* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 48 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
 Temat postu: Re: Celestron SkyMaster 15x70
PostWysłany: Śro Lis 15, 2017 7:38 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ostrowiec Świętokrzyski
Witam.

To i ja dorzucę od siebie trzy grosze w temacie SM jako, że posiadam od dwóch lat omawiany model. Obrazy nocnego nieba dawała dobre, nie miałem problemów z kolimacją, w zimę na mrozie nie było większych problemów z parowaniem. Przyznam, że obchodziłem się z nią jak z jajkiem!!! i nie było żadnych problemów, byłem bardzo z niej zadowolony (stosunek cena-jakość). Zjeździła ze mną pół europy, nawet wlazła ze mną na Etnę :-) Lecz nadszedł jeden moment nieuwagi, lornetka zaliczyła drobny wstrząs (upadek dosłownie z 15 cm!) i niestety czar prysł. Masakra (totalny brak ostrości, obraz zamglony, etc)

Przez dwa miesiące zastanawiałem się co z tym fantem zrobić i chyba jednak nie podejmuję się ewentualnego doprowadzenia sprzętu urzytku. Decyzja była jedna i DO SG 15×70 jest już w drodze do mnie.

Pozdrawiam.

Nie zgadzam się, że Pluton nie jest planetą...

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Lis 15, 2017 7:52 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Rzeszów
Więc sam widzisz , wszystko co było plastikowe w tej mega lornetce , po tak mizernym upadku uległo destrukcji .

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Kwi 25, 2018 6:50 pm 

Jak powinno się poprawnie używać tej zakrywki na okulary SkyMastera?
Kurcze mam dość kurzenia się optyki przez nieprzylegający wspólny dla obu okularów dekiel, który w dodatku ciągle się zsuwa.

PostWysłany: Śro Kwi 25, 2018 8:02 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Andrychów
I5 napisał(a):
Jak powinno się poprawnie używać tej zakrywki na okulary SkyMastera?
Kurcze mam dość kurzenia się optyki przez nieprzylegający wspólny dla obu okularów dekiel, który w dodatku ciągle się zsuwa.

Podklej sobie taśmą izolacyjną lub flockiem samoprzylepnym tak aby dekielki wchodziły pasownie na tubusy i po kłopocie.

Columbus Steel 20",ATM AstroScope 14" w budowie,Meade SCT 10",Intes Alter MN56,ATM Saturn 6",Meade LXD75 GoTo,Zeiss 10x50,Nikon 10x50,TS 15x70,SkyMaster Pro 20x80,TS 25X100 UHC, Canon EOS 350 D,i troche okularów...

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2018 1:01 am 

No dobra ale jeszcze jedna kwestia do rozstrzygnięcia która mnie nurtuje. Zaślepka ma tak jakby dwie głębokości.
Załącznik:

Jak należy ją mocować właściwie?
Gdy zakładam ją płycej, muszle łatwo nachodzą, ale nie przylegają do końca od strony soczewek i się kurzą.
Jak skolei nieco na siłę wepchnę paluchami muszlę w te głębszą żłobinę zatyczki o mniejszej nieco "średnicy" to krawędź muszli jest już nieco lepiej uszczelniona bo przylega do dekla, ale za to na mostku trzeba zwęzić rozstaw oczu żeby to weszło i nooo.... :roll: te muszle się deformują wtedy po kształcie.
Też tak robicie? Nie zaszkodzi to muszlom takie wpychanie po dłuższym magazynowaniu?

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2018 3:55 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
Pewnie zależy jaki jest ustawiony rozstaw oczu. Chodzi o to aby przy różnych rozstawach osłona wchodziła w miarę ścisło i nie spadała. Tak mi się wydaje.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2018 1:01 pm 

A wie ktoś może ile tak naprawde wynosi zakres korekcji dioptrycznej prawego okulara SM15x70? Mam w oczach różnice 1D a nie łapie w pełni ostrości. Co robić?
Myślałem usilnie nad modyfikacją, ale pech chciał że akurat lewy okular ma mocowanie na mostku nad prawym, a ja potrzebuje dokładnie odwrotnie, wtedy można by zastosować dystansową podkładkę jakiś 1mm między "trzymakami" okularów i by starczyło prawdopodobnie.
Cholerna lorneta zakresu korekcji to ma tyle co kot napłakał. W ruskiej lornecie to 5-6mm zakres jest, a w tym SM chyba ze 3.
Co ma zrobić człowiek gdy wzrok mu wysiada po latach i jego SM nie łapie zakresu korekcji międzyocznej?
Nie, nie... na obserwacje w szkłach korekcyjnych to ja się nie zgodze.

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2018 5:01 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zgorzelec
Soczewki kontaktowe, okulary korekcyjne albo wymiana lornetki na inną. W modyfikację SM bym się nie bawił, szkoda kasy. Chyba że zrobisz to z tego co znajdziesz pod ręką, bez wywalania kasy.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Maj 03, 2018 8:12 pm 

Witam,
przy próbie dokręcenia śruby nad mostkami od okularów pękł mostek lewego okularu. Lornetkę pożyczyłem do kolegi i mam wrażenie, że w transporcie uległa uszkodzeniu. Mostek chyba jest wykonany z aluminium. Czy jest szansa na sklejenie tego elementu czy raczej wymiana? Czy mostek występuje jako element wymienny, a może wymienia się go z całym lewym okularem? Gdzie można kupić takie coś? :)

Dodatkowo lornetka wymaga kolimacji.

Czy znacie serwis lornetek Celestron w Lublinie i Warszawie? Dodam, że szukam niedrogiego serwisu, nie mam za dużo pieniędzy :( A jak mi się uda kupić/naprawić mostek to sam zmontuje. A jak sam z kolimacją sobie nie poradzę to oddam sprzęt do serwisu.

Dziękuję i pozdrawiam :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Maj 08, 2018 5:26 pm 

towerfox napisał(a):
Soczewki kontaktowe, okulary korekcyjne albo wymiana lornetki na inną. W modyfikację SM bym się nie bawił, szkoda kasy. Chyba że zrobisz to z tego co znajdziesz pod ręką, bez wywalania kasy.

Znalazłem sposób a'la ATM bo nie zamierzam narazie pozbywać się tej lornetki. :idea:
:arrow: Poprostu przekręciłem obiektyw na gwincie i przesunąłem ognisko o jakiś 1mm, więc teraz różnice 1D mam na pierścieniu prawego okularu (podziałce) na zero ustawioną i jest cacy. Troszkę kolimację trzeba było poprawić bo zezowała, ale jak teraz wygodnie mieć dostęp do wszystkich zakresów +/-. Oczywiście tylko dla mnie. :wink:

Polecam sposób jeśli macie mało wartościowy, leciwy sprzęt.
Można w ten sam sposób przestawić oba obiektywy i spoglądać na świat bez okularów korekcyjnych jeśli macie np. ze 3 dioptrie i nie możecie złapać zakresu ostrości na obu okularach. :idea:

PostWysłany: Czw Maj 10, 2018 11:15 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
I5 napisał(a):
Poprostu przekręciłem obiektyw na gwincie i przesunąłem ognisko o jakiś 1mm,

Ja też próbowałem się dobrać w ten sposób, bo u mnie też brakuje zakresu do ustawienia ostrości. Dziwne bo nie mam różnicy pomiędzy lewym a prawym okiem a jednak brakuje...
W dzień jakoś wzrok sobie lepiej z tym radzi i się dostosowuje ale nocą już nie jest tak różowo.
U mnie pierścienie podklejone są jakimś super klejem i za skarby nie mogłem ich ruszyć. Strach trochę to ruszać bo wszystko wygląda że rozpadnie się w rękach. Na razie radzę sobie przez dociskanie tego "elastycznego" mostka bardziej jednym okiem. ;)
Taki to ten Celestron. Tani ale jakość pozostawia też wiele do życzenia.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Maj 10, 2018 11:41 am 

Panowie czym podklejacie po odkręceniu śruby mostka ten gumowy dekielek?

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Maj 10, 2018 12:07 pm 

Ja u siebie nie zaklejam tego dekla bo kolimacja i rozbieranie korpusu pewno nie raz jeszcze będzie potrzebne. Myślę że taki szewski klej do gumy powinien trzymać.

PostWysłany: Czw Maj 10, 2018 1:21 pm 

pi_drake napisał(a):
I5 napisał(a):
Poprostu przekręciłem obiektyw na gwincie i przesunąłem ognisko o jakiś 1mm,

Ja też próbowałem się dobrać w ten sposób, bo u mnie też brakuje zakresu do ustawienia ostrości. Dziwne bo nie mam różnicy pomiędzy lewym a prawym okiem a jednak brakuje...
W dzień jakoś wzrok sobie lepiej z tym radzi i się dostosowuje ale nocą już nie jest tak różowo.
U mnie pierścienie podklejone są jakimś super klejem i za skarby nie mogłem ich ruszyć. Strach trochę to ruszać bo wszystko wygląda że rozpadnie się w rękach. Na razie radzę sobie przez dociskanie tego "elastycznego" mostka bardziej jednym okiem. ;)
Taki to ten Celestron. Tani ale jakość pozostawia też wiele do życzenia.

No bez inwazyjnego podejścia do tematu modyfikacji nie ruszysz z miejsca. Trzeba użyć średniego, cienkiego, płaskiego śrubokręta i delikatnie z wyczuciem podważać szpary między tubusem a oprawą obiektywu. Klej się rozszczepi bez większej szkody dla lornetki. Potem dopiero łapać za wcięcia oprawy i próbować rozruszać obrotowo gwint. Resztki chropowatości kleju utrudniają mocno kręcenie.

Z tym mostkiem to prawda. Kręcąc centralną regulacją okulary nie suną symetrycznie w swych tulejach. Dlatego przy obserwacjach dziennych potrzebuję dostępu do całego zakresu +/- regulacji pierścienia prawego okularu.

PostWysłany: Czw Maj 17, 2018 8:47 am 

.

Ostatnio edytowany przez I5, Śro Cze 13, 2018 2:22 pm, edytowano w sumie 1 raz

PostWysłany: Pią Cze 08, 2018 6:05 pm 

Miejscowość: Strzegom
Witam.
A co powiecie o tym modelu Celestron SkyMaster Pro 15x70?
http://www.astrokrak.pl/lornetki-celest ... 15x70.html

GSO Dobson 10" DeLuxe,
SCT 6"

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Cze 13, 2018 5:48 pm 

W nawiązaniu do problemu z tematu: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=457107#p457107
Kolejne badania nad moim sprzętem SM wykazały że nie mogę zobaczyć centrycznie oświetlonego pola widzenia w obu okularach identycznie. Wiadomo że troszkę dalej niż ER trzyma sie oko w lornecie bo muszla nas ogranicza i nie będziemy przecież wciskać w nią nasze oko na siłe. Wtedy pojawia się zanik krawędzi pola i pole jest mniejsze. Zawsze widzi się dwie kwestie: własne pole widzenia okularu oraz krążek obrazu wytworzony w połączeniu okularu z obiektywem. Jeśli oddalimy oczy to zobaczymy małe pola widzenia jak to zwykle okularnik widzi czyli w sumie chyba obraz źrenicy wyjściowej. No i u mnie problem jest taki że prawy okular widzi całość pola obrazu ustawione centrycznie względem pola własnego okularu, a lewy widzi kawałek przysłonięty po prawej stronie jak na rysunku. Takie zaciemnienie.
Załącznik:
fasole.JPG
fasole.JPG (9.61 KiB) Obejrzany 685 razy

Regulacja rozstawu oczu niewiele pomaga. Jak skrócę muszle to wtedy nieco ulgę czuję bo mogę zbliżyć oczy i więcej pola obrazu widzę oraz pola własnego okularu. Obraz przez mózg przyjmowany jest łatwiej po złożeniu z obu oczu.

Przyjrzałem się mostkowi okularów i wydaje sie on minimalnie krzywy. Jak na następnym rysunku na którym mocno przesadziłem te różnice odchyłek.
Załącznik:
mostek krzywy.JPG
mostek krzywy.JPG (6.67 KiB) Obejrzany 685 razy

Myślę że to jest wina tego że ciągle czuję dużą niewygodę w obserwacji SM i brakuje rozstawu oczu.

Czy to jakaś normalna bolączka tych SkyMasterów 15x70?
Czy moja zaliczyła gdzieś w przeszłości kontuzję i ma krzywy mostek?
Mostki mam metalowe - stara produkcja.
Jak to naprawić? Podkładki coś pomogą? bo akurat lewy okular ma mocowanie w mostku nad prawym więc byłoby to proste dać podkładke (o różnej grubości na obwodzie) w zawias mostka.

Myślę że jakby wyprostować mostek to pewno kwestia zbyt małego rozstawu oczu zniknie.
A może to kwestia rozkolimowania jednego z tubusów? czyli całkiem gdzieś w bok tubus patrzy stąd widok pola w lewym okularze przesunięty. Zbieżność widzenia obu tubusów jest aktualnie niemal perfekcyjna - znaczy nie widzę podwójnie.

PostWysłany: Śro Cze 13, 2018 9:21 pm 

A może ja przesadzam i ten widok na rysunku z polami widzenia to klasyczny objaw niemożliwości dostosowanie lornetki do rozstawu oczu? czyli oba oczy nie są w stanie znaleźć się centrycznie naprzeciw środka soczewki. :? :?

PostWysłany: Czw Cze 14, 2018 9:15 am 

Miejscowość: Bielsko-Biala
Zdejm muszle oczne.
Sprawdż,czy prawa i lewa strona się kiwie,czyli ma luz na mostku.
Jeżeli tak,to trzeba to poprawic dajac cienką podkładkę na mostku.
Przyłóż drewnianą linijkę i sprawdż,czy oba okulary przylegają do linijki(uwaga na soczewki!!).
Muszle oczne zmieniałem na inne,o mniejszej srednicy.
UWAGA!
Obracając obiektywami przeważnie ,zmienia się kolimacja.
Czasami to się przydaje,do poprawy kolimacji,bez grzebania w pryzmatach.
Ta lorneta ma obcietą aperturę ,na tubusach,tam,gdzie tubusy są wkręcane do korpusu.

PostWysłany: Czw Cze 14, 2018 11:02 am 

Miejscowość: Stargard
Ale Panowie marudzicie ;) Jak na 250zł uważam, że lornetka jest w porządku, obraz jest wyraźny. Jak ktoś chce cuda to nie za tę cenę.
Mam ją od niedawna, kupiłam żeby zabierać ją na wycieczki i miałam okazję obserwować Wenus i Jowisza i udało mi się dostrzec księżyce Jowisza. Trzeba jednak oprzeć o coś ręce bo jak dla mnie trochę waży, dlatego planuję kupić statyw, prawdopodobnie jakiś do aparatu z odpowiednim udźwigiem.

aparat: OLYMPUS PEN E-PL7
lornetka: Celestron Skymaster 15x70

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Cze 15, 2018 2:52 pm 

Nie no nie przesadzajmy z tym chwaleniem SkyMastera. Ruska BPC 10x50 jest o niebo lepsza, lżejsza i wygodniejsza. Trzymam SM tylko ze względu na powiększenie, sporo większe od BPC. Jakość samej optyki w SM ujdzie - całkiem przyzwoita. Wczoraj przy kontroli czystości obiektywów doznałem szoku po tym co zobaczyłem. Gumowe dekle SM (na obiektywy) pełno śladów pozostawiały na soczewkach. Wystarczy lekko nacisnąć i miękka guma się ugina kilka milimetrów i łapie soczewke. Co dopiero w podskakującym wypchanym plecaku w terenie musi się dziać degradującego. :shock: Już myśle nad jakimś usztywnieniem tych nieszczęsnych dekli. Na okulary też już miałem w zamiarze nowe dekle z pudełek po lekach dobrać.

Ja tam myśle Franek że nie tylko tubusy tną tor (z 70mm na 63mm) ale także za ciasne pryzmaty. A da się coś tam rozpiłować te przeloty żeby odrobinę zyskać?

Franek linijka wskazuje odstawanie okularów o jakiś 1-1,5mm na krawędzi zewnętrznej, gdy przyłożymy linijkę równo z powierzchnią jednego z okularów.
Luzów znaczących nie ma bo dokręciłem dość mocno śrubkę w zawiasie mostka.
Oczywiście budowa tej lornetki samoistnie wywołuje pewne luzy na okularach.

Zrobiłem test na rozstaw czyli odsunąłem głowę żeby było widać małe źrenice okularów i wtedy ustawiając lornetkę na czymś stabilnym wyregulowałem rozstaw tak aby te kółka źrenic były centrycznie w środku soczewki. Potem zbliżyłem głowę i nos się kompletnie nie mieścił.
Według mnie muszle są zbyt długie i sporo pola się traci przez to.

Gdzie zamienne muszle się zakupuje/załatwia? Drogo wychodzi za to?
....i jak zdejmuje się te stare?

PostWysłany: Sob Cze 16, 2018 12:48 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: okolice Drogi Mlecznej
I od jakiegoś czasu, stałem się i ja posiadaczem SM 15x70, już kiedyś tam przewalałem fora to tu to tam i wszędzie ją zachwalano w swoim przedziale cenowym. Przed kupnem lornetki SM miałem i mam nikona zwykłego CF 10x50 [i nie tylko] już od 5 lat. Teraz patrząc przez lornetkę SkyMaster mam wrażenie jakbym się cofną z ponad 10 lat wstecz w porównaniu ze zwykłym nikonem CF 10x50 made in china :) To tak jak porównując tv CRT z TV ful HD albo i nawet 4K :). Także według mnie BARDZO warto doskładać do lornetki nikon CF 10x czy tam 12x. Ludzie widząc gabaryty lornetki SM 15x70 są pod wrażeniem, ale to patrząc przez nikona każdy mówi wooowww, albo o k..... :) Co z tego że SM 15x70 da większe powiększenie jak obraz jest mdły i bez dobrej rozdzielczości, nawet przed pełnią księżyca patrząc na niego w nikonie z mniejszym zoomem widać dużo więcej szczegółów na nim. Przed kupnem najlepiej porównać sobie w terenie obie, ( a nie w sklepie ).

Wędrówka ku światłu i prawdzie

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Cze 18, 2018 3:37 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
blaadee man napisał(a):
...patrząc na niego w nikonie z mniejszym zoomem widać dużo więcej szczegółów na nim. Przed kupnem najlepiej porównać sobie w terenie obie, ( a nie w sklepie ).

Raczej z mniejszym powiększeniem bo słowo "Zoom" oznacza tu w slangu zmianę powiększenia co może być mylące dla początkujących i błagam w Nikonie i na Księżycu z dużej litery :arrow: 8)

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 48 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości