Pomoc w zakupie lornetki

Postmsmarcinek | 29 Sie 2014, 08:12

Proszę o pomoc w wyborze pierwszej lornetki (cel: do podglądania amatorsko nieba, księżyc i główne obiekty i czasem turystycznie , krajobrazy, ptaki). Mam możliwość zakupu:
Delta Optical Silver 10x50 (prawie nowa pół roczna, stan idealny , 260zł)
czy
Nikon Action EX 10x50 (4 letni trochę zużyty, 430zł)
Zasadniczo na lornetkę chciałem wydać ok 300zł ale jeśli warto to max 500zł znajdę.
Noszę okulary.
Pozdrawiam . Marcin
Mak 127 SLT Celestron NexStar z GPS
nasadka bino William Optics + parka WO 20mm WA 66
Vixen NLV 10mm
Vixen NLV 25mm
Hyperion Modular Eyepiece 17mm
Celestron Nexstar 40mm
Edmund Scientific 12mm
lornetka Nikon Action EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 43
Rejestracja: 26 Sie 2014, 12:33
Miejscowość: Skarżysko-Kamienna

 

PostKrater | 29 Sie 2014, 09:26

Nie uważam się za eksperta od lornetek do astro ale do chwili obecnej przerobiłem na sobie na pewno więcej niż 10 lornetek (nie mówiąc o podobnej ilości lornetko-śmiecio-zabawek). (zawsze lubiłem lornetki...... :wink: )

Mam aktualnie w swoim otoczeniu (tak, że mogłem i mogę poużywać) dwa Nikony 10x50 EX.

Obydwie lornetki pomimo, że różnią się wiekiem o ok. 5 lat posiadają tą samą, świetną jakość.
W mojej ocenie w tej klasie cenowej nie ma aktualnie lepszej lornetki.

Wywiązuje to kluczowe pytanie - jak zniszczony jest ten egzemplarz, który możesz kupić w atrakcyjnej cenie 430 zł ?

Jeżeli lornetkę używała osoba obeznana z zasadami i szanująca swój sprzęt, to i po 15 latach optyka i mechanika porządnego instrumentu mogą być prawie idealne, tym bardziej 4 lata nic nie znaczą.
Dla mnie wyznacznikiem jest stan szkieł oczywiście przy jednoczesnej pełnej sprawności mechaniki.

Stawiałbym na Nikona po skrupulatnej ocenie jego stanu technicznego i jeżeli wszystko byłaby bez zarzutu.

Udanego zakupu i pełnej satysfakcji życzę.
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Postmsmarcinek | 29 Sie 2014, 10:18

Nikon był często używany i ma "normalne" ślady użytkowania, wytarte napisy itp, mechanicznie i optycznie podobno bardzo dobrze.
Czyli lepiej dołożyć 200zł i brać Nikona EX? Ten DO Silver w teście lornetek jest niewiele gorszy od Nikona (około 10%) a cena prawie 2 razy wyższa. Czy warto?
Mak 127 SLT Celestron NexStar z GPS
nasadka bino William Optics + parka WO 20mm WA 66
Vixen NLV 10mm
Vixen NLV 25mm
Hyperion Modular Eyepiece 17mm
Celestron Nexstar 40mm
Edmund Scientific 12mm
lornetka Nikon Action EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 43
Rejestracja: 26 Sie 2014, 12:33
Miejscowość: Skarżysko-Kamienna

 

PostKrater | 29 Sie 2014, 10:44

Sam musisz podjąć decyzję wyboru, nikt Cię nie wyręczy bo nie ma takiej możliwości.

Najlepiej byłoby gdybyś dał sobie na chwilę na wstrzymanie i podłączył się do kogoś na obserwacje.(albo na jakiś zlot...)

Tylko po bezpośrednim i własnoocznym porównaniu kilku różnych lornetek będziesz mógł wybrać co wolisz.
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Postmsmarcinek | 29 Sie 2014, 12:40

Niestety nie mam możliwości wypróbowania czy nawet zobaczenia tych lornetek na żywo. Polegam tylko na przeczytanych opiniach . Obie lornetki mają dobre opinie , Nikon Action EX 10x50 nawet bardzo dobre. Tylko czy dla amatora będzie widoczna różnica w korzystaniu?
Krater, Ty zdecydowanie namawiasz na Nikona pomimo znacznie wyższej ceny. Czy ktoś uważa że warto brać dużo tańszego Silvera ?
Mak 127 SLT Celestron NexStar z GPS
nasadka bino William Optics + parka WO 20mm WA 66
Vixen NLV 10mm
Vixen NLV 25mm
Hyperion Modular Eyepiece 17mm
Celestron Nexstar 40mm
Edmund Scientific 12mm
lornetka Nikon Action EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 43
Rejestracja: 26 Sie 2014, 12:33
Miejscowość: Skarżysko-Kamienna

 

Postszary | 29 Sie 2014, 13:08

Jeśli lornetka ma służyć przede wszystkim do obserwacji astronomicznych, to poleciłbym Ci Celestrona Sky-Master 15x70. Jest to kompromis cenowy między podanymi przez Ciebie kwotami za używane lornetki, a satysfakcji z posiadania tego sprzętu sporo. Lornetka nie jest najwyższych lotów jeśli chodzi o jakość wykonania, niewątpliwie gorszą niż w przypadku Nikona (trzeba zwrócić uwagę zwłaszcza na kolimację, ja swoją musiałem niestety kolimować w DO), ale ma naprawdę przyzwoitą optykę z pryzmatami bak-4.

http://www.astrokrak.pl/lornetki/814-lo ... 15x70.html

Mam zarówno lornetkę 10x50 (popularna lidletka) jak i tego Sky-Mastera 15x70 i uważam, że przy w tej konfiguracji powiększenia oraz pola widzenia wieczorne niebo prezentuje się o wiele lepiej niż w mniejszej 10x50. I co istotne, da się nią jeszcze obserwować z reki, chociaż wiadomo, że przydałby się statyw. Jednak za cenę tej używki Nikona podejrzewam, że kupiłbyś takiego Sky-Mastera wraz ze statywem, zwłaszcza na rynku wtórnym. Jednak jeśli to ma być jedyna i często wykorzystywana lekka lornetka "do ręki", gdzie ma znaczenie lekkość oraz "mobilność" sprzętu, to chyba wybrałbym lepszego optycznie, chociaż droższego i wizualnie bardziej zużytego Nikona. Ja, tak jak napisałem, mam zarówno lornetki 10x50 jak i 15x70 i przyznam szczerze, że dużo częściej korzystam z tej drugiej. Także w dzień.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostŁukasz_M | 29 Sie 2014, 13:26

Bierz Nikona. Jeśli dasz rade poczekać i zaoszczędzić jakieś 580 PLN teraz to za jakiś czas kup nawet nowy egzemplarz. Jedyne co warto zrobić po zakupie to przymocować zaślepki obiektywów na jakimś pasku. W samych zaślepkach nałóż na szczelinkę koszulkę termokurczliwa i delikatni (ostrożnie żeby nie nadtopić samej zaślepki) obkurcz a sam pasek przeciągnij i sklej kropelką. Do lornetki przymocuj wycinając z miękkiego plastiku uchwyt który przymocujesz tam gdzie mocuje się statyw. Sam uchwyt można wykonać z prostokątnego kawałka plastiku który składamy na pół, robimy dziurkę na śrubkę przez obydwie warstwy, przykręcamy do lornetki, mazakiem robimy obrys, demontujemy, wycinamy trochę mniejszy niż obrys i montujemy z powrotem. Pasek możesz wziąć ze smyczy do telefonu i dociąć na taką długość żeby nie było większych luzów po założeniu zaślepek dzięki czemu zaślepki nigdy nie spotkają się ze szkłem obiektywu :) i jego warstwami :D . Poza tym na krótkim pasku mamy 'wąsy' lub gile pod nosem a na długim 'jajca' pod brodą :lol: :wink: :!:
Załączniki
Pomoc w zakupie lornetki: Uchwyt.png
Pomoc w zakupie lornetki: zaslepki.jpg
Pomoc w zakupie lornetki: Klejenie.jpg
Ostatnio edytowany przez Łukasz_M 29 Sie 2014, 13:50, edytowano w sumie 3 razy
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

Postcellar_door | 29 Sie 2014, 13:31

szary napisał(a):Jeśli lornetka ma służyć przede wszystkim do obserwacji astronomicznych, to poleciłbym Ci Celestrona Sky-Master 15x70. Jest to kompromis cenowy między podanymi przez Ciebie kwotami za używane lornetki, a satysfakcji z posiadania tego sprzętu sporo. Lornetka nie jest najwyższych lotów jeśli chodzi o jakość wykonania, niewątpliwie gorszą niż w przypadku Nikona (trzeba zwrócić uwagę zwłaszcza na kolimację, ja swoją musiałem niestety kolimować w DO), ale ma naprawdę przyzwoitą optykę z pryzmatami bak-4.

http://www.astrokrak.pl/lornetki/814-lo ... 15x70.html

Mam zarówno lornetkę 10x50 (popularna lidletka) jak i tego Sky-Mastera 15x70 i uważam, że przy w tej konfiguracji powiększenia oraz pola widzenia wieczorne niebo prezentuje się o wiele lepiej niż w mniejszej 10x50. I co istotne, da się nią jeszcze obserwować z reki, chociaż wiadomo, że przydałby się statyw. Jednak za cenę tej używki Nikona podejrzewam, że kupiłbyś takiego Sky-Mastera wraz ze statywem, zwłaszcza na rynku wtórnym. Jednak jeśli to ma być jedyna i często wykorzystywana lekka lornetka "do ręki", gdzie ma znaczenie lekkość oraz "mobilność" sprzętu, to chyba wybrałbym lepszego optycznie, chociaż droższego i wizualnie bardziej zużytego Nikona. Ja, tak jak napisałem, mam zarówno lornetki 10x50 jak i 15x70 i przyznam szczerze, że dużo częściej korzystam z tej drugiej. Także w dzień.


Przychylam się w całości do wypowiedzi kolegi :-)
Tak się składa że również posiadam dwie budżetowe lornetki o takich samych powiększeniach 10x50 i 15x70 i do astro zdecydowanie polecam SkyMastera, jednak wbrew temu co pisałem wcześniej, zdecydowanie na statywie. Abstarchując od tego kto ile posiada siły w łapach aby utrzymać dłużej lornetę, po prostu przy uziemieniu jej na statywie widać o wiele więcej gwiazd. Nie są one tak rozmyte i nie wyraźne jak przy obserwacji z ręki.
Nie posiadam Nikon EX tylko wersję CF, ale nad Celestronem ma on tylko trzy zalety, jest lżejszy, ma większe pole i mniejszą dystorsję ( to akurat w nocnych obserwacjach mi w ogóle nie przeszkadza).
Stricte do astro zdecydowanie częściej używam 15x70 a ostatnio nawet do dziennych widoczków :-)
Większy zasięg, większe powiększenie a co najważniejsze dla mnie, SkyMaster nie robi takich kalafiorów z gwiazd na brzegach pola jak Nikon - to argumenty, które przeważają na jej korzyść wg mnie :-)
Nikon 10x50 na statywie V Sherpa 600RN
Maczek 127 SW na AZ3, bino SW, parka TS WA 12mm, parka TS WA 17mm, parka SW 25mm, , GSO 8x50,
Canon EOS 600D plus kilka szkieł do niego
Awatar użytkownika
 
Posty: 86
Rejestracja: 08 Cze 2013, 18:05
Miejscowość: 3City

 

PostŁukasz_M | 29 Sie 2014, 13:43

Lornetka o parametrach 15x70 , polu 4.4° i wadze 1.4 kg wymaga statywu. Oczywiście można obserwować z ręki ale to będą raczej krótkie obserwacje. Jak kogoś stać na przyzwoity statyw pod lornetkę to jak najbardziej 15x70. Jak ktoś chce bez statywu przede wszystkim (na początek) to lepsza jest 10x50 , 6.5° i wadze ok 1kg. Jak jest statyw / żuraw lornetkowy to obie lornetki się przydadzą :D.
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

PostVIT1956 | 29 Sie 2014, 15:27

Marcinie,

Żeby się nie powtarzać, polecam tu link na podobny temat: viewtopic.php?f=1&t=21913
i link do porównywania lornetek http://www.optyczne.pl/porownaj.php?co= ... 1&add1=197 i ich testów http://www.optyczne.pl/index.php?test=l ... &test_l=57 i http://www.optyczne.pl/index.php?test=l ... &test_l=68, po przestudiowaniu których widać, że Delta Optical Silver 10x50 ma większą aberrację chromatyczną, większy astygmatyzm, krótszą źrenicę wyjściową, itp. (stąd akurat nie przypadkiem ma on niższe ceny).
Jeśli nosisz okulary, to większy odstęp źrenicy wyjściowej jest istotny (sam używam czasem okularów i w Nikonie mam większe i wygodniejsze pole widzenia, tak pozorne jak i rzeczywiste.
Jeśli chodzi o lornetki typu 15x70, to pole 4.4° a pole 6.5° - to istotna różnica.
Nikon jest poza tym poręczniejszy; także do turystyki, krajobrazów i ptaków (sam jestem ornitologiem-amatorem).
Ważne tylko, aby ten który masz okazję kupić, był w dobrym stanie optycznym i technicznym; czas nie odgrywa tu tak bardzo roli jak sposób traktowania lornety przez poprzedniego właściciela.

Krater dobrze pisze; zgadzam się z nim w 100% (zwłaszcza z tym, że nie ma to jak porównać na własne oczy).
I tu uwaga - warto podawać, gdzie się mieszka, bo wtedy możemy polecić i doradzić coś z okolicy; np. amatorzy z Krakowa zawsze mogą porównać sobie modele sprzętu w miejscowych sklepach, a nawet - jeśli się mieszka niedaleko któregoś z nas, astromaniaków - można skorzystać z naszej pomocy na żywo.
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

Posttiger | 29 Sie 2014, 20:57

Jeśli NIKON 10X50 EX ma tylko ,,zewnętrzne" ślady użytkowania ( mój też ma, po trzech latach okazało się, że muszle oczne mają przebarwienia, pewnie od potu), to brałbym go , nawet za ciut większą kasę (oczywiście , pod warunkiem,że jest w porządku optycznie). Te Celestrony są dość ciężkie, więc ,,z ręki nie nada", a jak mam ze sobą taszczyć statyw, to już wolę teleskop+ montaż+ nasadkę bino.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postmsmarcinek | 30 Sie 2014, 21:44

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc . Zdecydowałem się na zakup całkowicie nowego NIKONA Action EX 10x50 . Teraz szukam najtańszego sklepu i odkładam kasę. Na razie najtaniej znalazłem na CYFROWE.PL za 595zł.
Pozdrawiam , Marcin
Mak 127 SLT Celestron NexStar z GPS
nasadka bino William Optics + parka WO 20mm WA 66
Vixen NLV 10mm
Vixen NLV 25mm
Hyperion Modular Eyepiece 17mm
Celestron Nexstar 40mm
Edmund Scientific 12mm
lornetka Nikon Action EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 43
Rejestracja: 26 Sie 2014, 12:33
Miejscowość: Skarżysko-Kamienna

 

PostVIT1956 | 13 Wrz 2014, 00:50

VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

PostDale | 14 Wrz 2014, 12:46

msmarcinek napisał(a):Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc . Zdecydowałem się na zakup całkowicie nowego NIKONA Action EX 10x50 . Teraz szukam najtańszego sklepu i odkładam kasę. Na razie najtaniej znalazłem na CYFROWE.PL za 595zł.
Pozdrawiam , Marcin

Szukaj najlepszego. np http://www.astrokrak.pl/605-lornetka-ni ... 0-cf-.html
Przez internet nie wybierzesz sam egzemplarza, a jak wyślą z wadami, będziesz odsyłał, czekał...
Kup w astrokraku - będziesz miał pewność że przed zakupem lornetka będzie sprawdzona i sprawna.
...braki umiejętności nadrabiam entuzjazmem...
 
Posty: 947
Rejestracja: 21 Mar 2009, 14:00

PostVIT1956 | 14 Wrz 2014, 19:47

Muszę przyznać, że Dale ma rację.
Odszczekuję opcję Fotoelektro.
Różnica dwudziestuparu złociszczy nie jest warta ryzyka; w Astrokraku wiedzą, co sprzedają, bo sami tego sprzętu używają.

Dzięki, Dale, za zwrócenie uwagi, bo jeszcze miałbym adepta na sumieniu. Ryzykować sobie można samemu, ale doradztwo powinno być odpowiedzialne :!:
(No i sam się przy okazji czegoś nauczyłem :wink: )
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

PostDale | 14 Wrz 2014, 19:55

Fajnie że ktoś uczy się na moich błędach :) parę lat temu przerabiałem różne tanie sklepy... Od tamtego czasu, czy to astro, czy akwaria, tylko w sklepach branżowych i z rekomendacji :)
...braki umiejętności nadrabiam entuzjazmem...
 
Posty: 947
Rejestracja: 21 Mar 2009, 14:00

PostVIT1956 | 15 Wrz 2014, 19:05

Też staram się łapać okazje, ale czasem trzeba się poddać zdrowemu rozsądkowi :mrgreen:
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 24 gości

AstroChat

Wejdź na chat