Messier AR-152s/760 Petzval

PostMonkin | 08 Paź 2018, 10:31

To nie jest recenzja, tylko na szybko kilka wrażeń o nowej tubce.Jeśli nie ten dział to przepraszam.
Hmmm, troszkę mnie pogięło. Cały czas starałem się ograniczać rozmiarowo, do sprzętu jak najbardziej przenośnego, który wykorzystuję do wizuala na balkonie w mieście i na wsi pod dobrym, czarnym niebem. Ale co tam, stwierdziłem, że Maczek 127 i mały trawellerek 102/460, który służy mi do szybkiego skanowania nieba wymagają uzupełnienia…no i stałem się posiadaczem, z wszystkimi jej wadami, troszkę niemałej rury, czyli refraktora achromatycznego Messier AR-152S/760 z układem Petzval.
Niedawno kolega Endriu namawiał mnie, przy innej okazji na forum, na mniejszego Messiera w kalibrze 127/635. I za to teraz jestem mu wdzięczny, bo kiedyś pomacałem, pooglądałem i teraz mam większego brata.
Pierwsze próby, korzystając z dwóch nocy ubiegłotygodniowego bezchmurnego nieba wypadły w wizualu bardzo satysfakcjonująco. Jak to w achromacie – na Marsie widać niewielką aberkę, ale do zaakceptowania. Księżyca na razie nie ma, więc trudno mi powiedzieć jakie będą wrażenia. Fioletu na Marsie minimum, prawie niezauważalny, raczej troszkę więcej czerwonego na obwodzie tarczy, w moich granicach akceptacji. Zakładałem, że będzie znacznie gorzej. Za to obserwacja Saturna poezja – ZERO aberki na założonych ES-ach 8,8 i 14mm na dwucalowej kątówce dielektrycznej ES.
W dzień w ostrym słońcu widać wszystkie wady achromatu. Gdy słoneczko siedzi za chmurami aberka w 152s/760 do zaakceptowania. Zresztą do takiego przeglądania za dnia mam małego BMAr102XS. W nim nawet przy mocnym słońcu, aberracja chromatyczna mi za dnia nie przeszkadza. A w nocy jej na małym wariacie na DSO nie ma.
Za to gwiazdy – w 152s/760 w całym polu w założonych ES-ach - (na razie tylko oglądałem w 8,8 i 14mm, bo chciałem zobaczyć jak się spisuje w powerach rzędu 54-86x, ES-ów 24/30 jeszcze nie zakładałem) – w całym polu widzenia idealne punkciki. Gromady wyglądają kapitalnie i to w warunkach miejskiego nieba. Z tego jestem najbardziej zadowolony i na to liczyłem, bo do DSO będzie służyło mi to wielkie „bydlę”, szczególnie pod dobrym niebem na wsi.
Teraz kilka słów na temat montażu. Na Exosie-2 wyrabia się to wielkie bydlę ledwo, ledwo.Nie mam tu na myśli obawy, że tripod i głowica nie wytrzymają. Nic nie "klęknie", bo podstawa z głowicą Exosa2 jest naprawdę mocna i nie boję się, że refraktor odpadnie. Ale występują drgania. Muszę pokasować delikatny luz na głowicy (bo mi się pojawił) i na troszkę mocniejszym wietrze są drgania refraktora. Trwają 2-4 sekundy do momentu wygaszenia. Przy mikroruchach da się wytrzymać w wizualu. Na szczęście nie uprawiam astrofoto, bo musiałbym się na gwałt rozglądać za mocniejszym montażem. Reasumując- jestem z nowego nabytku zadowolony i to bardziej niż przypuszczałem. Tylko żonka krzywo patrzy…
P.S. Jeszcze jedna uwaga odnośnie jakości wykonania refraktora. Pominę mizerną kitową kątówkę 1.25”( od razu do wymiany), szukacz całkiem przyzwoity, ale mocowanie szukacza na tych śrubach z białego tworzywa – tego nie lubię, za to przynajmniej stopa szukacza z obejmami jest metalowa i solidna. Dobrze, że cięli koszty na akcesoriach, a nie na tubie refraktora i optyce.
Za te pieniądze za pachnący nowością sprzęt, nie mam się do czego przyczepić. Jakość wykonania, soczewki i powłoki na bardzo dobrym poziomie. Powłok nie widać na pierwszy rzut oka, trzeba się dobrze wpatrzyć pod odpowiednim kątem.I z tego się też cieszę, gdyż na zagranicznych forach astro piszą, że w przypadku dobrze nałożonych powłok, właśnie nie powinno ich zbytnio widać pod światłem, gdyż oznacza to, że dają transmisję światła, a nie odbijają cennych fotonów. Wyczernienie w środku tuby bez zarzutu, barfli chyba jednak nie ma, nie zauważyłem. Ale też nie zauważyłem żadnych refleksów. Wszystko w tubie idealnie spasowane. Wyciąg hexafoc pracuje bardzo płynnie. Z układem Petzvala dobrze to współgra. Korpus refraktora pancerny, tak na oko blacha aluminiowa ma ok.3-3,5 mm grubości i stąd ta waga. Obejmy z uchwytem i długą szyną bardzo solidne. Nie miałem problemów z wyważeniem na Exosie-2. Można przenosić tę długą rurę bardzo wygodnie. To tyle tak na szybko. :wink: :wink:
Załączniki
Messier AR-152s/760 Petzval: BM AR152s.jpg
Dwaj bracia
BM AR-102XS|Mak SW127/GSO ATZ|BM AR-152s/Exos-2|
Dielektryk ES 2"|GSO 2x2"ED|Bino WO|UHC/Hß/OIII/UB|
ES-y, Morpheusze, Q70-tki, orciaki (od 4,7 do 38 mm).
Awatar użytkownika
 
Posty: 230
Rejestracja: 12 Cze 2018, 09:57
Miejscowość: Górny Śląsk

 

Postwampum | 08 Paź 2018, 14:26

No i fajnie, gratuluję wyboru - dla mnie tego typu refraktor to najbardziej uniwersalny sprzęt bo i Panety i DSy już ładnie wyciąga.

A co do tego "wielkie bydlę", to ty masz cielaczka, bydlę to można nazwać 1200tkę :D
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostMonkin | 08 Paź 2018, 18:39

Liczę że "cielaczek" pokaże prawdziwe pazurki pod niebem na wsi. Ale i to co widziałem z balkonu w mieście dało mi radochę. Trio się znakomicie uzupełnia. Jednak gabaryt jest spory. Przynajmniej dla mnie. Dobrze, że mam bardzo duży balkon jak na miejskie warunki. Estetycznie fajnie dopracowana tubka.
BM AR-102XS|Mak SW127/GSO ATZ|BM AR-152s/Exos-2|
Dielektryk ES 2"|GSO 2x2"ED|Bino WO|UHC/Hß/OIII/UB|
ES-y, Morpheusze, Q70-tki, orciaki (od 4,7 do 38 mm).
Awatar użytkownika
 
Posty: 230
Rejestracja: 12 Cze 2018, 09:57
Miejscowość: Górny Śląsk

 

Postmakower | 08 Paź 2018, 19:03

Monkin napisał(a):Liczę że "cielaczek" pokaże prawdziwe pazurki pod niebem na wsi. Ale i to co widziałem z balkonu w mieście dało mi radochę. Trio się znakomicie uzupełnia. Jednak gabaryt jest spory. Przynajmniej dla mnie. Dobrze, że mam bardzo duży balkon jak na miejskie warunki. Estetycznie fajnie dopracowana tubka.



Znam ten sprzęt z wersji II czyli z wyciągiem 4 cale. Porządny achromat do mgławic i gromad. Czyżby tak poprawili wyciąg, że sa mikroruchy o których piszesz? Na fotce nie widać tej dodatkowej śrubki do mikroruchów.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

PostMonkin | 08 Paź 2018, 19:20

Tak dobrze to nie ma. Miałem na myśli mikroruchy w Exos2. W ar152s za dodatkowe przełożenie mikro w fokuserze trzeba ekstra dopłacić. Do wizuala nie jest to mi potrzebne. Co innego w astrofoto. Choć nie przeczę, wygoda jest znaczna. Byc może kiedyś sobie zafunduję.
BM AR-102XS|Mak SW127/GSO ATZ|BM AR-152s/Exos-2|
Dielektryk ES 2"|GSO 2x2"ED|Bino WO|UHC/Hß/OIII/UB|
ES-y, Morpheusze, Q70-tki, orciaki (od 4,7 do 38 mm).
Awatar użytkownika
 
Posty: 230
Rejestracja: 12 Cze 2018, 09:57
Miejscowość: Górny Śląsk

 

Postendriu624 | 08 Paź 2018, 19:58

Niech Kolega sprawdzi czy w tym BM 152 z wyciągiem HEX po ustawieniu ostrości na nieskończoność, widać w nasadce lustrzanej cały korektor petzvala, dając do wyciągu tuleję z diafragmą 5 mm patrząc przez ten otwór 5 mm na korektor 100 mm , lub ewentualnie sprawdzi źrenicę widoczną w okularze.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostMonkin | 08 Paź 2018, 20:21

Mam założoną kątówkę 2 ". Po zdjeciu okularu nie widzę żeby pole było ograniczone mimo że wsadziłem prawie gały do środka. Može ślepy jestem a raczej się chyba aż tak na tym nie znam. Wyciąg jest taki jak opisują na stronach. Hex 2.5 cala najnowszej generacji. Czyli chyba III.
BM AR-102XS|Mak SW127/GSO ATZ|BM AR-152s/Exos-2|
Dielektryk ES 2"|GSO 2x2"ED|Bino WO|UHC/Hß/OIII/UB|
ES-y, Morpheusze, Q70-tki, orciaki (od 4,7 do 38 mm).
Awatar użytkownika
 
Posty: 230
Rejestracja: 12 Cze 2018, 09:57
Miejscowość: Górny Śląsk

 

Postendriu624 | 08 Paź 2018, 20:34

Niech Kolega dorobi sobie w miejsce dekla zaślepki na odrośniku dekiel zaślepkę z otworem 120-130 mm, taką diafragmę na planety, aby nieco ograniczyć aperturę z 152 mm na 120- 130 mm , aberracja powinna ulec zmniejszeniu prawie dwa razy, oraz wzrośnie kontrast obrazu planet, przy niewielkiej utracie rozdzielczości , pozwoli to również poprawić obraz planet przy gorszym senigu.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postwampum | 08 Paź 2018, 21:03

endriu624 napisał(a):Niech Kolega dorobi sobie w miejsce dekla zaślepki na odrośniku dekiel zaślepkę z otworem 120-130 mm, taką diafragmę na planety, aby nieco ograniczyć aperturę z 152 mm na 120- 130 mm , aberracja powinna ulec zmniejszeniu prawie dwa razy, oraz wzrośnie kontrast obrazu planet, przy niewielkiej utracie rozdzielczości , pozwoli to również poprawić obraz planet przy gorszym senigu.


Ja mam dekiel oryginalny, kóry po ściągnięciu środka ma 113mm średnicy otworu, jakoś różnicy na aberracji jak i na szczegółach planet nie zauważyłem....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postmakower | 08 Paź 2018, 21:36

Monkin napisał(a):Tak dobrze to nie ma. Miałem na myśli mikroruchy w Exos2. W ar152s za dodatkowe przełożenie mikro w fokuserze trzeba ekstra dopłacić. Do wizuala nie jest to mi potrzebne. Co innego w astrofoto. Choć nie przeczę, wygoda jest znaczna. Byc może kiedyś sobie zafunduję.


Pewnie, że do wizuala nie potrzebne a sprzęt nie jest do astrofoto.
Jak zamówilem ten sprzęt w styczniu 2012 to jak dotarł, nie zważając na 15 stopniowy mróz rozłożyłem sprzęt i z opadem szczęki obserwowałem gromady w Woźnicy.
U mnie dobrze pracuje z okularem Baader Meinhof 13mm. Ale łyka z płaskim polem wiele innych.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

PostMonkin | 08 Paź 2018, 21:39

Panowie siedzę właśnie na balkonie bo mam fajne okienko na SSW. Lukam dalej przez ES 8.8 i 14 na zmianę w Marsa i okolice. Aberka na Marsie minimalna , wręcz niezauważalna dzisiaj. Na DSO nie występuje. Do planet mam przecież Maczka. . Jest ok. Chyba się zaprzyjaźnię z AR 152s. I jakoś te gabaryty przeboleję. Coś za coś. Za kilka dni potrenuję na wsi. Ma być od wtorku kilka dni ładnej pogody. Gwiazdy jak szpileczki w całym płaskim polu. Na calych 82 *.Przynajmniej tak to odbieram , porównując jednocześnie na 3 sprzętach.
BM AR-102XS|Mak SW127/GSO ATZ|BM AR-152s/Exos-2|
Dielektryk ES 2"|GSO 2x2"ED|Bino WO|UHC/Hß/OIII/UB|
ES-y, Morpheusze, Q70-tki, orciaki (od 4,7 do 38 mm).
Awatar użytkownika
 
Posty: 230
Rejestracja: 12 Cze 2018, 09:57
Miejscowość: Górny Śląsk

 

Postmakower | 08 Paź 2018, 21:49

Monkin napisał(a):. Gwiazdy jak szpileczki w całym płaskim polu. Na calych 82 *.Przynajmniej tak to odbieram , porównując jednocześnie na 3 sprzętach.


To mogę potwierdzić. U mnie to samo. Miałem świetną zabawę z tym refraktoremi montażem HEQ5 Pro Goto. Jak dobrze montaż ustawiłem to każdą eMkę w środku było świetnie widać. Potem doszły NGC i lata mijały a ja go nie sprzedałem ani nie zamieniełem na lustro 250 czy 300mm.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

PostMonkin | 09 Paź 2018, 08:02

Panowie a jak wasze opinie po latach używania refraktora w aperturze 150mm? Narzekacie na coś? Wiadomo, że to achro i w tym przypadku wiedziałem na co się decyduję. Dla mnie jest ,jak już pisałem, lepiej niż zakładałem. Jestem z gatunku tych gości, którzy niezbyt często zmieniają sprzęty, mam nadzieję, że ta tuba zagości u mnie na lata. Już nawet po tych kilku dniach kobitka moja kochana stwierdziła, że nawet ten wielgaśny Bresser może robić za domowy "mebel". :lol:
BM AR-102XS|Mak SW127/GSO ATZ|BM AR-152s/Exos-2|
Dielektryk ES 2"|GSO 2x2"ED|Bino WO|UHC/Hß/OIII/UB|
ES-y, Morpheusze, Q70-tki, orciaki (od 4,7 do 38 mm).
Awatar użytkownika
 
Posty: 230
Rejestracja: 12 Cze 2018, 09:57
Miejscowość: Górny Śląsk

 

PostXyloos | 09 Paź 2018, 08:48

Myślałem dokładne o takim lub mniejszym 127. Wtedy słyszałem nie kupuj, tylko ED 100 lub 120. Patrzyłem przez ED100 i nie jestem do końca pewien czy jakość obrazu (interesuje mnie visual) warta jest wydania na taki zestaw z okularami i montażem +/- 6000 - 9000 pesos. :?

Napisz jeszcze jak z czasem prowadzi ci się obserwacje wiem, że emocje po zakupowe opadną więc ewentualne wady się uwypuklą...

Minolta 7x35 (11°)
Orion Mini Giant 15x63 (3,7°)
Sky-Watcher BK 90/900 - AZ3
Awatar użytkownika
 
Posty: 102
Rejestracja: 28 Mar 2018, 21:50
Miejscowość: Grodzisk Mazowiecki

 

PostMonkin | 09 Paź 2018, 09:04

Z małego lekkiego Bressera AR102/460 (F4,5, niby szkło ED) i podręcznego Maka 127 jestem bardzo zadowolony. Też szkoda by mi było wywalić kilka razy więcej złociszy za 120 ED jeśli nie robię astrofoto, ale rozumiem ludzi, którzy obserwują takim sprzętem. Dla hobby człowiek jest w stanie poświęcić znacznie więcej niż mu się wydaje . :wink:

Co do AR152s jak ochłonę i poobserwuję, nie omieszkam coś tu dopisać. Przetrenuję kilkanaście szkiełek, które posiadam. U mnie ten Ar152s będzie robił za duży RFT dla DSO (mgławice i gromady). Do planet, małych i jaśniejszych DSO mam Maksutowa, a do szybkiego skanowania nieba AR102xs. To trio zaspokajać będzie moje potrzeby. Szybciej mogliby o BM AR152s już coś dodać koledzy, którzy posiadają ten refraktor od kilku lat.
Z pierwszych ułomności - przy obserwacjach na tak długiej rurce, w niektórych akrobatycznych pozycjach,brakuje mi czasem ręki aby uchwycić krótsze pokrętło mikroruchów Exosa2. :lol:
BM AR-102XS|Mak SW127/GSO ATZ|BM AR-152s/Exos-2|
Dielektryk ES 2"|GSO 2x2"ED|Bino WO|UHC/Hß/OIII/UB|
ES-y, Morpheusze, Q70-tki, orciaki (od 4,7 do 38 mm).
Awatar użytkownika
 
Posty: 230
Rejestracja: 12 Cze 2018, 09:57
Miejscowość: Górny Śląsk

 

PostMonkin | 10 Paź 2018, 09:59

Wczoraj posiedziałem późnym wieczorem trochę na balkonie i w miarę możliwości (warunki nie były zbyt dobre z uwagi na chmury i… włączone uliczne światła ledowe zainstalowane w mojej okolicy), obserwowałem mój sektor nieba w SSW. Założyłem w wyciągu dwucalowe Es-y 24/30 potem 8,8/14 oraz Morfeusze 17,5/12,5 a na koniec orciaki Kasai 9/12,5 mm. Temperatura ok. 13 stopni C.
Okazało się, że aby wyostrzyć na dwucalowych ESach i Morfeuszach musiałem odkręcić adapter 2”/1.25” i dokręcić dłuższą przedłużkę dołączoną w komplecie do refraktora. Inaczej brakowało paru milimetrów żeby złapać ostrość. Po wkręceniu przedłużki moje okulary dwucalowe zaczęły ostrzyć bez problemu. Z okularami 1.25” nie ma kłopotu, ostrzą w wyciągu na kątówce 2” nawet bez zainstalowanej przedłużki. Czyli Morf jako 2”cale nie ostrzył, a założony jako 1.25” w adapterze bez przedłużki - podobnie jak ESy 8,8/14 -robił robotę.
Gwiazdy jak wcześniej - w całym płaskim polu w dwucalowych Esach i Morfeuszach idealne punkciki słowem radość dla oczu. Mars był, jak wyszedłem na balkon, stosunkowo bardzo wysoko i tym razem nie zauważyłem żadnej aberracji, co mnie trochę zdziwiło. Podkreślam – żadnej aberracji wczoraj na Marsie. Nie było fioletu ani zafarbu czerwonego. Zielonego jeszcze ani razu nie dostrzegłem.
Być może wcześniejsza delikatna AC na Marsie była spowodowana warunkami atmosferycznymi i termiką, bo obserwowałem Marsa jak był w moim sektorze nisko, tuż nad dachami okolicznych domów. Wczoraj było zdecydowanie lepiej. Pytałem domowników i kumpla, który mnie nawiedził żeby zobaczyć nowe sprzęcicho, czy coś im przeszkadza w widoku planety, nie sugerując na co mają zwrócić uwagę.
Najpierw popatrzyli na Marsa przez Maczka 127, a potem podchodzili do AR152s. Mam w Morphach 17.5 i 12,5 podwójny komplet, więc mieli od razu porównanie. Oprócz różnic w wielkości i jasności Marsa wynikającej z ogniskowych sprzętu nie stwierdzili, żeby coś im w refraktorze przeszkadzało. Nawet uzyskany kontrast w porównaniu do Maka im się podobał. No i pooglądali sobie przy okazji Fobosa i Deimosa, które wyglądały jak malutkie połyskujące kulki. Więc wtedy zapytałem, czy nie widzą jakiejś tęczy kolorowej wokół tarczy Marsa. Znowu popatrzyli i potwierdzili, że nic kolorowego na tarczy i wokół niej nie widzą. Z Saturnem było bezproblemowo, to przyjazna achromatom planeta. Ładny widok pierścieni z towarzyszącymi im okolicznościami astro-przyrody i momentami zauważalną czarną „niteczką” Cassiniego (ale to na założonym Barlowie).
Potem założyłem do AR152s orciaki Kasai 12.5/9mm. Na zmianę w Maku i refraktorze. Wynik podobny. Mars ładnie w refraktorze widoczny z zauważalnymi ciemnymi zarysami kontynentu na powierzchni planety i pojaśnieniem czapy na biegunie. No to poszedłem dalej i wyciągnąłem barlowa GSO 2x2ED i założyłem ES-a 8,8. Myślę sobie, że przy powerze ponad 170x refraktor musi pokazać mi AC. Nie ma siły, bo to przecież jest już bardzo duże powiększenie dla achromata.
No i panowie … zdziwko. Po złapaniu ostrości, trafiliśmy na fajne okienko seeingowe. Gdy pan Mars przestał „pływać”a chmurki uciekły, przez kilka minut mogliśmy oglądać planetę w całej okazałości, z jeszcze bardziej wyraźnymi szczegółami na jego powierzchni. Zero jakiegokolwiek zafarbu fioletowo/czerwonego, delikatna kawka z mlekiem, zarys kontynentów jeszcze bardziej zauważalny. Jak na sprzęt do DSO całkiem nieźle. (ale Maka 127 i tak nie pobije na planetach).
No to dalej idąc za ciosem chciałem jeszcze raz sprawdzić moje orciaki w Barlowie. Wyciągnąłem Esa 8,8, wsadziłem Kasai 9mm i … d…pa blada. Chmurzyska zasłoniły mi mój sektor, a jak się rozpogodziło to baj, baj, Mars mi już podziękował za współpracę i zniknął z pola widzenia….
Czekam zatem na Księżyc, bo ten najlepiej pokaże jaki jest poziom AC w AR 152s. Bo za dnia jak już pisałem, ten refraktor do oglądania jakichkolwiek widoków jest tylko dla hardkorowców. Dla mnie aberracja chromatyczna w jasnym, ostrym słońcu jest w nim za duża. No ale przecież to nie telep na widoczki krajobrazowe. Wynika z tego tak na szybko, że ten refraktor achromatyczny w zależności od warunków obserwacyjnych potrafi zachować się jak typowe achro i dać delikatny i widoczny, choć nie przeszkadzający zafarb , a innym razem cieszy oko na planetach. Bo w DSO jest baaardzo OK. Sorry za przydługie ględzenie. To tak na szybko i niezbyt fachowym językiem.
BM AR-102XS|Mak SW127/GSO ATZ|BM AR-152s/Exos-2|
Dielektryk ES 2"|GSO 2x2"ED|Bino WO|UHC/Hß/OIII/UB|
ES-y, Morpheusze, Q70-tki, orciaki (od 4,7 do 38 mm).
Awatar użytkownika
 
Posty: 230
Rejestracja: 12 Cze 2018, 09:57
Miejscowość: Górny Śląsk

 

Postlolak89 | 10 Paź 2018, 10:05

Miło poczytać jak ktoś jest zadowolony ze sprzętu ale z tym Phobosem i Deimosem to chyba coś Ci się pomyliło :)
Sam bym chętnie przytulił taką dużą soczewkę ale w tej wersji https://www.altairastro.com/starwave-152mm-f5.9-achromat-refractor-telescope-with-3-crayford-focuser.html

To samo tylko TS ma Jurek http://astromaniak.pl/viewtopic.php?p=468579#p468579

Czytałem same superlatywy o tym sprzęcie.
lolak89
 

PostMonkin | 10 Paź 2018, 10:19

To co to za dwie kulki wisiały wczoraj wieczorem przy Marsie, jedna większa na godzinie 20.40 a druga mniejsza bardziej oddalona gdzieś tak na godzinie 17.20? Gwiazdy toto nie były. :lol: W Maczku były jeszcze lepiej widoczne.
BM AR-102XS|Mak SW127/GSO ATZ|BM AR-152s/Exos-2|
Dielektryk ES 2"|GSO 2x2"ED|Bino WO|UHC/Hß/OIII/UB|
ES-y, Morpheusze, Q70-tki, orciaki (od 4,7 do 38 mm).
Awatar użytkownika
 
Posty: 230
Rejestracja: 12 Cze 2018, 09:57
Miejscowość: Górny Śląsk

 

Postlolak89 | 10 Paź 2018, 10:28

Ale jak to na godzinie 20:40 ?:)
Heh, chodzi Ci o wskazówkę na godzinie blisko 9? :D

Nie wiem co widziałeś, ja za to przy 170x w 12" nie widzę tych Księżyców i nawet nie próbuję bo są bardzo blisko Marsa więc jego blask gasi wszystko wokół, dodatkowo są malutkie i ciemne :) Widziałem, że ludzie naklejają sobie na okular na środku pasek jakiegoś materiału, żeby przykryć tym samym Marsa i próbować dostrzec same księżyce.
np. tak
Messier AR-152s/760 Petzval: 1.jpg
1.jpg (6.17 KiB) Obejrzany 15037 razy


Może Tobie się udało je zobaczyć, zwyczajnie ja nie mogę w to uwierzyć :)
pozdrawiam
lolak89
 

PostMonkin | 10 Paź 2018, 10:51

Tak chodzi o godzinę 8.40 i 5.20( jak na tarczy zegara, przyzwyczajenie z żagli).No to padliśmy wczoraj we czwórkę chyba ofiarą jakiejś grupowej halucynacji. Jak będą warunki, to poobserwuję dzisiaj ponownie, ale tym razem bardziej starannie. Założę na Maczka orciaki z barlowem i jeszcze potem poobserwuję przez bino .
Wczorajsze "kuleczki" wyglądały jak główki szpilki z delikatnym szarym połyskiem od strony planety. Kumpel rzucił, że to Fobos i Deimos. Ja nie zanegowałem. :lol:
BM AR-102XS|Mak SW127/GSO ATZ|BM AR-152s/Exos-2|
Dielektryk ES 2"|GSO 2x2"ED|Bino WO|UHC/Hß/OIII/UB|
ES-y, Morpheusze, Q70-tki, orciaki (od 4,7 do 38 mm).
Awatar użytkownika
 
Posty: 230
Rejestracja: 12 Cze 2018, 09:57
Miejscowość: Górny Śląsk

 

Postlolak89 | 10 Paź 2018, 11:10

Napisz coś więcej. W jakim powerze oglądaliście chociażby :) jaki był setup kiedy pierwszy raz stwierdziliście, że to te kosmiczne kamyki. W weekend sam spróbuję :)
lolak89
 

PostPawlik | 10 Paź 2018, 11:11

Monkin napisał(a):Tak dobrze to nie ma. Miałem na myśli mikroruchy w Exos2. W ar152s za dodatkowe przełożenie mikro w fokuserze trzeba ekstra dopłacić. Do wizuala nie jest to mi potrzebne. Co innego w astrofoto. Choć nie przeczę, wygoda jest znaczna. Byc może kiedyś sobie zafunduję.


Do swojego AR102 zafundowałem sobie mikrofokuser. Fakt, jest drogi, o wiele droższy od innych ale bardzo solidny. Ogólnie dla tego wyciągu żaden ciężar nie jest problemem a z mikrofokuserem wszystko śmiga elegancko.
Sky Watcher 14" GoTo, TS 152/900 + Daystar Quark, SW AZ-EQ5
 
Posty: 241
Rejestracja: 01 Paź 2009, 13:55

 

Post_Wojtek_ | 10 Paź 2018, 11:13

Monkin napisał(a):To co to za dwie kulki wisiały wczoraj wieczorem przy Marsie, jedna większa na godzinie 20.40 a druga mniejsza bardziej oddalona gdzieś tak na godzinie 17.20? Gwiazdy toto nie były. :lol: W Maczku były jeszcze lepiej widoczne.


Może Stellarium pokaże jakie było położenie księżyców Marsa? Nie wiem jak z Czerwoną Planetą ale księżyce Jowisza pokazuje prawidłowo.
Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S
 
Posty: 355
Rejestracja: 31 Mar 2012, 19:37
Miejscowość: Gdańsk

PostMonkin | 10 Paź 2018, 11:34

lolak89 napisał(a):Napisz coś więcej. W jakim powerze oglądaliście chociażby :) jaki był setup kiedy pierwszy raz stwierdziliście, że to te kosmiczne kamyki. W weekend sam spróbuję :)


W refraktorze z dwucalową kątówką dostrzegliśmy je w 173x ( barlow2x i ES8,8) a w Maczku były znacznie lepiej widoczne jako - tak na oko 1,5 mm kulki - w 183x-187,5x. ( Kasai or.9 mm i ES 8,8). Przyjmuję, że z kątówką 2" mój Mak ma wyjściową ogniskową powiększoną z 1500mm do ok. 1650 mm. Kurde pojade chyba dzisiaj po orciaka Baadera 6mm. Da mi 275x. Bedzie ciemno i znacznie poza rozdzielczością Maczka, ale co tam. Może kupię.
BM AR-102XS|Mak SW127/GSO ATZ|BM AR-152s/Exos-2|
Dielektryk ES 2"|GSO 2x2"ED|Bino WO|UHC/Hß/OIII/UB|
ES-y, Morpheusze, Q70-tki, orciaki (od 4,7 do 38 mm).
Awatar użytkownika
 
Posty: 230
Rejestracja: 12 Cze 2018, 09:57
Miejscowość: Górny Śląsk

 

Postlolak89 | 10 Paź 2018, 11:56

To i ja próbuję w weekend skoro tak :) Zapodam 375x z 4 mm Ramsdenem, okularem który służył mi za zatyczkę do wyciągu :) A nóż widelec coś błyśnie :)
lolak89
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat