Jak ma się 7X50 "Olimpijka" do nowych lornetek?

PostBobRK | 03 Mar 2014, 16:28

Witam,
Niedawno, po wielu latach wpadła mi ponownie w ręce rosyjska lornetka 7X50 "olimpijka".
Zacząłem się wczytywać w informacje na jej temat, i zgodnie z tym co wyczytałem i potwierdzam organoleptycznie, jest to sprzęt naprawdę dobrej jakości.
Niestety jedyna lornetka z którą było mi dane ją porównać to Celestron 10-30x50 UpClose G2 ZOOM.
W związku z tym, że posiadam tak słaby materiał porównawczy (tzn. wymieniony Celestron) podtrzymuję swoje zdanie na temat jakości Olimpijki.
Mam zatem prośbę do szanownych kolegów, czy któryś z Was może porównywał ten rosyjski sprzęt z dzisiejszymi dobrymi lornetkami typu Nikon 10x50 EX CF czy TS Marine 7X50 lub 10X50.
Zastanawia mnie czy mając taki klasyczny sprzęt mocno odbiegam od dzisiejszej "klasy średniej" i czy warto wyłożyć pod tysiąc złotych dla różnic które zobaczę na nocnym niebie.
Lornetka Delta Optical Extreme 10X50 ED
 
Posty: 17
Rejestracja: 29 Wrz 2013, 12:30

 

PostJanusz_P. | 03 Mar 2014, 17:29

Wersja olimpijska została wykonana z trochę lepszego szkła o mniejszym zażółceniu więc była rozchwytywana w tym czasie jako rarytas ale teraz od 1980 roku minęło już naprawdę sporo czasu więc stała się pełnoprawnym zabytkiem po 34 latach i jako taki dalej daje przyzwoity obraz ale nie umywa się transmisją i bielą obrazu do nowych produkcji Nikona, Canona czy też TS Marine z dobrymi warstwami MC i naprawdę białym szkłem optycznym :arrow: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBobRK | 10 Kwi 2014, 11:34

Ciągnąc temat dalej...zastanawiam się czy dla mnie ( 34-latka ze źrenicą pewnie około 6mm ) lepszym wyborem na podmiejskie niebo - gdzie pewnie źrenica mi się otworzy na nie więcej niż 5mm - będzie lornetka Nikon Action EX 10X50 czy może Vixen Ultima 9x63 ZCF?
Czy mimo że całe światło nie trafi do mojego oka z lornetki o źrenicy wyjściowej 7mm to jej apertura spowoduje, że obrazy będą jaśniejsze?
Lornetka Delta Optical Extreme 10X50 ED
 
Posty: 17
Rejestracja: 29 Wrz 2013, 12:30

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat