* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 23 posty(ów) ] 
 Temat postu: SW 100ED
PostWysłany: Czw Wrz 11, 2014 1:55 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Mielec
Nabyłem refraktor 100ED firmy Sky Watcher, ogniskowa 900 mm, wersja z czarną tubą. Sporo jest już o nim na forum. Dlaczego Sky Watcher? Bo był najtańszy.

Przyszły dwa spore kartony. W pierwszym refraktor, na który czaiłem się od dłuższego czasu. Po rozpakowaniu ukazała się ładna walizka z logo Sky Watchera i galaktyką, trochę przypominającą M101.

W drugim kartonie przyszedł zamówiony montaż AZ4 na stalowych nogach - postanowiłem zaryzykować i nie brałem EQ5 czy innych paralaktycznych wynalazków utrudniających wizualne obserwacje obiektów (zwłaszcza ich wyszukiwanie) i wymagających często stosowania dziwnych (aqua)aerobicznych pozycji.

Ponieważ kupiłem niecałe 4 cale średnicy, jeszcze pierwszego dnia natrafiła się okazja na przetestowanie refraktora, czyli dziś.

Po rozpakowaniu stwierdziłem 2 wady:
- z odnośnika sypie się farba w miejscu, w którym zaślepka styka się z wewnętrzną ścianką. Wystarczyło kilkukrotne zdjęcie zaślepki by te miejsca stały się białe. Rozwiązaniem mogłaby być gumowa zaślepka zakładana na zewnątrz odnośnika. Tymczasem jest plastikowa,
- wisualback 2" i redukcja 1,25" z gwintem T2 nie ma clamping ringów, a szkoda bo by się bardzo przydały. Za to gwint T2 jest przydatny. Wystarczy dodatkowy pierścień z mocowaniem do lustrzanki (w moim przypadku Canon), by móc robić zdjęcia np. Księżyca.

Nie udało mi się stwierdzić, czy obiektyw jest klejony czy jest przerwa powietrzna - trochę zacząłem się martwić po przypadku APO 90 Pablita. Stwierdziłem 3 odblaski.

Czas na obserwacje w pochmurny dzień. Kierunek wieża kościelna oddalona o 3 km i anteny dalekich domów. Wkładam Delosa 14 mm, a tu zdziwienie: gdzie jest aberracja chromatyczna? Dla porównania w achromacie w 60x nie da się oglądać gdyż obiekty walą fioletem. No dobra: Delos 8 mm, tak samo jak w 14-tce. To już powiększenie ponad 100x, niby coś tam było jakby szczątkowego, ale to chyba bardziej wady szczątkowe okularów niż aberracja obiektywu. No to kita Delos 6 mm do wyciągu i bardziej widzę falowanie atmosfery w pochmurny i lekko deszczowy dzień, niż aberrację chromatyczną. Z 2 km wyraźnie widać, że gołębie to gołębie a nie jakieś tam kolorowo fioletowe papużki. Wyraźnie było widać białe i czarne pióra.

Na noc się wypogodziło, godz. między północą a 1, obserwacja z podwórka w Mielcu.
1. Test kolimacji. Utrudniłem sprawę i wykonałem go z 2" dielektryczną kątówką dołączoną do zestawu. Gwiazda testowa Wega (wysokość ok 40* nad horyzontem, czyli nie blisko zenitu). Delos 6 mm (pow. 150x) i szok: taki obraz dyfrakcyjny widziałem jedynie na laborce z optyki falowej: książkowy dysk Airy'ego. Chwilę go podziwiałem, w Newtonie raczej takiego widoku się nie uraczy. Dodam, że refraktorem obserwowałem od razu, bez żadnego czekania, aż się wychłodzi. Rozogniskowałem obraz gwiazdy i widziałem piękne okrągłe pierścienie jak tutaj: download/file.php?id=6593&mode=view/Test-APO-2010.jpg (zbliżone do SW120 APO ED). Kolimacja jest wykonana poprawnie.
2. Test zdolności rozdzielczej. Gwiazda testowa: Epsilon Lyrae, okular: Delos 6 mm. Wysokość obiektu ok 40* nad horyzontem w łunie południowo-zachodniej części miasta. Ta parka nie robi wrażenia na tej rurze. W Newtonie tak wyraźnie nie widziałem tych gwiazd rozdzielonych nawet pod ciemnym niebem po kilkugodzinnym wychłodzeniu. Nawet SCT 6" tak ładnie nie pokazywał tych gwiazd, były rozdzielone, ale brakowało tego czegoś. Do dalszego testu trzeba będzie poszukać czegoś ciaśniejszego o separacji rzędu 1,5" - 1,7".
3. Kratery na Księżycu: jest już po pełni i widać cienie na terminatorze. Ładny kontrast. Miałem wrażenie, że momentami krawędzie były z minimalną czerwonawą obwódką. I ta piękna czerń. W Newtonie to jakby trochę takie bardziej szaro ciemne było. Górki w kraterach widoczne po kilka szczytów, a na obwodzie mnóstwo zmarszczek, nawet uskoki i zapadnięcia są widoczne.

Podsumowując z refraktorka jestem zadowolony. Wymienię te złączki na clamping ring, bo szkoda drogich okularów, żeby ich tuleje się kaleczyły.
Montaż AZ4 daje radę, brak mikroruchów to dla mnie nie wada, mniej wajch i szybciej wyszukuje się obiektów.
Drgania są, ale chyba bardziej pochodzą one od statywu, nie przykręciłem stolika. Ale i tak jest bardzo dobrze. Głowica w przeciwieństwie do AZ5 jest bardzo stabilna.

Temat postu: Re: SW 100ED
PostWysłany: Czw Wrz 11, 2014 8:07 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Rzeszów
Wypowiem się, bo mamy teraz podobny ekwipunek.. ;)

U mnie z odrośnika nie zchodzi farba, ale od wewnętrznej wyczernionej strony w miejscu gdzie wchodzi dekielek farba się rusyje, ale ciągle jest w całości.

Złączkę z clamping-ringiem wymieniłem od razu - w astrokraku zrobili mi super jakości za rozsądne pieniądze.

Dołączona kątówka dielektryczna 2" w porównaniu do kątówki 2" dielektrycznej firmu Wiliam Optics za ponad 1000zł nie wykazała różnic w dawanych obrazach - więc jest super jakości.

Jak za tą cenę to uważam że refraktor jest super.
Dziwię się więc, że z giełdy nie schodzą używki w super stanie po 1500zł.. Każdy chce mieć jak największą aperturę, a tymczasem refraktor 4" to super niezawodne narzędzie.

Astatnio testowaliśmy ED100 z andrzejem.ch i w połączeniu z bino księżyc powalał na kolana..

Jak dla mnie zestaw Newton 10" + ED100 to docelowy setup.
Powiem nawet, że częściej używam ED'ka niż LB10". Na planetach ED jest niezawodny,bo na LB 10" to już trzeba mieć super warunki, które rzadko się trafiają.

Teraz rozważam zakup reduktora ogniskowej pod kątem prostego astrofoto i obserwacji wizualnych. Ale jaki użyć i czy to się sprawdzi?..

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Wrz 11, 2014 9:16 am 
Awatar użytkownika

Nie schodzą, bo to gołe egzemplarze nawet bez walizki z jakimś badziewnym wyciągiem. A na kupon rabatowy nowy można mieć za nieco ponad 2500 zł. W moim egzemplarzu optyka wygląda na świetną. Andrzej zachwala Twojego ED-ka, ale oglądał tylko kratery na Księżycu. Zabawa dopiero jest na gwiazdach podwójnych w dużych powiększeniach. Szkoda, że ED120 są takie drogie. Ja na dniach domówię złączkę z clamping ring. A jakie astrofoto zamierzasz wykonywać?
Mi wystarczy zestawowa redukcja z T2 choć i pewnie ją wymienię na clamping ring, ale w kątówce z kolei jest bez T2. Kątówka jest bardzo solidna. Za miesiąc dokupuję nasadkę bino WO w komplecie z okularkami.

PostWysłany: Czw Wrz 11, 2014 9:50 am 
Awatar użytkownika

No tutaj jest chyba nasz egzemplarz (tylko bez akcesoriów):
viewtopic.php?f=31&t=31610

Nasadkę bino kupiłem w teleskopy.pl ale znalazłem tańszy sklep:
http://fotozakupy.pl/william-optics-nas ... owa/25627s
bezproblemowe zakupy i profesjonalna obsługa.

A jeśli chodzi o astrofoto..to moje marzenie, ale jest to hobby dla prezesów - finansowa studnia bez dna.
Tak więc zadowolę się prostym astrofoto jasnych obiektów - raczej gromady otwarte, jakieś kulki, lub ciekawe koniunkcje obiektów układu słonecznego.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Wrz 11, 2014 10:03 am 
Awatar użytkownika

A jakbym miał 1500zł to bym bez wahania kupił to ED100 z ogłoszenia i zmontowałbym sobie bino..

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Wrz 11, 2014 10:44 am 
Awatar użytkownika

Jak gromady to pewnie potrzebny będzie min. HEQ5, żeby utrzymać nieguidowane krótkie czasy, powiedzmy do 30 s.
100ED ze swoją światłosiłą w tym względzie raczej nie zaszaleje.
W wizualu z Naglerem 31 mm wyciągam pole 2,8 stopnia, więc daje radę nawet bez szukacza. Tylko odniosłem wrażenie, że z tym okularem gwiazdy lekko iskrzą. W Delosach obraz gitara.

PostWysłany: Czw Wrz 11, 2014 10:52 am 
Awatar użytkownika

Zbieram na HEQ5..

A odnośnie Delosów - wg. mnie okulary docelowe, i jak ktoś ma delosa, to już w ethosa nie ma co iść..

Sam mam zamiar wymienić flotę okularów ES na DELOSY. Tylko czekam na okazję z rynku wtórnego..

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Wrz 11, 2014 10:57 am 
Awatar użytkownika

Ja swoje Delosy kupowałem w Niemczech po cenie w jakiej chodzą używki na giełdzie w PL (z kosztami przelewu i wysyłki wyszło nieco drożej, ale ma się gwarancję itp). Wtedy była promocja... i się załapałem na 3 sztuki. ER ma idealne dla osób noszących szkła korekcyjne. Pole maksymalne jakie da się objąć wzrokiem bez konieczności rozglądania się, w Naglerku 82* już muszę się rozglądać, bo nie wyrabiam z polem.

PostWysłany: Czw Wrz 11, 2014 11:16 am 
Awatar użytkownika

W jakim sklepie brałeś? astroshop?

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Wrz 11, 2014 12:08 pm 
Awatar użytkownika

Tak kupowałem w Astroshopie, UHC Lumicona także z nowej dostawy. W PL wielu rzeczy nie ma, u nich zamierzam jeszcze kupić star analyser do obserwacji widm jasnych gwiazd.

PostWysłany: Pią Wrz 12, 2014 8:55 pm 

Od paru lat używam EDKA-100, i jak kiedyś opisywałem jego ,,osiągnięcia", względem planet (pomimo jego dość znikomej apertury), to mi nie wierzono. Jednak dopiero kiedy ,,uciałem" rurkę, i przystosowałem wszystko pod bino (BP Maxbright), mogłem się zacząć delektować , nie tylko obrazkami planet, ale również jaśniejszych obiektów DS , w obserwacji dwuocznej(DS ,i planety BEZ BARLOWA, wolę ,,manipulować" ogniskową okularów). Doceniłem jakość tego niewielkiego teleskopu. Ktoś tam napisał o dużej cenie SW ED-120 , jednak trzeba wziąść pod uwagę, iż obiektywy 120 mm, nie są już tak dobrze skorygowane, jak właśnie ED-100 ( z wypowiedzi użytkowników, testerów). Ponadto, trzeba uważać , zwłaszcza przy zakupach z rynku wtórnego ( dotyczy to ED-100, nie wszystkie są ,,jednakowe", kiedyś miałem okazję porównać).

MN-190, ED-120, LX-80, bino BP-Maxbright, SONY nex-5n, ASI-290 COLOR, DO 15X70 EXTREME, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, BCO-18mm-para, BP Asferic-31mm,Barlow ED 2xGSO,Barlow ED 5x GSO, i trochę sprzętu atm.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Wrz 12, 2014 9:00 pm 
Awatar użytkownika

Ja kupiłem nowego w Teleskopach.pl i jestem z niego zadowolony.
Wczoraj poszła ostatnia tubka 100ED, więc pozostaje czekać na nową dostawę Sky Watcherów.
Obrazy dyfrakcyjne gwiazd z zestawową kątówką w dużych powerach rzędu min. 150x są takie, jak tutaj:
http://www.handprint.com/ASTRO/IMG/dubtypes2.gif
Tło miałem oczywiście czarne a nie niebieskie.
Czyli w zasadzie ideał nawet w średnich miejskich warunkach 40* nad horyzontem.
Przy czym na Wedze prążków wokół centralnego dysku Airy'ego było dużo.
Jak przelatywały chmury to się lekko zlewały, a tak to pięknie je było widać.

PostWysłany: Sob Wrz 13, 2014 7:21 pm 

Czyli gratulacje z udanego zakupu, i wszystkiego najlepszego w użytkowaniu sprzęta.

MN-190, ED-120, LX-80, bino BP-Maxbright, SONY nex-5n, ASI-290 COLOR, DO 15X70 EXTREME, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, BCO-18mm-para, BP Asferic-31mm,Barlow ED 2xGSO,Barlow ED 5x GSO, i trochę sprzętu atm.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Paź 02, 2015 7:54 am 

Miejscowość: Gdańsk
lumpo napisał(a):

Złączkę z clamping-ringiem wymieniłem od razu - w astrokraku zrobili mi super jakości za rozsądne pieniądze.

Odkopię wątek :) Jeżeli to nie tajemnica, rozsądne pieniądze czyli ile? Zastanawiam się też nad baaderowskim Clicklock ale ten swoje kosztuje. Tak czy inaczej trzeba to wymienić bo szkoda kątówki.

PostWysłany: Pią Paź 02, 2015 8:39 am 
Awatar użytkownika

Jeśli pamitam dobrze to było 100zł.
Jakość wzorwa.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Paź 02, 2015 8:41 am 

Miejscowość: Bielsko-Biala
_Wojtek_ napisał(a):
lumpo napisał(a):

Odkopię wątek :) Jeżeli to nie tajemnica, rozsądne pieniądze czyli ile? Zastanawiam się też nad baaderowskim Clicklock ale ten swoje kosztuje. Tak czy inaczej trzeba to wymienić bo szkoda kątówki.

Mam ten baaderowski Clicklock.Jeżeli kątówka niema rowka na tuleji,to nie zaciśnie dobrze.Jeżeli jest rowek,to musi byc w odpowiednim miejscu.

PostWysłany: Pią Paź 02, 2015 8:49 am 

lumpo napisał(a):
Jeśli pamitam dobrze to było 100zł.
Jakość wzorwa.

Dzięki :) A czy mógłbyś wkleić jakieś zdjęcie tej złączki?

franek napisał(a):
Mam ten baaderowski Clicklock.Jeżeli kątówka niema rowka na tuleji,to nie zaciśnie dobrze.Jeżeli jest rowek,to musi byc w odpowiednim miejscu.

Chodzi o kątówkę z zestawu SW 100ED.

PostWysłany: Pią Paź 02, 2015 9:19 am 

Mam w ręce kątowkę dielektryczną z zestawu SW ED 100 i baaderowski Clicklock.
Kątówka ma rowek stożkowy i kończy się ~14mm od korpusu kątówki.
Baaderowski Clicklock ma clamping ring,pomiędzy~ 10mm do 19mm,czyli mocowanie będzie na tuleji 2",bez żadnego zabezpieczenia przed wysunięciem.Żeby było mocowanie pewne,to trzeba wyjąc tuleję z kątówki i przetoczyc rowek w odpowiednim miejscu i nie za głęboki,bo nie zaciśnie.
Mam kątówki:Altair/ES/Lumicon/normalną SW /dielektryczna SW/nosek 2" baaderowski i do żadnej nie pasuje.Może do kątówki 2" Baadera :?: :wink:
Mam takie pytanie?:co dzieje się z clamping ringiem,jeżeli rowek ma stożek :?: :mrgreen:
Długośc baaderowskiego Clicklocka,to 37mm.

PostWysłany: Pią Paź 02, 2015 10:29 am 

Czyli jak rozumiem Clicklock średnio się nada. Może w takim razie zdecyduję się na złączkę Astrokraka. Pytanie tylko czy ma ona pierścień we właściwym miejscu.

Temat postu: SW 100ED
PostWysłany: Pią Paź 02, 2015 11:50 am 
Awatar użytkownika

Clicklock baader jest różnych konstrukcji w zależności od rozwiązania. Mam niskoprofilowy 2"-> 1,25" i ten korzysta z opaski zaciskowej. Mam też 1,25" na T2 z helikalnym mechanizmem ostrzącym i ten już zacisk ma na 3 wałeczkach. Ani w jednym ani w drugim nie mam żadnych problemów z zaciskaniem niezależnie od położenia rowka w odróżnieniu do typowych zacisków SW gdzie faktycznie rowek ma znaczenie. Dla ciekawostki dodam że przy GSO takich problemów nie miałem.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Paź 02, 2015 1:56 pm 

Chodziło o ten:
https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/ad ... d2537.html
Nakręcany na rurę wyciągu i mocowanie 2".

PostWysłany: Czw Paź 15, 2015 10:57 am 
Awatar użytkownika

wklejam fotke złączki made in astrokrak.

Załącznik:

Załącznik:

solidna robota. polecam.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Paź 15, 2015 9:23 pm 
Awatar użytkownika

Ja do swojego SW100 ED też zamawiałem w Astrokraku złączkę z clamping ring i nie było żadnego problemu w pracy z zestawową kątówką dielektryczną. Wytoczą w zasadzie każdą złączkę o ile podeślesz szkic z wymiarami - jak się pomylisz to Twoja strata, a jak czegoś nie wiesz to dopytaj w Astrokraku. Złączki robią porządnie i jeszcze anodują na astronomiczny czarny kolor :mrgreen:

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 23 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości