* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
 Temat postu: Refraktor 60/700
PostWysłany: Pon Kwi 04, 2016 7:34 am 

Miejscowość: Kłoczew / NW Lubelskiego
Witam.
Zauważyłem że brakuje recenzji chińskich produktów teleskopo podobnych takich jak mój 60/700 Tasco,który dostałem za darmo od znajomego.
Od początku.
To co dostałem to teleskop + montaż az + okular 12,5. Pierwsze spojrzenie w nocy na księżyc i dramat. Masło, brak szczegółów i aberracja. Zacząłem od sprawdzenia soczewek. Trochę kombinacji z ustawianiem soczewek i obraz się wyostrzył znacząco. Pozostała aberracja. Po wyjęciu wyciągu okazało się, że producent zapomniał wyczernić tego elementu. Obkleiłem go od środka czarnym matowym papierem i sam byłem w szoku jak zmienia się jakość przez taki mały zabieg. Księżyc ukazał swoje szczegóły, a saturn pokazał księżyce i 2 pasy. O DS raczej można zapomnieć, galaktyka Andromedy to ciemno szara mgiełka a mgławica w Orionie wygląda jak gwiazdy za mgłą.

Takie urządzenia - tasco opticony itp. Super profesjonalne w opisie nie nadają się bez przeróbek nawet do oglądania księżyca, ale wystarczy trochę chęci żeby coś z nich wykrzesać i rozpalić ciekawość.

60x700

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Refraktor 60/700
PostWysłany: Czw Gru 15, 2016 12:34 am 

Miejscowość: Nowe Skalmierzcye
marianj napisał(a):
Witam.
Księżyc ukazał swoje szczegóły, a saturn pokazał księżyce i 2 pasy. O DS raczej można zapomnieć, galaktyka Andromedy to ciemno szara mgiełka a mgławica w Orionie wygląda jak gwiazdy za mgłą.

Takie urządzenia - tasco opticony itp. Super profesjonalne w opisie nie nadają się bez przeróbek nawet do oglądania księżyca, ale wystarczy trochę chęci żeby coś z nich wykrzesać i rozpalić ciekawość.

Czy to na pewno był Saturn, bo jak księżyce i dwa pasy to raczej na pewno Jowisz.
Jak zobaczyłeś pasy chmur na Jowiszu i księżyce to już jest nieźle jak na taki sprzęt (apertura i jakość wykonania).

SkyWatcher R 150/1200+ EQ5/Sky Watcher N150/1200/EQ-Sky/DO 15x70+Baader Astro&Nature/ widły+1,75''/Baader Q-barlow 2.25/ Baader Planetarium UHC-S/Contrast Booster 1,25'/SemiApo 1,25'/ Antares 1,25' 17/9,4/ TS HR 4mm/ i torchę innych pierdółek

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Sty 28, 2017 12:24 pm 

Nie wiem jak obecnie, ale kiedyś taki teleskop 60/700 z Leclerca miał fabryczne wyczernienie :) i diafragmę w ok. 2/3 ogniskowej. Co nie znaczy, że był dobry. Również miał ten defekt, że aby w pełni wyostrzyć obraz należało odpowiednio obrócić okular. W zestawie okularów tylko 20 mm dawał rozsądny obraz, co ciekawe bez aberracji chromatycznej (powiększenie 35x), 12,5 mm był już mniej wyraźny, a 4 mm nie nadawał się do niczego. Trójnóg aluminiowy, dźwignąłby 3 kg spokojnie, ale mocowanie do tuby niedopuszczalne. Lepiej samemu wystrugać. Jeśli chodzi o możliwości to z okularem 22 mm widać 4 księżyce Jowisza, fazy wenus (poniżej 100 mln km od ziemi), oczywiście księżyc (z większą liczbą detali niż w lornetce 10x50) tu można nawet dać okular 12,5 mm, który raczej nowych detali nie ukaże, ale zredukuje światło księżyca, więc nawet filtrów nie potrzeba :) Z dużego miasta Galaktyki Andromedy w tym nie widać, o pasach Jowisza nie ma mowy. Jednak obraz jest znacznie lepszy niż we własnoręcznie wykonywanych z dwóch soczewek i rurki lunetach Keplera.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Sty 29, 2017 10:58 am 

Nieprawdopodobnie wysoka cena tego teleskopu! 650zł! http://www.astroshop.pl/tasco-teleskop- ... az/p,11620

refraktory: Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), Bresser Lyra 70/900 (EQ Astro3), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, BGO 5mm, Plossl Antares 10mm, Kellner Barsta 12,5mm + wiaderko innych, o których nie warto wspominać. Lornetka 20x60 TENTO.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości