* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 40 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
 Temat postu: Re: Celestron SkyMaster 15x70
PostWysłany: Śro Lis 15, 2017 7:38 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ostrowiec Świętokrzyski
Witam.

To i ja dorzucę od siebie trzy grosze w temacie SM jako, że posiadam od dwóch lat omawiany model. Obrazy nocnego nieba dawała dobre, nie miałem problemów z kolimacją, w zimę na mrozie nie było większych problemów z parowaniem. Przyznam, że obchodziłem się z nią jak z jajkiem!!! i nie było żadnych problemów, byłem bardzo z niej zadowolony (stosunek cena-jakość). Zjeździła ze mną pół europy, nawet wlazła ze mną na Etnę :-) Lecz nadszedł jeden moment nieuwagi, lornetka zaliczyła drobny wstrząs (upadek dosłownie z 15 cm!) i niestety czar prysł. Masakra (totalny brak ostrości, obraz zamglony, etc)

Przez dwa miesiące zastanawiałem się co z tym fantem zrobić i chyba jednak nie podejmuję się ewentualnego doprowadzenia sprzętu urzytku. Decyzja była jedna i DO SG 15×70 jest już w drodze do mnie.

Pozdrawiam.

Nie zgadzam się, że Pluton nie jest planetą...

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Lis 15, 2017 7:52 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Rzeszów
Więc sam widzisz , wszystko co było plastikowe w tej mega lornetce , po tak mizernym upadku uległo destrukcji .

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Kwi 25, 2018 6:50 pm 

Jak powinno się poprawnie używać tej zakrywki na okulary SkyMastera?
Kurcze mam dość kurzenia się optyki przez nieprzylegający wspólny dla obu okularów dekiel, który w dodatku ciągle się zsuwa.

PostWysłany: Śro Kwi 25, 2018 8:02 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Andrychów
I5 napisał(a):
Jak powinno się poprawnie używać tej zakrywki na okulary SkyMastera?
Kurcze mam dość kurzenia się optyki przez nieprzylegający wspólny dla obu okularów dekiel, który w dodatku ciągle się zsuwa.

Podklej sobie taśmą izolacyjną lub flockiem samoprzylepnym tak aby dekielki wchodziły pasownie na tubusy i po kłopocie.

Columbus Steel 20",ATM AstroScope 14" w budowie,Meade SCT 10",Intes Alter MN56,ATM Saturn 6",Meade LXD75 GoTo,Zeiss 10x50,Nikon 10x50,TS 15x70,SkyMaster Pro 20x80,TS 25X100 UHC, Canon EOS 350 D,i troche okularów...

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2018 1:01 am 

No dobra ale jeszcze jedna kwestia do rozstrzygnięcia która mnie nurtuje. Zaślepka ma tak jakby dwie głębokości.
Załącznik:

Jak należy ją mocować właściwie?
Gdy zakładam ją płycej, muszle łatwo nachodzą, ale nie przylegają do końca od strony soczewek i się kurzą.
Jak skolei nieco na siłę wepchnę paluchami muszlę w te głębszą żłobinę zatyczki o mniejszej nieco "średnicy" to krawędź muszli jest już nieco lepiej uszczelniona bo przylega do dekla, ale za to na mostku trzeba zwęzić rozstaw oczu żeby to weszło i nooo.... :roll: te muszle się deformują wtedy po kształcie.
Też tak robicie? Nie zaszkodzi to muszlom takie wpychanie po dłuższym magazynowaniu?

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2018 3:55 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ostrołęka
Pewnie zależy jaki jest ustawiony rozstaw oczu. Chodzi o to aby przy różnych rozstawach osłona wchodziła w miarę ścisło i nie spadała. Tak mi się wydaje.

Krzysiek z Kosmosu

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2018 1:01 pm 

A wie ktoś może ile tak naprawde wynosi zakres korekcji dioptrycznej prawego okulara SM15x70? Mam w oczach różnice 1D a nie łapie w pełni ostrości. Co robić?
Myślałem usilnie nad modyfikacją, ale pech chciał że akurat lewy okular ma mocowanie na mostku nad prawym, a ja potrzebuje dokładnie odwrotnie, wtedy można by zastosować dystansową podkładkę jakiś 1mm między "trzymakami" okularów i by starczyło prawdopodobnie.
Cholerna lorneta zakresu korekcji to ma tyle co kot napłakał. W ruskiej lornecie to 5-6mm zakres jest, a w tym SM chyba ze 3.
Co ma zrobić człowiek gdy wzrok mu wysiada po latach i jego SM nie łapie zakresu korekcji międzyocznej?
Nie, nie... na obserwacje w szkłach korekcyjnych to ja się nie zgodze.

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2018 5:01 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zgorzelec
Soczewki kontaktowe, okulary korekcyjne albo wymiana lornetki na inną. W modyfikację SM bym się nie bawił, szkoda kasy. Chyba że zrobisz to z tego co znajdziesz pod ręką, bez wywalania kasy.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Maj 03, 2018 8:12 pm 

Witam,
przy próbie dokręcenia śruby nad mostkami od okularów pękł mostek lewego okularu. Lornetkę pożyczyłem do kolegi i mam wrażenie, że w transporcie uległa uszkodzeniu. Mostek chyba jest wykonany z aluminium. Czy jest szansa na sklejenie tego elementu czy raczej wymiana? Czy mostek występuje jako element wymienny, a może wymienia się go z całym lewym okularem? Gdzie można kupić takie coś? :)

Dodatkowo lornetka wymaga kolimacji.

Czy znacie serwis lornetek Celestron w Lublinie i Warszawie? Dodam, że szukam niedrogiego serwisu, nie mam za dużo pieniędzy :( A jak mi się uda kupić/naprawić mostek to sam zmontuje. A jak sam z kolimacją sobie nie poradzę to oddam sprzęt do serwisu.

Dziękuję i pozdrawiam :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Maj 08, 2018 5:26 pm 

towerfox napisał(a):
Soczewki kontaktowe, okulary korekcyjne albo wymiana lornetki na inną. W modyfikację SM bym się nie bawił, szkoda kasy. Chyba że zrobisz to z tego co znajdziesz pod ręką, bez wywalania kasy.

Znalazłem sposób a'la ATM bo nie zamierzam narazie pozbywać się tej lornetki. :idea:
:arrow: Poprostu przekręciłem obiektyw na gwincie i przesunąłem ognisko o jakiś 1mm, więc teraz różnice 1D mam na pierścieniu prawego okularu (podziałce) na zero ustawioną i jest cacy. Troszkę kolimację trzeba było poprawić bo zezowała, ale jak teraz wygodnie mieć dostęp do wszystkich zakresów +/-. Oczywiście tylko dla mnie. :wink:

Polecam sposób jeśli macie mało wartościowy, leciwy sprzęt.
Można w ten sam sposób przestawić oba obiektywy i spoglądać na świat bez okularów korekcyjnych jeśli macie np. ze 3 dioptrie i nie możecie złapać zakresu ostrości na obu okularach. :idea:

PostWysłany: Czw Maj 10, 2018 11:15 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
I5 napisał(a):
Poprostu przekręciłem obiektyw na gwincie i przesunąłem ognisko o jakiś 1mm,

Ja też próbowałem się dobrać w ten sposób, bo u mnie też brakuje zakresu do ustawienia ostrości. Dziwne bo nie mam różnicy pomiędzy lewym a prawym okiem a jednak brakuje...
W dzień jakoś wzrok sobie lepiej z tym radzi i się dostosowuje ale nocą już nie jest tak różowo.
U mnie pierścienie podklejone są jakimś super klejem i za skarby nie mogłem ich ruszyć. Strach trochę to ruszać bo wszystko wygląda że rozpadnie się w rękach. Na razie radzę sobie przez dociskanie tego "elastycznego" mostka bardziej jednym okiem. ;)
Taki to ten Celestron. Tani ale jakość pozostawia też wiele do życzenia.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Maj 10, 2018 11:41 am 

Panowie czym podklejacie po odkręceniu śruby mostka ten gumowy dekielek?

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Maj 10, 2018 12:07 pm 

Ja u siebie nie zaklejam tego dekla bo kolimacja i rozbieranie korpusu pewno nie raz jeszcze będzie potrzebne. Myślę że taki szewski klej do gumy powinien trzymać.

PostWysłany: Czw Maj 10, 2018 1:21 pm 

pi_drake napisał(a):
I5 napisał(a):
Poprostu przekręciłem obiektyw na gwincie i przesunąłem ognisko o jakiś 1mm,

Ja też próbowałem się dobrać w ten sposób, bo u mnie też brakuje zakresu do ustawienia ostrości. Dziwne bo nie mam różnicy pomiędzy lewym a prawym okiem a jednak brakuje...
W dzień jakoś wzrok sobie lepiej z tym radzi i się dostosowuje ale nocą już nie jest tak różowo.
U mnie pierścienie podklejone są jakimś super klejem i za skarby nie mogłem ich ruszyć. Strach trochę to ruszać bo wszystko wygląda że rozpadnie się w rękach. Na razie radzę sobie przez dociskanie tego "elastycznego" mostka bardziej jednym okiem. ;)
Taki to ten Celestron. Tani ale jakość pozostawia też wiele do życzenia.

No bez inwazyjnego podejścia do tematu modyfikacji nie ruszysz z miejsca. Trzeba użyć średniego, cienkiego, płaskiego śrubokręta i delikatnie z wyczuciem podważać szpary między tubusem a oprawą obiektywu. Klej się rozszczepi bez większej szkody dla lornetki. Potem dopiero łapać za wcięcia oprawy i próbować rozruszać obrotowo gwint. Resztki chropowatości kleju utrudniają mocno kręcenie.

Z tym mostkiem to prawda. Kręcąc centralną regulacją okulary nie suną symetrycznie w swych tulejach. Dlatego przy obserwacjach dziennych potrzebuję dostępu do całego zakresu +/- regulacji pierścienia prawego okularu.

PostWysłany: Czw Maj 17, 2018 8:47 am 

Zawsze zastanawiało mnie ile jest ściemy w tym że lornetka ma napis waterproof albo wypełnienie azotem. :roll: No i moje bardzo sceptyczne traktowanie tego faktu potwierdziło się przy rozbieraniu SM. Ja tam widze całkiem spore szpary przy obiektywach na gwincie, zwyczajne "zadeklowanie" korpusu z pryzmatami bez uszczelek i od góry i od dołu. Pełno tam luzów w tych klapkach. Tuleje okularów suną w jako tako szczelnych elementach.

:idea: Na deszczu to to napewno nie przetrwa bez uszczerbku, a i kurzu pewno nałapałoby gdyby nie nosić w pokrowcu i często używać w pylastych warunkach. :? :wink:

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 40 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości