Bresser Messier R-127L

PostBemko | 14 Lis 2006, 20:55

sp5oau napisał(a):Świetny topic Michał. Widać, że masz ogromną pasję i dużą wiedzę nt. nieba. Gratuluję :)
A próbowałeś wyjeżdżać ze swoim telepkiem gdzieś dalej za miasto, bo coś mi się zdaje że nie masz najlepszych warunków do obserwacji? Nie przeszkadzają Ci te "wieżowce" przy Sienkiewicza? Mnie zdarzyło się kilka razy obserwować mniej więcej z tego miejsca...

Niebo jest tam naprawdę świetne, może nie przytłacza taką ilością gwiazd jak w Bieszczadach ;) ale MW prezentuje się tam wspaniale. Zaświetlenie przeszkadza tylko nieznacznie nad płd. wsch. horyzontem. 20 minut jazdy z O-ki i już jesteś w innym świecie ;)

Pozdrawiam
Jacek

Ostatnie obserwacje jak juz pisałem są z miejsca nieco oddalonego od miasta, na tej mapce granica zółte/zielone. Wieżowce trochę zasłaniają, ale i tak niebo poniżej 20° raczej się nie nadaje do obserwacji. Najgorzej jak jakieś ciekawe zjawisko się za nimi trafi, ale zawsze można jeszcze gdzieś wyjechać.
Ta ciemna plama to głównie związana jest z puszczą kurpiowską, a z lasu kiepsko się obserwuje :lol: Jeżeli jednak mówisz że tam obserowałeś to może rzeczywiście warto nad tym pomyśleć. Mógłbyś dokładniej opisać gdzie to było? Jakaś polanka czy większy otwarty obszar?


Neofita napisał(a):Witam
Mam pytanie do autora.Skąd decyzja o zamianie refraktora z wersji Petzwal na tradycyjną?
Marek Spodzieja

Decyzja wynikła przede wszystkim z moich zapędów planetarnych. Zdecydowanie bardziej mnie one kręcą niz mgiełki, chociaż je też lubię czasami poobserwować. Aberracja przy f/9.4 jest znacznie mniejsza co ma duże znacznie w planetach, a nie jest to jeszcze strasznie ciemny sprzęt.

Pozdrawiam
Michał
ref.70/700 (SkyLux); BPC 8x40; Celestron SkyMaster 12x60; Fuji S9600; Zenit 12XP; przerobiony HP735;
www.michałbemowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 61
Rejestracja: 16 Gru 2005, 19:47
Miejscowość: Ostrołęka

Postsp5oau | 14 Lis 2006, 23:17

Sebastian_wawa napisał(a):Wnioskując po mapce to dziwna dla mnie jest ;) W naszych Tatrach zanieczyszczenie jest na zielonym czyli dość wysokim poziomie :shock: A skąd w środku gór LP :?: Nie wiem .... Wiadomą jest że w okolicach wszelkich miast jest na czerwono - zgadza się, ale całe bieszczady są już zielono-żółte, czyli też dość mocno zanieczyszczone.... Truszkę przekoloryzowana ta mapka jak na mój gust ;)

Ps. Wszystkich zainteresowanych nieskazitelnym niebem zapraszam do siebie do centum Warszawy :lol:

To jest mapa obrazująca li i jedynie LP, nawet w tych "czarnych dziurach" nie widziałem takiego nieba jakie widziałem np. w Roztokach (a zauważ, że tamte okolice są żółto-niebieskie). I nie zobaczę ;)
Bemko napisał(a):Ta ciemna plama to głównie związana jest z puszczą kurpiowską, a z lasu kiepsko się obserwuje Jeżeli jednak mówisz że tam obserowałeś to może rzeczywiście warto nad tym pomyśleć. Mógłbyś dokładniej opisać gdzie to było? Jakaś polanka czy większy otwarty obszar?

Centrum puszczy kurpiowskiej (a właściwie jej resztek) to raczej ta plama bardziej na płn. wsch. Ja obserwowałem w okolicach Baranowa, jadąc w kierunku Parciak lub Brodowych Łąk można znaleźć kilka fajnych miejscówek i bynajmniej nie są to leśne polanki a dość duże, otwarte obszary. Oczywiście wskazane jest rozeznanie terenu za dnia, bo w ciemno (dosłownie i w przenośni) jechać nie radzę. Za dużo czasu traci się na wynalezienie miejscówki.

Pozdrawiam
Jacek
 
Posty: 41
Rejestracja: 22 Kwi 2006, 15:06
Miejscowość: Warszawa

PostBemko | 05 Lut 2007, 13:24

Bardzo dawno nic nie pisałem w tym wątku. Przepraszam za to wszystkich zainteresowanych, ale ostatnio jak była pogoda, to nie było czasu, a jak był czas, to nie było pogody...

Zakupiłem niedawno na giełdzie kątówkę 2" SkyWatcher'a, która mam nadzieję polepszy jeszcze osiągi mojego teleskopu, a na pewno zwiększy sztywność całego mocowania okularów i aparatu. Póki co nie mogę w pełni wykorzystać jej możliwości, bo nie mam w moim zestawie żadnego okularu 2".

01.02.2007
Z podowu dużej fazy Księżyca niebo nie nadawało się do obserwacji niczego innego niż Saturna. Seeing dopisywał, chociaż pospieszyłem się trochę z przystąpieniem do obserwacji, bo teleskop potrzebował jeszcze chwili do dojścia do odpowiednej temperatury. Obserwacje rozpocząłem od powiększenia 120x (LV zoom@10mm). Dobrze widoczne było kilka satelitów Saturna, ale nie przyglądałem się im dokładniej. Stabilny obraz zachęcił mnie do wsadzenia barlowa w zestawie z zoomem. Obraz był bardzo stabilny nawet w dużych powiększeniach (240x). Ostatecznie zmieniłem okualar na Ortho 6mm. Do było zdecydowanie dobre posuięcie, a już chciałem go sprzedać... Obraz był bardzo ostry i taki... duży. Znacznie lepszy niż w kombinacji LV + Barlow 2x. Skupiłem się jednak głównie na fotografowaniu, czego efekty za chwilę. Co było widać wizualnie? Sporo. Przede wszystkim kolega Saturn znacznie się zmienił od ostatniego spotkania, schudł jakby, czy co... ;) Przerwa Casinniego widoczna praktycznie cały czas i dość wyrażnie, szczególnie na "brzegach" pierścieni. Bliżej planety była już słabsza i ciężko powiedzieć, czy rzeczywiście była widoczna na całym obwodzie. Nie przyglądałem się dokładniej. Różnica w odcieniu pierścienia A i B również dość dobrze widoczna, podobnie jak pierścień C na tle planety. Zaskakująco dobrze jak dla mnie widoczny był ciemny pas równikowy na globie, szczególnie rzucał się w oczy w ortoskopie. Majaczyła też ciemniejsza strefa biegunowa jaśniejąca stopniowo w kierunku równika. Cień planety na pierścieniach dobrze widoczny, chociaż 10 dni przed opozycją dość niewielki. raczej szczegół liniowy.

Na koniec obiecane zdjęcie, próbowałem różnych konfiguracji sprzętowych, ale zdecydowanie najlepiej sprawdził się przerobiony HP735 z Barlowem 2x i przedłużkami ala U o łącznej długości 16cm. Efekt stacku ok.500klatek z filmu w takiej konfiguracji:
Image

Widok w teleskopie był dość podobny jednak nieco wyraźniejszy. Zdjęcie nie oddaje wszystkich szczegółów widocznych wizualnie. Następnym razem powinno wyjść nieco lepiej. :)

Pozdrawiam
Michał
ref.70/700 (SkyLux); BPC 8x40; Celestron SkyMaster 12x60; Fuji S9600; Zenit 12XP; przerobiony HP735;
www.michałbemowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 61
Rejestracja: 16 Gru 2005, 19:47
Miejscowość: Ostrołęka

PostJaLe | 05 Lut 2007, 15:47

Świetny opis i niezłe zdjęcie :!:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostBemko | 09 Maj 2007, 19:27

Ponownie dawno nic tu nie pisałem, głównie na ze względu na brak czasu i inne, ważniejsze zajęcia. Na razie dodaję kilka uwag i modyfikacji mechaniki, a za kilka dni powinno pojawić się jeszcze dodatkowo trochę wrażeń z obserwacji i zdjęć.


Odrośnik
Zdecydowanie za krótki aby dobrze chronić przed rosą, ale za to tuba jest stosunkowo krótka i nie ma problemów z transportem. Jego przedłużenie wykonałem z kawałka zielonej (innej nie było) karimaty o szerokości 27cm, wewnątrz obszytej czarnym, matowym materiałem. Dodatkowy odrośnik wkładany jest do środka oryginalnego. Dzięki niemu nie zdarzyły mi się jeszcze problemy z roszeniem.


Tulejka kątówki
Tulejka standardowej kątówki 1,25" od strony wyciągu jest z zewnątrz metalizowana. Metalizowany jest również jej brzeg, co powoduje odbijanie się od niego światła w kierunku obiektywu. Może to powodować powstawanie odblasków od obiektywu czy elementów tuby, zapewne nie ma to wielkiego znacznie, ale zawsze lepiej wyeliminować możliwość odblasków. Tulejka wykonana jest z na szczęście z czarnego plastiku, wystarczy więc jedynie zeszlifować drobnym papierem ściernym srebrną i leżącą pod nią miedzianą powłokę, aby uzyskać głęboką czerń. Dla porównania zdjęcia przed i po szlifowaniu.
Image


Nakrętki wchodzące w światło obiektywu
Chińczycy rozwiązali mocowanie elementu łączącego odrośnik i celę obiektywu z resztą tuby za pomocą 3 śróbek z nakrętkami. Szkoda tylko, że nie zauważyli, że końcówki śrub wraz z nakrętkami wchodzą w światło obiektywu, co jest widoczne na rozogniskowanej gwieździe. O ile strata światła spowodowana nimi jest znikoma, to już dyfrakcja na ich brzegach może nie być tak obojętna. Najprostszym sposobem pozbycia się ich z tuby jest po prostu ich odwrócenie, tak aby łebki były skierowane do środka. W tym celu wyjąłem celę obiektywu i odkręciłem śruby, następnie wiertłem ok. 8 mm rozwierciłem otwory tak, aby wpuszczane stożkowe łebki dobrze się w nie wpasowały. Z drugiej strony nakręciłem stare nakrętki. Po tym zabiegu śrubki nie wchodzą już w światło obiektywu. Widać to na krążkach dyfrakcyjnych jak również na zdjęciach robionych przez wyciąg: W jakości obrazów nie ma jakiejś dramatycznej różnicy, to raczej poprawka kosmetyczna.

Image Image


Cela obiektywu i soczewki
Przy okazji rozprawienia się z denerwującymi śrubkami miałem okazję dokładnego obejrzenia celi obiektywu jak i samych soczewek. Okazało się, że sama cela wykonana jest z metalu, z plastiku zrobiony jest jedynie pierścień dociskający soczewki oraz element łączący odrośnik i celę z resztą tuby. Pozytywnie zaskoczyło mnie poczernienie brzegów soczewek, chociaż od strony szkła wyglądają one na zbyt ciemne. Na brzegach zaznaczone są czerwone, pionowe kreski oznaczające prawdopodobnie najlepszą pozycję soczewek względem siebie, widać więc, że obiektywy muszą być testowane i regulowane w czasie produkcji.


Kolimacja
Oryginalnie teleskop nie był poprawnie skolimowany, cela była dokręcona prawie do oporu do mocowania. Do osiągnięcia poprawnego zjustowania trzeba było wykonać po ok. 2 obroty dwoma z trzech śrub kolimacyjnych.


Napęd w R.A.
Bresser zabezpieczył się przed instalacją napędu w standardzie SkyWatchera, na szczęście są to drobne różnice łatwe do przejścia. Po pierwsze za krótka jest śruba łącząca płytkę mocującą silnik do głowicy. Brakuje kilku mm aby gwint złapał. Wystarczy wyposażyć się w nieco dłuższą śrubę niż ta dołączona do napędu (rozmiar jest standardowy). Drugim problemem jest zbyt szeroka płytka mocująca silnik, powoduje to gorsze zazębiane się silnika i zębatki zamocowanej na trzpieniu mikroruchów oraz niemożliwość poprawnego zamknięcia plastikowej osłony silnika, która zahacza o hamulec. Aby rozwiązać ten problem wystarczy przyciąć blaszkę mocującą o ok. 3mm.

Image Image


Rura na balkon
Długość teleskopu to prawie 1,2m, jest to słuszny kawał rury, więc po ustawieniu na standardowym statywie na moim niewielkim balkonie w bardzo wielu pozycjach okular zawadzał albo o okno albo o parapet, nie mówiąc już o miejscu dla mnie. Było bardzo ciasno. Obserwacje w wielu obszarach nieba były niemożliwe co zawężało i tak wąską dostępną z balkonu część nieba. Problem rozwiązała rura stalowa fi 80mm kupiona na złomie którą przymocowałem do balustrady. Była mocno zardzewiała więc przeszlifowałem ją z obu stron papierem ściernym, a następnie pomalowałem farbą podkładową. Na zewnątrz położyłem dwie warstwy szarej farby olejnej. Rura zamocowana jest za pomocą dwóch obejm do balustrady balkonu. Między posadzką a rurą zastosowałem podkład z drewnianej deski. Do mocowania głowicy do rury służy przejściówka wykonana u tokarza, jest ona równocześnie przejściówką do statywu teodolitowego. Nie ma już problemów z żadną pozycją do obserwacji, a na balkonie jest wystarczająco dużo miejsca.

Image


Jak już wspominałem do wyczernienia wyciągu można mieć zarzuty, wewnętrzna powierzchnia trochę się błyszczy. Dobrze, że przynajmniej wewnątrz znajdują się diafragmy które gubią część odblasków, ale i tak chyba będę musiał zdobyć jakąś czarną matową farbę i poprawić to. Wyciąg porusza się na 3 plastikowych, śliskich, podłużnych podkładkach, co widać na zdjęciu.

Image

Pozdrawiam
Michał
ref.70/700 (SkyLux); BPC 8x40; Celestron SkyMaster 12x60; Fuji S9600; Zenit 12XP; przerobiony HP735;
www.michałbemowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 61
Rejestracja: 16 Gru 2005, 19:47
Miejscowość: Ostrołęka

PostLampka | 02 Paź 2007, 11:03

sp5oau napisał(a):Na przykład stąd
http://www.iota-es.de/light_poll.html

Pozdrawiam
Jacek


A tak naprawdę mapa została wzięta z tej strony:
http://www.skyscope.pl/celestia/index.p ... lskaLP.gif
Podkład i owszem z tego linka, co podałeś (a ściślej z tego http://www.inquinamentoluminoso.it/dmsp/artbri.html), ale nałożenie linii siatki i ich przekształcenie jest dodane.
Pozdrawiam
Piotr
 
Posty: 16
Rejestracja: 28 Lip 2005, 22:59
Miejscowość: Toruń

 

PostBemko | 20 Lis 2008, 21:09

Na AstroNoce.pl ukazało się podsumowanie mojej recenzji:
http://astronoce.pl/recenzje.php?id=53

P.S. Próbowałem wrzucić to tutaj na forum, ale mam jakieś problemy z forum, cały czas dostaję błędy przy próbie założenia nowego wątku...
ref.70/700 (SkyLux); BPC 8x40; Celestron SkyMaster 12x60; Fuji S9600; Zenit 12XP; przerobiony HP735;
www.michałbemowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 61
Rejestracja: 16 Gru 2005, 19:47
Miejscowość: Ostrołęka

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

AstroChat

Wejdź na chat