* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
 Temat postu: Coronado PST (obserwacje Słonka w H-alpha)
PostWysłany: Pon Lis 28, 2005 2:30 pm 

Miejscowość: Internet
Personal Solar Telescope (Coronado PST)

Image

Obserwacje Słońca rozpoczynałem od używania refraktora z nałożonym na obiektyw szklanym filtrem słonecznym. Przy jego pomocy obserwowałem przejście Wenus przed tarczą Słońca w 2004 roku. Chyba właśnie dzięki temu wydarzeniu zainteresowałem się troszeczkę bardziej zagadnieniem obserwacji Słońca. Jeszcze na kilka miesięcy przed przejściem Wenus mój dobry znajomy z USA wyposażył się w coś, co nazywa się Personal Solar Telescope (Osobisty Teleskop Słoneczny) umożliwiający obserwacje Słońca w wąskim widmie – H-alpha. Na początku byłem trochę zdziwiony decyzją Roberta, bo posiadał on już filtr H-alpha Coronado Solarmax 60mm, jednak w momencie, gdy sam zostałem posiadaczem Osobistego Teleskopu Słonecznego zrozumiałem, co miał na myśli mówiąc o dużej wygodzie związanej z obserwacjami za pomocą Coronado PST. Teleskop jest rzeczywiście bardzo kompaktowy i można go zawsze mieć na przykład w bagażniku samochodu. Gotowy do obserwacji jest po mniej więcej 10 sekundach od wyjęcia z bagażnika auta. Jest dość lekki wiec można go zabrać ze sobą prawie wszędzie. Pewnie przesadą byłoby stwierdzenie, że mieści się w kieszeni, ale... w plecaku nie zająłby zbyt wiele miejsca.

Trochę danych technicznych ze strony producenta (www.coronadofilters.com):

Średnica: 40mm
Ogniskowa: 400mm
F/Ratio: F/10
Zakres filtra : <1.0&Aring; - <0.6&Aring;

Obserwacje wizualne

PST standardowo współpracuje z okularem Kelnera 12,5mm i daje z nim bardzo kontrastowy obraz Słońca. Oczywiście można używać do PST dowolnych parafokalnych okularów w standardzie 1,25 cala i obraz da się zogniskować, jeśli chcemy użyć standardowego barlowa to już nie. Jednak, jeśli Barlow ma możliwość wykręcenia soczewki i posiada ona standardowy gwint filtrowy (tak jest na przykład w Barlowie 1,25" Antaresa lub Soligora) to możemy zwiększyć powiększenie okularu wkręcając soczewkę barlowa wraz z przednią oprawą bezpośrednio w gwint filtrowy okularu. Uzyskamy mniejsze powiększenie takiej soczewki niż używając jej z dedykowaną przedłużką jednak powiększenie okularu trochę wzrośnie.

Słońce w okularze ma kolor czerwony z ciemniejszymi obszarami pokazującymi protuberancje na tarczy (tak widać protuberancje też na tarczy Słońca) oraz wyraźnie ciemniejszymi plamami i jaśniejszymi obszarami wokół plam. Poniższe zdjęcie pomimo, ze dość prymitywnie zrobione (z ręki w projekcji okularowej) dobrze oddaje obraz protuberancji widziany przez PST.

Image

Kwestia astrofotografii

PST nie jest teleskopem, który w zamyśle producenta miał być wykorzystywany do astrofotografii. Jednak wykorzystywanie go do tego celu jest jak najbardziej możliwe. Jedyne, czego potrzebujemy to krótsza złączka 1,25 cala i wkręcona w nią soczewka barlowa w celu tak zwanego wyciągnięcia ogniska, aby dojść do punktu ostrości z webkamerką lub aparatem fotograficznym. Taka złączka do wykorzystywania z Canonem 10D (zamówiłem kiedyś u Janusza w Astrokraku) wygląda tak:

Image Image

A tak oto wygląda Słonko na zdjęciu przez PST.

Canon 10D:

Image

TouCam 840:

Image Image

Image Image

Technika zrobienia zdjęcia aparatem fotograficznym jest dość prosta. Potrzebne są dwie ekspozycje (no jedna też by w zasadzie wystarczyła ale musimy wtedy trochę pobawić się Krzywymi w programie graficznym), ale ja robię dwie - jedną z dłuższym czasem naświetlania dla dobrego pokazania protuberancji, druga z krótszym czasem naświetlania dla zachowania szczegółów na tarczy. Tak zrobione ekspozycje nakładamy jedną na drugą w programie graficznym, z tym, że górną warstwę stanowi zdjęcie pokazujące szczegóły widoczne na tarczy.

Osoby, które poważniej myślą o obserwacjach Słońca mogę PST polecić z czystym sumieniem. Jedno jest pewne, że będzie to sprzęt zawsze gotowy do obserwacji i dzięki temu będzie można w każdej chwili z niego skorzystać, bo dziury w chmurach ostatnio zdarzają się coraz rzadziej. :wink:

Po więcej informacji o Coronado PST odsyłam też na stronę internetową producenta: www.coronadofilters.com lub http://www.coronadofilters.com/cgi/prod ... w=1024#pst

Warto też zerknać na stronę Astrokraka (dystrybutora w Polsce): http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=299

Pozdrawiam,
Dominik

Ostatnio edytowany przez Guest, Nie Sie 27, 2006 11:57 am, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail  

Temat postu:
PostWysłany: Pon Lis 28, 2005 11:27 pm 
Czytajac ta recenzje po czesci kreci mi sie lezka w oku. Swego czasu autor watku wypozyczyl mi dokladnie ten egzemplarz PST. Pamietam jak wrocilem ze wspolej nocnej sesji obserwacyjnej do domu, a juz switalo. Nagle, zobaczylem ze zza bloku wylania sie Slonce. Pomyslalem, ledwo zipie ale co tam, zerkne choc na chwile. Doslownie w 10 sekund Personalny Sloneczny Teleskop byl gotowy do dzialania i wtedy po raz pierwszy w zyciu na wlasne oczy ujrzalem te potezne i przepiekne protuberancje... wtedy, ta chwila przemienila sie w conajmniej godzine. Potem jeszcze w ciagu 2 tygodni czesto organizowalem pokazy dla rodziny. Czyms niezwyklym jest moc podziwiac przemiany ktorych zrodlem jest bezposrednio nasza rodzima gwiazdka :) Widac bylo ze zyje. Nawet zrobilem wtedy swoje pierwsze probne zdjecia, choc Dominik doszedl tu juz do calkowitej perfekcji. Tym bardziej doceniam ta recenzje, i przesylam pelne gratulacje! :)

Temat postu: Re: Coronado PST (obserwacje Słonka w H-alpha)
PostWysłany: Sob Maj 26, 2012 10:01 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Koszalin
___ Witam :D warto odświeżyć temat. :D .
___ Właśnie zastanawiam się o co rozszerzyć "zestaw astro". :wink:

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Maj 26, 2012 12:02 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Obserwacje słoneczna w H-Alfa to bardzo przyjemna dziedzina obserwacji astro bo nie trzeba zarywać do tego nocek a wrażenia wizualne są wprost oszałamiające choć trzeba przyznać że ten sprzęt słoneczny do tanich nie należy ale te widoki warte są każdej złotówki w niego zainwestowanej :arrow: 8)

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Maj 27, 2012 10:54 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Koszalin
Janusz_P. napisał(a):
Obserwacje słoneczna w H-Alfa to bardzo przyjemna dziedzina obserwacji astro bo nie trzeba zarywać do tego nocek a wrażenia wizualne są wprost oszałamiające choć trzeba przyznać że ten sprzęt słoneczny do tanich nie należy ale te widoki warte są każdej złotówki w niego zainwestowanej :arrow: 8)

___ Niby tak, za tyle forsy nawet trudno znaleść informacje jaki jest kąt widzenia - Coronado PST z dołączonymi okularami - na razie spotkałem Coronado z 12 i 20 mm okularami. ( ??? )

- http://www.astrokrak.pl/251-teleskop-so ... -pst-.html -
- http://www.astrozakupy.pl/product/Teles ... 0/?id=1106 - :?:

- Który lepiej wybrać - zestaw z 12 mm czy 20 mm okularem ???

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Maj 30, 2012 5:35 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Okulary 1,25" są tanie i wymienne wiec to już kwestia gustu, to jest teleskop specjalizowany do Słoneczka i ma pole widzenia które pozwala go spokojnie obserwować :arrow: 8)

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Maj 31, 2012 10:48 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Pruszcz Gdański/Juszkowo
Niedlugo bede mial mozliwosc pierwszych obserwacji przez podobny teleskop, nie ukrywam ze mam wysokie wymagania w stosunku do obrazu z folii plus mak127mm i bino.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Cze 01, 2012 2:47 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa
H-alpha to zupełnie co innego niż folia :D Ale na obrazki jak ze zjęć Dominika powyżej nie licz :D No chyba że jakimś mega hiper teleskopem słonecznym będziesz lookał.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Cze 01, 2012 4:23 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Tczew
Sebastian, wierz mi na słowo, że nawet PST da lepsze obrazy w wizualu niż te na fotkach powyżej.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Cze 06, 2012 3:21 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Pruszcz Gdański/Juszkowo
No i popatrzylem sobie :).Powiem tak wszystko w wizualu jest uzaleznione jak zwykle od srednicy teleskopu. Obraz slonka w PST 40, luncie 35mm bardzo fajny widac protuberancje( ladna byla dzis ta na godz. 7), szczegoly na tarczy. Tylko jest jeden problem w postaci rozmiaru sloneczka w powiekszeniu 40x mysle ze optymalnym dla tych teleskopow, dla mnie jednak za male, zbyt przyzwyczailem sie do powiekszen ponad 100x z bino. Mozna oczywiscie wyjsc z powiekszeniem - lunt 35mm z zoomem lunta na 7,3 ogniskowej (powiekszenie okolo 70x), ale obraz juz jest nie ten niestety, nie ta szczegolowosc, ostrosc. Oczywiscie sprawe zalatwi wieksza srednica ale wiadomo cena czyni cuda.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości