TS APO 60/360 + statyw i montaż

Postjolly_bb | 08 Paź 2018, 20:53

Witajcie,

jak mozna zauwazyc w watkach o zakupie sprzetu, znalazlem swoj drugi teleskop. Pierwszym byla Synta 8 na Dobsonie i do niej bede porownywal obecny sprzet.

Refraktor TS APO 60/360 - dublet apochromatyczny: FPL-53 + drugie szklo fluorytowe
Statyw SIRUI T-2005X
Glowica SIRUI K-40X

O okularach na samym koncu.

Zacznijmy od montazu. Wiele osob twierdzi, ze montaze fotograficzne nie nadaja sie do astronomii. Pewnie tak jest jesli chodzi o potezne powery - 150 i wiecej. Montaze astro maja jednak dwie wady - sa duze i ciezkie. A ja potrzebowalem czegos supermobilnego - mieszczacego sie w calosci w malym plecaczku, ktory wezme jako bagaz podreczny do kabiny samolotu bez ryzyka, ze w przypadku oblozonego lotu kaza mi to oddac do luku.
Statyw SIRUI T-2005x jest bardzo maly (35 cm po zlozeniu) i bardzo lekki (1.4kg). Przy tym niezwykle solidny. Rozkladam 4 z 5 segmentow. Rozkladania segmentu 5 nie mam potrzebe, ale obserwacja jest taka, ze ten piaty segment rzeczywiscie skutkuje wyczuwalnymi drganiami (1.5 sek). 4 segmenty sa super stabilne, szczegolnie jak sie statyw dociazy.

Glowica to kulowe SIRUI K-40X. Ma udzwig 40kg i jest bardzo duza - kula ma 55mm srednicy (czyli bardzo duzo jak na glowice kulowa). Glowica jest sciagnieta na bok tzn teleskop wisi z boku. Tym samym do ruchu horyzontalnego wykorzystuje funkcje panoramy w glowicy, ktora to funkcja chodzi idealnie plynnie. Ruch pionowy jest wykonywany po kuli i jest jedynie minimalnie mniej plynny (przy czym po lekkim rozruszaniu glowica ten niedostatek znika do nastepnego uzycia). Glowica wazy 0.7 kg. Wywazenie teleskopu jest banalnie latwe.

Czy wybralbym ponownie ten zestaw do montazu? Glowice na 100% tak. Szukalem dedykowanej glowicy pod stopke foto (z taka mam teleskop i nie chcialem obejm ze wzgledu na wage) i jedyna konkurencja byl gimbalopodobny TecnoSky eLLe - ale wazy 1.9kg i ma problem z patrzeniem w zenit. Co do statywu - nie wiem czy znalazlbym cos sztywniejszego o podobnych parametrach rozmiarowych - moze carbon.


Sam teleskop wazy 1.5kg i jest bardzo solidnie zmontowany. Zadnych luzow, niedorobek. Ma wyciag z mikrofocuserem i wysuwana oslone na glowna soczewke. Po zsunieciu ma zaledwie 25cm dlugosci. Do niego katowka dielektryczna.

Mialem kilka okazji do obserwacji:
1) najpierw centrum miasta - ksiezyc. Zero aberracji chromatycznej az do 80% pola, choc zauwazylem, ze przy nieosiowym patrzeniu takowa sie pojawia szybciej. Moim zdaniem wynika ona z aberracji sferycznej blizej brzegow pola, bo mozna ja usunac regulujac ostrosc (ale wtedy srodek pola cierpi). Nie widze natomiast zmian na ksztalcie linii prostych nawet przy brzegu pola (w odroznieniu od wielu lornetek, gdzie zauwazam to od razu). Obraz jest idealnie ostry i piekny.
2) przedmiescia - plener. Anteny i RNAV - podobnie zero aberracji. RNAV mozliwy spokojnie - widzialem kilka samolotow i podazalem za nimi bez problemu w powerze 15x i 40x. Wiecej sie nie da (przynajmniej ja nie umiem - sprawdzalem 80x) bo samolotu nie umiem odnalezc po prostu. Kolory ostre, nasycone, obraz bardzo ladny - duzo ladniejszy niz z dawnej synty (ostrzejszy, bardziej kolorowy) ale przy tym wyraznie ciemniejszy. Ewidentnie widac, ze swiata zbiera sie duzo mniej
3) Mars z przedmiesc - najladniejszy widok Marsa jakiego doswiadczylem, i to raptem przy powerze 80 razy. Piekna czerwona kulka z pociemnieniem na srodku (Syrta) oraz, mam wrazenie, sladem bielszej czapy polarnej (glowy nie dam).
4) Ksiezyc z przedmiesc - wrazenia jak w centrum miasta - choc moze seeing byl minimalnie lepszy i obraz mniej drgal.
5) Deep Sky z przedmiesc - piekne chichotki (gwiazdy punktowe, zadnych iskierek, zadnego rozmycia), M13 wyrazne ale ciemne (w porownaniu z Synta 8, gdzie i tak wydawalo mi sie to zbyt ciemne w stosunku do oczekiwan).

I teraz clue programu - miniony weekend - bardzo ciemne niebo (bardzo wyrazna droga mleczne, widoczne golym okiem chichotki, andromeda i inne obiekty do okolo 6.5 - 6.7 mag). Okolice Babiej Gory. Luna na polnocy (od Makowa, Suchej, moze Wadowic) ale poza tym ciemnosc zupelna. O adaptacje wzroku do ciemnosci bylo ciezko, bo znajomi dookola i tez chcieli popatrzec (wchodzilo sie i wychodzi z domu). Niemniej:
-najpiekniejszy widok andromedy, ktory udalo mi sie uzyskac w zyciu. w Syncie 8 nie widzialem nic poza kulka na srodku
-M36+M38, znow chichotki, plejady, hiady - wszystko bardzo dobrze widoczne w pieknej ostrosci
-Ameryka Polnocna - wyraznie widoczna (chyba zalozylem filtr UHC)
-Veil - z UHC widoczny caly (power 15x) ale bez struktury (z Synty 8 pamietam strukture ale zawsze moglem obejrzec tylko kawalek Veila a nie jego calosc). Gdybym zaadoptowal wzrok i zalozyl okular 40x pewnie dostrzeglbym strukture.

Jak na fakt, ze adaptacje wzroku mialem zupelnie zerowa, to mysle, ze efekt super. Przy adaptacji wzroku bedzie jeszcze lepiej.


Wnioski:
-ciemne niebo jest wazniejsze od apertury
-pierwszy raz zabralem gdzies teleskop (bo synta 8 zawsze byla za duza). teraz statyw, glowica, dwie katowki, 3 okulary, teleskop mieszcza sie w malutkim plecaku a zmontowany teleskop wazy razem 4 kg (1.4 statyw +0.7 glowica +1.5 teleskop + 0.2 katowka + 0.2 okular), co jest naprawde malo. Teraz bede go zabieral wszedzie. Dodatkowe 3-4 kg i znowu lezalby pewnie tylko w domu.
-polubilem male powery. Przy Syncie moglem zejsc do 50x. Teraz mam 15x. Synta na planetach robilem 120x lub 200x (przy czym 200x bylo bez sensu - widac bylo wlasciwie mniej niz przy 120x). Teraz przy 80x mam lepszy widok Marsa.
-M13 jest ciemne, krajobraz na powerze 80x w sloneczny nawet dzien jest ciemniejszy niz by sie chcialo (ale zupelnie nadal akceptowalny)
-RNAV na tym montazu mozliwy i akceptowalny - prowadzenie wygodne i plynne
-prowadzenie za obiektem w nocy przy powerze 80x zupelnie dobre. Na wiekszy power nie mam jeszcze okularu.
-wysuniecie kolumny srodkowej nie wprowadza odczuwalnych drgan - przynajmniej do takiej wysokosci, ktora testowalem.
-brak szukacza mi nie przeszkadza - uzywam zielonego lasera, ktory przykladam do tuby a zeby precyzyjnie naprowadzic na obiekt - swiece w okular
-nie udalo mi sie jeszcze zrobic dobrego zdjecia w projekcji okularowej - w Syncie bylo to latwiejsze - ciekawe dlaczego
-Nie udalo mi sie przetestowac widoku Saturna czy Jowisza - szkoda. Uda sie - rozszerze recenzje.
-zrenice wyjsciowe 4mm (15x) do chyba ok. 0.7mm (80x) - pewnie lepsze bylyby minimalnie wieksze (np. 6mm - 0.9mm)

Ogolnie jestem bardzo zadowolony z zestawu - chcialbym jedynie urwac jeszcze z 1 kg w dol (do 3kg :)) - to juz chyba niemozliwe. Wiadomo, ze wieksza apertura bylaby lepsza. Moze INED 70 pokazalby wiecej, ale jest ciezszy i dluzszy. I optycznie znacznie znacznie gorszy. Na zachodzie jest spora grupa milosnikow malych APO - Taka FS60, Televue 60/360 i podobnych. Ten moj teleskop wpisuje sie wlasnie w ten schemat.

Aha - okulary to:
MaxVision 24mm 68st. (klon ESa czy Meade)
ES 8.8mm 82st.
ES 4.7 82st.

bede musial dokupic okular, ktory da power 120-140 razy (polecicie cos fajnego :) ? )
Awatar użytkownika
 
Posty: 30
Rejestracja: 29 Sie 2013, 06:01
Miejscowość: KTW

 

Postpmochocki | 08 Paź 2018, 22:23

Bardzo fajny opis. Ja ostatnio dokonałem podobnego odkrycia. Dosłownie kilka tygodni przed planowanym wyjazdem do Grecji postanowiłem, że wezmę ze sobą swojego MAKa 127. Dokupiłem statyw Manfrotto MT190GOA4 i używaną głowicę Manfrotto Junior 410. Choć ten zestaw nie okazał się być idealny, to i tak MAK na miejscu pokazał tak dużo, że skłonił mnie do zakupu używanego AT72ED. Ten teleskop wraz z statywem i głowicą fotograficzną stanowi mój ultra lekki zestaw wypadowy. Jak mam czas na dłuższe obserwacje to AT72ED wisi wtedy obok SW 120ED na montażu SkyTee.
Jednak ostatnio już drugi raz użytkuję go w zupełnie inny sposób. W samochodzie w bagażniku mam zawsze aluminiowe nogi LT1 i montaż EQ3-2 przerobiony na AZ. Jak się okazuje że jest ładna pogoda i niespodziewanie mam chwilkę czasu to mam motywację zabrać malutką walizeczkę i wyskoczyć na najbliższą miejscówkę oddaloną o 15 min jazdy samochodem. Byłem zupełnie zaskoczony ile te niecałe 3" potrafi pokazać. Tylko dzięki tej mobilności zmobilizowałem się aby nad ranem wyskoczyć i pooglądać kometę P21. M31, Chichotki, M35, M42, M44, M39, M13, M92, M14, M27, M57, C13, Księżyc, Mars i pewnie dużo pominąłem - wszystko zaprezentowało się zaskakująco dobrze. Używałem pełnego zakresu powiększeń od x13 ze źrenicą wyjściową 5.5mm (SWAN 33mm) do x108 ze źrenicą wyjściową 0.7mm (TS HR Planetary 4mm).
bede musial dokupic okular, ktory da power 120-140 razy (polecicie cos fajnego :) ?

Ja ze swojego TS HR 4mm jestem bardzo zadowolony i TS HR 3.2mm może być ciekawą propozycją, chociaż przyznaję że tej ogniskowej nie używałem. Lub jak budżet nie jest aż tak istotny to Pentax XW 3.5mm lub Nagler 2.5mm choć też nie używałem bo nie kupuję okularów droższych od teleskopu :lol:
Lornetki: Nikon Action EX 10x50 CF i Nikon Action EX 7x35 CF
Teleskopy: SW 120ED, AT72ED i SW MAK 127 2"
 
Posty: 44
Rejestracja: 23 Maj 2017, 21:56
Miejscowość: Gdynia

 

Postkrzysiek.p | 09 Paź 2018, 19:06

Jak miałem Takahashi FS60cb , to kupiłem do niego jako najkrótszy okular TS HR 3.2/111x
Dodatkowo miałem TV DeLite 7mm i Meade SP 26mm.
Vixen Ultima 8x42 , WO 10X50 ED, Nikon Monarch 16x56
R 102/600, Meade SP 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5, Bino WO
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV
 
Posty: 195
Rejestracja: 04 Lis 2005, 14:48
Miejscowość: Nowa Słupia / Kielce

Postjolly_bb | 19 Paź 2018, 15:04

Obiecalem, ze napisze jak bede mial mozliwosc popatrzenia na jakies obiekty US poza ksiezycem.

Wiec tak:

Dwa razy obserwowalem marsa. powiekszenie x80 to niewiele, ale szczerze mowiac wystarczylo na tyle, bym stwierdzil, ze widze duzo wiecej niz w syncie 8 przy x120 czy x200. czerwona kulka, ladna. nie dam glowy, ale mam wrazenie (przy obydwu obserwacjach), ze widzialem pojasnienie na jednym biegunie a w srodku tarczki pociemnienie (syrta?).
Seeing moglby byc lepszy.

Raz obserwowalem Saturna. Seeing bardzo slaby. Widoczny pierscien, odciety od planety (zadne tam uszy). Nie widzialem przerwy cassiniego - ale seeing nie pozwolilby na to takze w innym teleskopie.

Musze dokupic krotszy okular oraz czekac na lepszy seeing :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 30
Rejestracja: 29 Sie 2013, 06:01
Miejscowość: KTW

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

AstroChat

Wejdź na chat