budowa refraktora na bazie pzo 68/400

Vintage, retro - czyli zabytki i astro-optyczne starocie. Ciekawe znaleziska, zakupy, renowacja, wrażenia z obserwacji...

Postllero1 | 16 Sty 2006, 22:50

Witam!
Chciałbym na bazie soczewki pzo 68/400 zbudować nieduży mobilny refraktor.
Zwracam się z prośbą o radę do ludzi którzy na bazie tej soczewki budowali
refraktor.
Na początek interesuje mnie z czego wykonać tubus, jaka jest jego długość
ile w nim powinno być diafragm.
Może ktoś jest w pośadaniu jakichś rysunków i chciał się nimi podzielić z których można byłoby wkonać oprawę obiektywu , tubus i diafragmy,
Byłbym niezmiernie wdzięczny.
Pozdrawiam!
 
Posty: 24
Rejestracja: 16 Sty 2006, 22:16

PostDominik Woś | 17 Sty 2006, 16:49

llero1 napisał(a):Witam!
Chciałbym na bazie soczewki pzo 68/400 zbudować nieduży mobilny refraktor.
Zwracam się z prośbą o radę do ludzi którzy na bazie tej soczewki budowali
refraktor.
Na początek interesuje mnie z czego wykonać tubus, jaka jest jego długość
ile w nim powinno być diafragm.
Może ktoś jest w pośadaniu jakichś rysunków i chciał się nimi podzielić z których można byłoby wkonać oprawę obiektywu , tubus i diafragmy,
Byłbym niezmiernie wdzięczny.
Pozdrawiam!


Cześć - witamy na forum :D

No widzę, że kolejny ATM-owiec dołączył do nas. :wink:

Myślę, że wiekszość rafraktorków z posiadanego przez ciebie obiektywu powstało w Astrokraku. Tutaj masz recenzje jednego z nich:
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=481

Jakby coś to pisz do Janusza na PW. Pewnie postara się pomóc. :wink:

Co do wykonania refraktora to długość tuby musisz dobrać do posiadanego (lub planowanego) wyciągu znając ogniskową obiektywu. Ja bym robił jak najkrótszą tubę i nabył maksymalnie długi i obszerny średnicowo wyciąg. Spowoduje to, że sprzęt będzie bardzo kompaktowy i co za tym idzie łatwo przenośny. Można nawet zrobić tubę w połowie rozkręcalną. :wink: Wtedy będzie możliwość rozmontowania refraktora na dwie części. Coś takiego zmieściłoby się już w niezbyt dużej kieszeni (a raczej dwóch - wyciąg z częścią tuby w jednej, a obiektyw z drugą częscią tuby w drugiej). :wink: Co do diafragm to przy tej ogniskowej pewnie dwie wystarczą w zupełności (ale Janusz pewnie będzie wiedział dokładnie).

Sam przymierzam się do budowy refraktora z nabytego kiedyś obiektywu. Mój ma 80mm średnicy i ogniskową 480mm oraz możliwość kolimacji bo posiada specjalny kołnierz, w który wkrecany jest obiektyw z oprawą. Prosta rzecz - kawałek pierścienia z otworami i gwintem pasującym do oprawy obiektywu. Poniżej zdjęcia obiektywu z kołnierzem i zaznaczonymi otworami.

Image Image

Jednak wykonanie refraktorka zamierzam zlecić Januszowi. :wink: Sam mam dwie lewe ręce do ATM-u. :lol:

Jak możesz to zamieść zdjęcia samego obiektywu. Może wspólnie pomyślimy i coś doradzimy.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postllero1 | 18 Sty 2006, 00:54

Witam!
Dzięki za wskazówki trochę mi się rozjaśniło.
Zdięcia obiektywu jakie zamieścił Dominik nasunęło mi następujące pytanie
czy takie podtoczenie w tubie jakie jest w teleskopie Pronto wykonanym w "Astrokraku" { bez możliwości kolimacji} wystarczy żeby zachować osiowość
czy lepiej wykonać oprawę soczewki z możliwością kolimacji.
Zdięć nie mam czym zrobić ale jest to goła soczewka 68/400.
Pozdrawiam
Jacek
PS.Dominik skąd wytrzasnąłeś taki piękny obiektyw,na coś takiego chorowałem muszę zadowoliś się tym co mam.
 
Posty: 24
Rejestracja: 16 Sty 2006, 22:16

PostDominik Woś | 18 Sty 2006, 01:00

llero1 napisał(a):Witam!
Dzięki za wskazówki trochę mi się rozjaśniło.
Zdięcia obiektywu jakie zamieścił Dominik nasunęło mi następujące pytanie
czy takie podtoczenie w tubie jakie jest w teleskopie Pronto wykonanym w "Astrokraku" { bez możliwości kolimacji} wystarczy żeby zachować osiowość
czy lepiej wykonać oprawę soczewki z możliwością kolimacji.


Myślę, że jak wszystko byłoby wykonane przez Janusza to byłoby fabrycznie skolimowane. :wink:

llero1 napisał(a):PS.Dominik skąd wytrzasnąłeś taki piękny obiektyw,na coś takiego chorowałem muszę zadowoliś się tym co mam.


No obiektyw kupiłem w ... Hongkongu. :lol:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGregory | 21 Sty 2006, 01:56

A propo kolimacji. Mysle ze wszystko przez Janusza jest na tyle precyzyjnie wykonywane, iz sposob osadzenia obiektywu w takim malym refraktorze, choc moze troszke malo profesjonalny, okazuje sie w pelni wystarczajacy. A stare dobre powiedzenie pszczol mowi - skoro cos dziala, to po co poprawiac. :)
Gregory
 

Postllero1 | 22 Sty 2006, 12:37

Witam !
Dzięki za radę, ale ze względów finansowych chciałbym tubus wykonać we własnym zakresie a właściwie przy pomocy znajomego tokarza stąt moje pytania o szczegóły dotyczące budowy i kolimacji refraktora "Pronto"
Pozdrawiam.
 
Posty: 24
Rejestracja: 16 Sty 2006, 22:16

PostJanusz_P. | 22 Sty 2006, 13:16

Aby zaprojektować obudowę do lunety we własnym zakresie musisz najpierw mieć obiektyw i znać jego parametry, to już masz.
Musisz mieć wyciąg okularowy lub znać jego parametry jak średnice części roboczych, gwinty, długości przesuwu etc.
Potem dobierasz długość tuby do obiektywu i posiadanego wyciągu z uwzględnieniem ogniskowania z aparatem, okularami i złączką kątowa 2".
pamiętaj tylko że baza aparatu to zwykle około 50mm a złączki kątowej 2" to 100-120mm w zależności od firmy.
Najlepiej to sobie wszystko rozrysuj na kartce lub w komputerze a zobaczysz że projektowanie jest dziecinnie proste bo to zwykłe, loginczne odejmowanie i dodawanie wymiarów aby potem wszystko działało po wytoczeniu całości i ogniskowało na nieskończoność 8)

Myślę że samodzielnie zaprojektowany i wykonany refraktorek da jeszcze więcej satysfakcji z prowadzonych nim potem obserwacji astronomicznych :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postllero1 | 22 Sty 2006, 20:24

Witam.
Dzięki za wszystkie rady. Właśnie zacząłem rozrysowywac i pojawił się problem ponieważ nie posiadam jeszcze wyciągu okularowego i nieznam jego
długości.
W przyszłości zamierzam do tego refraktora zastosować wyciąg 2" z oferty "Astrokraka"
Moje pytanie do Pana Janusza P jaką długość posiada ten wyciąg lub jaką długość założyć przy projektowaniu w miejsce wyćiągu.
Jeszcze pytanie odnośnie kolimacji czy wystarczy zwykłe podtoczenie pod obiektyw w tubie do zachowania osiowości i prawidłowej kolimacji.
Będe wdzięczny za wszystkie rady.
Pozdrawiam.
 
Posty: 24
Rejestracja: 16 Sty 2006, 22:16

PostJanusz_P. | 22 Sty 2006, 20:52

Jutro z pacy Ci podpowiem bo w domu go nie mam pod ręką.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postllero1 | 03 Lut 2006, 20:47

Chyba Pan o mnie zapomniał Panie Januszu?
 
Posty: 24
Rejestracja: 16 Sty 2006, 22:16

PostJanusz_P. | 04 Lut 2006, 11:38

Korpus wyciągu ma wysokość 48mm plus 7mm gwintu męskiego M55x1 do osadzenia w korpusie tubusa refraktora.
Całkowity wysuw tulei w obecnym modelu to 111mm i dochodzi do tego jeszcze długosć 2" złączki okularowej czyli 55mm.
Reasumując dla tego wyciągu ognisko powinno leżeć około 210mm od końca tubusa refraktora aby wyciąg ostrzył na wprost z okularami i aparatem oraz z 2" nasadkami kątowymi 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postllero1 | 04 Lut 2006, 18:04

Witam.
Dzieki za wyczerpującą odpowiedż,prace posuną się do przodu.

Jeszcze jedno pytanie do Pana
Panie Januszu: w jakiej odległości od obiektywu umieścić pierwszą diafragmę
i ile diafragm zastosować [ w tak krótkim tubusie] żeby otrzymać idealne wyczernienie.
Pozdrowienia.
 
Posty: 24
Rejestracja: 16 Sty 2006, 22:16

PostGregory | 11 Lut 2006, 14:22

r.ziomber napisał(a):
Gregory napisał(a):A propo kolimacji. Mysle ze wszystko przez Janusza jest na tyle precyzyjnie wykonywane, iz sposob osadzenia obiektywu w takim malym refraktorze, choc moze troszke malo profesjonalny, okazuje sie w pelni wystarczajacy.
www.astro4u.net/yabbse/index.php?topic=2742


Po jeszcze jedna recenzje PRONTO, zapraszam tez tutaj:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php ... ff66502e35

"A stare dobre powiedzenie pszczol mowi - skoro cos dziala, to po co poprawiac?"
Gregory
 

Postllero1 | 11 Lut 2006, 16:35

witam!
Dzięki za linki wszysko już przeczytałem ,tez chciałbym się cieszyć już gotowym teleskopem jak użytkownicy z tych linków.
Tyle tylo że ja chciałbym część budowy refraktora wykonać we własnym zakresie tj.wykonanie tubusa i jego wyczernienie, stąd moje pytania do ludzi któży znają się na żeczy lub budowali sami "Pronto"
Konkretnie chodzi mi o ilość i rozmieszczenie diafragm w "Pronto
Pozdrawiam.
 
Posty: 24
Rejestracja: 16 Sty 2006, 22:16

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat