosiła: F5,6 (lub F4,5 z reduktorem/korektorem)
Zdolność rozdzielcza: 1,3”
Długość (ze złożonym odnośnikiem i wsuniętym wyciągiem): 35,5 cm
Waga: 2,6 kg (bez obejmy)

Pierwsze wrażenia

Image Image

Tak jak napisałem powyżej, teleskop jak na rozmiar zastosowanego obiektywu 90mm poraża wprost swoimi niewielkimi rozmiarami. W porównaniu do innych refraktorów produkowanych przez Takahashi nie jest też nadmiernie ciężki (2,6 kg bez obejmy) pomimo tego, że wykonany jest bardzo starannie zgodnie z tradycją Takahashi.

Optyka, tubus i wyciąg


Image

Image

Obiektyw Sky90 zbudowany jest z dwóch elementów, przy czym wewnętrzny element to szkoło o niskiej dyspersji a zewnętrzny (przedni) to fluoryt (z prawdziwego wyhodowanego w laboratorium kryształu fluorytowego a nie szkła z domieszką fluorku wapnia). Wykorzystanie właśnie tego zewnętrznego elementu zapewnia bardzo wysoką jakość obrazu – wysoki kontrast i utrzymanie aberracji chromatycznej w ryzach. Oczywiście jak zdecydowanej w większości podobnych projektów optyka posiada wielowarstwowe powłoki antyrefleksyjne. Więcej informacji o budowie optyki można znaleźć na przykład tutaj:

http://www.optique-unterlinden.com/fcl_opti.htm

Tubus Sky90 ma średnicę 95mm i wykonany jest z aluminium. Wyciąg o średnicy 2,7 cala posiada wysuw 63mm, który w zupełności wystarcza jeśli teleskop będziemy używać z diagonalem. Jeśli chcielibyśmy korzystać z teleskopu bez diagonala, należy skorzystać z przedłużki wyciągu. Do astrofotografii należy skorzystać z reduktora i zarazem korektora krzywizny pola zachowując odległość pomiędzy chipem rejestratora obrazu (lub kliszą) i szkłem reduktora o wartości 72,3mm. Niestety aby zogniskować obraz przy astrofotografii potrzebne będzie niewielkie przedłużenie wyciągu – o ok. 20mm, które ja akurat wykonałem w zaprzyjaźnionym warsztacie.

Image

Wysuwany odrośnik o długości 155mm po wysunięciu powoduje, zwiększenie długości refraktora 80mm.

Obserwacje wizualne

Oczywiście przy obserwacjach wizualnych należy sobie zdawać sprawę z tego, że jest to teleskop o dość niewielkiej aperturze. Dlatego nie należy oczekiwać wyjątkowo jasnych i szczegółowych obrazów obiektów głębokiego kosmosu (DS.-ów). Obiekty takie jak M13 i inne gromady kuliste, gromady otwarte jak M36, M38, M44, czy też jaśniejsze obiekty mgławicowe jak M42 prezentują się za pomocą Sky90 bardzo ładnie. Sądzę, że pod naprawdę ciemnym niebem teleskop ten pozwoli na uzyskanie bardzo wielu szczegółów w obiektach DS. Refraktorem ten daje bardzo ładne obrazy planet i Księżyca. Obserwowałem nim Wenus, Saturna i Księżyc w pełni i musze powiedzieć, że naprawdę ciężko jest dopatrzeć się jakiejkolwiek szczątkowej aberracji chromatycznej oczywiście jeśli nie przesadzi się z wielkością zastosowanego powiększenia. Optyka z łatwością znosi powiększenia przekraczające 2D (2 razy średnica obiektywu w milimetrach) a jeden z moich znajomych utrzymuje, że jego Sky90 spokojnie pozwala na obserwacje z powiększeniem 300x. Warto w tym miejscu nadmienić, że poziom korekcji aberracji chromatycznej nie odbiega od refraktorów Takahashi z serii FC i FS a są to przecież refraktory o znacznie niższej światłosile (F8 w porównaniu do F5,6 w Sky90). Puryści stwierdzą, że poziom aberracji sferycznej mógłby być dla Sky90 na wyższym poziomie ale tak to już jest, że przy projektowaniu jasnej optyki trzeba czasami pójść na pewien kompromis.

Astrofotografia

W zasadzie każdy z moich teleskopów wykorzystuję do astrofotografii. Sky90 po dokręceniu reduktora/korektora staje się naprawdę światłosilnym już refraktorem (F4,5). Niewielkie rozmiary i waga pozwalają na fotografowanie ze Sky90 nawet przy wykorzystaniu montaży o mniejszej nośności (poniżej 10kg) a astrofotografia w terenie nie jest żadnym problemem (teleskop nadaje się do przewożenia w samolocie w bagażu podręcznym – o ile ochrona lotniska nam na to pozwoli).

Sky90 z reduktorem (F4,5) zrobiłem dość już wymagające zdjęcie Plejad, które są dość jasnym obiektem a po dokręceniu telekonwertera x2 (niestety nie posiadam jeszcze dedykowanego Extendera-Q powiększającego 1,6x) uwieczniłem całkowite zaćmienie Księżyca.

Image

Image

Podsumowanie

Czy więc Takahashi Sky90 jest teleskopem doskonałym ? I tak i nie.

Tak - gdyż przede wszystkim posiada kompaktowe rozmiary i dobrą jakość optyki zapewniającą kontrastowe obrazy a także bardzo przyzwoity, solidny wyciąg. Jest łatwy w transporcie i ze względu na niewielką wagę niezbyt wymagający dla montażu. No i apertura to już nie jest 80mm a obrazy porównywać można z APO o średnicy obiektywu 100mm.

Nie - gdyż z definicji (jest tylko 2-elementowym APO) jest refraktorem posiadający pewne wady jak szczątkowy poziom aberracji chromatycznej czy też sferycznej, których trzeba się jednak trochę doszukiwać na siłę w obrazach pokazywanych przez Sky90. A ta apertura – 90mm, no może i blisko 100mm ale to przecież aż 10mm mniej.

A więc czy „jesteś na TAK” czy też „jesteś na NIE” zależy głównie od twoich preferencji. Ja biorąc pod uwagę w jakim celu został zaprojektowany ten refraktor jestem na Tak, Tak, Tak ... Takahashi.

Warto jeszcze wspomnieć o zdarzających się przypadkach rozkolimowania Sky90 ze względu na to, że jest to teleskop łatwy w transporcie a zatem i często przemieszczany z właścicielem na większe odległości. W przypadku uderzenia lub poddania refraktora większym wstrząsom może zaistnieć potrzeba ponownego skolimowania Sky90. Procedura kolimacji została jednak dość dokładnie przedstawiona Tutaj.

Przepraszam jeśli za bardzo zanudziłem moim słowotokiem czytelnika tej recenzji.

Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 10 Kwi 2007, 15:12

Nie przynudzałeś Domku zdecydowanie nie. Opis tego Taka czyta się bardzo miło ( ciekawy wstęp, akcja toczy się wartko i są obrazki :wink: )
Uważam że jest to bardzo dobra subiektywno-obiektywna recenzja dla osób zainteresowanych tym konkretnym modelem nie mówiąc że można się wiele dowiedzieć o nim samym - zdecydowanie więcej niż na stronie producenta.

Fajnie że wykorzystałeś chwilke i zrobiłeś test astrofoto. Ciekawe jakby wyszło na jakimś DSie :D

PS To zdjecie z rekalmówka.. no miodzio :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 10 Kwi 2007, 17:08

Już kilkakrotnie miałem do czynienia z tym jasnym i wydajnym w astrofoto refraktorkiem Sky-90 i w całej rozciągłości potwierdzam opinię Dominika, oto moje oceny w skali 1 do 10:

Za rozmiar i wykonanie, przewoźność i estetykę 10 pkt
(tu nie mam w sumie żadnych zastrzeżeń)

Za szczątkową aberrację chromatyczną.............. 9 pkt
(jest naprawdę śladowa i trzeba się jej trochę doszukiwać przy naprawdę jasnych obiektach jak Wenus czy Syriusz)

Za szczątkową aberrację sferyczną....................8 pkt
(to jednak bardzo jasny refraktor i do ideału trochę mu brakuje)

Za współpracę z fabrycznym fieldflattenerem.......6 pkt
(w sumie z tym korektorem dobrze obsługuje tylko kadr wielkości APS o przekątnej do 1 cala a spodziewałem się choć obsługi standardu małoobrazkowego o przekątnej 42mm przynajmniej sądząc po sporym rozmiarze jego soczewek)

Generalnie to bardzo fajny, jasny i wydajny sprzęt z górnej półki ale raczej do wyczynowego astrofoto niż do wizuala, takie są moje odczucia z kilkakrotnego obcowania z trzema różnymi egzemplarzami SKY-90 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 16 Kwi 2007, 14:21

Kolejna super recenzja Twojego autorstwa Dominiku. :) A ten mały refraktorek - niczego sobie. :wink:

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostPTL | 09 Maj 2007, 15:08

Czesc

Jako uzytkownik SKY90 moge tylko potwierdzic opinie Domka. Dodatkowo:
1. Bardzo dobry wyciag okularowy, chyba okolo 56mm srednicy, zero "image shift", swietnie wspolpracuje z Robofocusem.
2. Bardzo dobra korekcja fotograficzna dla pola rzedu typowego DSLR - ladne, punktowe obrazy gwiazd w calym kadrze i minimalne winetowanie. Niestety przy wiekszym formacie pojawiaja sie juz abberacje przy brzegach i w naroznikach.
3. Extender-Q to dedykowany uklad optyczny - w odroznieniu od barlowa czy Powermate - zwieksza ogniskowa do okolo 800mm, dodatkowo zmniejsza szczatkowa abberacje chromatyczna i "wyplaszcza" pole. Rekomendowany do wizuala przy srednich / duzych powiekszeniach, nadaje sie rowniez do foto.

Odnosnie porownania z wiekszymi APO rzedu 100mm (FS102), roznica w obrazie jest minimalna a w wadze, wymiarach i przenosnosci zasadnicza. Faktycznie jest to swietny przenosny / przewozny sprzet, da sie zabrac na poklad samolotu i powiesic do astrofoto na niewielkim montazu.

Niestety, wszystkie akcesoria sa oferowane dodatkowo i trzeba sie liczyc z ich kosztem.

Pozdrawiam,

Pawel
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 04 Sie 2005, 10:20
Miejscowość: Warszawa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat