D.O. Extreme 15x70 ED [RECENZJA]

Postlumpo | 09 Mar 2013, 00:16

Chciałbym przedstawić wrażenia na temat mojego nabytku jakim jest lornetka Delta Optical Extreme 15x70 ED.
http://www.astrokrak.pl/lornetki/2197-lornetka-delta-optical-extreme-15x70-ed.html
Nie będzie to profesjonalna recenzja do jakich przywykliśmy i jakich zazwyczaj oczekujemy, ale kilka subiektywnych spostrzeżeń dla osób, które rozważają zakup tej lornetki.

Lornetkę kupiłem początkiem stycznia br. Do zakupu skłoniła mnie potrzeba posiadania sprzętu obserwacyjnego, który mógłbym zabierać na każdy wakacyjny wyjazd i który mógłby służyć zarówno do obserwacji nocnych jak i przyrodniczych. Ponieważ mam lornetkę 10x50 zapragnąłem optyki większego kalibru.
Szukałem więc sprzętu o parametrach 15x70, ze źrenicą w granicach 5mm. Rozważałem zakup SkyGuide, ale ze względu opinię o nieprawdziwych parametrach średnicy czynnej obiektywów postanowiłem dozbierać właśnie na Delta Optical Extreme 15x70 ED. Nie ukrywam, że pokusa niskodyspersyjnego szkła ED w lornetce za tą cenę zaważyła na decyzji o zakupie.
Lornetkę kupiłem w sklepie internetowym fotozakupy.pl, który oferował cenę o przeszło 80zł niższą niż konkurencja. Okazało się, że mieli na stanie ostatni egzemplarz, więc nie odwlekałem decyzji o zakupie.

Oto moje spostrzeżenia odnośnie lornetki:

STRONA TECHNICZNA:

Lornetka zapakowana jest w elegancko wyglądającej walizeczce typu ”case” – wyłożonej wewnątrz welurem. Niestety walizka cieszy tylko oko. Ewidentnie to mało solidna robota uciemiężonego, chińskiego niewolnika. Raczkę walizki należy koniecznie wymienić na nową – solidniejszą. No i ja dodatkowo poprawiłem coniektóre nity.. W walizce obok lornetki znalazłem pasek, ściereczkę do optyki, żenująca jednokartkową (uniwersalną do wszystkich typów lornetek) instrukcję oraz metalowy uchwyt pozwalający zamontować lornetkę na statywie foto. O ile uchwyt jest solidny, to pasek nie przeszedł próby wytrzymałościowej i rozpruł się w rękach (!!). Całe szczęście, że nie wieszałem na nim lornetki…

Sama lornetka zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. I zauważyłem że każdy, kto ją zobaczył z domowników i znajomych odczuwa to samo. Potężny sprzęt, o mocnej, zwartej konstrukcji, obudownie obleczonej przyjemną w dotyku gumą, zapewniajacą pewny chwyt nawet w grubych rękawicach. Lornetka waży około 2,5 kg…sporo, przy czym odnosze wrażenie, że ta waga to głownie masywne szkło obiektywów i pryzmatów. Muszle oczne wykonane są według mnie z za bardzo twardej gumy, w dodatku nie dokońca wykończonej na zgrzewach z formy, przez co drażnią delikatną skórę oczodołów. Mechanika lornetki bardzo solidna, pracuje z wyraźnym, słusznym oporem. Lornetka nie posiada centralnego pokrętła ustawiania ostrości, lecz ostrość należy ustawić obracając każdym okularem z osobna, przy czym zastosowany smar w okularach twardnieje na mrozie i przy temp. -18’C z trudem dało się ustawić ostrość. O ile ustawienie ostrości dla każdego z okularów dla celów astro-obserwacyjnych jest korzystne - precyzyjne i nie wymaga częstej korekty, to rozwiązanie to nie sprawdza się w obserwacji przyrody, szczególnie tej ożywionej.. W okularach, przy zewnętrznej soczewce od strony oka znajdują się gwinty na filtry w standardzie 1,25’ – jak dla mnie to rozwiązanie praktyczne i urocze, choć nie dokońca przemyślane, bo muszle oczne są za niskie i po wkręceniu filtra niemalże dotykamy okiem oprawki filtra. W moim egzemplarzu zauważyłem nie dokręcone pierścienie przy soczewkach obiektywów, które lekko brzęczały przy dotyku. Dokręciłem je więc z wyczuciem.

Optyka:

Soczewki mają zielonkawo-fioletowe powłoki. Pryzmaty wewnątrz są duże, nie wchodzą krawędziami w tor optyczny obrazu. Widać przy nich biały (!) placek kleju. Prawdopodobnie nie ma to wpływu na jakość obrazu, ale mogliby zachować resztki godności i użyć czarnego. Wnetrze lornetki zdaje się być dobrze wyczernione (patrząc od strony obiektywów), zaś od strony okularu, patrząc z odległości kilkunastu centymetrów widać pojaśnienie w otoczeniu plamki źrenicy wyjściowej. Zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz nie widać żadnych odprysków farby i zarysowań, żadnych paproszków. Kolimacja lornetki nie budzi zastrzeżeń. Badając domowym sposobem średnicę czynną obiektywów nie stwierdziłem oszustwa, żrenica wyjsciowa też pokrywa się z danymi producenta (oczywiście mierzona najstaranniej jak umiałem..- co nie znaczy,że idealnie).


STRONA WIZUALNA – obserwacje.

Ponieważ nigdy wcześniej nie patrzyłem przez lornetkę o parametrach 15x70 to pierwsze spojrzenie (dzienne) zrobiło na mnie spore wrazenie. Pole widzenia duże – nie ma się wrażenia, że patrzy się przez czarne rurki – jak to bywa w tanich, marketowych lornetkach. Obraz jasny, klarowny, w naturalnej tonacji kolorystycznej. Obraz ostry w przeważającej części pola widzenia. Trudno mi stwierdzić precyzyjnie w ilu procentach, ale w dziennych obserwacjach po prostu jest ostro praktycznie po same brzegi. Tym bardziej, że z natury oko ludzkie nie widzi ostro w całym polu widzenia – lecz łapiemy ostrość tylko dla obiektów na których akurat skupiamy wzrok. Aberracja chromatyczna jest na bardzo niskim poziomie. Jeśli ktoś nie ma pojęcia o istnieniu takiej wady optycznej, to w ogóle jej nie zauważy – ja zauważyłem minimalną, bo wypatrywałem jej celowo. W obserwacjach dziennych objawiła się na krawędzi ostro oświetlonej białej elewacji budynku – ale naprawdę na bardzo niskim poziomie. Na innych ostrych krawędziach typu anteny dachowe, gałązki drzew – nie zauważyłem.
Jeśli chodzi o obserwacje nocne, to pierwszy obiekt na który popatrzyłem to wąski sierp księżyca – 2 dni po nowiu. Księżyc wyglądał bardzo plastycznie, ostro, ilość szczegółów w porównaniu do lornetki 10x50 mnie zmiażdżyła. Widać było bardzo wyraźnie „grudki” masywów górskich, w poniektórych kraterach widać było centralne wzniesienia. Na ciemnej stronie tarczy oświetlonej światłem popielatym bardzo wyraźnie można było odróżnić zarysy mórz. Aberracja chromatyczna bardzo znikoma.
C.D.N.
telepy: SW N150/750
montaż: AZ4
Awatar użytkownika
 
Posty: 281
Rejestracja: 06 Lip 2011, 09:56
Miejscowość: Rzeszów

 

Postlumpo | 09 Mar 2013, 00:17

Księżyc w pełni ujawnił już wyraźniej pewne wady lornetki. Aberracja chromatyczna stała się leciutko zauważalna na krawędzi księżyca. Pojawił się też odblask w polu widzenia. Nie był to odblask uniemożliwiający obserwacje, ale taki lekki „duszek”. Nie wiem co jest przyczyną, czy to słabe powłoki, wyczernienie, czy może ten biały placek kleju tak odbijał światło..
Obiekty DS.:
Mieszkam na skraju miasta i nad głową mam niebo – 4mag..więc szału nie mam.. Ale lornetka zwiększa zasięg do 9 mag.. Więc w zasięgu pojawiło się większość obiektów katalogu Messiera. Gwiazdy w lornetce są bardzo punktowe. Dopiero około 0,5 stopnia od krawezi pola widzenia ostrość obrazu zaczyna spadać i z gwiazd zaczynają się robić fasolki.. Ale ta utrata ostrości nie jest dokuczliwa i naprawdę nie przeszkadza w obserwacjach. Oko nie zauważa tego – no chyba że zezujemy specjalnie na krawędź. Najpiękniej wyglądają w lornetce gromady otwarte i kuliste. M36, M38, M38 – rzucają się w oczy super wyraźnie. Plejady, Hiady, wyglądały super. M44 – złobek zmieścił się w polu widzenia i czarował pięknymi niebiesiutkimi gwiazdeczkami.
Mgławica – M42 – wyraźna spora plama z charakterystycznym zarysem „ptaka”.
M1 – krab – znalazłem bez problemu. W lornetce widoczna jako malutka mglista plamka.

Ogólnie oceniam sprzęt tak:

Wady:
- duża waga
- minimalna aberracja chromatyczna
- twarde muszle oczne
- smar w okularach na mrozie twardnieje
- minimalny wewnętrzny odblask przy obserwacji księżyca

Reszta to tylko zalety..

Lornetka naprawdę wysokiej jakości, daje piękne, ostre obrazy nocnego nieba. Obserwacje dzienne są dla mnie perfekcyjne. Bardzo duży zasięg i rozdzielczość.

Jeśli ktoś dysponuje takim budżetem, to polecam. Na pewno lornetka zostanie u mnie na bardzo długo..

Jutro wrzucę kilka fotek lornety.
telepy: SW N150/750
montaż: AZ4
Awatar użytkownika
 
Posty: 281
Rejestracja: 06 Lip 2011, 09:56
Miejscowość: Rzeszów

 

Postendriu624 | 09 Mar 2013, 01:24

Wydając 1500 zł na lornetkę 15x70 z widoczną aberracją to jednak zły wydatek,bo za tak wydaną kasę nie chciałbym widzieć fioletu.
Opis jest mimo wszystko b. dobry.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postendriu624 | 09 Mar 2013, 02:28

Lubię takie indywidualne opisy sprzętu,bo są one najbardziej wiarygodne.
Jedynie, każdy inaczej odbiera obraz w swoim oku ,i z tego powodu mogą być różnice w recenzjach.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postlumpo | 09 Mar 2013, 11:43

Fajnie by było za te pieniądze mieć idealna lornetke,wspaniale skorygowana i pozbawiona wszelkich wad,ale zejdzmy na ziemię.. nie ma idealnego instrumentu optycznego. Produkują przecież lornetki po 5 i 9 tys. I też nie są idealne skoro producenci ciagle inwestują w nowe technologie.. ta lornetka jest naprawdę wysokiej jakości AMATORSKIM sprzętem. I z czystym sumieniem polecam.
telepy: SW N150/750
montaż: AZ4
Awatar użytkownika
 
Posty: 281
Rejestracja: 06 Lip 2011, 09:56
Miejscowość: Rzeszów

 

PostAndrzej.Ch63 | 09 Mar 2013, 16:37

Też mam ochotę na lornetkę o takich parametrach, ale teraz w grę wchodzi tylko Fujinon 15x70 na którego poluję na giełdach.
Ale o zgrozo, ta lorneta też wali po oczach aberrą.
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Postmargor55 | 09 Mar 2013, 17:46

a twoja Apollo 28x110HD? co z aberracja?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

Postlumpo | 09 Mar 2013, 18:33

Fujinon 15x70 chyba żadko występuje na rynku wtórnym..ja nie widziałem na polskiej giełdzie..
telepy: SW N150/750
montaż: AZ4
Awatar użytkownika
 
Posty: 281
Rejestracja: 06 Lip 2011, 09:56
Miejscowość: Rzeszów

 

PostAndrzej.Ch63 | 09 Mar 2013, 19:18

Moi drodzy, w mojej lornecie też występuje aberracja ale na akceptowalnym poziomie.

Przez moje łapy przewaliło się mnogo lornetek, nie ganię żadnej z nich .
Ale pozostał niedosyt w postaci Fujinona.

Pozdrawiam .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Postentropia1ac | 18 Mar 2013, 23:29

Mam D.O. 15*70ED od kilku tygodni.U mnie na księżycu aberracja chromatyczna prawie niezauważalna i brak odblasków .Potwierdzam opinie Lumpo-widoki nocnego nieba znakomite-M42 prezentuje się znacznie lepiej niż w SW 20*80 ,obraz jest bardziej kontrastowy,plastyczny i ostry.
Udany zakup.
Do jej wad zaliczyłbym dużą wagę oraz kiepskie mocowanie do statywu.
NEQ6,SCT11",Scopos 30mm,Hyperion 21,LVW 13,LVW8,DO Ext. 15*70ED,DO Ext. 10*50ED,TS 28x110 ,Universal Astronomics T-Mount
 
Posty: 4
Rejestracja: 11 Lut 2013, 16:01

 

Postlumpo | 19 Mar 2013, 10:48

W niedzielę, przy okazji oglądania przez lornetkę komety PanSTARRS, (która prezentowała się świetnie) spojrzałem na księżyc. Zauważyłem, że w miarę zblizania się do księzyca, gdy jeszcze nie ma go w polu widzenia powstaje w lornwtce pojaśnienie związane z odbijaniem sie światła księżycowego o wewnętrznych ścianek. Powstaje odblask - stąd mój wniosek, że lornetka mogłaby być lepiej wyczerniona, bardziej matową farbą..

Jeśli chodzi o aberrację chromatyczną, to jest na bardzo niskim poziomie. Nie można powiedzieć, że nie występuje, ale jest tyci-tyci - prawie niezauważalna.

Ale ogólnie rzecz biorąc lorneta naprawdę zachwyca obrazami nieba. Księżyc jest mega ostry i plastyczny. Czym dłużej używam tej lornety tym badziej ją lubię.



Cieszę, się, że pojawił się kolega, który też nabył to cudo.
Mam nadzieję, że będziemy się dzielić wrażeniami.
pozdrawiam.
:D
telepy: SW N150/750
montaż: AZ4
Awatar użytkownika
 
Posty: 281
Rejestracja: 06 Lip 2011, 09:56
Miejscowość: Rzeszów

 

Postlumpo | 19 Mar 2013, 10:52

Kolego entropia1ac - a jak oceniasz Extr. 10x50?
telepy: SW N150/750
montaż: AZ4
Awatar użytkownika
 
Posty: 281
Rejestracja: 06 Lip 2011, 09:56
Miejscowość: Rzeszów

 

Postentropia1ac | 19 Mar 2013, 15:05

Mam ją od niedawna i do tej pory nie było pogody na nocne testy 10*50ED-jak coś się zmieni dam znać.
NEQ6,SCT11",Scopos 30mm,Hyperion 21,LVW 13,LVW8,DO Ext. 15*70ED,DO Ext. 10*50ED,TS 28x110 ,Universal Astronomics T-Mount
 
Posty: 4
Rejestracja: 11 Lut 2013, 16:01

 

Postentropia1ac | 31 Mar 2013, 02:01

Przedwczoraj niebo zrobiło się łaskawe więc była okazja do przetestowania moich nowych lornetek DO Extreme 15*70 ED oraz DO 10*50 ED .Spory mróz ,silny wiatr i śniegowe chmury o różnych odcieniach szarości - od mlecznobiałych do do prawie czarnych- stworzyły wspaniałą scenerię do obserwacji księżyca.Przez obie lornetki widoki księżyca na tle pędzących z dużą prędkością chmur były ekstatyczne -plastyka obrazu ,ostrość i przede wszystkim efekt 3D - były niesamowite ,wydawało się ,że księżyc płynie we wzburzonym oceanie.Do porównania miałem też obrazy z tuby TS-70ED , ale obraz z TS-a w porównaniu do lornetek ,chociaż technicznie bez zarzutu- był tak mało ciekawy,płaski i mdły (przy tej samej źrenicy wyjściowej) ,że tuba stała przez całą sesję nieużywana. Jeśli chodzi o aberrację chromatyczną, to w 10*50ED na samym krańcu pola widzenia można było wygenerować cieniutki fioletowy kontur na krawędzi księżyca ale w czasie obserwacji nie był on widoczny przy osiowym patrzeniu .Powiem tak-po tej sesji stałem się miłośnikiem lornetek-w drodze jest już TS 28*110 dająca podobno piękne obrazy głębokiego nieba -mam nadzieje ,że niebawem się o tym przekonam -:) .
Pozdrowienia,
Entropia1ac
NEQ6,SCT11",Scopos 30mm,Hyperion 21,LVW 13,LVW8,DO Ext. 15*70ED,DO Ext. 10*50ED,TS 28x110 ,Universal Astronomics T-Mount
 
Posty: 4
Rejestracja: 11 Lut 2013, 16:01

 

Postswordek | 31 Mar 2013, 19:18

entalpia, entropia i egzergia :) nie przekona mnie do oglądania nieba lornetką mimo iż mam super lornetke lidletkę która nie daje zniekształceń większych niż mój wzrok więc ich nie widzę :)
Niebo oglądam teleskopem :)
moja stronka www
WegaStar 70F900EQ1, napęd osi, PL30;6,5, lidletka 10-30x60, Folia Baadera, filtr ND96-0,6, Benq C1450 14Mpx, laser
Awatar użytkownika
 
Posty: 384
Rejestracja: 01 Mar 2011, 23:40
Miejscowość: Częstochowa

Postentropia1ac | 01 Kwi 2013, 19:26

swordek napisał(a):entalpia, entropia i egzergia :) nie przekona mnie do oglądania nieba lornetką mimo iż mam super lornetke lidletkę która nie daje zniekształceń większych niż mój wzrok więc ich nie widzę :)
Niebo oglądam teleskopem :)


Nigdy nie przyszłoby mi do głowy przekonywać kogokolwiek do porzucenia obserwacji teleskopowych na rzecz lornetek a w szczególności przekonywać kogoś co swoje opinie wypowiada na podstawie obserwacji "lornetką" typu Lidletka , bo sam dopóki nie spojrzałem przez lornetkę ze szkłami ED nie wiedziałem co można zobaczyć przez dobrą lornetkę i jak ten obraz może się różnic od obrazu dawnego przez Olympusa czy Celestrona - które to lornetki miałem wcześniej.
NEQ6,SCT11",Scopos 30mm,Hyperion 21,LVW 13,LVW8,DO Ext. 15*70ED,DO Ext. 10*50ED,TS 28x110 ,Universal Astronomics T-Mount
 
Posty: 4
Rejestracja: 11 Lut 2013, 16:01

 

Postrobert_sz | 01 Kwi 2013, 23:10

Widoki z dobrych lornetek 70mm i więcej potrafią zadziwić nie jednego obserwatora który wcześniej nie miał z takim sprzętem styczności.
A taki BA8 28x110 wyrywa z butów :)
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postbluncik83 | 03 Kwi 2013, 12:36

ciekawe jak wypada DO Extr 15 x 70 ED w porównaniu z innymi klonami Fujinona 15 x 70 np TS, Oberwerk itp. Może ktoś miał takowe 2 egz do porównania?
WO 10 x 50
TS 15x70
Pzdr ! Robert
 
Posty: 63
Rejestracja: 30 Paź 2009, 23:22
Miejscowość: Oborniki

 

PostAndrzej.Ch63 | 03 Kwi 2013, 13:11

Sam jestem ciekawy, dlatego że jestem na kupnie Fujinona 16x70 .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Postmargor55 | 04 Kwi 2013, 07:07

swordek pewnie ze lornetka nie zastapi teleskopu. ale kiedy rok temu kupilem ''lidletke'' to od razu zauwazylem do jakich obserwacji moze sie przydac. pewne zjawiska na niebie wymagaja szerokiego pola i tej przestrzennosci jaka daje lornetka. zastanawiam sie i to powaznie na przyszlosc zakupu czegos 100-110mm do tego statyw i nie wiem czy taki sprzet nie bylby czesciej uzywany niz moj Newton 6''.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

Postlumpo | 04 Kwi 2013, 14:45

Sam kiedyś uważałem lornetki za "półśrodek" do poznawania nieba. Choć teleskop nabyłem dużo wczesniej niż lornetkę to teraz wiem, że dopiero lornetka pozwala na szybkie "uczenie" się nieba. Stanowi niezbędne uzupełnienie sprzętu obserwacyjnego.
telepy: SW N150/750
montaż: AZ4
Awatar użytkownika
 
Posty: 281
Rejestracja: 06 Lip 2011, 09:56
Miejscowość: Rzeszów

 

Posttiger | 06 Kwi 2013, 20:32

Obecnie z lornetek mam NIKONA 10X50 EX.Jest to dość fajna lornetka w tej grupie cenowej ( jak i wagowej),do przeglądu nieba . Wiadomo ,że lornetka ,,nie zastąpi teleskopu", jednak nieraz czuje się potrzebę na ,,luknięcie" na niebo poprzez przyrząd dający jakieś większy zasięg, przy jakości obrazu ,niewiele odbiegającej od telepa .Jednocześnie oferującej ,,poręczność".Ostatnio zastanawiam się nad lornetką , klasy 15-20 x70mm.Wszyscy chwalą FUJINONA (pomimo jego znacznej aberracji chrom.,w tej kategorii lornetek, a AC mi jednak przeszkadza).Zastanawia mnie tylko jedna rzecz tj; porównanie DO Extreme 15x70 i FUJINOMA w podobnym powerze.Ciekawe jak by to wypadło?
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postlumpo | 08 Kwi 2013, 07:30

Wszyscy sa ciekawi jakby to wypadło..
telepy: SW N150/750
montaż: AZ4
Awatar użytkownika
 
Posty: 281
Rejestracja: 06 Lip 2011, 09:56
Miejscowość: Rzeszów

 

Postlumpo | 22 Maj 2013, 08:25

Na łamach miesięcznika "Astronomia amatorska" pojawiła się recenzja serii lornetek D.O. Extreme. Większość moich spotrzeżeń pokrywa się z profesjonalną recenzją, choć wydaje mi się, ze byłem bardzie krytyczny..
telepy: SW N150/750
montaż: AZ4
Awatar użytkownika
 
Posty: 281
Rejestracja: 06 Lip 2011, 09:56
Miejscowość: Rzeszów

 

PostJOKER | 12 Cze 2013, 21:57

tiger napisał(a):Obecnie z lornetek mam NIKONA 10X50 EX.Jest to dość fajna lornetka w tej grupie cenowej ( jak i wagowej),do przeglądu nieba . Wiadomo ,że lornetka ,,nie zastąpi teleskopu", jednak nieraz czuje się potrzebę na ,,luknięcie" na niebo poprzez przyrząd dający jakieś większy zasięg, przy jakości obrazu ,niewiele odbiegającej od telepa .Jednocześnie oferującej ,,poręczność".Ostatnio zastanawiam się nad lornetką , klasy 15-20 x70mm.Wszyscy chwalą FUJINONA (pomimo jego znacznej aberracji chrom.,w tej kategorii lornetek, a AC mi jednak przeszkadza).Zastanawia mnie tylko jedna rzecz tj; porównanie DO Extreme 15x70 i FUJINOMA w podobnym powerze.Ciekawe jak by to wypadło?


wpadnij na najbliższy zlot organizowany przez D.O.,jak nie zapomnę to zabiorę Fuji. :wink:
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat