Refraktor 60/700

Postmarianj | 04 Kwi 2016, 08:34

Witam.
Zauważyłem że brakuje recenzji chińskich produktów teleskopo podobnych takich jak mój 60/700 Tasco,który dostałem za darmo od znajomego.
Od początku.
To co dostałem to teleskop + montaż az + okular 12,5. Pierwsze spojrzenie w nocy na księżyc i dramat. Masło, brak szczegółów i aberracja. Zacząłem od sprawdzenia soczewek. Trochę kombinacji z ustawianiem soczewek i obraz się wyostrzył znacząco. Pozostała aberracja. Po wyjęciu wyciągu okazało się, że producent zapomniał wyczernić tego elementu. Obkleiłem go od środka czarnym matowym papierem i sam byłem w szoku jak zmienia się jakość przez taki mały zabieg. Księżyc ukazał swoje szczegóły, a saturn pokazał księżyce i 2 pasy. O DS raczej można zapomnieć, galaktyka Andromedy to ciemno szara mgiełka a mgławica w Orionie wygląda jak gwiazdy za mgłą.

Takie urządzenia - tasco opticony itp. Super profesjonalne w opisie nie nadają się bez przeróbek nawet do oglądania księżyca, ale wystarczy trochę chęci żeby coś z nich wykrzesać i rozpalić ciekawość.
Pozdrawiam Marian
EOS 40d + rożne szkła
10x50
60x700
 
Posty: 1
Rejestracja: 03 Kwi 2016, 11:00
Miejscowość: Kłoczew / NW Lubelskiego

Postwampum | 15 Gru 2016, 01:34

marianj napisał(a):Witam.
Księżyc ukazał swoje szczegóły, a saturn pokazał księżyce i 2 pasy. O DS raczej można zapomnieć, galaktyka Andromedy to ciemno szara mgiełka a mgławica w Orionie wygląda jak gwiazdy za mgłą.

Takie urządzenia - tasco opticony itp. Super profesjonalne w opisie nie nadają się bez przeróbek nawet do oglądania księżyca, ale wystarczy trochę chęci żeby coś z nich wykrzesać i rozpalić ciekawość.



Czy to na pewno był Saturn, bo jak księżyce i dwa pasy to raczej na pewno Jowisz.
Jak zobaczyłeś pasy chmur na Jowiszu i księżyce to już jest nieźle jak na taki sprzęt (apertura i jakość wykonania).
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postjaros1 | 28 Sty 2017, 13:24

Nie wiem jak obecnie, ale kiedyś taki teleskop 60/700 z Leclerca miał fabryczne wyczernienie :) i diafragmę w ok. 2/3 ogniskowej. Co nie znaczy, że był dobry. Również miał ten defekt, że aby w pełni wyostrzyć obraz należało odpowiednio obrócić okular. W zestawie okularów tylko 20 mm dawał rozsądny obraz, co ciekawe bez aberracji chromatycznej (powiększenie 35x), 12,5 mm był już mniej wyraźny, a 4 mm nie nadawał się do niczego. Trójnóg aluminiowy, dźwignąłby 3 kg spokojnie, ale mocowanie do tuby niedopuszczalne. Lepiej samemu wystrugać. Jeśli chodzi o możliwości to z okularem 22 mm widać 4 księżyce Jowisza, fazy wenus (poniżej 100 mln km od ziemi), oczywiście księżyc (z większą liczbą detali niż w lornetce 10x50) tu można nawet dać okular 12,5 mm, który raczej nowych detali nie ukaże, ale zredukuje światło księżyca, więc nawet filtrów nie potrzeba :) Z dużego miasta Galaktyki Andromedy w tym nie widać, o pasach Jowisza nie ma mowy. Jednak obraz jest znacznie lepszy niż we własnoręcznie wykonywanych z dwóch soczewek i rurki lunetach Keplera.
 
Posty: 56
Rejestracja: 03 Sty 2017, 02:40

 

PostJSC | 29 Sty 2017, 11:58

Nieprawdopodobnie wysoka cena tego teleskopu! 650zł! http://www.astroshop.pl/tasco-teleskop- ... az/p,11620
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Użytkownicy przeglądający to forum: witos1 oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat