Lornetka do 120 zł

PostDaltooN | 01 Lis 2015, 20:51

Witam wszystkich !
Z racji iż jestem nowy na forum to proszę o nie linczowanie za błędy, ponieważ w dziedzinie astronomii jestem zielony. Interesować się tak bardziej na poważnie astronomią zacząłem od niedawna.
Planuję zakup lornetki, która posłuży mi do obserwacji gwiazd, w miarę przyzwoitej jakości, z racji iż mam 16 lat ciężko mi wydać pół tysiąca na bardzo zaawansowany sprzęt, o 3 tyś. nie wspominam nawet. Poszukuję przyzwoitego sprzętu do 120 zł. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 1
Rejestracja: 01 Lis 2015, 20:28
Miejscowość: Kutno

PostBenedykt | 02 Lis 2015, 11:21

DaltooN napisał(a):Witam wszystkich !
Z racji iż jestem nowy na forum to proszę o nie linczowanie za błędy, ponieważ w dziedzinie astronomii jestem zielony. Interesować się tak bardziej na poważnie astronomią zacząłem od niedawna.
Planuję zakup lornetki, która posłuży mi do obserwacji gwiazd, w miarę przyzwoitej jakości, z racji iż mam 16 lat ciężko mi wydać pół tysiąca na bardzo zaawansowany sprzęt, o 3 tyś. nie wspominam nawet. Poszukuję przyzwoitego sprzętu do 120 zł. Pozdrawiam :)


120 zł, piszesz. Kiepsko to widzę... :?
Lornetka do obserwacji astronomicznych powinna mieć obiektywy o średnicy minimum 50 mm. Powiększenie - 7x lub 10x.
Do 120 zł raczej nie ma szans na nowy i przyzwoity sprzęt o takich parametrach. Jedynie ratuje Cię używka. Czasami daje się gdzieś "ustrzelić" lornetkę radziecką w tych pieniądzach. Niestety nie masz w tym przypadku gwarancji, że sprzęt będzie w zadowalającym stanie technicznym. Niektóre wady jest w stanie "wyłapać" nawet dyletant, inne - jedynie osoba, która cokolwiek zna się na lornetkach.

Ja bym Ci proponował, abyś zamiast lornetki kupił niewielki teleskop Celestron FirstScope IYA 76. Nowy wprawdzie kosztuje więcej niż Twoje 120 zł, ale na OLX-ie masz używkę za 120 zł:
http://olx.pl/oferta/teleskop-celestron ... 567d676f8e

Nie jest to teleskop, którzy rzuci Cię na kolana, ale jak na tą cenę jest całkiem przyzwoicie wykonany. Okulary niskiej jakości, w tej cenie to oczywistość. Ale - i to jest ważne - takim teleskopem zobaczysz więcej niż lornetką 10x50. Z prostej przyczyny - teleskop ma maksymalne powiększenie 75x i to realne - nie teoretyczne. Spokojnie pooglądasz nim Księżyc, zobaczysz pierścienie Saturna, pasy na Jowiszu, księżyce Galileuszowe Jowisza. Kilka najjaśniejszych mgławic i gromad też wychwycisz.

Moim zdaniem ten teleskop to najlepsze rozwiązanie Twojego problemu.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostJanusz_P. | 02 Lis 2015, 11:47

Z drugiej strony do 120 zł powinieneś znaleźć używaną Lidletkę 10x50 z przed 3-5 lat bo te obecnie oferowane, nowe są coraz podlejszej jakości :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBenedykt | 02 Lis 2015, 12:07

Janusz_P. napisał(a):Z drugiej strony do 120 zł powinieneś znaleźć używaną Lidletkę 10x50 z przed 3-5 lat bo te obecnie oferowane, nowe są coraz podlejszej jakości :arrow: :roll: :oops:


Nie wiem Januszu, które Lidletki masz na myśli. Bo jeśli te pierwsze marki Meade, to nie miały one rzeczywistych parametrów 10x50 ale 8,6x40.
:arrow: http://www.optyczne.pl/43-Test_lornetki ... 10x50.html
Co do jakości, to mam nieco inne zdanie. Nie mam czasu wyszukiwać opisów na forach sprzed lat, jak astrohobbyści się cieszyli, że spośród kilku egzemplarzy udało im się wybrać taką, która była poprawnie skolimowana.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostJanusz_P. | 02 Lis 2015, 12:12

Owszem, jest ona nietrwała pod względem kolimacji i przysłonięta na pryzmatach ale to i tak najlepszy wybór pod względem jakości obrazu z pośród obecnie dostępnych na rynku lornetek klasy 10x50 do 120 zł :arrow: :roll: :|
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Post•Fish3r• | 02 Lis 2015, 12:19

DaltooN napisał(a):Witam wszystkich !
Interesować się tak bardziej na poważnie astronomią zacząłem od niedawna.
Planuję zakup lornetki, która posłuży mi do obserwacji gwiazd, w miarę przyzwoitej jakości


a) nie ma lornetek przyzwoitej jakości za 120zł (powiedzmy za 3x wiecej coś by by juz było)
b) ewentualnie do 120zł tzw lornetka - lidletka 10x50 ale z BAK4 (używka) ale jakość wykonania będzie jaka będzie lub szukanie jak wspomniał Benedzio ruskich (7x50, 10x50)
c) jak masz mocno zaświetlone niebo to z tych "obserwacji gwiazd" wiele Ci nie pozostanie - możesz sie zniechecić (wdł mnie na pewno). Do tego typu eksploracji potrzebne jest raczej dobre niebo najlepiej z 6,7mag i więcej.
d) Do lornetek szukaj przewodników typu niebo-lornetka np http://www.astronoce.pl/artykuly.php?rok=2012 - ale jak wspomniałem wszystkie one bazują na b. dobrym niebie.
e) W przypadku gdy jednak mieszkasz w takim mocno zaświetlonym miejscu kto wie czy nie lepszym wyborem bedzie teleskop refraktor pokroju skylux - przynajmniej pooglądasz z bliska ksiezyc , planetki i trochę DSów też złapiesz. Lub inny tani refraktor oczywiście z giełdy ! bo za 120zł to możesz sobie kupić lepsze skarpetki, a nie sprzęt dla poczatkującego astroamatora!
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostKarol | 02 Lis 2015, 14:10

•Fish3r• napisał(a):
DaltooN napisał(a):Witam wszystkich !
Interesować się tak bardziej na poważnie astronomią zacząłem od niedawna.
Planuję zakup lornetki, która posłuży mi do obserwacji gwiazd, w miarę przyzwoitej jakości


a) nie ma lornetek przyzwoitej jakości za 120zł (powiedzmy za 3x wiecej coś by by juz było)
b) ewentualnie do 120zł tzw lornetka - lidletka 10x50 ale z BAK4 (używka) ale jakość wykonania będzie jaka będzie lub szukanie jak wspomniał Benedzio ruskich (7x50, 10x50)
c) jak masz mocno zaświetlone niebo to z tych "obserwacji gwiazd" wiele Ci nie pozostanie - możesz sie zniechecić (wdł mnie na pewno). Do tego typu eksploracji potrzebne jest raczej dobre niebo najlepiej z 6,7mag i więcej.
d) Do lornetek szukaj przewodników typu niebo-lornetka np http://www.astronoce.pl/artykuly.php?rok=2012 - ale jak wspomniałem wszystkie one bazują na b. dobrym niebie.
e) W przypadku gdy jednak mieszkasz w takim mocno zaświetlonym miejscu kto wie czy nie lepszym wyborem bedzie teleskop refraktor pokroju skylux - przynajmniej pooglądasz z bliska ksiezyc , planetki i trochę DSów też złapiesz. Lub inny tani refraktor oczywiście z giełdy ! bo za 120zł to możesz sobie kupić lepsze skarpetki, a nie sprzęt dla poczatkującego astroamatora!


a) przesadzasz. Do 220 zł kupisz już Nikona 10x50 Cf a to dobra lornetka więc żadne 3x więcej ;)
c) przesadzasz. Już przy 5,5 mag można fajnie popatrzeć. Choć trzeba też zwrócić uwagę, że każdy inaczej oceni niebo choć stoją te osoby obok siebie. Zależy to od bardzo wielu czynników. Kiedyś myślałem, że wyciągnę z podwórka max M13 gołym okiem a teraz widzę ją prawie każdej nocy (o ile jest), bywa że jest kątem oka bardzo jasna.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostBenedykt | 02 Lis 2015, 14:56

karol napisał(a): a) przesadzasz. Do 220 zł kupisz już Nikona 10x50 Cf a to dobra lornetka więc żadne 3x więcej ;) [...]

Ja tam uważam, że Nikon Aculon 10x50 (bo tą lornetkę masz chyba na myśli) to lornetka przyzwoita. A od lornetki przyzwoitej do dobrej jeszcze kawałek drogi jest.
Druga sprawa - nowa lornetka Nikon Aculon 10x50 kosztuje jednak trochę więcej niż 220 zł. No, chyba że pisałeś o używce.
I sprawa trzecia: kolega DaltooN dysponuje kwotą 120 zł. Jaki ma sens proponowanie mu sprzętu za 220 zł?
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostLukacz | 02 Lis 2015, 15:03

Tu masz "lidletkę" na BaK-4, to lepsze szkło na pryzmaty niż Bk-7, lornetka daje lepsze obrazy.
http://olx.pl/i2/oferta/lornetka-meade- ... boaiF.html

Ewentualnie jeszcze tutaj:
http://olx.pl/i2/oferta/lornetka-meade- ... aAUrX.html

W cenie do 120 zł raczej nic innego nie trafisz.

Pozdro
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKarol | 02 Lis 2015, 15:16

Benedykt napisał(a):
karol napisał(a): a) przesadzasz. Do 220 zł kupisz już Nikona 10x50 Cf a to dobra lornetka więc żadne 3x więcej ;) [...]

Ja tam uważam, że Nikon Aculon 10x50 (bo tą lornetkę masz chyba na myśli) to lornetka przyzwoita. A od lornetki przyzwoitej do dobrej jeszcze kawałek drogi jest.
Druga sprawa - nowa lornetka Nikon Aculon 10x50 kosztuje jednak trochę więcej niż 220 zł. No, chyba że pisałeś o używce.
I sprawa trzecia: kolega DaltooN dysponuje kwotą 120 zł. Jaki ma sens proponowanie mu sprzętu za 220 zł?


Mam na myśli to co napisałem (czyli lornetkę tą co już wycofano z produkcji).
Jeśli dobrze przeczytałeś to napisałem o niej bo •Fish3r• napisał, że "nie ma lornetek przyzwoitej jakości za 120zł (powiedzmy za 3x wiecej coś by by juz było)". A ja napisałem, że za niecałe 2x więcej można już mieć przyzwoitą lornetkę.
A czy jest przyzwoita czy dobra to kwestia tego jak kto sobie to definiuje. Moim zdaniem za 220 zł to naprawdę dobra lornetka.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postdziki1 | 02 Lis 2015, 15:17

Sorrki za offa, ale...
Mogę odsprzedać swoją lidletkę Bressera na Bk-4. Zadbana, przebrana i dająca całkiem niezłe obrazy jak za tą cenę. Jest wszystko co fabryka dała :) U mnie leży,(kosztem Nikona) więc może Koledze się przyda. Jak by co, to proszę o PW w celu ewentualnych negocjacji.
Pozdrawiam Grzegorz
 
Posty: 107
Rejestracja: 02 Kwi 2013, 16:28
Miejscowość: PARCZEW

 

PostJanusz_P. | 02 Lis 2015, 15:27

DaltoN, nawet się nie zastanawiaj bierz sprawdzoną Lidletkę od Kolegi :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat