* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 66 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
 Temat postu: Re: SW 100ED
PostWysłany: Czw Lis 09, 2017 10:13 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Oświęcim
Nie wiem jak dielektryki z wyższej półki cenowej się sprawują, ale te zestawowe z edka 100 i 80 nie są najlepsze, osobiście porównywałem nasadki z ed 100 i 80 z nasadką lustrzaną SW 2 cale ,zestawową z mak 150 i 127, ponieważ dublowały mi się nasadki 2 cale, postanowiłem sprzedać jedną, po wnikliwych testach i porównaniach doszedłem do wniosku że lustro dawało lepszy i bardziej kontrastowy obraz, odwzorowanie barw było też lepsze w lustrze, gwiazdki nie iskrzyły tak w lustrze jak w dielektryku. Tak więc dielektryk trafił na giełdę.
Niestety, dielektryk ma bardzo dużo napylonych warstw odbijających , przez co światło przenika przez te warstwy zanim ulegnie odbiciu stąd te refleksy, natomiast lustro ma warstwę aluminium i warstwę zabezpieczającą , więc światło nie wnika tak głęboko w warstwy zanim ulegnie odbiciu.
Natomiast pryzmat prostokątny dobrze pracuje w ciemnych refraktorach, makach czy SCT , lecz już w jasnych refraktorach f-5 wykaże on aberrację , stąd może być czasem poprawa obrazu jeżeli korekcja obiektywu f-5 ma przeciwny znak do pryzmatu.
Co jest ciekawe , że np. obiektywy mikroskopowe mają uwzględnioną korekcję pod szkiełko nakrywkowe i bez tego szkiełka nakrywkowego wykazują aberrację, pryzmat to tak jakby szkiełko nakrywkowe i obowiązuje go zasada płytki płasko-równoległej.
Te najlepsze pryzmaty prostokątne oprócz warstw MC, mają dodatkowo srebrzoną lub (aluminiowaną) powierzchnię odbijającą w celu podniesienia sprawności pryzmatu do 99%, zazwyczaj potem lakierowaną w celu zabezpieczenia srebra przed utlenianiem. Miałem taki pryzmat z mikroskopu metalograficznego gdzie pod złuszczonym lakierem było widać srebrzoną powierzchnię.
W moim dawnym ATM w latach 70 w N 150/1500, użyłem właśnie zamiast lustra LW, pryzmat prostokątny z własnoręcznie posrebrzonym pryzmatem na płaszczyźnie odbijającej, pryzmaty można było wtedy kupić w PTMA jak i blanki na lustra.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Lis 09, 2017 10:23 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Andrychów
Andrzej skąd tyś wzioł tę teorię o przenikaniu światła w warstwy aluminium w dielektryku,to coś w rodzaju przenikania kremu przeciwzmarszczkowego w skóre twarzy? :lol:

Columbus Steel 20",ATM AstroScope 14" w budowie,Meade SCT 10",Intes Alter MN56,ATM Saturn 6",Meade LXD75 GoTo,Zeiss 10x50,Nikon 10x50,TS 15x70,SkyMaster Pro 20x80,TS 25X100 UHC, Canon EOS 350 D,i troche okularów...

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Lis 09, 2017 10:30 pm 
Awatar użytkownika

bolid25 napisał(a):
Andrzej skąd tyś wzioł tę teorię o przenikaniu światła w warstwy aluminium w dielektryku,to coś w rodzaju przenikania kremu przeciwzmarszczkowego w skóre twarzy? :lol:

Dielektryk tych warstw ma napylonych kilkanaście do kilkadziesiąt naprzemiennie o małym i dużym wsp. odbicia, dlatego są takie drogie, na dielektryku nie napyla się już aluminium. Dlatego na lustrach LG w Newtonach nie stosuje się warstw dielektrycznych i to nie z powodu ich wysokiej ceny.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Lis 09, 2017 10:42 pm 
Awatar użytkownika

Andrzej właśnie z powodu ceny nie stosuje się warstw dielektrycznych na dużych powierzchniach,to najlepsze obecnie warstwy ze względu na prawie 100% sprawność optyczną co przekłada się na bardzo dobre obrazy.Być może zle zamontowane lustro w kątówce było przyczyną kiepskich obrazów bo słyszałem.że się to często zdarza w kątówkach różnych firm

Columbus Steel 20",ATM AstroScope 14" w budowie,Meade SCT 10",Intes Alter MN56,ATM Saturn 6",Meade LXD75 GoTo,Zeiss 10x50,Nikon 10x50,TS 15x70,SkyMaster Pro 20x80,TS 25X100 UHC, Canon EOS 350 D,i troche okularów...

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Lis 09, 2017 10:51 pm 
Awatar użytkownika

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... CsaiCPR2PD

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Lis 09, 2017 11:02 pm 
Awatar użytkownika

Andrzej ja Cię rozumię,ale nadal twierdze że fundamentem dla każdej warstwy czy to alu czy też dielekyrycznej jest powierzchnia lustra i to ona w głównej mierze odpowiada za dawany obraz.Jeśli lusterko zostało niedokładnie wykonane będą defekty w obrazie,a jeśli zostanie za bardzo ściśnięte w oprawie powstaną odkształcenia powodujące drastyczny spadek w jakości uzyskiwanych obrazów

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lis 10, 2017 11:42 am 
Awatar użytkownika

Święta prawda. Jak powierzchnia lustra jest do bani to żadna powłoka cudów nie uczyni.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lis 17, 2017 8:20 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
Witam. Korzystając dzisiaj wieczorem z w miarę znośnej pogody bo mgła robiła się coraz gęstsza i wisiał opar w powietrzu szybko odpaliłem ED-ka aby przeprowadzić pierwsze nocne obserwacje. Jako pierwszy zastosowałem okular 2" Maxvision 28mm 68*. Zerknięcie na Plejady. Obraz bardzo ładny i wyraźny jednak bez delikatnych szczegółów refleksyjnych gdyż wodny opar w powietrzu skutecznie pochłaniał subtelne magławicowe detale gwiezdnej gromady. Ponieważ mgła zaczynała powoli gęstnieć a teleskop chciałem sprawdzić w rozdziale drobnych detali na celownik poszły Epsilony w Lutni. ES-11 powiększenie 81 razy zaczynało dzielić składowe układu ale warunki nie były dobre a ja nie chciałem się dłużej bawić bo mogło być gorzej więc jako następny poszedł ES 8,8mm. Tutaj już układ był rozdzielony i było widać składniki a nawet różnicę w wielkości pomiędzy nimi. Nie zastanawiając się dłużej założyłem Ortho BCO 6mm co dało powiększenie x150. Gwiazdy dalej punktowe bez żadnych ogonków a epsilonki pięknie i żyleciasto rozdzielone na tle czarnego nieba. Test wypadł bardzo dobrze i widać potencjał ED-ka gdzie brak aberracji przy zastosowaniu 6mm orciaka pozwala delektować się pięknymi barwami i ładnym widoczkiem punktowych gwiazdek. Z tym powerem chyba skończę na powiększeniu x150 i nie będę kupował okularu o jeszcze mniejszej ogniskowej. Trzeba poczekać na Księżyc i jakieś planety aby dokładniej poznać możliwości teleskopu ale już w tej chwili mogę powiedzieć , że to był trafiony i udany zakup.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lis 17, 2017 8:29 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Rzeszów
Kolega kurp ma rację , tak samo u mnie , 150X i obraz generowany przez 10 cm soczewkę ED na FPL 53 jest do przyjęcia .

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Gru 14, 2017 6:44 pm 
Awatar użytkownika

Takich parę krótkich spostrzeżeń co do wczorajszych obserwacji. Otóż wczoraj były dobre warunki z dobrym seeingiem i w zasadzie pierwszy raz pocisnąłem z ED-ka ile się dało. Epsilony w Lutni rozdzielił przy powiększeniu x75 ( Erfl Burgess Optical 12mm ). Trapez w Orionie został rozłożony na podstawowe składniki przy okularze Maxvision 28mm 2" 68*. Obrazy były bardzo kontrastowe, krystaliczne i bardzo czyste. Pięknie wyglądała mgławica w Orionie ze swoimi skrzydłami ale koloru nie widziałem. Dzisiaj są znowu chmury i guzik z następnych obserwacji oraz " przyokazyjnych" testów teleskopu z konkretnymi okularami.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Gru 14, 2017 11:40 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Pamiętasz ile gwiazdek w trapezie naliczyłeś?

Nikon EX 10x50,

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Gru 15, 2017 12:38 pm 
Awatar użytkownika

Cześć. Orzech chyba dałem ciała i obserwowałem w Orionie układ złożony z gwiazd składników C Ori i 45 Ori i tych na dzień dobry widziałem 5 ( tych głównych ale też ich specjalnie nie liczyłem) natomiast sam Trapez jest w sercu Mgławicy Oriona. Jak będzie pogoda obserwacyjna to policzę i napiszę co i jak. Proszę o wyrozumiałość bo ja jestem głównie planeciarzem i praktycznie moim wyłącznym celem obserwacji był US na dodatek ED-ka do tej pory nie było jak odpalić bo był totalny brak pogody. Natomiast mam od razu pytanie czy jest jakaś zimowa gromada gwiezdna gdzie można sobie potestować teleskop ?

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Gru 15, 2017 4:18 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
Spoko, pytałem, bo też je w ten wieczór obserwowałem ale tylko przez chwilę udało mi się wyłapać 6 przy powiększeniu ok 190. Powerowanie do 300 nic nie dawało - seeing je masakrował.
Ta na zdjęciu zaznaczona była najtrudniejsza

Załączniki:

Nikon EX 10x50,
 Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Lut 28, 2018 11:48 am 
Awatar użytkownika

Witam. Ostatnio zastanawiałem się nad tym - jak to jest widocznością składników w Trapezie ? Otóż na fotografiach zamieszczonych w dziale Astrofotografia widać 4-ry składniki tego obiektu a przeciez są to zdjęcia z wielominutowym naświetlaniem i powinien być widoczny taki szczegół. Dlaczego nie widać więcej składników ?

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Lut 28, 2018 9:44 pm 

Miejscowość: Kraków
Witajcie.

Ja z obrzeży Krakowa , Nowa Huta z balkonu widzę w MN INTESA 152/912 mm F6 , sześć składników jak na tej mapce a ten oznaczony kreskami najsłabszy z tych sześciu jest widoczny jako maleńka iskiereczka i zanika jak seeing rozmywa obraz.Widzę go z TV Naglerem T4 12 mm przy około 76X. Przy przewianym niebie z zanieczyszczeń na rozświetlonym niebie od miasta , aż trudno w to mi samemu uwierzyć , ale tak jest w istocie.Myślę że zobaczyć ten szósty składnik to w Refraktorze 100ED może być problem , ale jak miałem 100ED to tego nie sprawdzałem. :wink:

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Mar 24, 2018 10:07 pm 
Awatar użytkownika

Cześć. Nie chcę tu bez końca wypisywać swoich ED-kowych obserwacji ale powiem tylko tyle, że SW ED 100mm rozjechał Księżyc na dzień dobry ( oczywiście na miarę swoich możliwości ). Cienie, kraterki, góry, cienie nowo wyłaniających się z za linii terminatora gór to żyleta i doskonały kontrast. Kupić tylko dobre okulary i sprzęt na lata. :D Ten kraterek na zdjęciu zaobserwowałem przy powiększeniu x150 w średnich warunkach obserwacyjnych ( dość silny opar w powietrzu i lekko pływający obraz ).

Załączniki:

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 66 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Maciek_Cz oraz 10 gości