Na gorąco spisane - TS Marine 28X110 MX

Postwodnik | 04 Lut 2014, 13:28

Jak w temacie. Trochę mi to zajęło, więc zdecydowałem się wrzucić to na rapidshare zamiast zaśmiecać forum. Format PDF, ok. 5 MB.
Link do pisaniny: http://rapidshare.com/share/E2F490FB8730B78F9A3C00EC9F178A73
 
Posty: 150
Rejestracja: 25 Gru 2006, 15:32

Postrobert_sz | 04 Lut 2014, 13:58

Bardzo fajne "sprawozdanie" od strony technicznej lornetki. Pokazałeś wszelkie możliwe niedociągnięcia w chińskiej lornetce. Wypadające okulary??? Szok, ja bym chyba prosił o wymianę egzemplarza za którymś razem. Mógłbyś jednak skrobnąć coś więcej o jakości obrazu, a także co widać i jak widać przez tego giganta :D

I szkoda że nie wrzuciłeś tego bezpośredni na forum, po pewnym czasie materiał zniknie z serwerów rapidshare :(
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postwodnik | 05 Lut 2014, 15:45

robert_sz napisał(a):Mógłbyś jednak skrobnąć coś więcej o jakości obrazu, a także co widać i jak widać przez tego giganta...
I szkoda że nie wrzuciłeś tego bezpośredni na forum, po pewnym czasie materiał zniknie z serwerów rapidshare :(


Jakość obrazu oceniam na bardzo dobrą. Gwiazdki do brzegu pola widzenia to punkciki, a nie kijanki :wink: Aberracja, jak już pisałem jest ale nie jest dokuczliwa, i występuje głównie na Księżycu i to tylko na krawędzi tarczy jako bardzo cienka obwódka. Nie ma zaniebieszczenia całego obrazu. I najważniejsza rzecz: nie ma winietowania. Obraz jest równomiernie jasny w całym polu widzenia, tak że nawet obserwacja w okularach nie stanowi problemu. W Nikonie 10x50 było z tym różnie. No i nie trzeba co chwila korygować ostrości jak w lornetkach z centralnym ogniskowaniem.

Co widać...miałem mało czasu, miejscówka typowo podmiejska więc cudów nie ma, ale...

Największe wrażenie zrobił na mnie Jowisz. Bardzo jasny i bardzo okrągły praktycznie bez aberracji, choć jakieś fiolety pętały się tu i ówdzie. Nie wiem czy to była wina lornety czy bardziej turbulencji powietrza. Trafiłem na chwilę kiedy cztery największe księżyce ustawiły się symetrycznie do planety, dwa z lewej strony i dwa z prawej wypełniając prawie całe pole widzenia lornety. No coś pięknego. Płonąca tarcza i cztery skrzące się diamenty.

M42 W Orionie. Wyraźnie widoczny zarys mgławicy przypominający kształt olbrzymiego ptaka, z czterema gwiazdkami w centrum. Oczu nie mogłem oderwać.

W obserwacjach ziemskich też daje radę. Kiedyś obserwowałem w deszczu i silnym wietrze stadko saren z odległości ponad kilometra. Lorneta wyglądała jak wyjęta z wiadra z wodą, ale to jej nie zaszkodziło. Podobnie jak i rozmrażanie po półtorej godzinie na piętnastostopniowym mrozie. Gdyby nie te francowate okulary :evil: !!!!

robert_sz napisał(a):I szkoda że nie wrzuciłeś tego bezpośredni na forum, po pewnym czasie materiał zniknie z serwerów rapidshare


Rapidshare ostatnio zmienił politykę. Nie wiem jak jest teraz, ale ja dostałem 10GB miejsca na ich dysku. Nie usuwają już ani konta, ani plików. Obrazki do mojej recenzji Equinox 80ED też wiszą na RS. Od roku.
 
Posty: 150
Rejestracja: 25 Gru 2006, 15:32

PostDeny_ | 16 Lut 2014, 10:53

Bardzo fajna recenzja

W moim egzemplarzu również kolimacja była ...a w zasadzie jej nie było :). Ja akurat ściągnąłem gumowe oprawy i sam wyregulowałem z pomocą śrubokrętu. Przy okazji potwierdzam również butapren w mojej lornecie :) Czytając twoją recenzje zacząłem się zastanawiać i szybko poleciałem do walizy i sprawdzałem stan wyczernienia, tutaj wszystko w porządku. Również nie zauważyłem problemów ze smarem w okularach w różnych temperaturach + -. Dodam, że całe pole widzenia ogarniam dopiero po wykręceniu opraw okularów.

Lorneta pewnie wisi na montażu typu żuraw Astrokrak. Janusz bardzo szybko i sprawnie dorobił mocowanie na nietypowy pręt 19,5 mm. Całość jest stabilna. Stosując twoją skale ja swój egzemplarz oceniam na 85/100.
SW 120/600, SW 80/400, Tento 10x50, Canon 400D
W trakcie budowy starchair :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 12
Rejestracja: 28 Gru 2009, 22:15
Miejscowość: Pszczyna

 

Postwodnik | 19 Lut 2014, 00:01

Deny_ napisał(a):Bardzo fajna recenzja

W moim egzemplarzu również kolimacja była ...a w zasadzie jej nie było :). Ja akurat ściągnąłem gumowe oprawy i sam wyregulowałem z pomocą śrubokrętu. Przy okazji potwierdzam również butapren w mojej lornecie :) Czytając twoją recenzje zacząłem się zastanawiać i szybko poleciałem do walizy i sprawdzałem stan wyczernienia, tutaj wszystko w porządku. Również nie zauważyłem problemów ze smarem w okularach w różnych temperaturach + -. Dodam, że całe pole widzenia ogarniam dopiero po wykręceniu opraw okularów.

Lorneta pewnie wisi na montażu typu żuraw Astrokrak. Janusz bardzo szybko i sprawnie dorobił mocowanie na nietypowy pręt 19,5 mm. Całość jest stabilna. Stosując twoją skale ja swój egzemplarz oceniam na 85/100.


Deny_ napisał(a):W moim egzemplarzu również kolimacja była ...a w zasadzie jej nie było :). Ja akurat ściągnąłem gumowe oprawy i sam wyregulowałem z pomocą śrubokrętu.


Może jakiś mały tutorialik podlany zdjęciami :idea: Którą śrubkę wykręcić/wkręcić.
Deny_ napisał(a):Lorneta pewnie wisi na montażu typu żuraw Astrokrak.Całość jest stabilna.

Zgadza się. Choć ja osobiście z radością powitałbym dłuższe, stalowe nogi w rozmiarze co najmniej jednego cala i nieco dłuższe ramię. Tudzież jakiś ogranicznik rozwarcia nóg. Kiedyś obserwowałem testowo z wybrukowanego kostką podjazdu. Pod ciężarem lornety nogi statywu mimo kolców się rozjechały. Na szczęście nie do końca.
 
Posty: 150
Rejestracja: 25 Gru 2006, 15:32

PostAndrzej.Ch63 | 19 Lut 2014, 00:13

Miałem kiedyś lornetę 28x110 , sadowiłem ją na niepewnym statywie tudzież montażu .
Dlatego dla świętego spokoju lornetę sprzedałem .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Postbajastro | 23 Lut 2014, 21:10

Andrzej.Ch63 ma rację - taka lorneta wymaga bardzo solidnego statywu, żeby przypadkiem nie leżała uszkodzona na zawalonym montażu na ziemi, a jeszcze gorzej na betonie lub bruku.
Nikon Action EX 10x50 CF, Orion Resolux 15x70
SW R-80/400, APM APO 107/700, EdgeHD 8", C11
LowSpec (300 & 1800 l/mm)
Awatar użytkownika
 
Posty: 718
Rejestracja: 09 Cze 2013, 20:01

Postwodnik | 27 Lut 2014, 20:02

bajastro napisał(a):Andrzej.Ch63 ma rację - taka lorneta wymaga bardzo solidnego statywu, żeby przypadkiem nie leżała uszkodzona na zawalonym montażu na ziemi, a jeszcze gorzej na betonie lub bruku.


No właśnie o beton/drogę dojazdową chodzi :D .
To w takim razie co możecie mi obaj polecić?

Osobiście myślałem o:
statywie Benro z głowicą KB-3: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=130_315&products_id=2044&lunety=Statyw_Benro_A4580T_+_g%B3owica_kulowa_KB-3_(ud%BCwig_20kg)

W grę wchodzą jeszcze statywy Manfrotto:
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/manfrotto-161mk2b-super-pro.html
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/manfrotto-058b-triaut.html
 
Posty: 150
Rejestracja: 25 Gru 2006, 15:32

Postbajastro | 27 Lut 2014, 22:11

Do komfortowych obserwacji astronomicznych najlepszy jest żuraw - przynajmniej dla mnie. Miałem kiedyś lunetę na statywie i żeby coś zobaczyć wysoko na niebie a szczególnie w okolicy zenitu musiałem leżeć pod statywem na mokrej trawie - co nie było ani wygodne ani przyjemne.
Żuraw można go kupić (i przerobić wedle uznania) lub zrobić, w tym celu można wykorzystać też dobry trójnóg geodezyjny lub solidny statyw o sporym udźwigu nie kołyszący się na wietrze.
Można też pokusić się o obrotowy astrofotel, ale standardowo żeby go przetransportować potrzebny jest ... bus.
Nikon Action EX 10x50 CF, Orion Resolux 15x70
SW R-80/400, APM APO 107/700, EdgeHD 8", C11
LowSpec (300 & 1800 l/mm)
Awatar użytkownika
 
Posty: 718
Rejestracja: 09 Cze 2013, 20:01

PostDeny_ | 28 Lut 2014, 11:54

wracając do kolimacji...

Jeśli chodzi o samą kolimację to w moim przypadku może to jednak jest zbyt duże określenie.
To co zrobiłem można nazwać bardziej "wyrównaniem obrazu" :)
W pierwszej kolejności zdjąłem gumową oprawę. Po zdjęciu oprawy mamy 2 otwory zarobione silikonem.
Za pomocą śrubokręta usunąłem silikon. Pod silikonem jest jeszcze gumowy walec, który możemy wyciągnąć dużą szpilką.

Dopiero po tych czynnościach mamy dostęp do śrub kolimacyjnych. No i teraz śruba po prawej strony odpowiada za
przesunięcie obrazu lewo prawo natomiast ta bliżej okularu odpowiada za przesunięcie góra dół

W moim przypadku wystarczyło wyrównać obraz w poziomie. 1/4 obrotu śrubokrętem i weryfikacja obrazu
( oddalony o około 1km komin ).

W załączeniu przesyłam zdjęcie z cloudynights, które pokazuje miejsce śrub kolimacyjnych. Jestem jeszcze dzisiaj na delegacji. Będę wieczorem w domu to pewnie jutro rano zamieszczę zdjęcia już mojej lornety na których będzie lepiej to widoczne.

Ogólnie trzeba uważać z kolimacją bo można bardzo łatwo narobić sobie problemu. Dlatego ja na kartce,którą mam w walizie mam dokładnie zapisane jakie zmiany w ustawieniu śrub robiłem. W razie czego będę mógł wrócił do stanu pierwotnego.
Image

Natomiast jeśli chodzi o montaż. To przez 1 tydzień lorneta była właśnie na manfrotto - było stabilnie, no ale właśnie zenit nawet na krótszą metę męczył i przeszedłem na rozwiązanie z żurawiem.
SW 120/600, SW 80/400, Tento 10x50, Canon 400D
W trakcie budowy starchair :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 12
Rejestracja: 28 Gru 2009, 22:15
Miejscowość: Pszczyna

 

Postfranek | 28 Lut 2014, 12:55

Dobrze by było wiedziec,która strona w lornecie jest dobrze ustawiona i tą stronę nigdy nie ruszac.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostDeny_ | 01 Mar 2014, 17:22

Obiecane zdjęcie śrub kolimacyjnych
Image
SW 120/600, SW 80/400, Tento 10x50, Canon 400D
W trakcie budowy starchair :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 12
Rejestracja: 28 Gru 2009, 22:15
Miejscowość: Pszczyna

 

Postwodnik | 02 Mar 2014, 00:00

Deny_ napisał(a):Natomiast jeśli chodzi o montaż. To przez 1 tydzień lorneta była właśnie na manfrotto - było stabilnie, no ale właśnie zenit nawet na krótszą metę męczył i przeszedłem na rozwiązanie z żurawiem.


No właśnie, mam żuraw z Astrokraka. Z kolcami wbitymi w ziemię jest stabilnie, chociaż hamulec niezbyt pewnie trzyma. 7 kg robi swoje. A wracając do tematu: zenit też mnie męczył. Na stojąco jest za nisko a płaszczyć się nie lubię. Dlatego pytałem o statyw. Manfrotto twierdzi, że jeden jest wysoki na 2,17m a drugi aż na 2,6m. Z dobrą głowicą fotograficzną winno być lepiej.

ps. swoją drogą tak się zastanawiam, czy nie dorobić do ramienia swego żurawia jakiegoś mocowania 3/8 cala na które można by było nakręcić typową głowicę fotograficzną o dużym udźwigu. KB-3 Benro czy inną. Co o tym sądzicie?
 
Posty: 150
Rejestracja: 25 Gru 2006, 15:32

Postwodnik | 22 Lip 2014, 22:08

Odświeżę trochę temat:
Na gorąco spisane - TS Marine 28X110 MX: P1020463.png


Tak wygląda prawy okular po zaledwie kilku dniach używania. Zwróćcie uwagę na błyszczącą powierzchnię i wyrwaną gumę. Gumę obciąłem po krawędzi, ale i tak trze. Za to lewy okular pracuje idealnie.
 
Posty: 150
Rejestracja: 25 Gru 2006, 15:32

PostJanusz_P. | 23 Lip 2014, 10:48

Serwisowałem ostatnio taką lornetę i potwierdzam że jest bardzo ciężka i nieporęczna ale daje ładny i jasny obraz a poprawnie skolimowana daje duży fan z obserwacji, jeśli będziecie ją sami kolimowali nie zapomnijcie że po tej operacji jest ona rozsczelniona i wymaga wypełnienia suchym azotem w komorze próżniowej bo inaczej przy niższej temperaturze będzie rosieć od środka od zawartej w powietrzu pary wodnej która się tam dostała wraz powietrzem podczas domowej kolimacji :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postgrand | 23 Lip 2014, 11:48

Witam
a jak ma się obraz do Leidory 22x100, chodzi o kontrast ostrość,jasność ,odwzorowanie bieli czy to różnica kosmetyczna ,
czy warto rozważyć zamianę
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 58
Rejestracja: 15 Wrz 2011, 19:22
Miejscowość: Częstochowa

 

PostJanusz_P. | 23 Lip 2014, 11:57

Za względu na rozmiar i jakość pryzmatów oraz dobre warstwy MC 28x110 zostawia Leidory o klasę niżej :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postwodnik | 23 Lip 2014, 21:52

wodnik napisał(a):
Tak wygląda prawy okular po zaledwie kilku dniach używania. Zwróćcie uwagę na błyszczącą powierzchnię i wyrwaną gumę. Gumę obciąłem po krawędzi, ale i tak trze. Za to lewy okular pracuje idealnie.


Ciąg dalszy. Jako, że jestem trochę ryzykantem i lubię dłubać zaopatrzyłem się w pilnik o bardzo drobnym uzębieniu, czarny flamaster, gumową gruszkę... i po prostu spiłowałem metal tam gdzie były ślady otarć. Oczywiście bardzo delikatnie. Kilka ruchów pilnikiem, przedmuchanie, zamalowanie czarnym flamastrem, wkręcenie oprawy aby sprawdzić czy jeszcze trze i gdzie. I tak do skutku. Rzecz jasna po takiej operacji gwarancję można sobie.... ekhm, więc jeśli nie lubisz ryzyka...

Kolejna sprawa. Gniazdko dla lornety. Jeśli ktoś planuje posadzenie tego monstrum na statywie fotograficznym, to moim zdaniem minimalna nośność statywu i głowicy nie powinna być mniejsza niż 15 kg. Testowo zamontowałem lornetę na głowicy Triopo B-2N (nośność 8 kg). Pomimo mocnego dokręcenia blokad lorneta z godnością zjechała w dół i oparła się o statyw. Na szczęście się nie wypięła. Teraz wisi sobie na B-4 (nośność 20 kg). I to jest moim zdaniem 'złoty środek' dla tej lornety. Oczywiście statyw też ma tę nośność.
 
Posty: 150
Rejestracja: 25 Gru 2006, 15:32

PostAndrzej.Ch63 | 23 Lip 2014, 22:16

A jak radzisz sobie z obserwacjami w zenicie ? .

Bo mój montaż swego czasu pod tą lornetą wymiękał .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Postbajastro | 24 Lip 2014, 18:26

U mnie aktualnie wymięka oryginalny hamulec...w żurawiu, reszta po modernizacjach i przeróbkach daje radę.
Nikon Action EX 10x50 CF, Orion Resolux 15x70
SW R-80/400, APM APO 107/700, EdgeHD 8", C11
LowSpec (300 & 1800 l/mm)
Awatar użytkownika
 
Posty: 718
Rejestracja: 09 Cze 2013, 20:01

Postwodnik | 24 Lip 2014, 21:17

Andrzej.Ch63 napisał(a):A jak radzisz sobie z obserwacjami w zenicie ? .
Bo mój montaż swego czasu pod tą lornetą wymiękał .


Nijak. Choć statyw umożliwia mi swobodną obserwację w pozycji stojącej, to po ustawieniu lornety pionowo w górę, odległość między kolumną centralną statywu a korpusem lornety to jakieś 6 cm.
Dla zainteresowanych: to jest ten statyw: http://www.cyfrowe.pl/aparaty/manfrotto-161mk2b-super-pro.html
 
Posty: 150
Rejestracja: 25 Gru 2006, 15:32

Postwodnik | 02 Lis 2014, 22:37

Aktualizacja 01.11.2014

Jako, że sobie trochę poobserwowałem (na razie na Ziemi) odkryłem kolejną denerwującą niedoróbkę, na którą wcześniej nie zwróciłem uwagi: nierównomierne ogniskowanie okularów. Jako, że obserwuję bez okularów, a różnica w dioptriach między lewym/prawym okiem to aż 0,5 po wyostrzeniu obrazu lewy okular był wysunięty bardziej niż prawy i to znacznie (jakieś 2-3 mm). Widać to wyraźnie na zdjęciu, po modyfikacji.
Na gorąco spisane - TS Marine 28X110 MX: pierscienie2.png

Wkurzony rozkręciłem okular, wyjąłem pierścień dociskający (z prawej) i wkręciłem samą muszlę oczną. Było lepiej, ale nie do końca. Pierścień regulacji ostrości miał luzy. Z kawałka plastiku (dla ścisłości szpachla budowlana z pobliskiego sklepu) wyciąłem piłą włosową odpowiedni pierścień i delikatnie podszlifowałem na drobnoziarnistym papierze ściernym. Luzy zniknęły, ale okular nadal wystawał. Poszedłem na całość obciąłem kawałek muszli ocznej, zadry wyrównałem na papierze ściernym. Tak to wyglądało przed zamontowaniem:
Na gorąco spisane - TS Marine 28X110 MX: pierscienie1.png

I na koniec taki mały patencik likwidujący kiwanie się lornety wokół prętu usztywniającego. Przecięta wzdłuż rura PCV (kilka kawałków) nasunięta na stopkę statywową. Kiedy lorneta jest wyważona korpusy obiektywów opierają się o tę swoistą nakładkę. To czarne coś to taśma antypoślizgowa.
Na gorąco spisane - TS Marine 28X110 MX: kiwanie.png


ps. Czy nikt w Chinach/Japonii/Rosji/Niemczech gdziekolwiek nie wpadł na pomysł, żeby zrobić lornetkę z centralnym ogniskowaniem i korekcją dioptryczną na _obu_ okularach?
 
Posty: 150
Rejestracja: 25 Gru 2006, 15:32

PostAndrzej.Ch63 | 02 Lis 2014, 23:01

wodnik , na razie pozostało nam cieszyć się tym co mamy .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Postwodnik | 05 Kwi 2015, 21:46

Jako, że Rapidshare został definitywnie zamknięty pozwoliłem sobie umieścić ponownie link do moich wypocin na temat tej lornety. Lekko zaktualizowanych o opis kilku głowic fotograficznych, na których posadziłem to monstrum. :wink: Może się komuś jeszcze przyda.
Z powodu ograniczeń forum wstawiam jako plik pdf: O lornecie TS Marine MX 28x110 słów kilkoro...
 
Posty: 150
Rejestracja: 25 Gru 2006, 15:32

Poststar26 | 06 Kwi 2015, 13:16

teraz rzeczywiście działa, dobra robota
Awatar użytkownika
 
Posty: 1
Rejestracja: 06 Kwi 2015, 13:01

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat