Refraktor Vixen FL80S Japan Dublet Fluorite Steinheil APO.

PostKrzysztof_P | 01 Sie 2021, 23:14

Witajcie.
Nabyłem małego wymiatacza APO Vixen FL80S.Dublet Fluorytowy na świetnym fluorycie , projekt obiektywu Steinheil , D-80mm , F-8-640mm.Refraktor kupiłem bez montażu Vixen GP widocznego na zdjęciach , gdyż posiadam aktualnie w domu trzy różne montaże.
Wstawiam link do recenzji z opisem.Czekam na dostawę , niebawem zdjęcia i opisy z widoczków jakie zapoda ten świetny optycznie maluch APO.Refraktor będzie pracował w tandemie z Makiem DE-LUX U.K. OMC200 , F20.
http://www.scopeviews.co.uk/VixenFL80S.htm
https://www.cloudynights.com/articles/c ... actor-r936
https://www.cloudynights.com/topic/6349 ... 80s/page-2
Stan obiektywu i Refraktora bardzo dobry , jest też szukacz Vixen 6X30 , obejmy , dekle , itp.
Wstawiam parę zdjęć jakie otrzymałem od sprzedającego przed wysyłką.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Refraktor Vixen FL80S Japan Dublet Fluorite Steinheil APO.: Vixen FL 80S 4.jpeg
Refraktor Vixen FL80S Japan Dublet Fluorite Steinheil APO.: Vixen FL 80S 3.jpeg
Refraktor Vixen FL80S Japan Dublet Fluorite Steinheil APO.: Vixen FL 80S 2.jpeg
Refraktor Vixen FL80S Japan Dublet Fluorite Steinheil APO.: Vixen FL 80S..jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 02 Sie 2021, 20:44

Wszystko fajnie, ale wcześniej czy później przychodzi moment, że trzeba takiemu cacku wyczyścić obiektyw. No i tutaj zasada jest prosta: 1 mikroryska = 2 nieprzespane noce :-)

Gratulacje - wyjątkowo wdzięczny instrument.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2990
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postwitos | 02 Sie 2021, 21:34

Gratuluję udanego zakupu :wink:
witos
 

PostKrzysztof_P | 02 Sie 2021, 23:09

Witajcie.
Czekam na dostawę Refraktora.Tomaszu dziękuje , Łukaszu im mniej czyszczenia tym mniejsze ryzyko jakichś mikro rysek. :D Liczę na ładne obrazki z maluszka , praktyka pokaże.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 03 Sie 2021, 12:26

Wiem, że wytrawni planetarni wyjadacze uznają że zabawa zaczyna się od 120 mm refraktora, ale moje doświadczenie jest takie, że w naszych warunkach seeingu 75-80 mm naprawdę dobrego obiektywu jest w stanie pokazać tyle samo co te 120 mm. Nie jest zresztą przypadkiem że tą aperturę uznawano w czasach "przedcyfrowych" za pokaźną.

To dopiero fotografia cyfrowa i stackowanie dała warunki by większe apertury pokazały na planetach pazury. Na przykład przy 120 mm dodanie soczewki Barlowa pozwala wyraźnie zwiększyć jakość detalu. Przy 75-80 mm Barlow niewiele wnosi jeśli chodzi o liczbę drobnych szczegółów na zdjęciach, no chyba że mamy krótką ogniskową i detal bez Barlowa jest poniżej rozdzielczości matrycy...

Więc moim zdaniem to nie jest wcale maluszek - a to że ma kompaktowe rozmiary to jego wielka zaleta.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2990
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postwitos | 03 Sie 2021, 13:13

Pamiętam jakie obrazki pokazał mi na planetach Takahashi FC76DCU, więc o maluszka Vixena FL80S bym się nie martwił :)
witos
 

PostKrzysztof_P | 03 Sie 2021, 20:44

Witajcie.
Przede wszystkim stawiam na doskonały Fluorytowy Dublet Steinheila , który w praktyce jest lepszy jako sam projekt obiektywu pod względem wydajności i lepszych osiągów , korekcji , itp. od Dubletu Fluorytowego Fraunhofera.Jak obrazki będą świetne jak piszą recenzenci to zapoluję na drugi taki Refraktor z przyszłościowym zamysłem o budowie Bino z Ems-ami 2X80mm , dało by to wypadkową aperturę około D-112mm zgodnie z zasadą w wypadkowej "D" w Bino , wsp.DX1,4 i na większość naszych Seeingów było by często wykorzystane w praktyce z doskonałymi jakościowo obrazkami Księżyca i Planet.Co Fluoryt to Fluoryt , jest widocznie lepszym materiałem i dlatego znacznie droższy jako materiał niż syntetyczne tańsze i słabsze zamienniki FPL53 lub FPL55.
Tu jest też taki Vixen na tym samym obiektywie co mój , ale wyjdzie sporo , jak doliczymy koszty cła , itp z USA:
https://astromart.com/classifieds/astro ... ccessories
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 03 Sie 2021, 21:09

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie.
Przede wszystkim stawiam na doskonały Fluorytowy Dublet Steinheila , który w praktyce jest lepszy jako sam projekt obiektywu pod względem wydajności i lepszych osiągów , korekcji , itp. od Dubletu Fluorytowego Fraunhofera.Jak obrazki będą świetne jak piszą recenzenci to zapoluję na drugi taki Refraktor z przyszłościowym zamysłem o budowie Bino z Ems-ami 2X80mm , dało by to wypadkową aperturę około D-112mm zgodnie z zasadą w wypadkowej "D" w Bino , wsp.DX1,4 i na większość naszych Seeingów było by często wykorzystane w praktyce z doskonałymi jakościowo obrazkami Księżyca i Planet.Co Fluoryt to Fluoryt , jest widocznie lepszym materiałem i dlatego znacznie droższy jako materiał niż syntetyczne tańsze i słabsze zamienniki FPL53 lub FPL55.
Tu jest też taki Vixen na tym samym obiektywie co mój , ale wyjdzie sporo , jak doliczymy koszty cła , itp z USA:
https://astromart.com/classifieds/astro ... ccessories
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:



Porównywałem FC76DCU ze złotym bardzo dobrym egzemplarzem 80ED. FC76 dał zauważalnie ostrzejszy obraz i nieporównywalnie lepszy kontrast oraz naturalne kolory.
witos
 

Postwojt0000 | 03 Sie 2021, 21:46

witos napisał(a): Porównywałem FC76DCU ze złotym bardzo dobrym egzemplarzem 80ED. FC76 dał zauważalnie ostrzejszy obraz i nieporównywalnie lepszy kontrast oraz naturalne kolory.

Tylko ED80 to pewnie 1/3 ceny tego Takahashi, więc z czegoś to wynika :)
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 531
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

PostKrzysztof_P | 03 Sie 2021, 21:52

Cześć.
Edek 80ED to nie ta Liga co Fluoryt jak w Vixenie FL 80S czy Takahashi , tylko dublet na syntetycznym szkle FPL53.Kolega Tomasz "Witos" dobrze pisze , miał przykład z praktyki posiadając Taka FC76DCU , to inna liga Refraktorów APO niż tanie chińskie ED.Nie tylko pod względem gatunku szkła , ale również pod względem dokładności wykonania optyki.
Czytając opisy recenzentów Refraktora Vixen FL 80S wymieniają tam też w porównaniach Refraktory Takahashi FC76DCU , jak i Taka FS-78.Wkleiłem linki , które można poczytać , tłumacząc np. w Translatorze.
Na przykład taki Dublecik Fluorytowy do wizuala to aktualnie marzenie:
https://www.agemaoptics.com/
To jest moim zdaniem docelowe do wizuala , szybkie chłodzenie , niesamowity kontrast i ostrość obrazu , zakres użytecznych powiększeń.
Wykonuje je obecnie Ukraiński Optyk , który emigrował do USA.
O tym co te maszynki są warte w praktyce , można m.in. poczytać w zachodnich recenzjach.
Fluoryt jest nie do pobicia w praktyce , przez żadne inne tańsze odpowiedniki szkła.
W Europie też mamy producenta wysokiej jakości Refraktorów Fluorytowych APO , np. tu:
https://www.astro-theke.de/astro-optik- ... /produkte/

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 22 Sie 2021, 18:03

Witajcie. :D
Moja perełeczka Japan Dublet Fluorytowy Steinhla Vixen FL "V" 80/640mm F-8 w domku. :D
Włocha jak to Krzysztof przeniosę przez rzekę Jordan za to iż faktycznie sprzedał mi Refraktor z akcesoriami w stanie Wzorowym, Igła. :D
Cały zestaw Japan , szukacz 6X30 , refraktor , montaż , złączka kątowa pryzmatyczna 1,25" Takahashi.
Widoczne na zdjęciu głowicy montażu większe alu pokrętło monetkowane , służy do precyzyjnego ręcznego prowadzenia w osi RA , fajne i praktyczne , dobre rozwiązanie , dużo lepiej się to robi takim pokrętłem i precyzyjniej niż tymi dłuższymi pokrętłami.Wyciąg co prawda zębatkowy , ale w porównaniu z wyciągami SW , pracuje dużo płynniej i nie ma bicia , są u góry trzy robaczkowe śrubki do precyzyjnej regulacji.Obiektyw również posiada podwójne śrubki do precyzyjnej kolimacji względem wyciągu.
Kątówka Takahashi moja zakupiona wcześniej , reszta pomału kompletowana do małego wypadowego zestawu.
Na Zlocie Kudłacze był z nami kolegi Krzysztofa Refraktor Takahashi FC76DCU.Jowisz w nim z detalem i Księżycami iskiereczkami wyglądał niesamowicie.No po prostu pięknie przy około 100X powiększenia z okularem Takahashi Orto Abbe MC 6mm.Ostrość Petarda jak i kontrast , szczegół nie do uwierzenia że tyle widać w obiektywie D-76mm w takiej jakości i ilości , kolorki. Galileuszowe Księżyce tak punktowe że było widać maleńkie tarczki czego np. Teleskop Newtona tak łatwo nie pokaże ze względu na spajki , przez co słabiej widać tarczki Księżyców.Czekam dzisiaj na pogodę , sprzęcik złożony , czeka na balkonie.Liczę na obrazki jak z Takahashi FC76DCU , po przeczytaniu zachodnich recenzji tej maszynki Vixen "V" Japan z Fluorytowym dubletem Steinhla FL firmy Nikon Japan.
Nawet na deklu od obiektywu jest znaczek "V". :D Sam obraz w szukaczu Vixena Japan 6X30 jest o klasę lepszy niż w chińskim SW 6X30.Dzienne obrazki przez Refraktor są kryształ , jak to w porządnym fluorytowym dublecie APO.
Na razie jestem Happy i czekam na Planetki.
Nie pochwalę się ile dałem za cały zestaw , gdyż napiszecie mi że "zwariowałem". :lol:
Wrzucam parę fotek złożonego zestawu.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Refraktor Vixen FL80S Japan Dublet Fluorite Steinheil APO.: FL5.jpeg
Refraktor Vixen FL80S Japan Dublet Fluorite Steinheil APO.: FL4.jpeg
Refraktor Vixen FL80S Japan Dublet Fluorite Steinheil APO.: FL3.jpeg
Refraktor Vixen FL80S Japan Dublet Fluorite Steinheil APO.: FL2.jpeg
Refraktor Vixen FL80S Japan Dublet Fluorite Steinheil APO.: FL1.jpeg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 22 Sie 2021, 21:50

Fajny sprzęcik na szybkie wypady :) Oby był optycznie tak dobry jak FC76DCU, który moim zdaniem jest wzorcowy pod każdym względem. Posiadając wcześniej Vixena FL102/920mm , przypuszczam że będziesz bardzo zadowolony z FL80S.
witos
 

PostKrzysztof_P | 22 Sie 2021, 23:06

Cześć Tomaszu.
Niestety dzisiaj aktualnie w Krakowie przyszły chmury. :(
Mam taką nadzieję że będzie tak dobry jak Takahashi FC76DCU o czym piszą w zachodnich recenzjach.Vixen ma też mniejsze "F" jako dublet fluorytowy od Taka FC76DCU , więc praktyka pokaże.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 23 Sie 2021, 01:17

lulu napisał(a):Wiem, że wytrawni planetarni wyjadacze uznają że zabawa zaczyna się od 120 mm refraktora, ale moje doświadczenie jest takie, że w naszych warunkach seeingu 75-80 mm naprawdę dobrego obiektywu jest w stanie pokazać tyle samo co te 120 mm. Nie jest zresztą przypadkiem że tą aperturę uznawano w czasach "przedcyfrowych" za pokaźną.

To dopiero fotografia cyfrowa i stackowanie dała warunki by większe apertury pokazały na planetach pazury. Na przykład przy 120 mm dodanie soczewki Barlowa pozwala wyraźnie zwiększyć jakość detalu. Przy 75-80 mm Barlow niewiele wnosi jeśli chodzi o liczbę drobnych szczegółów na zdjęciach, no chyba że mamy krótką ogniskową i detal bez Barlowa jest poniżej rozdzielczości matrycy...

Więc moim zdaniem to nie jest wcale maluszek - a to że ma kompaktowe rozmiary to jego wielka zaleta.


Cześć Łukaszu.
Po tym co zobaczyłem na Jowiszu w APO Takahashi FC76DCU podczas tegorocznego Zlotu Kudłacze Sierpień 2021r. , to stanowczo stwierdzam , iż masz bardzo dużo racji w tym co piszesz.Mały ale niesamowity.Fluoryt ma to coś co zadziwia w praktyce , takie małe apertury a pokazują tyle co w większym dobrym Refraktorze np.ED , ponadto z lepszą jakością obrazu.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 25 Sie 2021, 00:33

Super że sprzęt dotarł, że nie zawiódł Twoich oczekiwań i że możesz cieszyć się pięknymi widokami. Niestety jest z tym tak, że aby przeżyć te same wzruszenia które niegdyś zapewniał zwykły achromacik 60 czy 70 mm, teraz potrzebujemy coraz to lepszego sprzętu, który daje skok jakościowy wystarczający aby znowu poczuć się "jakby się tam było", bez pośrednictwa optyki - tak po prostu "na wyciągnięcie ręki". Więc na koniec - super że jest jeszcze jakiś zapas takich sprzętów, po które można sięgać podnosząc stale poprzeczkę :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2990
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostMaciek_Cz | 25 Sie 2021, 00:55

Krzysztof, fajny Vixen!
To był na zlocie Takahashi FC76DCU? Jakoś w relacjach pominęliście jego obecność albo ja coś przegapiłem.
Czy był w podstawowej wersji czy z extenderem 1,7x?
Nie ukrywam, że gdybym w totolotka trafił to byłby mój zakup, albo drugi fajny ale o mniejszej aperturze FOA-60q.
Ciągle oglądam piękne szkice z FOA-60q, jeżeli ten Vixen jest też taki dobry jak te małe Takahashi to świetny zakup.
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostKrzysztof_P | 25 Sie 2021, 16:27

Cześć Macieju.
Chyba wspomniałem o tym Taku FC76DCU z Kudłaczy w Daniela opisie Refraktora LZOS 115mm APO.Takahashi FC76DCU był bez extendera , ale obrazki Jowisza z maleńkimi tarczkami jego Księżyców przy około 100X powiększenia mnie normalnie powaliły z okularem Orto takahashi Abbe MC 6mm czy Orto Antaresa Japan 6mm.Niesamowita jakość , ostrość i wsjo. :D Jak do tej pory dla mnie osobiście najpiękniejszy obrazek Jowisza z Księżycami w wizualu z Refraktora.A Jowisz jak bogaty w detal z tak małej aperturki , kolorki , kontrast , ostrość , itp.czekam na pogodę.Wczoraj byłem niestety na nockę w pracy jak przejaśniło się na niebie , może dzisiaj.Vixen z tym obiektywem jak piszą ponoć recenzenci co najmniej taki sam jak Takahashi FC76DCU a co po niektórzy piszą że nawet ciut lepiej.Na co liczę , może dzisiaj się uda , kupiłem sprzęt w stanie "Igła" optycznie jak nowy.Jest teraz taki sam Refraktor Vixen FL 80S na Astromart za 950$ plus wszelkie koszty dostawy.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 25 Sie 2021, 18:23

Witajcie.
Vixen FL 80S APO i LZOS APO 115mm czekają na dzisiejszego Jowisza w Duecie. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
Refraktor Vixen FL80S Japan Dublet Fluorite Steinheil APO.: LZ1.jpeg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 28 Sie 2021, 19:07

Cytat z wątku viewtopic.php?f=21&t=55370&start=275
Krzysztof_P napisał(a): maluch Dublet Fluoryt Vixenka FL80S pokazał obraz Jowisza z detalem jak w 120ED przy pięknym obrazie z powiększeniem 213X. :shock: :wink:

Czyli zacna optyka pokazuje klasę, nawet przy źrenicy w okolicach 0.4mm :)
A to "tylko" 80mm, jak długie 80 achro Vixena po którym było wielokrotnie "jeżdzone" na forum - "bo co tam widać w 8cm soczewki, a źrenice poniżej 1,5D to puste powiększenia które nic nie wnoszą" :P
Ostatnio edytowany przez Lukacz, 07 Wrz 2021, 23:39, edytowano w sumie 1 raz
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 28 Sie 2021, 19:53

Owszem było tak , Vixena AC F-15 nie znam dobrze , mój to Fluoryt Dublet z jakością optyki Takahashi jak nie lepszy, więc obrazki są ponadprzeciętne i w praktyce nie do uwierzenia co taki maluch potrafi.Sam byłem w szoku oglądając wszelakim sprzętem niebo od ponad 35 lat.APO 115mm LZOS Daniela też daje Grubo.Pow. 268X nie wytrzymał z tak dobrym obrazem bez utraty jakości żaden z moich kilku byłych Refraktorów 120ED.Szczerze to całkiem inna Liga.Obydwa Refraktory przy dobrym Seeingu na Planetach wytrzymają z pięknymi obrazkami 3D bez problemu.Nie miałem krótszego szkiełka niż 3mm TV DE LITE.Przydał by się Pentax XO Orto 2,5mm. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 28 Sie 2021, 20:55

Piszcie Panowie jak najwięcej o swoich z refaktorach na doskonałej optyce, zwłaszcza o wrażeniach przy doskonałym seeingu i powiekszeniach 2.5 czy 3D. Bo to ciekawe :) Może dzieki temu da się obalić forumowy dogmat o bezcelowości powiększeń powyżej 1.5D. Oczywiście na wieksze potrzeba odpowiednich warunków i nie każda optyka na to pozwoli.

Danielu 2.5D w Twoim 130 LZOS to x325 - sprawdzałeś takie powiększenia?
Bo o 3D (x390) o którym wspomniał Krzysztof a co za tym idzie, źrenicy 0.33 to mam zdanie że o ile sprzęt da radę to nasze oko niekoniecznie - kontrast, męty itp.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 28 Sie 2021, 21:09

Hej Lukaczu.
Coś ci napiszę , Przepraszam że w Daniela temacie , ale piszemy o LZOS APO , więc myślę że Daniel też skorzysta i sprawdzi ze swoim LZOS-em.
Przy powiększeniu 268X w LZOS 115 obraz był nadal piękny , klarowny , ostry nie za ciemny , kontrastowy , ale zaczęły mi po obrazie gonić takie małe jak "pantofelki" widziane pod mikroskopem.To było z moich oczu , przy mruganiu pozbywałem się ich z obrazu a co ciekawe , obrazy Księżyca nadal były doskonałe.Czytałem często w zachodnich relacjach o powiększeniach 50-60X na 1" w świetnych Refraktorach APO , ale szczerze to jakoś nie byłem przekonany.Teraz już wiem że tak jest i literatura też tak podaje 3D dla świetnych APO 2D dla długich AC a około 1,5D dla systemów lustrzanych , co też często czytałem. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 28 Sie 2021, 21:20

Krzysztof_P napisał(a):Przy powiększeniu 268X w LZOS 115 obraz był nadal piękny , klarowny , ostry nie za ciemny , kontrastowy , ale zaczęły mi po obrazie gonić takie małe jak "pantofelki" widziane pod mikroskopem.

O tym pisze, skoro Tobie przy 2.33 D tuptały pantofelki to przy 3D powinienieś już widzieć solidne "lacze" :lol:
P. S gdzie wyczytałeś o granicznym 2D dla długich achro, zalinkujesz?
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 28 Sie 2021, 23:39

Trochę tak tylko goniły ale były , podlinkuję ci przy okazji , rozmawiałem teraz z naszym kolegą z Forum chyba ze dwie godziny przez telefon.Myślę że jak sprawdzę 3D to moje oko powinno to wytrzymać :D
Na początek polecam podstawy , zobacz jak wygląda tam wykres dla superachromatu , np. dubletu fluorytowego.Jak chcesz najlepszy Refraktor dla Planet to , powinien być tak zaprojektowany aby skupiał jak najwięcej długości fali w jednym ognisku dla różnych barw z wysokim Strehl i dla najlepszej korekcji AS , posiadał stosunkowo odpowiednio mniejsze F.Z tego m.in. wynikają różnice w Refraktorach APO , wszystko zależy od projektu obiektywu , jego optymalizacji pod kątem czy wizuala czy foto.Tak czy inaczej Fluoryt jest najlepszym szkłem , który nie wymaga budowy trypletu , gdyż skupia w połączeniu z drugim odpowiednim gatunkiem dobranego szkła , wszystkie potrzebne długości fali światła w jednym ognisku z wysokim Strehl , co przekłada się przy odpowiednim projekcie obiektywu na spektakularne obrazki z praktycznie mniejszego Refraktora APO w porównaniu z większymi ale słabszymi pod tym względem też np. Trypletem Refraktorem APO , czy innymi dubletami ED.
Wystarczy na początek Wikipedia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Teleskop_ ... or,_luneta)
Możesz też poczytać o warstwach alu i ich zabezpieczeniach , ile mamy rozproszonego światła i w jakich długościach najlepiej przekazują dane długości fali światła które dają nam wizualnie Planety i szybko rozpracujesz sam , dlaczego i co z czego się bierze , iż Refraktory m.in. są dlatego czy dlatego takie na Planetach a nie inne.Teleskopy lustrzane takie a nie inne i dlaczego instrumenty się optymalizuje konkretnie pod wizual czy astrofoto.Z czego co wynika i czego nie oszukamy choćby było najlepsze , można dla wnikliwych doczytać.Generalnie można dojść do wszystkiego dlaczego i co w danym obrazie i z czego wynika.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 29 Sie 2021, 00:49

Krzychu, dzieki za obszerny wpis, tematyka którą w nim poruszyłeś jest mi znana. Na pewno ktoś z niego skorzysta :)
Natomiast bardzo mnie cieszy fakt że (przy dobrej optyce) widzisz zasadność korzystania z powiekszeń 2.5-3D. W kontekscie poniższego cytatu jest to swojego rodzaju ewolucja :)

https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=39&p=431761

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie.

Osobiście uważam iż dla Dobrego Refraktora to 2XD jak i dla Maka-Nwtona i to całkowity max.jak dla mnie osobiście a najlepsze obrazy są praktycznie zawsze dla 3XPowiększenie Rozdzielcze , lub 1,5XD , które występuje przy żrenicy wyjściowej około 2 mm , więc np. dla Refraktora 150 mm wyszło by około 3X75 , czyli jakieś 215X i osobiście nie przekraczał bym 250X gdyż za wiele tracimy na jasności i subtelny detal ulega zanikowi i zatarciu przez co go już nie widać , nawet w Super Refraktorach APO.Tak praktykuję od lat i jestem zadowolony , owszem można szaleć np. na Księżycu ale to już tylko powiększanie rzeczywistego obrazu które jest "Puste" gdyż i tak nie wnosi nam nic więcej i nic więcej nie zobaczymy np. na tarczy Planety oprócz powiększającego się jej rozmiaru i zacieraniu się delikatnych szczegółów doskonale i kontrastowo widocznych przy mniejszym powiększeniu.Saturn też jest dobry do takich szaleństw i nadal doskonale wygląda przy 2XD z Casssinim po obwodzie jak mamy dobry Seeng i Dobry Instrument , ale Jowisz niestety traci subtelne szczegóły i stanowczo mniej widać na Tarczy Planety tak samo jak i Mars.
Moim zdaniem szkoda psuć obraz i lepiej się wspaniale delektować przy odpowiednim dla danego instrumencie powiększeniu.
Księżycowe szaleństwo powerowe też się sprawdza i pomimo dobrego obrazu też jest już puste w szczegółach.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości

AstroChat

Wejdź na chat