Bresser refraktor R 102/1000

Postobserwator | 23 Sie 2007, 16:35

Witam wszystkich!

Od kilku dni jestem posiadaczem teleskopu Bresser Messier refraktor R 102/1000 f/10. :D
Very Happy
Pozwolę sobie na kilka uwag dot. sprzętu oraz pierwszych obserwacji nim wykonanych:oops:
Embarassed
Sprzęt jest nowy, w zestawie statyw ( eq5 ), lub jak kto woli MON 2 trzy okularki raczej przeciętnej jakości pozwalające jednak na zobaczenie „czegoś” bez ponoszenia od razu wydatków na „super okulary”. Barlow – jakość podobna jak okularki.
Podświetlany szukacz i lunetka biegunowa – tu niestety rozładowane bateryjki i nie można podejrzeć efektu.
Obserwacje:
Pierwsza uwaga do statywu – cg5 jest lepszy, bo ma grubsze (2”) nogi . moon 2 dość długo gasi drgania ok. 3-4 sek. na maksymalnie wyciągniętych girkach. Na standardowej, niskiej wysokości jest ok.
Druga uwaga – wyciąg, za mało precyzyjny, obecny shift niezbędna wymiana albo jakaś regulacja

Obserwacje skromne, choć wrażenia spore.
Obserwowany Jowisz nisko na horyzontem pokazał jeden pas chmur i pociemnienie od strony jednego z biegunów przy 100x i 111x.
Widok okraszony trzema księżycami – pięknie.
Przy 200 x na baader ortho 5mm obraz sporo ciemnieje seeing był chyba za słaby bo praktycznie nie dało się wyostrzyć.
To co mnie zaskoczyło to kontrast – kiedyś patrzyłem przez f5 Newtona i Jowisz wyglądał jak duża gwiazda . Teraz wiem że jak planetki to refraktor f/10.

Oglądałem też księżyc ale ten chylił się ku zachodowi był już strasznie żółty, przez to ciemny
Nie obserwowałem na żadnym z tych obiektów aberracji chromatycznej być może dlatego że obiekty te były nisko nad horyzontem co zmniejszyło ich jasność. Może na Jowiszu trochę obwódki wystąpiło ale nie jest to efekt który należy eskalować w opisie!

Tak czy siak jestem zadowolony z obserwacji nie wiem jak jest z lookaniem Newtonem f/5 przez filtry planetarne ale samym newtonem f/5 obserwacja planet jest niesatysfakcjonująca.
Obraz jest po prostu za jasny. A tu jak znalazł.

A teraz to do czego mniej nadaje się mój refraktor :o


Obserwacja nieba – deep space tym teleskopem jest ciężkawa. Obraz jest ładny, gwiazdy są szpileczkami ale jest zbyt ciemny i w moim odczuciu męczy oko. Oglądałem Hiady – ładne ale trochę za ciemne, M31 mgła i też za ciemno tu podobnie jak w lornecie 15x70.
Droga Mleczna ładna ale za ciemna, słowem teleskop do planet i Księżyca.



Dobra koniec tego pisania, mało i niefachowo – wiem, ale się poprawię.
Pozdrawiam wszystkich na forum! Czystego nieba ludziska!
Świat to atomy, reszta jest opinią.

Nikon Action EX 10x50
 
Posty: 22
Rejestracja: 23 Sie 2007, 15:57
Miejscowość: Koło

PostProt | 24 Sie 2007, 14:18

Czesc Krzys :)

Bardzo ladna recenzja, ale nie powiedziales najwazniejszego..., wiec Krzysio zaplacil za nowy nie smigany sprzecik 1350 zł, a kupil go w media markt, biorac pod uwage fakt, ze ma podswietlano lunetke biegunowa i szukacz, niezle!!

Jedna uwaga dotyczaca montazu, na fabrycznych ustawieniach..., troche ciezkawo chodzi, trzeba bedzie wyregulowac, ew wymienic podkladki pod lozysko i bedzie ok. Luzy wyczuwalne, ale w normie..

Ogolenie udany zakup, moze trzeba pogadac z Media Marktem, zeby zabrali sie za handel chińszczyzna...

Pozdro Maly :wink:
 
Posty: 11
Rejestracja: 06 Mar 2006, 17:51
Miejscowość: Koło

Postwaldixs | 25 Sie 2007, 16:36

Nie przejmuj się ,że przy 200x nie dało sie ustawić dokładnie ostrości..prawda jest taka ,że należy przyjąć 1,6-1.8 x średnica obiektywu dla granicznych powiększeń powinieneś zmienić na 6 mm
Lornetki:
Komz 4x20, Komz 6x24, Pentax Papilio 8,5x21, Chase 10x50 ED,
Canon 15x50, APM MS 20x100, APM MS 28x110
 
Posty: 808
Rejestracja: 25 Lis 2006, 12:23

Postzbyszek | 25 Sie 2007, 17:36

"Obwodka" Jowisza nie pozwala dokladnie dojrzec brzegow tarczy przy pow. powyzej 100x w refraktorze 110/1000. W obok stojacym 114/900 Newtonie pieknie brzegi tarczy widzialem . Nawet jak plywaja z powodu atmosfery.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostCharon X | 25 Sie 2007, 18:01

W sumie to Jowisz już się kończy i już wieczorem praktycznie zachodzi. Około 22.00 już się nie da oglądać - Jowisz za nisko. Najlepiej obserwować tuz przed lub po zachodzie Słońca - wtedy jeszcze Jowisz jest w miarę wysoko. 1 pas i pociemnienie to widać już w refraktorze 60/700.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Użytkownicy przeglądający to forum: mrjq, Scaiter oraz 19 gości

AstroChat

Wejdź na chat