APM APO-ED 152/1200mm.

PostKrzysztof_P | 14 Maj 2019, 15:44

Cześć.

Refraktor APM w domku , czekał na mnie jak wróciłem ze szpitala , jest wizualnie piękny.Kolorek tuby biała perła z połyskiem , zsuwany odrośnik , mechanicznie super , wyciąg pracuje jak sprzęty z najwyższej półki.Optycznie sprawdzimy z Kolegą Józkiem i Zbyszkiem ZP53 w Naszym Obserwatorium na wschód od Krakowa.Obiektyw ma Ekstra powłoki , widać na pierwszy rzut oka że to już nie zabawka.Piękne wyczernienie i diafragmy , wszystko dograne jak w Refraktorach Premium.Opiszę wrażenia z wizuala jak tylko zaliczymy pierwsze światło.Sama waliza na sprzęt to kawał dobrej i fachowej roboty.Mam nadzieję że było warto.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 17 Maj 2019, 13:12, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 15 Maj 2019, 07:30

super!!!!

czekamy na :zdjecia,opisy,porównania. 8)




J

ps

prześlij strzałkę wieczorem to pogadamy :wink:
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostDominik Woś | 15 Maj 2019, 07:41

JOKER napisał(a):super!!!!

czekamy na :zdjecia,opisy,porównania. 8)




J

ps

prześlij strzałkę wieczorem to pogadamy :wink:


Na recenzję, wady i zalety. :) Proponuję z dobrymi okularami, Pentax, TV.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJOKER | 15 Maj 2019, 09:47

Dominik Woś napisał(a):
JOKER napisał(a):super!!!!

czekamy na :zdjecia,opisy,porównania. 8)




J

ps

prześlij strzałkę wieczorem to pogadamy :wink:


Na recenzję, wady i zalety. :) Proponuję z dobrymi okularami, Pentax, TV.

Pozdrawiam,
Dominik


każdy czeka na swoje ... a jeśli chodzi o wady to trzeba by było mieć taki sam sprzęt robiony przez Japończyków by rzetelnie osądzić co jest wadą a co naszą mrzonką :lol:
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 15 Maj 2019, 14:58

Cześć Panowie.

Okularki posiadam same z najwyższej półki , zarówno te TV z szerszym polem Naglery , Delosy , Pentaxy XW , De Lity jak i wszystkie Plossle TV , Orciaki Baadera i RKE Edmunda , Silver Top Japan Plossle , brak mi tylko Pentaxów XO i TMB Super Mono.Myślę więc że użyte szkiełka będą na pewno odpowiednie i wysokiej jakości.Złączki kątowe , Kwarc 2" GSO 99% i WO 2" 99% , 90*. Mam zamiar kupić niebawem TV Everbrite 2" 99% , 90* i Amici Prism 2" , 90* OMEGON.Mam jeszcze 45* , 1,25" WO AMICI 1,25" z dobrym przelotem , też bardzo dobra w praktyce.
Oczywiście postaram się bez naciągania i kolorowania rzetelnie napisać Wam jak jest w praktyce , czekamy w Krakowie na pogodę i zabieramy Refraktor do Obserwatorium.Opisy na CN piszą że to w praktyce pod względem korekcji AC Equinox 120mm czy ORION EON 120mm , tylko że to 152mm i prawie 70% więcej zebranego światła. Jeżeli tak będzie w praktyce to będę bardzo zadowolony.Często też piszą że korekcja AC jest widocznie lepsza od SW ED APO 150mm , więc chyba też nie "leją wody". Mechanika i ogólne wykończenie , materiały sporo lepsze od SW ED APO 150mm a to już wiem na pewno i Refraktor jest pod tym względem Klasy Premium jak piszą recenzenci na CN , innych mocno stojących Firm budujących Doskonałe Refraktory APO.
Refraktor zakupiłem z myślą tylko i wyłącznie o wizualu i jak będzie tak dobry jak go opisują to mi w zupełności wystarczy.
Jest to stosunkowo lekki i jeszcze możliwie mobilny Dublet , więc i w góry też go sobie na montażu HEQ5 SW spokojnie wezmę.

Jacku nie ma sprawy , zadzwonię wieczorkiem i porozmawiamy , daj znać sms-em kiedy będziesz miał czas na rozmowę.
Fotki wstawię niebawem , jeszcze trochę kiepsko się czuje po wyjściu ze szpitala i wracam powoli do formy jako takiej.

Proszę Specyfikacja Producenta:

Dane techniczne:

Typ teleskopu:
Apochromat Doublet ED ze szczeliną powietrzną
Obiektyw:
Doublet ED APO z elementem FPL51 , drugi element to też lantan , nie podano gatunku szkła , myślę (tajemnica handlowa projektu obiektywu)
Kolor:
czarny lub biały perłowy z połyskiem , wybrałem białą perłę , pięknie wygląda
Materiał rury:
aluminium
Obejmy czarne CNC z rączką do przenoszenia Refraktora i dovetailem Losmandy
Czynna średnica obiektywu:
152 mm
Współczynnik ogniskowania:
F / 7.9
Ogniskowa:
1200 mm
Powłoka:
Szerokopasmowy Mulitcoated
Rozdzielczość:
0.76 "
Wartość limitu:
12,7 mag.
Maksymalna użyteczna moc wizualna:
300x
Back Focus:
180 mm
Focuser:
2.5" Crayford i wałek zębaty z mikroogniskowaniem 1:10 , pracuje bardzo podobnie w sumie idealnie jak nasze Baader Steel Track i Starlight które posiadamy w innych sprzętach
Połączenie z okularem:
M68, 2” i 1,25”
Szukacz:
brak w zestawie , kupiłem z prostym szukaczem 50mm i przykręconą do wyciągu stopką pod szukacz
Średnica rury:
156 mm
Długość podczas obserwacji:
1220 mm
Długość transportu:
1020 mm
Średnica Odrośnika chowanego na czas transportu w walizce:
186 mm
Waga rury:
23,6 funta wraz z tubingiem i 3" jaskółczy ogon, 18,6 funta rurka bez czapek
Waga Kufra:
26,4 funta
Całkowita waga:
55,66
Adapter do okularu:
2” i 1,25” Twist Lock

Waga OTA z obejmami i dovetailem Losmandy około 11kg z jakimś tam oczywiście mniejszym błędem "plus-minus" po zważeniu na wadze łazienkowej.
W Wyciągu mocowanie złączki kątowej 2" i okularów Twist Lock , bardzo dobre i praktyczne rozwiązanie.Nawet zaślepka 1,25" w wyciągu to nie plastik tylko fachowo wykonana czarna z alu.
Zakręcamy i popuszczamy trzema co 120* wystającymi "wałkami" , dużo lepiej się to sprawdza niż kręcenie pierścieniem i jest praktyczniejsze i łatwiejsze w obsłudze wymiany akcesoriów.Oczywiście wyciąg rotowany i praktycznie zero luzów czy jakichś kołysań podczas rotacji.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 17 Maj 2019, 13:00, edytowano w sumie 6 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postbolid25 | 15 Maj 2019, 20:51

Krzychu gratuluję zakupu, taki refraktor to już konkretna maszyna do planet, muszę koniecznie kiedyś zerknąć.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 15 Maj 2019, 21:38

Cześć Krzysztof.

Krzysztof będziemy oglądać ile się tylko da , wyskoczymy na Kudłacze jak tylko pojawi się pogoda w którąś Sobotę , Marcin bierze swoje zbudowane BINO 2X120ED , Koniecznie musimy się znowu spotkać.Kto ma ochotę z nami pooglądać to Zapraszamy , info będzie w dziale zlotów i spotkań na Kudłaczach.Mogę zabrać z okolic Krakowa czy po drodze trzy osoby samochodem , gdyby ktoś był chętny na jedno nocny wypad z nami przy pogodzie na Kudłacze.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 17 Maj 2019, 01:53

Cześć.

Pogody ciągle brak w Krakowie pada deszcz , to chyba standard jak zakupimy nowy sprzęt , który potem często czeka na pierwsze światło. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominRZS | 17 Maj 2019, 09:30

Gratuluję, taki refraktor to marzenie. Pozdrawiam, wrzuć foty.
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 282
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

PostKrzysztof_P | 17 Maj 2019, 09:58

Cześć.

Dziękuje , wrzucę fotki , wrzucę.Zapraszam na Kudłacze w lecie na wspólne oglądanie.
Dominiku Ty też coś tam miałeś kupować jak pamiętam z większej rurki.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 17 Maj 2019, 11:03

Cześć.

Proszę parę fotek , Refraktor czeka na pogodę w walizce.Dzisiaj rano oglądał go Kolega Marcin "Snakersen" z Forum , który odwiedził mnie na kawie.Kolega Zbyszek ZP 53 też jak go zobaczył to stwierdził że kawał porządnej "Lufy" i ekstra wykonanej. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
APM APO-ED 152/1200mm.: IMG_0058.JPG
APM APO-ED 152/1200mm.: IMG_0057.JPG
APM APO-ED 152/1200mm.: IMG_0056.JPG
APM APO-ED 152/1200mm.: IMG_0055.JPG
APM APO-ED 152/1200mm.: IMG_0054.JPG
APM APO-ED 152/1200mm.: IMG_0053.JPG
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postjoachim56 | 17 Maj 2019, 12:06

Cześć Krzysztof,gratulacje zakupu nowego refraktora,widzę że ciągle się coś dzieje sprzętowo. Chętnie się piszę na taki wypad na Kudlacze żeby chociażby skonfrontować podobne aperturowo sprzęty (o ile takie będą)z moim 5"Borgiem Apo.Pozdrawiam tymczasem i życzę zdrowia bo wiem skądinąd że nie najlepiej u ciebie....pozdrawiam Joachim
MAK127SW,MTO11CA.,APO Megrez80/555
IOPTRON Mini Tower Pro,AZ Go To,ATMGłowicy SLT+trójnóg z EQ3,statyw Goliat drewniany,
Canon6DMod,550DMod,350D.PhilipsSPC900.SVBony305,
Solarmax60+BF10
Obiektywy:YasicaJapan75-230f1:4,5,Sigma35mm1:1,4
Awatar użytkownika
 
Posty: 207
Rejestracja: 19 Mar 2011, 16:59
Miejscowość: K-Kozle

 

PostKrzysztof_P | 17 Maj 2019, 12:33

Cześć Joachimie.

Dziękuje , Serdecznie Zapraszamy na zlot , Refraktor BORG 125mm APO-ED weż koniecznie , znam jego jakość , był moim kompanem jakiś czas.A wiesz u mnie sprzętowo to zapewne cały czas coś się będzie działo , wytrzymuję max. rok przy jednym i potem już mam plan na inny.Tak już będzie zawsze i raczej to nie ulegnie zmianie. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominRZS | 18 Maj 2019, 13:02

Tak jest, ostrze sobie zęby na 150mm, ale teraz zainwestowałem w komplet okularów TV, montaż giro ercole i statyw berlebacha, który to uniesie. tv101 to dobra jakość, więc nie napinam się, ale na pewno w tym roku dopnę sprawę i coś podobnego do Twojego refraktorka i u mnie zainstaluję... serdeczne pozdrowienia.
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 282
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

PostKrzysztof_P | 18 Maj 2019, 13:27

Dominiku tego Ci Życzę , takiej rurki jaką sobie planujesz. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominRZS | 18 Maj 2019, 15:15

wiesz, jestem pod wrażeniem, że mimo że posiadasz Intesa, zainwestowałeś w refraktor wysokiej klasy... mam nadzieję, że było warto.
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 282
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

PostKrzysztof_P | 19 Maj 2019, 06:18

Dominiku praktyka pokaże , myślę że jednak tak , zawsze szersze m.in.pola z Pentaxem XW 40 i N31 do oglądania rozległych np.gr.otwartych Gwiazd. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 19 Maj 2019, 10:56

Krzysztof, ostatnie dni były pogodne, nie użyłeś nowego nabytku jeszcze?
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 19 Maj 2019, 12:39

Cześć.

Pogoda w Krakowie od wczoraj a ja mam zajęcia na Uczelni od rana do wieczora.Kończę studia i masa nauki , pisanie pracy , będzie jej obrona.Ponadto wczoraj nie czułem się najlepiej po zajęciach na Uczelni ze względu na moje słabe serce i poszedłem wcześnie spać.Teraz jestem na uczelni i piszę w przerwie z Biblioteki.Refraktor muszę zabrać do obserwatorium , gdyż w domu mam montaż SW HEQ5 na balkonie z Makiem Intesa 8" , ale nie mam siodła-gniazda Losmandy tylko standard Vixen a Refraktor ma dovetaila w standardzie Losmandy i nie mam nawet jak go zawiesić.
Myślę że na dniach jak pogoda się utrzyma to Refraktor złapie pierwsze światło i napiszę wtedy od razu w temacie jakie są pierwsze wrażenia.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 19 Maj 2019, 12:57

Jasne, obowiązki przede wszystkim. I zdrowie. Niebo nie ucieknie.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 19 Maj 2019, 20:38

Cześć.

Zamontowałem w oryginalnych otworach krótki pełny dovetail w standardzie Vixen pod dovetailem Losmandy , ale w Krakowie pogoda w kratkę.Raz pada deszcz a za chwile świeci Słońce.Może dzisiaj coś się jednak uda spojrzeć z balkonu Refraktorem zawieszonym na montażu SW HEQ5 , liczę na Jowisza.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 03 Cze 2019, 03:25

Cześć.

Dzisiaj pogoda dopisała i miałem teraz w nocy koło 1.30 czas.
Refraktor dobrze pracuje na montażu SW HEQ5 i do wizuala w zupełności wystarcza.Drgania tłumione dość szybko około 2s i komfort oglądania jest dobrze zachowany.A co z obrazami? Hah... , jest lepiej niż się spodziewałem. :D Kolimacja Obiektywu PERFEKT , sprawdzałem na Altairze z okularem TV DE LITE 4mm przy powiększeniu 300X , prążki idealnie rozmieszczone.Nic nie trzeba dłubać i poprawiać , kolimować , itp. :D
Altair przy 120X z okularem TV Delos 10mm , zero AC i żadnej niebieskiej poświaty , jest delikatna poświata ale naturalna jak kolor gwiazdy biaława co występuje w każdym sprzęcie, TV Delos 6mm Pow.200X zero poświaty np. niebieskiej i zero AC , widać już delikatnie prążki dyfrakcyjne. Przy 300X z TV De Lite też nie widziałem specjalnie poświaty choć chwilami miałem wrażenie że może coś tam jest bardziej zielonkawego w czym mogła by być zanurzona na około gwiazda , ale to raczej była obawa że coś może tam jest faktycznie.Tak jak piszą na CN jak mamy idealnie wyostrzony obraz to jest Klasa , przy rozogniskowanym w jedną czy drugą stronę przed ogniskiem obraz wpada rozogniskowany w delikatną żółć a za ogniskiem w delikatną zieleń i czerwień.W Centrum przy ostrym obrazie gwiazdy w punkt jest bardzo dobrze i specjalnie nie widzę nic AC.120ED daje moim zdaniem widoczną niebieską poświatę wokół jasnych Gwiazd a tu nawet jak chwilami wydawało mi się że coś jest to na pewno sporo mniej niż w 120ED , nie ma o czym mówić , bez dwóch zdań.Obrazy porównał bym spokojnie pod tym względem do 100ED lub nawet jeszcze lepiej. :D
A co na Jowiszu , Seeng porażka , ale też i całkowite zero AC przy 300X z TV De LITE 4mm , to za duże powiększenie moim zdaniem nawet przy idealnych warunkach Seeingowych jak dla tej Apertury na Jowiszu i bardziej myślę sprawdzi się około 240X.Z TV Delosem 10mm 120X obrazy piękne kontrastowe , ostre , detal ma piękny naturalny kolor i brąz i łosoś i odcienie w pociemnieniach , kolorek samej planety jakby delikatnie kremowy , ale może nie wiem czy to takie złudzenie ze względu na niskie położenie czy też Dyfrakcję atmosferyczną.Zero jakiejś otoczki AC wokół Planety i na jej brzegach, jest Klasa , Rewelacja.Do 240X z Pentaxem XW 5mm zero AC nic na krawędziach Planety , obrazy piękne jak ze 100ED , tylko że detalu co najmniej 3X tyle przy 150X z okularem TV Delos 8mm , więcej Seeing dzisiaj nie pozwalał.. :D Jest potencjał od razu go widać , pomimo nie najlepszych warunków Seeingowych chwilami majaczy MNÓSTWO DETALU.Z okularem TV DE LITE 4mm 300X dalej zero AC , jest tak jak pisałem na Altairze wrażenie że może coś tam z poświaty majaczy , ale nie mogłem jej uchwycić patrząc na wprost.Refraktor to Faktycznie jak co najmniej EQUINOX 120ED lub lepiej tylko że z Aperturą 152mm , F-7,9.
Mój zakup był przemyślany i wiele o tych Refraktorach czytałem , dla mnie osobiście trafiony i strzał w przysłowiową dziesiątkę.
Jednym słowem jest lepiej niż się spodziewałem i wydatek za ten Refraktor około 3K EURO to dobrze wydane pieniądze , Satysfakcja Gwarantowana , na pewno są lepsze sprzęty , ale w tej cenie myślę wyrób APM , optyka , mechanika jak i ogólny Design nie do pobicia przez żadne inne chińskie Refraktory.Oglądanie Refraktorem dopiero teraz rozpocząłem i będę informował jak tylko pojawią się jakieś plusy i minusy w dawanym obrazie.Musze też porównać koniecznie sprzęt z moim Makiem Intesa 8", F10 , ale muszę poczekać na dobre warunki i myślę tu lepszy będzie Księżyc ze względu na niskie położenie Jowisza i Saturna , ale i tak porównam wszystko.Dzisiaj to było tak na szybkiego , ale zadowolenie ogólne jest.Dobry Refraktor 6" to już spora Apertura i można się cieszyć widokami nocnego nieba.

Markusie Ludesie wykonaliście bardzo dobrą pracę i projekt obiektywu w APM.Podziękował Krzysztof_P z Krakowa. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 04 Cze 2019, 23:08

Cześć.

Przed chwilą podzieliłem Epsilonki w Lutni przy około 70,5X z TV Naglerem T4 17mm , z Pentaxem XW 5 mm , 240X podział Klasa z czarnymi przerwami pomimo średnich warunków Seeingowych.Czekam na Planety , oby znikły chmury , które teraz nadciągnęły.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2019, 00:12

Cześć.

Plama z tarczy Jowisza już schodzi , Piękny widoczek w 6" APM , sporo detalu pomiędzy pasami , niby nie najlepszy Seeing a widać tak wiele słabego i subtelnego detalu przy 120X z TV Delos 10mm.Dzisiaj Tranzyty , czekam , jest sens.Refraktor bije wszystkie mniejsze APO i ED które posiadałem 5" , 120ED EQUINOX i 125 BORG Japan APO, już to widzę i wiem , Super Klasa jak za te pieniądze Sprzęt.Jestem Mega zadowolony i pewny , pieniądze nie poszły na marne , był jednak tego zakupu sens.Z TV Delos , 150X są owale i widoczne obrysy chmur pomiędzy pasami , cała masa słabego i subtelnego detalu , Plama ma piękny kolorek i widać ją teraz na samej krawędzi Planety jak schodzi z tarczy.Ekstra dla mnie trafiony sprzęt.Niebawem porównamy Refraktor z Makiem Intesa 8", F10 w Obserwatorium w Luborzycy , jestem bardzo ciekawy jak to wypadnie w praktyce.Oglądamy wspólnie Jowisza z Kolegą Zbyszkiem ZP 53 i nie ma mowy o pomyłce , sprzęt jest do Planet pierwszorzędny i sprawdza się na Jowiszu znakomicie. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 05 Cze 2019, 03:06

Cześć.

Cześć.

Tranzyt Ganimedesa zaliczony , okular Pentax XW 7 , około 171X pow.Widać było zarówno okrągły czarny cień jak i kulkę na tle tarczy , pociemnienia biegunowego Planety.Księżyc Ganimedes na tle Jowisza to ewidentna kulka , kulka nie tarcza , widoczek bardzo ładny pomimo tego iż Jowisz się obniżył i trochę pogorszyły się przez to warunki Seengowe.Saturn też piękniutki do 240X z Cassinim , okular Pentax XW 5 mm , przy 300X okular TV De Lite 4mm , jednak to za dużo Seeng nie pozwala , widać jeszcze Cassiniego , ale wszystko za bardzo pływa , przy 200X z TV Delos 6mm obraz najładniejszy , ostry kontrastowy z czarnym Cassinim po obwodzie.Świetny Refraktor , bardzo dobry na Planety , Apertura o cal większa od mojego byłego APO Borg 125mm Pentax-Japan a detalu tyle więcej na Jowiszu że nie do uwierzenia ile potrafi w Refraktorze zdziałać jeden cal więcej średnicy.Przy ostrym obrazie zero AC na Jowiszu i Saturnie , nic nie dostrzegliśmy , jest pod tym względem znakomicie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

AstroChat

Wejdź na chat