Sky Guide 15x70

PostJanusz_P. | 05 Sty 2011, 11:22

Fujinonem 16x70 czasem obserwuję ale nie z wolnej ręki tylko podpartej, siedząc wygodnie w regulowanym leżaku z łokciami podpartymi na podłokietnikach i w ten sposób można obserwować niebo kilka minut potem ręce się męczą i trzeba odpocząć.
Z wolnej ręki obserwuję Fujinonem 10x50 i jego polecam jako maksimum do ręki, pamiętaj że WO 10x50 ED ma o wiele gorszą korekcję brzegu pola niż Fujinon 10x50 i gwiazdki na brzegach WO są mocno nieostre :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postuprightbassmatt | 06 Sty 2011, 15:31

a ponadto W.O. mimo tego, ze cene ma znacznie przyjazniejsza dla portfela, porownujac z cena Fujinona to niestety wazy juz okolo 1600g :shock:
Jak na bino 10x50 to baaardzo duzo. Moj Nikon EX wazy okolo 1040g i jest to bardzo wygodna waga jak dla mnie.
Fujinon wazy c.a. 1400g. Mysle, ze kazde dodatkowe 100g powyzej kilograma dosc wyraznie odczuwamy podczas dluzszej obserwacji z reki, a takze podczas transportu na ramieniu czy na szyi. Warto wziac pod uwage te wszystkie niby detale, ale moga one byc kluczowe dla komfortu obserwacji.
Ja kupilem Nikona 10x50 EX i jest to bardzo dobra lornetka jak na ten przedzial cenowy. Czuje, ze za pare lat nastepna moja lornetka i juz ta docelowa to bedzie wlasnie Fujinon 10x50 :) bo jednak wyraznie widoczna nieostrosc im dalej od centrum pola w Nikonie troche psuje radosc z obserwacji nieba. Za dnia praktycznie tego nie widac, ale w nocy na gwiazdach juz niestety tak.
A dlaczego nie 15-16x70 skoro mam juz niezłą 10x50. No coz, dla mnie lornetka musi spelniac kryterium sprzetu obserwacyjnego do reki i kropka. Na przechadzke taszczyc mocarza, wazacego okolo 2kg to juz mniejsza przyjemnosc.
Do glebszych obserwacji nieba i w miare przyzwoitego FOV mam GSO 10" + Scoposa 30mm :mrgreen:
Wprawdzie najlepszym tandemem bylaby para Fujinon 10x50 i 16x70 jak u Janusza, ale kasa z nieba nie spada, wiec trzeba sie na cos zdecydowac :roll:
Newtonian GSO 10" 254/1270 :D *** USSR BPC4 8x30 po dziadku, Nikon 10x50 EX, Orion Resolux BA8 15x70 *** Baader Scopos 30mm, Vixen LVW 13mm, GSO 9mm. Barlow GSO 2"EDx2.

http://www.youtube.com/user/uprightbassmatt
Awatar użytkownika
 
Posty: 274
Rejestracja: 14 Wrz 2010, 21:46
Miejscowość: Warszawa

PostJOKER | 07 Sty 2011, 14:53

Do glebszych obserwacji nieba i w miare przyzwoitego FOV mam GSO 10" + Scoposa 30mm :mrgreen:
Wprawdzie najlepszym tandemem bylaby para Fujinon 10x50 i 16x70 jak u Janusza, ale kasa z nieba nie spada, wiec trzeba sie na cos zdecydowac


Obie lornetki cieszą również moje oko ale 16x70 naprawdę rozwija swój potencjał dopiero pod tzw. "wiejskim niebem" :|

F.10x50 z reki to tez niezłe wyzwanie,osobiście do obu polecam leżak /taki rozkładany do "leżanki"/ i regulowana podpórkę pod przedramiona/made in Janko/ która właśnie ukończyłem .


Y
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postbolid25 | 09 Sty 2011, 01:59

Dziś była okazja do poważniejszych testów lornetki SkyGuide 15x70,wreszcie dobra przejrzystość powietrza i czyste niebo zachęciło do wyjazdu na przełęcz kocierską(ponad 700 m.n.p.m).Osobiście to miejsce to dla mnie takie drugie Kudłacze pod względem warunków obserwacyjnych.
Musze potwierdzić opinie JOKERA że lornetka punktuje gwiazdy do 80% pola,niewielka abberacja,daje jasne ostre,kontrastowe obrazy! Pięknie prezentuje się M42,widoczny wyraźny kształt mgławicy z ciemnym tworem pyłowym,udało się również dostrzec M65,M66 galaktyki o jasnosci około 10mag :!: Z galaktyk upolowałem jeszcze popularną parkę M81 i M82 z wyraźnym kształtem cygara,M51,oraz M101.Oczywiście pięknie prezentują się gromady otwarte,o tej porze roku jest ich sporo i nie ma sensu opisywać każdej z nich z osobna.
Podsumowując lornetka na lata,sprzęt solidny i trwały.Porównywanie jej do SkyMastera 15x70 jest bez sensu,mechanicznie raczej trzeba porównywać ja do Fujinona bo pod tym względem jest bardzo zbliżona :!:
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostMarioo162 | 24 Sty 2011, 18:12

Awatar użytkownika
 
Posty: 636
Rejestracja: 14 Sty 2009, 16:42
Miejscowość: Rydułtowy

 

PostJanusz_P. | 25 Sty 2011, 10:13

Zgadza, się jest dostępna wraz z solidną walizeczką, oglądnięta, porównana i teraz kilka słów o niej:
Jest to rzeczywiście lornetka dobrej klasy z o wiele lepszą optyką od słynnego modelu Kronos 20x60, okulary i pryzmaty ma wyraźnie większe optykę dużo bielszą i przyjemnie się nią obserwuje ze statywu.
Gdybym ją miał umieścić w rankingu lornetek to zajęła by miejsce pomiędzy Skymasterem 15x70 a Stigmą 15x70 dokładnie w połowie stawki pod względem jakości obrazu, rozmiaru pola widzenia i komfortu użytkowania oraz pod względem cenowym czyli jest to dobrej jakości lornetka za adekwatną do jej jakości cenę czyli wyrób jak najbardziej rynkowy wart polecenia w tym przedziale cenowym 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postwodnik | 05 Lut 2011, 21:09

Witam,
Mam jedno konkretne pytanie: jak ta lornetka będzie się sprawować u osób z dużą krótkowzrocznością? Noszę okulary -9.5. Mam jakąś starą jeszcze radziecką lornetkę, obserwacja przez okulary, to dla mnie masakra, porysowałem szkła, bez okularów lornetka "nie wyrabia". Korekcja dioptryczna na jednym okularze, jak na nim było ostro to na drugim nie i na odwrót :evil:. Tu widzę korektę na obu okularach, więc chyba dałoby się to jakoś "zestroić".

BTW: Czy w ogóle ktoś robi lornetki z większą korekcją?
 
Posty: 150
Rejestracja: 25 Gru 2006, 15:32

Postuprightbassmatt | 06 Lut 2011, 02:58

Z tego co mi wiadomo zwykle lornetki pozwalają regulować dioptrie w zakresie -5 +5. Dalej to juz wybrane, nieliczne egzemplarze. Twojej wady wzorku nie wyregulujesz na 0 w żadnej znanej mi lornetce i obawiam sie, ze w żadnej seryjnie produkowanej.
Sky Guide daje mozliwosc regulacji w zakresie -4 +4, ale ma ER=18mm, wiec dasz rade spokojnie obserwować w okularach. Ja mimo znacznie mniejszej wady niz Twoja i mozliwosci dostrojenia lornetki do wady mojego wzroku i tak obserwuje w okularach korekcyjnych bo tak jest wygodniej, a o starych radzieckich to zapomnij. Sam mam taką i w okularach to mission impossible :roll:
Newtonian GSO 10" 254/1270 :D *** USSR BPC4 8x30 po dziadku, Nikon 10x50 EX, Orion Resolux BA8 15x70 *** Baader Scopos 30mm, Vixen LVW 13mm, GSO 9mm. Barlow GSO 2"EDx2.

http://www.youtube.com/user/uprightbassmatt
Awatar użytkownika
 
Posty: 274
Rejestracja: 14 Wrz 2010, 21:46
Miejscowość: Warszawa

PostZbig | 27 Lis 2011, 14:03

Janusz_P. napisał(a):Żeby nie było nieporozumień, dobra lornetka do ręki to najwyżej 10x maksymalnie 12x i z obiektywami do 50mm i wadze do około kilograma inaczej mówiąc większe i cięższe lornetki klasyfikują się wyłącznie jako statywowe :idea:

Dodaję coś od siebie do tego starego wątku z przed roku, jako że właśnie kupiłem Celestron SkyMaster 15x70. Ta lornetka jest aktualnie (listopad 2011) best-sellerem w USA w tej kategorii (zob. www.binoculars.com). Sam wahałem się nad SkyGuide 15x70, czy nawet Fujinonem 16x70. W końcu przeważył niski ciężar! Okazuje się, że SkyMaster 15x70 w zasadzie nadaje się do okazjonalnych obserwacji z ręki, właśnie ze względu na niską wagę i fakt, że "dobrze leży" w dłoniach.
Uzywam często bardzo drogiego Canona 18x50 IS UD który waży 1179g w porównaniu do 1360g wagi SkyMaster 15x70. Jednak w warunkach bardzo ciemnego nieba dwukrotnie większa ilość światła z obiektywów 70mm i zdecydowanie większe pole widzenia (4.4 stopnia w porównaniu do 3.6 stopnia Canona 18x50) mają duże znaczenie.
Czytam często na tym i innych astro-forach ciekawe dyskusje która lornetka jest najlepsza. Wg. mnie naprostsza odpowiedź jest następująca:
Jeśli chcesz (musisz) mieć tylko jedną to wybierz 10x50.
Jeśli możesz mieć dwie to wybierz
7x35 (lub 8x40) ze względu na duże pole widzenia oraz 15x70 ze względu na duży zasięg i ciagle w miarę dobre pole widzenia.
W przypadku ważącego 1360g SkyMaster 15x70 używanie z ręki (szczególnie gdy wesprzemy o coś jeden z łokci) całkiem się udaje. Nota bene dodam, że gdy używam Canona 18x50 IS UD do astronomii także jest bardzo wskazane wesprzeć jeden z łokci o coś, nawet przy włącznej stabilizacji - przy powiększeniu 18x i ciężarze 1179g jest to duże ułatwienie
Gdyby była w sprzedaży lornetka 15x70 o jakości Fujinona 16x70 i ważąca 1000g (np. zrobina z tytanu) to mielibysmy w tym obszarze coś nowego do wyboru.
"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds", Self-Reliance by Ralph Waldo Emerson
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 18 Kwi 2006, 18:37

PostJanusz_P. | 27 Lis 2011, 15:40

Fujinon od kilku lat produkuje tylko wersję tytanową ale to co w nim waży to przede wszystkim szkło, dwa duże obiektywy, 4 wielkie pryzmaty i dwa wielkie okulary wielosoczewkowe ważą łącznie sporo ponad kilogram ale za to ma bardzo dobrą korekcję do brzegu pola i piękną transmisje światła przej jego wielkie pryzmaty nie ograniczające przelotu dla światła z obiektywów :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostCoach | 27 Lis 2011, 16:37

Mogliby zrobić wersje ED. Takie Fuji 16x70 czy 10x70 ED to byłby cud. Tylko cena...
 
Posty: 359
Rejestracja: 14 Wrz 2011, 18:42

 

PostZbig | 27 Lis 2011, 20:19

Coach napisał(a):Mogliby zrobić wersje ED. Takie Fuji 16x70 czy 10x70 ED to byłby cud. Tylko cena...

Aby docenić ED w obserwacjach DSO trzeba lornetkę dać na statyw. Lornetka na statywie to już inny przyrząd, inaczej używany - przydałby się statyw żuraw itp.
W lornetce używanej z ręki ilość światła przypadająca na oko oraz ergonomia to istotne elementy. Jeśli przy tym uda się utrzymać aberrację chromatyczną na niskim poziomie i przyzwoity zasięg ostrego pola to wystarczy.
Jakimś (może niezamierzonym) przypadkiem ta SkyMaster 15x70 ma świetną ergonomię (b. dobrze leży w rękach). Utrzymanie najważniejszych parametrów na przywoitym poziomie oraz tak niskiego ciężaru (!) i przy cenie nieco ponad 300zł to jest bardzo dobry rezultat. Niska cena pozwala bez ryzyka dać tą wielką (co do rozmiarów) lornetkę do walizki (w samolocie) i wogóle mniej się denerwować przy użytkowaniu. Być może do dobrego efektu przy niskiej cenie przyczyniła się długa ogniskowa obiektywów co obniżyło wymaganie precyzji wykonania.
Można też trochę ponarzekać, bo jedno co łatwo moglibyli ulepszyć w tym SkyMaster 15x70 to zrobić ostrość osobno na każde oko (w astronomii to atut). A to dodałoby trochę jakości i ew. jeszcze trochę obniżyło wagę.
"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds", Self-Reliance by Ralph Waldo Emerson
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 18 Kwi 2006, 18:37

PostZbig | 27 Lis 2011, 20:37

Janusz_P. napisał(a):Fujinon od kilku lat produkuje tylko wersję tytanową ale to co w nim waży to przede wszystkim szkło, dwa duże obiektywy, 4 wielkie pryzmaty i dwa wielkie okulary wielosoczewkowe ważą łącznie sporo ponad kilogram ale za to ma bardzo dobrą korekcję do brzegu pola i piękną transmisje światła przej jego wielkie pryzmaty nie ograniczające przelotu dla światła z obiektywów :idea:

Jeśli wierzyć oficjalnie podawanym testom (np. na "optyczne.pl") to aberracja chromatyczna oraz "przelotowość" pryzmatów (brak winietowania) jest nie gorsza niż dla Fujinona, przy zdecydowanie niższym ciężarze. Oczywiście ostrośc po brzeg itp. to już cechy sprzętu klasy Fujinona (ale przy cenie 10x wiekszej). Nie wiem jak wyglądałoby porównanie strat światła dla obu lornetek. No i oczywiście Fujinona mozna kupować "w ciemno", a przy instrumentach z tak niskiej pólki cenowej jak 300złotowy SkyMaster 15x70 trzeba liczyć na uniknięcie pecha co do konkretnego egzemplarza albo kupować osobiście przebierając wśród 2-3 sztuk.
"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds", Self-Reliance by Ralph Waldo Emerson
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 18 Kwi 2006, 18:37

PostJanusz_P. | 28 Lis 2011, 12:15

Co do jednego ta masz absolutną rację że w swojej klasie cenowej jest to nie koronowany lider któremu można wybaczyć plastikowy korpus czy skrzypiący mostek okularowy oraz nietrwałą kolimację bo jest za to lekki i poręczny w obserwacjach a nawet jak się rozleci to przy tej cenie nie szkoda i kupuje się nową :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostWielkiAtraktor | 28 Lis 2011, 14:53

Janusz_P. napisał(a):Żeby nie było nieporozumień, dobra lornetka do ręki to najwyżej 10x maksymalnie 12x i z obiektywami do 50mm i wadze do około kilograma inaczej mówiąc większe i cięższe lornetki klasyfikują się wyłącznie jako statywowe :idea:


A czy lornetka DO Titanium 9x63 kwalifikuje się do obserwacji leżakowych z podpartymi łokciami?
Awatar użytkownika
 
Posty: 279
Rejestracja: 19 Wrz 2011, 11:10

 

PostZbig | 28 Lis 2011, 16:55

WielkiAtraktor napisał(a):
Janusz_P. napisał(a):Żeby nie było nieporozumień, dobra lornetka do ręki to najwyżej 10x maksymalnie 12x i z obiektywami do 50mm i wadze do około kilograma inaczej mówiąc większe i cięższe lornetki klasyfikują się wyłącznie jako statywowe :idea:


A czy lornetka DO Titanium 9x63 kwalifikuje się do obserwacji leżakowych z podpartymi łokciami?


Jak wynika z naszej dyskusji wszystko o powiekszeniu 10-12 i cięzarze nie więcej niż 1kg kwalifikuje się do obserwacji z ręki.
Dyskusyjne pozostają lornetki dochodzace do 15x powiększenia i cięzarze troche powyżej 1kg tak jak to się ma wobec SkyMaster 15x70 (1360g).
Z drugiej strony KAŻDA lornetka zyskuje na statywie lub przynajmniej na leżaku.
Pytanie jednak jak realizować obserwacje ze statywu gdy nasz obiekt jest wysoko nad horyzontem? Wtedy najlepszy jest statyw żuraw lub (gdy nie przesadzamy z cięzarem lub powiększeniem) chociaż leżak (ja ustawiam wtedy leżak tak, aby móc o coś "stałego" oprzeć lewy albo prawy łokieć).

Reasumując "DO Titanium 9x63 na pewno nadaje się do obserwacji z leżaka - a jesli jeszcze waży nie więcej niż 1200g-1300g to leżakowe obsewacje będa bardzo przyjemne.
"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds", Self-Reliance by Ralph Waldo Emerson
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 18 Kwi 2006, 18:37

Postmarianosk8 | 21 Maj 2012, 04:54

btar napisał(a):A czy 15x powiększenie + 2kg wagi dają jeszcze szanse na komfortowe obserwacje z ręki?

Zastanawiam się nad kupnem dobrej jakości lornetki, która pozwoli na wygodne obserwacje z ręki, a czasem z pomocą monopodu poszukanie ambitniejszych obiektów przy sprzyjającym niebie - i właśnie waham się pomiędzy modelami w zakresie 10x50 a 16x70.


Przez rok mialem SkyMastera 15x70 i obserwowałem tylko z reki.Wg mnie jest sprzęt z największym power do obserwacji bez statywu.Goracą polecam.
 
Posty: 1
Rejestracja: 21 Maj 2012, 04:47

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat