Lornetkia Delta Extreme 10X50 ED [RECENZJA]

PostBobRK | 04 Lip 2014, 15:45

Witam astromaniaków.
Po kilkumiesięcznym poszukiwaniu lornetki. Czegoś nowszego i lepszego od mojej Olimpijki 7X50 dokonałem zakupu :)
Rozrzut był spory. Już prawie byłem zdecydowany na Nikona Action EX 10X50, rozważałem również zakup takich gabarytów jak TS 20X80 z filtrami UHC, ale uznałem, że kupię coś co przy byle okazji wezmę ze sobą w plener i co jest najlepszym sprzętem na jaki mnie stać.
Padło na Delta Extreme 10X50 ED.

Zakup odbył się przez internet i sprzętu nie miałem prędzej w rękach więc samo rozpakowywanie już było dla mnie frajdą jak dla dzieciaka.

No i pierwsze spostrzeżenia...
Pudełko ładne... futerał ładny, ale spodziewałem się twardszego. A w środku ciężki, solidny, wzbudzający zaufanie sprzęt i … ehh... zatyczki obiektywów... nie wiem dlaczego miałem jakąś chorą nadzieję, że będę wyjątkiem i przy mojej lornetce nie będą jedynie pod wpływem grawitacji spadały. Jednak już po chwili poradziłem sobie z problemem w banalny sposób. Po założeniu zaślepki i naciśnięciu na jej środek wyciska się spod niej powietrze i wytworzone w ten sposób podciśnienie trzyma ją na miejscu. Działa w obu przypadkach :)
Chciałem się przyczepić więc się przyczepiłem, dalej jest już tylko dobrze.
Regulacja rozstawu okularów chodzi z odpowiednim oporem, jak i regulacje ostrości.
Nie ma takiej opcji żeby się coś rozregulowało przypadkiem.

Co do samej optyki:
Tyle co mogę powiedzieć z obserwacji dziennych, przy słonecznej pogodzie, przeprowadzonych organoleptycznie moimi oczami:
- Aberracja chromatyczna, przy patrzeniu w osi jest niewidoczna. Natomiast przy zejściu z osi okularów, nawet w niewielkim stopniu wyraźnie widoczna.
- Dystorsja ok 30% od osi ale jak pamiętam to znaaacznie mniejsza od tego co mam w olimpijce.
- Nieostrość ok 75% od osi patrzenia.
- Obraz minimalnie zażółcony, w stopniu takim że trzeba się nastawić na wypatrywanie tej wady, też nie to co olimpijka.

Nie wiem czy mój niefachowy opis coś komuś, gdzieś kiedyś, do czegoś...
Ale wiem, że na tym etapie obserwacji jestem bardzo zadowolony z zakupu i nie wykluczone, że za jakiś czas podzielę się wrażeniami z obserwacji nocnych.

Pozdrawiam.
Lornetka Delta Optical Extreme 10X50 ED
 
Posty: 17
Rejestracja: 29 Wrz 2013, 12:30

 

PostKrzysztof_P | 05 Lip 2014, 19:41

Witam.

Gratuluję Dobrego Zakupu , lornetka jest klonem TS , itp. w wydaniu Delty.
Daje Świetne Jasne Obrazy , miałem okazję przez nią pooglądać.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7875
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJaLe | 04 Sty 2020, 10:29

Ja dodam swoje spostrzeżenia, ale w kilku postach.
Na razie po pierwszych obserwacjach prowadzonych z niewielkiej podkrakowskiej miejscowości.
Czyste, przewiane niebo. Księżyc, blisko pierwszej kwadry w odległości około 75* od Messier 42, generalnie było dosyć jasno.

1. M31 genialnie widoczne jądro
2. M42 widoczny nietoperz, ale nie wycina się z tła
3. M35 widoczne zerkaniem pojedyncze gwiazdki
4. M36 i M37 w jednym polu, również widoczne zerkaniem pojedyncze gwiazdki
5. M 81 i M82 bardzo łatwe w odszukaniu i widoczne wyraźnie jako dwie mgiełki
6. Plejady - super!
7. M1 nie widoczna

Następnym razem zadbam o to, by skoncentrować się na opisie widoku gwiazd i Księżyca.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7030
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postastrodamian27 | 18 Sty 2020, 15:08

Udanych zakupu tej lornetki i udanych pogodnych obserwacji życzę kolego :D :D :wink: :wink:
Lornetka DO titanium 7x50 (7.5°)
Awatar użytkownika
 
Posty: 1206
Rejestracja: 08 Sty 2008, 12:55
Miejscowość: Skała k. Krakowa

Postdexter77 | 21 Sty 2020, 10:52

Dorzucę swoje 2 grosze :) Przez ostatnie 2 miesiące miałem Nikona 10x50 EX, TS Marine 10x50 i dwie sztuki DO Extreme 10x50.
Ostatecznie pozostałem przy Delcie :)

Jeśli chodzi o TS - jest to praktycznie to samo co Delta, z tą różnicą, że Delta jest minimalnie lepiej wykończona - chodzi o detale, gumę, oznaczenia. Do tego dostajemy lepszy futerał i paski z logo.

Nikon 10x50 EX to bardzo dobra lornetka, jeśli chodzi o ostrość to na skraju pola jest w mojej ocenie lepsza od Delty. Całościowo obraz jest jednak tak jakby matowy, brak mu krystaliczności. Do tego o wiele gorsza obudowa.

Co do Delty, to tak na szybko:
- w centrum bardzo ostro i krystalicznie
- na skraju pola ostrość leży
- AC pojawia się na brzegach
- solidna, pancerna obudowa, pewnie leży w dłoniach
- wygodne musze oczne
- spore pozorne pole widzenia

Co do obiektów, to np. wczoraj przez godzinkę widziałem na podmiejskim niebie (bez statywu):
- M31 - klasycznie
- M33 - pojaśnienie na tle
- M34 - wyraźna gromada w Perseuszu
- M35 - wyraźna gromada w Bliźniętach
- M36, M37, M38 - przepiękne gromady w Woźnicy
- gromada podwójna w Perseuszu - widać już rozbicie, niedaleko obok bez problemu widać Stock 2 i NGC 663 (jako pojaśnienie)
- Mel 20 - piękne jak Hiady
- M81 i M82 - wyraźne pojaśnienia
- Hiady - przepiękne
- NGC 1647 - delikatna gromada w Byku
- M42 i NGC 1981 nad nią
- M44 - spektakularna gromada w Raku
- M67 - gromada - pojaśnienie
- M45 - klasyk
- M41 - wyraźna gromada
- M50 - wyraźna gromada

..na więcej nie starczyło czasu :)
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

PostJaLe | 21 Sty 2020, 23:09

Obserwacje z przed chwili (bo dopiero dzisiaj mam trochę czystego nieba).
Co do ostrości w polu to mogę potwierdzić słowa dextera, ostatnie 5% pola na obrzeżu to zupełne mydło w centrum natomiast cudnie :)

Do obserwacji w/w przeze mnie obiektów dołożyłem:

1. M 48 - piękna kolorowa gromada
2. M 44 - super przestrzennie
Awatar użytkownika
 
Posty: 7030
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat