Orion 80ED

PostJasiu | 01 Wrz 2005, 21:08

Po dwóch miesiacach posiadania wreszcie miałem możliwość przetestowania Oriona 80ED. Niestety mieszkam w najlepiej oświetlonej (wcale nie największej) gminie w Polsce i obserwacje z miasta nie maja większego sensu, a na wyjazd nawet pod miasto nie miałem czasu.
Test przeprowadziłem 29 sierpnia pomiedzy 22 a 24. Zerowe zachmurzenie, wilgotność od 60-80%, temperatura 12-15 st. C.
Zasieg gołym okiem 5m w zenicie.
Refraktor testowałem z budżetowym zestawem okularów tj. plosslami Oriona 25mm i 10 mm oraz plosslem Soligora 4 mm

1. Obserwując jasne gwiazdy(Wega, Deneb) nie zauważyłem aberracji chromatycznej.
2. Teleskop bardzo dobrze oddaje barwy układów podwójnych co zaobserwowałem na beta Cyg oraz alfie i gammie Her.
3. Układy podwójne. Rozdzielczość teoretyczna refraktora to 1,75", której oczywiście przy tym seeingu oraz zestawie okularów nie udało mi się osiagnąć. Refraktor rozdzielił jeden z epsilonów Lutni( ten o separacji 3,1") oraz epsilon Wolarza (2,7"). Drugi z epsilonów Lutni( separacja 2,3") był prawie rodzielony.
4. Mgławice planetarne. M27 widoczna przy powiekszeniu 60X, zerkaniem mozna dopatrzyć sie kształtu hantli. M57 przy tym zamym powiększeniu słabo widoczna, natomiast dość dobrze zerkaniem wraz z centralnym pociemnieniem.
5. Galaktyki.M31 widoczna wraz z M32 i M110, przy czym zerkaniem te dwie ostatnie galaktyki przestaja być gwiazdkami. M81 i M82 widoczne przy powiekszeniu 24X i 60 X. Przy tym ostatnim powiekszeniu widoczna różnica kształtu obydwu galaktyk metoda zerkania.
6. Gromady kuliste.M13 i M22 były widoczne najlepiej - przy powiekszeniu 60X widoczna granulacja, a przy 150X rozdzielone kilkanaście gwaiazd.W pozostałych gromadach - M2, M15. M71 i M92 gwiazdy nie zostały rozdzielone, a granulacja była widoczna tylko w M2. Przy powiekszeniu 150X obraz tych gromad był bardzo ciemny co utrudniało obserwacje.
7. Gromady otwarte to wdzięczny temat dla tego refraktora. Efektownie wygledały gromady w Perseuszu oraz M11.
8. Planety. Przed północą udało mi się zaobserwować Marsa. Niestety niskie położenie planety i kiepski seeing nie pozwolił na poznanie walorów sprzetu. Niemniej w kilkusekundowych okresach spokoju atmosfery były widoczne zarysy marsjańskich lądów.

Ciąg dalszy testów nastąpi po zaopatrzeniu sie w lepszy zestaw okularów i po wykonaniu zdjęć na piggybacku oraz przy użyciu samego refraktora.
 
Posty: 29
Rejestracja: 04 Sie 2005, 21:50

PostJaLe | 16 Kwi 2007, 14:00

Jestem użytkownikiem tego teleskopu i moje spostrzeżenia dotyczą przede wszystkim stosowania tego malutkiego Oriona do astrofotografii.
Jedno zdjęcie wystarczy za sto słów. Malutka próbka możliwości 80 ED.

M 94

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat