Celestron Cometron 7x50

PostPawelxp | 26 Mar 2014, 14:16

Przed chwilą dostałem swoją pierwszą lornetkę ;) Zakupiłem w DO najtańszy model (do tego w promocji ) z niepolecanymi pryzmatami BK7.Jak to w DO-towar świetnie zapakowany , torba i pasek w komplecie , dorzucili tez ulotki typu jak dbać o sprzęt i szmatke do czyszczenia optyki ;)
Powłoki na okularach dają odblask niebieskawy , na obiektywie zielonkawy.
Lornetka na przegubie wykonana z metalu , reszta to plastik , no pomijam oczywiście szklana optykę ;)
Wygląda trwale i dość solidnie , ale upadku z metra elementy plastikowe najprawdopodobnie by nie przeżyły.
Elementy "chwytne" może nie kleją się do palców ale też i nie wyślizgują nawet jak masz mokre ręce-sprawdziłem .
Regulacja ostrości w centrum i oczywiście na prawym okularze dodatkowo.
Pierwsze luknięcie w dzień-ładny i wyrażny obraz , czy to daleko czy blisko ....ostrość łapie OK.
Regulacja ostrości super-nie ma czegoś takiego że wykonujesz drobny ruch palcem i pojechałeś za daleko ;)
Ogólnie wykończenie zewnętrzne lornetki zadowalające , widać że to nie jakis cud gdzie każdy szczegół dopracowany do poziomu że wygląd pieści oko , ale jest OK .
Przez obiektyw widać jakiś kit -pewnie klej typy poxipol który trzyma pryzmaty , ale nie wylewa się do wewnątrz ;)
Natomiast czarna farba wewnątrz lornetki (wyczernienie )---nie ma nic wspólnego z matowością ...
Jak spojrzę w niebo nocne napiszę dalej ...póki co za 119 pln to i tak cud że da się nabyć coś tak dobrego do chocby obserwacji dziennych ;)

c.d.n.
Synta 8
 
Posty: 110
Rejestracja: 20 Lip 2012, 13:22
Miejscowość: Opole

 

Postlumpo | 26 Mar 2014, 15:02

Jeśli chodzi o placki kleju pod pryzmatami to widać je nawet w mojej DO Extreme 15x70 (za prawie 1,5tys zł..).

A teraz spojrzyj przez okno na jakieś anteny na pobliskich budynkach, bądź inne kontrastowe, ostre krawędzie i napisz czy widzisz aberrację chromatyczną i na jakim jest poziomie.
telepy: SW N150/750
montaż: AZ4
Awatar użytkownika
 
Posty: 281
Rejestracja: 06 Lip 2011, 09:56
Miejscowość: Rzeszów

 

Postrobert_sz | 26 Mar 2014, 15:12

Abberka nie powinna być duża - małe powiększenie plus mleczny obraz od pryzmatów bk7 plus pewnie zażółcone odwzorowanie kolorów spowodowane kiepskimi warstwami antyodblaskowymi - wszystko to powinno dość skutecznie ukryć kolorowe otoczki.
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostPawelxp | 26 Mar 2014, 15:49

Patrze patrze i nie widzę żadnej abbercji ...
Synta 8
 
Posty: 110
Rejestracja: 20 Lip 2012, 13:22
Miejscowość: Opole

 

PostPawelxp | 26 Mar 2014, 15:51

Pawelxp napisał(a):Patrze patrze i nie widzę żadnej abbercji ...

Chociaż żadnym wprawnym obserwatorem nie jestem
Synta 8
 
Posty: 110
Rejestracja: 20 Lip 2012, 13:22
Miejscowość: Opole

 

Postlumpo | 26 Mar 2014, 15:57

Cały czar użytkowania ekonomicznej lornetki pryska wraz z pierwszym spojrzeniem przez lepszy jakościowo sprzęt. :)
Więc ciesz się kolego z dobrego dla Ciebie zakupu. Czekamy na recenzję z nocnych obserwacji gwiezdnych pól i księżyca. :) Niestety nocne niebo to największe wyzwanie dla sprzętu optycznego.
telepy: SW N150/750
montaż: AZ4
Awatar użytkownika
 
Posty: 281
Rejestracja: 06 Lip 2011, 09:56
Miejscowość: Rzeszów

 

PostPawelxp | 26 Mar 2014, 20:40

lumpo napisał(a):Cały czar użytkowania ekonomicznej lornetki pryska wraz z pierwszym spojrzeniem przez lepszy jakościowo sprzęt. :)
Więc ciesz się kolego z dobrego dla Ciebie zakupu. Czekamy na recenzję z nocnych obserwacji gwiezdnych pól i księżyca. :) Niestety nocne niebo to największe wyzwanie dla sprzętu optycznego.


Spoko wiem wiem...Nie spodziewam się żadnych cudów , zresztą w najbliższych dniach porównamy mój szit ze sprzętem kolegi chyba 20 czy 25 x 80 D.O....Oczywiście nie w kwestii powiększeń tylko jakości obrazów o ile to mozliwe przy takiej różnicy powiększeń i śr.obiektywów.....
Tak na marginesie nie oczekuje wiele od tej lornety i moja tzw.recenzja , czyli w zasadzie spostrzeżenia dotyczą sprzętu , który de facto zakupiony jest do wypraw w góry -a tu będę się starał opisać na ile nadaje sie do obserwacji nocnego nieba...pewnie na niewiele ale może komuś się przyda ta skromna relacja .
Czyli w skrócie będzie to opis amatora-widać coś na niebie przez najtańszego celestrona czy gie widać ?
Życzcie powodzenia ;)
Synta 8
 
Posty: 110
Rejestracja: 20 Lip 2012, 13:22
Miejscowość: Opole

 

Postrobert_sz | 26 Mar 2014, 21:15

Hej,

Jak porównywać lornetki to tylko o takich samych parametrach, inaczej nie ma to sensu. :)

Powodzenia!
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostPawelxp | 29 Mar 2014, 20:44

Czekam na księżyc , ale w nocne niebo miejskie już spojrzałem. Wrażenia w wielkim skrócie-lornetka trochę ciemna-nawet Jowisz nie razi w oczy, do tego na gwiazdach zmiennych błyszczy 3-ma kolorami na przemian jak kalejdoskop ;)....powiększenie oczywiście trochę małe ale do przeglądu nieba nada się ;) reszta gwiazdek w porządku ;) Jak nie będzei AC na Księżycu -to będę naprawdę zadowolony za te parę groszy ;)
pozdrawiam
Synta 8
 
Posty: 110
Rejestracja: 20 Lip 2012, 13:22
Miejscowość: Opole

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat