Luneta obserwacyjna ZRT 457

PostBobi | 03 Wrz 2005, 11:45

Lunetę ZRT 457 posiadam już około 1.5 roku był to mój pierwszy instrument do obserwacji nocnego pieknego nieba.

Dane techniczne:
średnica obiektywu (soczewki) - 70 mm
ogniskowa - 457 mm
powiększenie orginalne (bez przeróbki) 30x i 60 x
powiększenie po przeróbce od 16x do 114 x


Lunetę polecam wszystkim którzy za niewielkie pieniądze chcę wkroczyć w świat astronomii :-)
Dzięki niej możemy zobaczyć tak interesujące obiekty jak:
Wenus i Merkury - fazy i rozmiar tarczy
Ziemia - oj dużo, piękne widoki (super sprzęt poręczny na wyprawy w góry itp :-) )
Jowisz - 4 księżyce , 2 pasy równikowe chmur
Mars - w opozycji, czpę polarną i zarys kontynetów
Saturn - piękne pierścienie i jego największy księżyc Tytana
Jesli chodzi o obiekty mgławicow to z uwagi na małą średnice nie widać dobrze słabszych mgławic (wyglądają jak "mgiełki") ale te większe i jaśniejsze widać dobrze przy małych powiększeniach wraz z ich kształtem
Księżyc - znakomicie, tego się nie da opisać :-)
Słońce - PRZEZ FILTR Baadera lub metodą rzutowania obrazu na kartkę papieru ( widać ładnie plamy i pochodnie ... )
Dodatkową zaletą lunety ZRT 457 jej jej niewielka waga i niewielki rozmiar. Mieści się bez problemu na wycieczkę nawet do plecaka :-)

Luneta ZRT 457 bez przerobki posiada również pewne wady a mianowicie:
orginalne okulary nie są najlepszej jakości , brakuje BARDZO nasadki kątowej ( osoby które nabędą lub nabyły tą lunetę w ASTROKRAKU nie będą miały tego problemu gdyż odrazu jest już dodana nasadka kątowa dająca prosty obraz i dwa okulary Plossla o dużo wyższej jakości i sporo większym polu widzenia ). Dodatkową wadą jest orginalny statyw - jest dosyć delikatny ale to norma jak ma się mieścic do plecaka.

Podsumowują polecam ale tylko po przeróbce w Astrokraku :-)


Luneta po przeróbce wygląda tak:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_reviews_info.php?products_id=190&reviews_id=27

Image
Pozdrawiam
Newton 234/1400 i takie tam cuda :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 69
Rejestracja: 05 Sie 2005, 23:02
Miejscowość: Kraków

 

PostBobi | 03 Wrz 2005, 13:41

No ja ją niestety mam na orginalnym statywie :) alemam taki drewniany fotograficzny statyw i własnie do niego jest przymocowany uchwyt statywowy Astrokrak :wink:



Pozdrawiam Bobi
Pozdrawiam
Newton 234/1400 i takie tam cuda :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 69
Rejestracja: 05 Sie 2005, 23:02
Miejscowość: Kraków

 

PostMichal Sedziszow | 02 Paź 2005, 18:22

A ja mam pytanko czy bawił się ktoś w robienie zdjęć urzywając ZRT. Zastanawiam się nad przystawką którą można zakupić w Astrokraku ale ciekawią mnie efekty :?: Wykonałem kilka fotek urzywając w tym celu zwykłego aparatu Canon i org. okularów ZRTowskich i o dziwo wyszły naprawdę dobrze/mam tu na myśli Księżyc/ Ale nie wiem czy dam radę tego dokonać urzywając Zenit-a ponieważ obawiam się że zdjęcia nie będą wykonywane przez okulary czyli np. 4mm czy 6mm a ZRT najprawdobodobniej posłuży jako taka tuba optyczna.

Teraz trochę o sprzęcie; moim zdaniem ZRT to dobra luneta nawet ze standardowym obrotowym okularem, można pooglądać Księżyc,i największe planety ale daje też ładne obrazy obiektów naziemnych.
Co prawda nigdy nie udało mi się dostrzec przerwy Cassiniego na pierścieniu Saturna jak to niektórzy twierdzą. Wydaje mi się że przyczyną jest zbyt mała średnica obiektywu, problemem jest również już przy zastosowaniu okularu 4mm ustawienie odpowiedniej ostrości ponieważ pokrętło od ustawiania ostrości nie jest zbyt stabilne i delikatny ruch a nawet jego dotyk potrafi zepsuć obraz. Ogólnie lunetkę sobie chwalę jest mobilna i daje piękne obrazy Księżyca .
 
Posty: 0
Rejestracja: 02 Paź 2005, 18:06
Miejscowość: Sędziszów /świętokrzyskie

Postd@widk | 12 Mar 2006, 18:11

Ja otrzymałem coś takiego.

Ale zdjęcie robione z ręki :P , metoda afokalna (praktica tl1000 + helios), z balkonu (lampa na wprost...) , a do tego ISO 800 :) oraz jest to skan wywołanego zdjęcia (odbitka? nie wiem jak się to profesionalnie nazywa:P ), a nie negatywu
Awatar użytkownika
 
Posty: 33
Rejestracja: 11 Mar 2006, 11:41
Miejscowość: Kraków

 

PostShadow | 03 Kwi 2006, 20:52

Kontynując wątek wrzucam moje fotki jakie wykonalem zmodyfikowaną ZRT tzn:
posadzona na paralaktyku ze skyluxa, złączka kątowa celestrona 90 st. (mialem jedną wolną i tak już zostało).
Wszystkie 3 zdjęcia zrobione w projekcji okularowej.
Dwa pierwsze przez okular 8.8 mm UWA Meade + Canon A60. Ostatnie zdjęcie przez okular vixena LV 15 mm + nikon coolpix 2200.

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3

W ramach uzupelnienia recenzji zrt dodam, że oryginalny statyw bardzo dlugo gasi drgania (do kilkudziesięciu sekund) a na nie osłonietym terenie z bocznym wiatrem obserwacje przy wyższych powiekszeniach tracą sens (wszystko sie trzęsie).
 
Posty: 5
Rejestracja: 30 Lip 2005, 16:33

PostArek | 03 Kwi 2006, 21:29

Wow :shock: nigdy nie widziałem ZRt na paralaktyku
Lornetki: 20x60, 7x35
Bialskopodaski Klub Astronomiczny "Altair"
Awatar użytkownika
 
Posty: 12
Rejestracja: 31 Paź 2005, 13:34
Miejscowość: Biała Podlaska

Postd@widk | 04 Kwi 2006, 16:56

Shadow, mógłbyś pokazać zdjęcie zrt+paralaktyk? Ja równiez jestem ciekaw jak to wygląda...

Pozdrawiam
ZRT-457, BPC 8x30, Praktica TL1000 i własne oczy ;)

Zapraszam do odwiedzin Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach i to nie tylko wirtualnie ;-)
Awatar użytkownika
 
Posty: 33
Rejestracja: 11 Mar 2006, 11:41
Miejscowość: Kraków

 

PostShadow | 04 Kwi 2006, 17:19

Podajcie mi na PW wasze adresy e-mail (jeśli można) wygrzebałem z HDD jedno zdjęcie mojej zrt na paralityku :)
 
Posty: 5
Rejestracja: 30 Lip 2005, 16:33

PostKamikazi | 23 Kwi 2006, 09:40

Witam wszystkich!

Zakupiłam lunetę ZRT w Astrokraku i mam w związku z tym pytanie. Na wewnętrznej powłoce przedniego szkła zauważyłam swoiste "komety". Czy jest to poważna wada szkła i czy powinnam się denerwować? ;)

Image

Poza tym czy w jakiś sposób mocuje się tubę osłaniającą do lunety? Prowadząc obsewacje z wysokości i kierując lunetę w dół omal nie straciłam tego elementu oprzyrządowania ;)

Na zakończenie muszę dodać, że ZRT w połączeniu z okularem ortoskopowym 12,5 mm świetnie się sprawuje przy obserwacjach ziemskich. Obraz jest dość jasny nawet przy kiepskich warunkach oświetleniowych.

Wyrazy uznania dla Panów z Astrokraka, szybciutka wysyłka! Tylko co z tymi "kometami"?

Pozdrawiam,
Kasia
Awatar użytkownika
 
Posty: 0
Rejestracja: 10 Kwi 2006, 18:51
Miejscowość: Warszawa

PostJaLe | 23 Kwi 2006, 09:55

Kamikazi, może najprościej będzie zadzwonić do Astrokraka i tam szukać porady?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostShadow | 23 Kwi 2006, 13:44

Moje ZRT także było kupowane w AK - "komet" na obiektywie brak. Odbierałem osobiście. Może to wina transportu ? Najlepiej jak zadzownisz do AK.
 
Posty: 5
Rejestracja: 30 Lip 2005, 16:33

PostJanusz_P. | 23 Kwi 2006, 16:57

Te kometki to drobny błąd w nałozeniu warstwy metodą chemiczną na wirówce, nie maja one zauważalnego wpływy na obraz jak sama widzisz a może to znak że sama odkryjesz niebawem kometę :lol:
Lużny odrośnik to klasykka w ZRT, pomaga jedna warstwa foli samoprzylepnej na zewnętrznym obwodzie oprawy obiektywu 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKamikazi | 23 Kwi 2006, 20:04

Janusz_P. napisał(a):Lużny odrośnik to klasykka w ZRT, pomaga jedna warstwa foli samoprzylepnej na zewnętrznym obwodzie oprawy obiektywu 8)


Dziękuję. Myślałam, że może czegoś nie wiem o mocowaniu tego ustrojstwa ;) Czyli zrobić to metodą chałupniczą.

Co do "komet" to jeszcze się zastanowię czy reklamować bo faktycznie nie widzę zmian w obrazie. Prawdziwy chrzest bojowy jeszcze przed lunetą. Na długi weekend wybieram się nad Biebrzę i tam będę miałą okazję porównać obraz z innym sprzętem.

Pozdrawiam,
Kasia
Awatar użytkownika
 
Posty: 0
Rejestracja: 10 Kwi 2006, 18:51
Miejscowość: Warszawa

PostDolar | 09 Maj 2006, 23:25

Twoje "komety" to norma w ZRT, nie wplywaja na obraz. W lunetach tej klasy cos takiego wystepuje, choc przyznam ze luneta jest nie zla...
 
Posty: 13
Rejestracja: 29 Lip 2005, 23:04

 

PostKamikazi | 16 Maj 2006, 12:55

Witam ponownie!

Wróciłam znad Biebrzy i kilkudniowego pobytu nad morzem. Muszę przyznać, że luneta sprawiła się znakomicie. W zasadzie wykorzystuję ją wyłącznie do obserwacji ptaków. Obraz jest ostry i bardzo jasny. Miałam przyjemność porównywać ZRT z Astrokraka z nieprzerobioną ZRT. Różnica kosmiczna! Obraz z "oryginalnej" lunety bardzo tracił na wyrazistości na krawędziach, właściwie tylko w samym środku był zadowalający. Natomiast w przerobionym sprzęcie z okularem 12,5 mm jest ostry w całym polu widzenia.
Co do jasności lunety. Obserwowałam, wraz ze znajomymi, ptaki w ciężkich warunkach oświetleniowych - o zmierzchu. Tylko wtedy jest szansa na zobaczenie dubelta - ptaka z rodziny bekasowatych. Oprócz przerobionej ZRT mieliśmy też Yukona. Gdy już porządnie się ściemniło tylko za pomocą ZRT można było prowadzić obserwacje. Jak to mój kolega określił jasność obrazu w lunetach: "w ZRT jest jeszcze godzina 17 a w Yukonie 21".

W piątek jadę do Białowieży i porównam ZRT ze sprzętem z najwyższej półki ;)

Ktoś bardziej doświadczony ode mnie powiedział: Kaśka! albo kupisz przerobioną ZRT albo drogi sprzęt Swarovskiego czy Kowy.

Stwierdziłam, że za kilka lat jak w końcu bym uzbierała na Swarka, mogę nie mieć czasu na takie zainteresowania (mąż, dwójka dzieci, stała praca) ;) Dlatego padło na ZRT i jestem z tego wyboru bardzo zadowolona!

Dziękuję i pozdrawiam,
Kasia Goworek
Awatar użytkownika
 
Posty: 0
Rejestracja: 10 Kwi 2006, 18:51
Miejscowość: Warszawa

PostDolar | 17 Maj 2006, 23:10

a jaki okular posiadasz do tej lunety? obraz rozumiem ze jest lustrzany? Swarowski, Kowa, Leica czy do biedy nawet Celestron ED to lunety z innej bajki, ZRT nie dorowna im nigdy :D
 
Posty: 13
Rejestracja: 29 Lip 2005, 23:04

 

PostJanusz_P. | 18 Maj 2006, 08:51

ZRT z kątówką daje obraz zupełnie prosty, to miła niespodzianka dla jej użytkowników a to dzięki montowanemu w niej u nas pryzmatowi dachowemu Amiciego który prostuje w pełni obraz bez lustrzanego odbicia 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPPaauulliinnaaa | 23 Paź 2008, 15:06

A jak się i gdzie przekręca okular. bo ja właśnie od dziś posiadam ZRT z AK i nie mam zielonego pojęcia o tym.
 
Posty: 11
Rejestracja: 12 Paź 2008, 19:54

 

PostJanusz_P. | 24 Paź 2008, 10:23

Okulary 1,25" do przerobionej ZRT wkłada się w tuleję złączki kątowej i blokuje śrubką dociskową, tylko nie mów że gość sprzedał Ci ją bez zestawowych okularów :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPPaauulliinnaaa | 24 Paź 2008, 10:59

dwa okulary były
 
Posty: 11
Rejestracja: 12 Paź 2008, 19:54

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości

AstroChat

Wejdź na chat