Nikon Action 12 x 50 kontra inne

Postatrix | 19 Lis 2013, 20:20

Witam.
Lornetka Nikon Action 12 x 50 to któraś tam z kolei lornetka w mojej stadninie optyki. Kupiona nowa za kwotę 350 zł.
Nikon daje 10 letnią gwarancję.W sklepie 2 lata + po zgłoszeniu produktu razem 10 lat. Tak właściwie jest to 5 letnia gwarancja. Kolejne 5 lat Nikon oferuje tylko naprawę za odpłatnością.
Ocena
Lornetką jak na dolną półkę Nikona wykonana starannie. Jednak można się doszukać pewnych wad montażowych. Takich jak widoczny biały klej w okolicy pryzmatów i nie wyczerniony korpus.
Obraz lornetka daje dość ostry i kontrastowy.Odwzorowanie bieli jest dość dobre. Gwiazdy widoczne są jako punkty.
W niektórych opiniach pojawiała się stwierdzenie że powiększenie 12 x to już będzie ciemna lornetka do astro. Nie jest to prawdą, obraz nocnego nieba niczym się nie różni od widoku przez lornetkę 7 x 50 czy 10 x 50. Pole widzenia dość duże jak na powiększenie 12 x , bo aż 96m/1000m. Zmorą jest spora dystorsja. Przesuwając lornetką, zauważamy efekt rybiego oka . Obraz pływa. Ten efekt sprawia wrażenie widoku panoramicznego i plastycznego. Kolejną wadą są odbicia światła od optyki, szczególnie w słoneczny dzień. Co wskazuje na słabe powłoki. Takiego efektu nie ujrzy się w przykładowo w lornetce Tento.

Końcowa wniosek jest taki, że nie jest idealna lornetka , jak się powszechnie pisze na forach. Należało by porównać produkt innych firm optycznych w tej klasie cenowej.
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

PostMadrian | 20 Lis 2013, 02:34

W tej cenie konkurencją są jakieś Bressery czy inna chińszczyzna. Jeszcze gorsze i słabsze.
Za DOBRĄ lornetkę trzeba wysupłać sumę 4-ro cyfrową najmarniej. Poziom za kilkaset złotych, to mniejsze lub większe kompromisy.

Jest to "dobra lornetka za tę cenę", a nie "idealna". I w tym kontekście jest, a raczej była, polecana. Jeszcze lepsza jest seria EX, prawie dwukrotnie droższa, a i od niej są znacznie lepsze lornetki, za wyższą cenę.
Poza tym, obecnie produkowana jest seria Aculon, a seria Action VII pod koniec produkcji nieco spadła z jakością. Prawdopodobnie dlatego, że wprowadzano nowy model. I nie warto było robić mu konkurencji. To co obecnie jest w sklepach jako Action VII to "leżaki magazynowe" czyli to, co zostało z całej puli. Czyli po prostu te egzemplarze, które się nie sprzedały lub były wcześniej już wymieniane.

A stwierdzenie:

obraz nocnego nieba niczym się nie różni od widoku przez lornetkę 7 x 50 czy 10 x 50.


Jest w zasadzie kompletnie nieprzydatne. Pod jakim niebem dokonywałeś porównania? Jakie warunki, jak jasność? CO obserwowałeś? Na jakie szczegóły zwróciłeś uwagę w trakcie porównania? Jaką miałeś adaptację oka?

To wszystko ma znaczenie.
 
Posty: 80
Rejestracja: 05 Cze 2013, 20:56

 

Postbajastro | 22 Lis 2013, 20:49

Miałem w rękach trochę inny model Nikona o parametrach 12x50, bo Aculona w bezpośrednim starciu z moim Nikonem Action 10x50 EX. Obserwacje przeprowadzone ponad 20 km na północ od Rzeszowa, niebo w zenicie przyzwoite jak na warunki wiejsko-podmiejskie. W zenicie Droga Mleczna widoczna bardzo dobrze, więc luknąłem na Amerykę Północną przez mojego EX-a, a potem przez Aculona i pierwsze wrażenie obserwacyjne: Co ten obraz taki ciemny :!:
Różnica była od razu widoczna, to samo zauważyłem na M31 i innych ciekawych obiektach.
W dodatku pole widzenia mniejsze i z racji większego powiększenia obraz bardziej latał.
Już mi się nie chciało potem obserwować przez 12x50, bo obraz był lepszy i jaśniejszy w EX-ie.
Odrobinę lepiej wyglądała w Aculonie M27 i M13, ale bez szczególnego detalu.

Wady optyczne EX-a:
-dystorsja jest, ale na gwiazdach praktycznie jej nie widać, w dzień to na regularnych strukturach typu blokowiska z oknami jest łatwa do wychwycenia, ale nie uciążliwa,
-w dzień występuje odblask od dołu od wewnętrznej powierzchni pierścienia obudowy obiektywu (czasem przeszkadza),
-ostrość spada trochę za szybko, w miarę oddalania się od osi optycznej,
-ac jest ale nie przeszkadza, w końcu to achromat.

Beznadziejny jest futerał bez paska i plastikowe dekielki na obiektywy (lepsze byłyby gumowe).
W sumie za ok 550 zł jest to fajna lornetka, cała z metalu z wygodnymi regulowanymi muszlami ocznymi, bardzo wygodna dla osób noszących okulary. Gdyby TS-ki BA8 miały regulowane muszle oczne, to byłby hit.

Może komuś to odrobinę pomoże w wyborze odpowiedniej lornetki.
Nikon Action EX 10x50 CF, Orion Resolux 15x70
SW R-80/400, APM APO 107/700, EdgeHD 8", C11
LowSpec (300 & 1800 l/mm)
Awatar użytkownika
 
Posty: 718
Rejestracja: 09 Cze 2013, 20:01

Postrokita | 22 Lis 2013, 22:09

bajastro napisał(a): [...] Beznadziejny jest futerał bez paska [...]

Pomysł Nikona: pasek od lornetki jest jednocześnie paskiem od futerału :)
Pozdrawiam
12" F/5
 
Posty: 400
Rejestracja: 28 Lis 2011, 16:28
Miejscowość: Wrocław

PostBlondas | 23 Lis 2013, 00:01

Tylko, że po wyjęciu lornetki coś z tym futerałem trzeba zrobić. Pasek byłby niezwykle przydatny.
Pozdrowienia
Piotr
Columbus 330 mm, ES 30 mm, Nagler T4 22 mm, ES 14 mm, ES 8,8 mm, ES 6,7 mm, ES 4,7 mm, filtr 2" DGM Optics NPB, 2" Lumicon OIII, Orion polaryzacyjny 1-40%, 1,25", Nikon EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 499
Rejestracja: 30 Sie 2011, 15:00
Miejscowość: Gaj czyli prawie Kraków

 

Postcellar_door | 23 Lis 2013, 00:40

Nigdy nie rozumiałem problemów "estetycznych" opisywanych często na forach związanych z paskami do lornetek. Np sznurówka dodawana do SkyMastera czy całkiem przyzwoity pasek w Nikonach pełniący podwójną role, jako pasek do futerału.
W pierwszym przypadku ten pasek jest zupełnie niepotrzebny i rozkmina nad nim jest bezcelowa, bo kto kupuje lornetkę stricte pod astro, ważacą "tylko" 1,5kg i myśli o pasku na szyje do niej? :-)
W drugim przypadku rozwiązanie jest wg mnie bardzo praktyczne, gdy nie używam lornetki noszę ja w futerale na ramieniu bądz w plecaku, a gdy używam,zakładam na szyje a futerał laduje w plecaku, w aucie, pod kurtką, czy nawet leży na ziemi. Co w tym dziwnego/trudnego czy nie praktycznego? :-)
Nikon 10x50 na statywie V Sherpa 600RN
Maczek 127 SW na AZ3, bino SW, parka TS WA 12mm, parka TS WA 17mm, parka SW 25mm, , GSO 8x50,
Canon EOS 600D plus kilka szkieł do niego
Awatar użytkownika
 
Posty: 86
Rejestracja: 08 Cze 2013, 18:05
Miejscowość: 3City

 

PostBlondas | 23 Lis 2013, 10:11

Może tyle że musisz go niekiedy położyć na mokrym śniegu, czy błocie. Nie ma to w ogóle związku z estetyką. Żeby unikać kładzenia go na błocie nie raz musiałem wciskać futerał za pazuchę kurtki.
Pozdrowienia
Piotr
Columbus 330 mm, ES 30 mm, Nagler T4 22 mm, ES 14 mm, ES 8,8 mm, ES 6,7 mm, ES 4,7 mm, filtr 2" DGM Optics NPB, 2" Lumicon OIII, Orion polaryzacyjny 1-40%, 1,25", Nikon EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 499
Rejestracja: 30 Sie 2011, 15:00
Miejscowość: Gaj czyli prawie Kraków

 

Postatrix | 25 Lis 2013, 22:02

Madrian napisał

Jest w zasadzie kompletnie nieprzydatne. Pod jakim niebem dokonywałeś porównania? Jakie warunki, jak jasność? CO obserwowałeś? Na jakie szczegóły zwróciłeś uwagę w trakcie porównania? Jaką miałeś adaptację oka?

To wszystko ma znaczenie.


Nie jestem nowicjuszem w lukaniu w nocne niebo. Pisząc o porównaniu jasności w stosunku do 7 x i 10 x wziąłem pod uwagę wszystkie aspekty. Jednak 12 x 50 to górna granica użytecznego powiększenia dla obiektywu 50 w tym typie lornetki.

To co obecnie jest w sklepach jako Action VII to "leżaki magazynowe" czyli to, co zostało z całej puli.

Tak to prawda, ta lornetka przeleżała w sklepie znajomego ponad cztery lata.

Bajastro napisał

Miałem w rękach trochę inny model Nikona o parametrach 12x50, bo Aculona w bezpośrednim starciu z moim Nikonem Action 10x50 EX. Obserwacje przeprowadzone ponad 20 km na północ od Rzeszowa, niebo w zenicie przyzwoite jak na warunki wiejsko-podmiejskie. W zenicie Droga Mleczna widoczna bardzo dobrze, więc luknąłem na Amerykę Północną przez mojego EX-a, a potem przez Aculona i pierwsze wrażenie obserwacyjne: Co ten obraz taki ciemny

Akulon ponoć gorszy daje obraz niż VII . Porównywali te lornetki na optycznych. Porównywano też VII z EX, i nieco EX był lepszy od VII.
Ja osobiście nie miałem okazji porównywać tych lornetek . Porównywałem z Tento, i Tento moim zdaniem słaba lornetka.
Co do wyczernienia VII, to lepiej wyczerniony jest Poin Precision 7 x 50 czy 10 X 50 .
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat