Nikon ACULON A211

PostVIT1956 | 31 Lip 2013, 20:28

Ostatnio przypadkowo miałem w sklepie okazję mieć w ręku cztery modele lornetek Nikon Aculon A211 (7x, 8x, 10x i zoom 10 - 22x; /ten ostatni zignorowałem/).
Pomijając różnice w modelach pod względem powiększenia, które wydają się na pierwszy rzut oka podobne do różnic między samymi modelami EX, skupiłem się na paru, wg mnie, istotnych zaletach i wadach.
Dla porównania zabrałem ze sobą własne Nikony EX. [Personel to z-tolerował, choć moje komentarze – z trudem; nie mieli zdania na temat tego, co oferują; może teraz – będą ;) ]
Faktem jest, że Aculony są lżejsze – czuje się to w ręku, trzymając je i EX naraz; te 10 deko, zwłaszcza przy 7x35. Tu przyznałbym plus.
Przykładając lornetkę pierwszy raz do oczu, odczułem od razu, że – tu użyję wyświechtanego określenia – jak za taką cenę, nie można się przyczepić do obrazu; jest on ostry, jasny, biel wydaje się być bielą, a panorama – na ćwierć sklepu. Oczywiście nie jest to obraz ani całkowicie płaski, ani bez zniekształceń narastających ku brzegowi, ale wydaje mi się, że ta asferyczność soczewek (ED?) ma tu swój udział. Jest to subiektywna ocena na żywe oko, nie techniczna, przy użyciu przyrządów. Opinia – nie test.
Jeśli Aculony mają być ulepszoną wersją VII-mek, to różnica jest wyraźnie widoczna; Nikony VII dla mnie miały żałosny obraz [dosłownie – byłem zdruzgotany :wink: ], ten natomiast przypomina obraz w EXach. Obserwacje nocnego nieba dałyby na pewno bardziej szczegółowy obraz (obraz obrazu!), ale to pierwsze wrażenie…

Jest natomiast coś, co mnie zniechęciłoby do zamiany EX na Aculon (jestem gotów na kolejny, lepszy model, gdyż wciąż mam nadzieję, że będzie coś bliższego ideałowi).
Pomijając tę nieszczęsną odległość źrenicy wyjściowej (ok. 12mm) łącznie z jednak mniejszą od EX średnicą soczewek okularów, mnie rzuciła się w oczy regulacja prawego okularu; nie dość, że pierścień regulacyjny jest zasłonięty przez muszlę oczną, to nie ma on na swym obwodzie tych wystających dwu czy więcej zębów (i nie mam tu na myśli moletowania czy innego radełkowania) do wygodnego chwytania, które są w EX (a i w wielu innych modelach lornet).
Przez to dostrajanie prawego oka staje się mozolną, niepewną próbą pokonania oporu ciasno obracającego się pierścienia. Wysunięcie muszli poprawia nieco dostęp, ale nie powinno to być stałym warunkiem obsługi prawego okularu. Wszak to nie jest ustawienie na całe życie.
I tym sposobem Aculon wbił sobie ostatni gwóźdź do trumny. Pożałować kawałka plastiku!

Jak z tą głupią zaślepką do mocowania lornetki na statywie. Kto takową już zgubił, ten wie! Pożałować zapasowej zaślepki!
Pisałem w sprawie zaślepki do swojej Minolty do samej Japonii; list ich kosztował więcej niż zaślepka, ale nie mogli jej dołączyć do listu, bo nie ma zaślepki w wykazie części do tej lornetki !! Muszą być nieźle i masowo napastowani o tę część, skoro ryzykują utratę chwalebnej opinii o swej firmie. Niech mnie ktoś przebije lepszą optyczną parodią, bo skonam!

Zastrzegam, że wszelkie podobieństwo do narzekania jest w przypadku niniejszych wypowiedzi wysoce mało prawdopodobne :wink: ).

Ciekawe, czy ktoś podzieli moje odczucia, czy – jak często mi się zdarza w kontaktach na żywo – użytkownicy nabiorą wody w usta, nie chcąc psuć sobie zabawy.
Ja osobiście nie boję się krytyki swojego sprzętu i jestem w stanie przełknąć jego wady, czy ułomności, ratując się dorabianiem jakiejkolwiek skutecznej podręcznej teorii-wymówki dla przetrwania długiej acz fascynującej drogi w dążeniu ku ideałowi.

Będę śledził wątki na ten temat.
Życzę jasnego umysłu i spostrzegawczych oczu przy rankingowaniu, takoż i przy kupnie.
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

PostAndrzej.Ch63 | 31 Lip 2013, 22:25

VIT1956 , akurat tak od niechcenia kupiłem Aculona 12x50 .
Lornetka taka sobie , za te pieniądze obleci.

Tak czy siak po wakacjach powędruje na giełdę.
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Postmargor55 | 01 Sie 2013, 06:08

obserwujecie czy testujecie. jestem milosnikiem astronomii i wole cos zobaczyc na niebie niz ogladac bledy optyki.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

PostBlondas | 01 Sie 2013, 08:00

Żebyś wiedział co najlepszego kupić za daną kasę, to ktoś najpierw musi to przetestować.
Pozdrowienia
Piotr
Columbus 330 mm, ES 30 mm, Nagler T4 22 mm, ES 14 mm, ES 8,8 mm, ES 6,7 mm, ES 4,7 mm, filtr 2" DGM Optics NPB, 2" Lumicon OIII, Orion polaryzacyjny 1-40%, 1,25", Nikon EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 499
Rejestracja: 30 Sie 2011, 15:00
Miejscowość: Gaj czyli prawie Kraków

 

PostJanusz_P. | 01 Sie 2013, 11:15

I do tego właśnie służy ten dział z recenzjami aby wyszukiwać i podawać publicznie wady i zalety sprzętu uwidocznione poprzez jego porównywanie między sobą, które innym pozwolą dokonać właściwego dla siebie jego wyboru :arrow: 8)

Tak co do recenzji Aculona to 999/1000x dokonuje się regulacji mostkiem centralnym a raz na rok regulacji lewego oka względem prawego ba nasza wada rzadko rozjeżdża się więcej pomiędzy oczami niż ułamek dioptrii na rok i lepiej żeby ta regulacja nie była za bardzo eksponowana w danej lornetce i raczej ciężko chodziła aby to się samo co chwila nie rozregulowywało więc ten fakt trudniejszego dostępu odbieram jako jej zaletę a nie wadę :arrow: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostScaiter | 02 Sie 2013, 14:54

Ja się z autorem tej recenzji nie zgodze w stosunku do serii Nikon'ów VII. Porównywałem też w sklepie dwa Nikony 8x40 seria VII i Aculona 8x42. I jak dla mnie dawane obrazy sa niemal takie same,choć zgodzę się,że test pod chmurką byłby dużo lepszy.
Moj sprzęt Vixen NP-80L-Prawdziwy Planetarny wymiatacz.
Vixen SD115S -Nowy planetarny wymiatacz
Vixen Ultima 8x56 ZCF
Delta Optical Extreme 15x70
Delta Optical Forest II 8x42
Awatar użytkownika
 
Posty: 823
Rejestracja: 20 Sty 2009, 19:23
Miejscowość: Łódź

 

PostVIT1956 | 03 Sie 2013, 01:47

Zgadzam się po trochu z Wami wszystkimi.
Obserwujemy jedną ręką, a drugą testujemy.

Andrzeju.Ch63 - doświadczenie z pierwszej ręki nie pójdzie na marne, przyda Ci się. Popieram i kupno, i sprzedaż. Szkoda, że sam się tak do sprzętu przywiązuję :?
Trzeba od czasu do czasu coś na ząb krytyki wrzucić, ale i racja - przede wszystkim OGLĄDAĆ NIEBO, a nie rozpraszać się stale na tym, co się trzyma w ręku.
Przyznaję :oops: ; przy pierwszej (podarowanej!) lornetce (7x35, okulary typu Kellner, powłoki ledwie pojedyncze, pole jedynie 50°, chociaż o tyle, że - made in Japan!) byłem najszczęśliwszy, bo nie miałem wyboru i wtedy najwięcej się napatrzyłem, nauczyłem, i miałem największą radochę!

Scaiter, jak jesteś przekonany, nie daj sobie ubrzydzić. Nie jest wykluczone, że trafiłem przy VII-kach na jakąś szczególnie wypaczoną serię i pozostało mi nadmiernie wypaczone wspomnienie. Sam mam tę Minoltę 12x W, a nie WP.FP (jak ta druga 10-tka), czyli tę z gumowymi muszlami; długo nie mogłem jej znaleźć w Internecie; skąd oni ja wytrzasnęli?, bo w większości spotykany był model z regulowanymi muszlami plastikowymi.

Janusz, możesz mieć rację, że za dużo kręcę tym prawym okularem; no cóż, taką mam chyba naturę, że nie mogę się zdecydować, czy ustawiłem już ostro, czy może jeszcze troszkę poprawić. W końcu ma się tego astygmatyzmu trochę :wink:

Idę przed spaniem coś pooglądać (wszak sobota), bo Plejady już wzeszły, a i Łysy niebawem zabłyśnie sierpem!
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

PostScaiter | 03 Sie 2013, 10:30

Też właśnie na początku chciałem nabyć Aculona 10x50,ale obrazy jak z VII ,i do tego kupiłem tu na giełdzie od miłego użytkownika Nikona 10x50
VII i jestem zadowolony :)
A może jak kolega wezmę swojego nikona do sklepu ,podenerwować pracowników? :D
Moj sprzęt Vixen NP-80L-Prawdziwy Planetarny wymiatacz.
Vixen SD115S -Nowy planetarny wymiatacz
Vixen Ultima 8x56 ZCF
Delta Optical Extreme 15x70
Delta Optical Forest II 8x42
Awatar użytkownika
 
Posty: 823
Rejestracja: 20 Sty 2009, 19:23
Miejscowość: Łódź

 

PostVIT1956 | 04 Sie 2013, 13:24

Tak jest, popieram Twój pomysł, Skaiter! Niech ćwiczą cierpliwość - podstawową cnotę w branży nie tylko handlowej.
Jestem za braniem swego sprzętu do sklepów z optyką; niech widzą, że nie mają do czynienia z wątpliwymi nabywcami-teoretykami, czy kupującymi w ciemno połykaczami bieżących reklam. I - jak już mówiłem - niech się personel podszkoli i trochę zaznajomi z tym, co chce sprzedać [no, chyba ze nie chce?].
A poza tym, nie ma to jak porównać na żywca. Oczy - wypustki naszego mózgu - nie mają nad nami litości. Dają się czasem oszukać, ale potem - "widziały gały, co brały".
Dajmy więc gałom autentyczną szansę!

Nie każdy jest autentycznym znawcą, a takich którzy zjedli zęby szlifując swe doświadczenie na długiej drodze od amatorstwa do zawodowstwa rzadko się spotyka w licznych i rozlicznych dziś sklepach z astro-optyką (tu ukłon w stronę p. Janusza Płeszki).
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat