Vortex Raptor 8,5x32 [RECENZJA]

PostRobert41 | 08 Sty 2015, 21:55

Może nie jest to typowy sprzęt astro, ale jak widać po wypowiedziach na forum jest wśród kolegów pewne zainteresowanie sprzętem niewielkich rozmiarów, do zastosowania zarówno w obserwacjach dziennych jak i zerknięcia na niebo w szerokim polu. stąd też postanowiłem napisać o tej lornetce i nieco ją przybliżyć. Ze względu na moje niewielkie lornetkowe doświadczenie mam świadomość tego że nie będzie to w pełni miarodajna ocena, ale może komuś w jakimś stopniu się przyda :) Do zebrania doświadczeń obserwacyjnych potrzeba choć kilku dni, więc rozpocznę od opisu cech fizycznych lornetki.
Lornetkę zakupiłem poprzez allegro, w firmie PPHU KOLBA z Będzina. Firma jest dystrybutorem lornetek Vortex na rynek polski, oferuje zakupy zarówno w sklepie stacjonarnym jak i wysyłkowo poprzez allegro czy własny sklep internetowy. Dostawa bardzo szybka, płatność PayU we wtorek wieczorem, wysyłka w środę po południu, kurier dostarczył dziś (czwartek) w południe. Produkt fabrycznie zapakowany, zafoliowany, widać że nie była rozpakowywana i w jakikolwiek sposób używana. Kolimacja bardzo dobra. Bezpieczne pakowanie w gruby karton, folię bąbelkową - tak że sklep spisał się na piątkę :) Lornetka zapakowana w tekturowe pudełko, wewnątrz oprócz niej pokrowiec, szmatka do czyszczenia, pasek, zaślepki. Dodatkowo instrukcja po polsku i angielsku, paragon, gwarancja ( 2 lata od dystrybutora) + firma Vortex deklaruje dożywotnią gwarancję na swoje produkty , folder reklamowy sklepu.
Wizualnie lornetka robi dobre wrażenie. Wszystko wygląda na dobrze spasowane, ładnie wykończone, nie ma luzów. Zewnętrzna powłoka z twardej, delikatnie fakturowanej gumy dobrze leży w dłoniach. Regulacja rozstawu oczu działa płynnie, nie za lekko nie za ciężko, moim zdaniem w sam raz, w niskich temperaturach jednak trochę ciężej. Pokrętło centralne chodzi z dość silnym oporem, ruch nie jest idealnie płynny, przy mocniej wsuniętych okularach czuć większy opór- ale ogólnie jest ok, można dokładnie bez większych problemów ustawić ostrość i nie zmienia się przy byle dotknięciu. Muszle oczne są regulowane, wysuwają się płynnie, choć w moim egzemplarzu można wyczuć że jedna chodzi nieco trudniej niż druga- ale też w stopniu nie mającym znaczenia dla użytkowania. Regulacja ostrości prawego oka pierścieniem pokrytym fakturowaną gumą, identyczną jak centralne pokrętło. Działa dokładnie tak jak powinna- płynnie, z oporem w sam raz, nie za lekko i nie za ciężko.
Zaślepka na okulary łączona, podwójna, z dość miękkiej, przyjemnej w dotyku gumy. Z podobnej gumy zaślepki na obiektywy, nakładane na tubusy za pomocą elastycznej obejmy, co zabezpiecza je przed łatwym zgubieniem.
Choć zazwyczaj nowy sprzęt pokryty gumą wydziela zwykle mocny zapach w tym wypadku czuć go tylko bardzo minimalnie, pewnie wywietrzeje w kilka dni.
Na korpusie od spodu malutka naklejka Made in China,wskazująca na miejsce pochodzenia- o czym zresztą Vortex informuje na swojej stronie- tylko droższe modele produkowane są poza krajem pracowitych żółtych ludzi...ale to teraz norma na świecie więc można nad tym przejść do porządku dziennego.
Obiektywy pokryte powłokami o zielonym kolorze, okulary w zależności od kąta patrzenia, zielonkawe, fioletowawe, trudno dokładnie określić. Wyczernienie powiedzmy dobre... nie jest to idealny mat, ale nie jest źle, gdybym porównywał np. do błyszczącego tubusu lornetki Bresser Zoomar z którego zrobiłem szukacz...tam światło odbijało się bardzo wyraźnie, tu tego nie widać. Na pryzmatach czysto, nie zauważyłem kurzu, soczewki też czyściutkie. Źrenice wyjściowe brawie idealne, w obu bardzo minimalne, ledwie widoczne ścięcie przez uchwyt mocujący pryzmat, ale to dosłownie ledwie zauważalne. Na moje oko wszystkie powierzchnie zarówno soczewek jak i pryzmatów - tyle co widać- pokryte są powłokami...ale nie jestem znawcą ;)
Na ile to zmierzyłem na szybko z ręki wydaje się że apertura nie jest obcięta, wychodziło mi mniej więcej 31- 32 mm
Pokrowiec tak jak to można wyczytać w internetowych opiniach- mógłby być nieco większy. Sama lornetka wchodzi łatwo, ale po zamocowaniu paska jest to trochę trudniejsze, choć da się to zrobić i można go zamknąć. Sam pokrowiec estetycznie wykonany, z paskiem na ramię i szlufką do noszenia na pasie. Pasek do lornetki typowy, jak to we współczesnych konstrukcjach, dobrze wykonany, podszyty gumą neoprenową.
Lornetka mimo małych wymiarów sprawia naprawdę solidne wrażenie i nie ma się wrażenia "plastikowości". Mam niezbyt duże dłonie więc dobrze mi się ją trzyma. Jeśli chodzi o wagę przyznam że nie ważyłem samej lornetki, dopiero po założeniu paska. Z zaślepkami i paskiem waży 605 g., więc waga podawana przez producenta (490 g.) zapewne dotyczy samej lornetki.
Wrażenia z obserwacji dziennych i nocnych opiszę wkrótce- w miarę ich zbierania, jako sprzęt porównawczy używając starego TENTO 7x35 - bo tylko takim porównaniem dysponuje.
Jeśli macie jakieś pytania dotyczące samej budowy czy innych cech fizycznych to chętnie już teraz odpowiem, a co do wrażeń obserwacyjnych - najpierw trzeba ich trochę zebrać ;)

Parę fotek...na ostatnim zdjęciu porównanie rozmiarów do TENTO 7x35
Vortex Raptor 8,5x32 [RECENZJA]: SAM_2786.jpg

Vortex Raptor 8,5x32 [RECENZJA]: SAM_2787.jpg

Vortex Raptor 8,5x32 [RECENZJA]: SAM_2788.jpg

Vortex Raptor 8,5x32 [RECENZJA]: SAM_2789.jpg

Vortex Raptor 8,5x32 [RECENZJA]: SAM_2794.jpg
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostRobert41 | 09 Sty 2015, 20:52

O obserwacjach nieba nic na razie nie napiszę bo chmury i chmury, więc trochę o obserwacjach dziennych.
Obserwowałem tylko z mieszkania, brak czasu na wyjście gdzieś w teren, może w weekend uda się jakiś wypad, zobaczę jak sprawuje się w dalekich obserwacjach bo z balkonu tylko bloki i bloki w niewielkiej odległości...
starałem się porównywać na bieżąco z TENTO, ale wszystko co napiszę to takie spostrzeżenia mało zaawansowanego lorneciarza ;)
Dla udanych obserwacji Vortexem ważne jest dokładne ustawienie rozstawu oczu oraz wyregulowanie muszli ocznych. W porównaniu do Tento przez którą można obserwować pod dość zmiennym kątem Raptor wymaga centralnego patrzenia i trzeba o tym pamiętać. Inaczej łatwo pojawia się efekt blackout albo ciemnoniebieska obwódka wokół brzegu pola widzenia. Jednak bardzo łatwo i szybko można się przyzwyczaić do ustawienia lornetki we właściwy sposób, po kilku minutach już dokładnie wiedziałem jak trzeba patrzeć by było jak należy. Najlepiej muszle wysunąć na tyle by oprzeć je lekko o oczodoły, wtedy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wszelkie problemy z tym znikają. Otrzymujemy piękny, krystaliczny obraz o którym dawna radziecka optyka może tylko pomarzyć. Obraz mnie oczarował, najlepszy jaki kiedykolwiek widziałem w lornetce ( jednak nie było ich zbyt wiele trzeba powiedzieć ;) ). Odwzorowanie kolorów jak dla mnie super, w Tento świat wygląda jak przez jasnożółty przytłumiający filtr, tu otrzymujemy bardzo naturalne barwy i nasycone kolory.
ER wedle deklaracji producenta to 14 mm, dla mnie najlepsze ustawienie muszli to ich wysuw na około 3/4 wysokości. Tak jest gdy obserwuję bez okularów- czyli najczęściej, bo tak wolę, natomiast przy całkowicie wsuniętych muszlach możliwe jest też obserwowanie w okularach i objęcie całego pola. Brzegi muszli opierają się wtedy o szkła okularowe.
Raptor to niewielka lornetka, dla osób o rozstawie oczu od 50 do 70 mm, więc jeśli ktoś ma większy rozstaw ten model za bardzo się dla niego nie nadaje.
Porównując pole widzenia trzeba napisać że Tento ma je inne niż podane na stronie optyczne.pl Jest tam wpisane 8,5 stopnia. Tymczasem Raptor ma deklarowane przez producenta 7,4 stopnia. Nie wiem ile jest realnie ale widziane pole jest w Vortexie nieco większe niż w Tento, mimo 1,5x większego powiększenia. Przy założeniu że te 7,4 Raptora jest prawdziwe Tento oceniłbym na jakieś 7,0-7,1 stopnia. Ogólnie widać że okulary Raptora mają sporo większe własne pole, obraz jest przyjemnie szeroki, diafragma ostro się odcina.
Aberracje chromatyczną sprawdzałem na czarnym kominie wentylacyjnym na tle nieba. W centrum pola widzenia jest praktycznie zerowa i ciężko mi się jej było dopatrzeć, w około połowie odległości od brzegu już się powoli pojawia gdy przyjrzeć się uważnie- jednak w żaden sposób nie można jej uznać za dokuczliwą czy przeszkadzającą...nie rzuca się w oczy przy zwykłych obserwacjach i trzeba na nią po prostu zwracać szczególną uwagę. Nie narasta jakoś intensywnie i przy brzegu jest niewiele większa niż w miejscu gdzie się pojawia. W odróżnieniu od Raptora w Tento pojawia się już blisko środka, narasta dość prędko i przy brzegu jest spora. Pod tym względem jak dla mnie w Vortexie jest bardzo dobrze.
Ostrość w centrum jest bardzo dobra, obraz jest idealny. Od około połowy pola widzenia stopniowo powoli maleje jednak nawet na samym brzegu jest dużo lepsza niż w Tento w którym spada raptownie. Nieostrość poza środkiem wynika w Vorteksie w dużej mierze z krzywizny pola- gdy ustawimy punkt ostrzenia poza środkiem jest ostro prawie do brzegu. Jeśli zrobimy to na tyle delikatnie że nasze oko dawać będzie sobie radę z akomodacją lekko przeostrzonego centrum mamy znacznie większe całkowicie ostre pole niż przy zwykłym wyostrzeniu na środek.
Z dystorsją mam problem wynikający z wady wzroku i chodzenia w okularach - w różny sposób widzę ją w szkłach i bez...nie wiem który będzie poprawny dla osób bez wady wzroku. W szkłach praktycznie nie zauważam dystorsji, jedynie przy samym brzegu, może 5-10%% od niego pojawia się bardzo trudno zauważalna dystorsja poduszkowa. Bez okularów pojawia się ona w około 60-70 % od centrum, jest lekka i raczej jednolita ku brzegowi, nie narasta i na skraju jest prawie taka sama jak tam gdzie się zaczyna...jak dla mnie nie rzuca się w oczy i nie przeszkadza, jest kilkukrotnie mniejsza niż w Tento gdzie na skraju proste już bardzo mocno gną się w łuki.
Jeśli chodzi o odległość najbliższego ostrzenia producent podaje 15 stóp czyli około 4,5 m. Tak samo mniej więcej oceniam to patrząc w mieszkaniu w okularach. Bez okularów jest mniejsza, około 3,5-4 m.
Co do głębi ostrości trudno mi ją ocenić nie mając wymierzonych odległości za oknem, orientacyjnie lornetka wyostrzona na dalekie słupy energetyczne pozwala dostrzec ostro obiekty odległe o jakieś 30 metrów, może trochę bliżej, ale to postaram się jeszcze ocenić dokładnie na jakimś wypadzie w teren gdy w miarę odmierzę sobie odpowiednie odległości.
Ogólnie w dzień z balkonu- jak dla mnie super lornetka i z obrazu jestem bardzo zadowolony, porównując do Tento miażdży ją w każdym elemencie. O wieczornych i nocnych obserwacjach naziemnych napiszę w kolejnym poście.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostRobert41 | 11 Sty 2015, 02:27

Jest !!! Udało się zobaczyć kawałek gwieździstego nieba ! :)
Dziś cały dzień deszcz i chmury, ale po północy zaczęły się rozrywać i pomiędzy przewalającymi się szybko po niebie kłębami błysnął Księżyc i gwiazdy...Co prawda kawałeczki czystego nieba nie były wielkie ale za to wspaniale czarne mimo blasku Księżyca. Gdyby było bezchmurnie i bezksiężycowo to byłaby cudowna noc. No ale trzeba się było cieszyć tym co jest i choć rzucić okiem z balkonu przez nowy nabytek.
A więc mogę z czystym sumieniem powiedzieć że przez Tento już chyba na niebo nie spojrzę, nie ma po co. Raptor totalnie ją zdeklasował...Księżyc piękny, ostry, idealnie odwzorowany barwnie, praktycznie bez śladu aberracji gdy utrzymujemy go w centrum...Plejady jak worek rozpalonych iskierek, Aldebaran z Hiadami w jednym polu...cudowny widok. M 42 z otoczeniem wprost mnie oczarowała...Ten obiekt zawsze wygląda pięknie, nieźle też wyglądał w Tento, ale w Raptorze- po prostu rewelka...Pięknie mieści się w jednym polu razem z Pasem Oriona... a gdy ustawimy ją w centrum pola widzenia wraz z otoczeniem to uczta dla oczu... Nie zapomniałem oczywiście o C/2014 Q2 (Lovejoy)- szybki zjazd poniżej Aldebarana i jest...rzuca się w oczy od razu...duża, wyrazista, z wyraźnie widocznym centralnym zagęszczeniem....Nie mogę nacieszyć oczu i skaczę tu i tam pomiędzy chmurami...nawet nie poszedłem po mapki, za mało czasu- po kwadransie chmury znów szczelnie wszystko pokryły, tylko tu i ówdzie prześwituje na sekundę jakaś gwiazdka... Wszystko trwało krótko ale i tak się cieszę że udało się wypróbować lornetkę.
Bałem się że obraz będzie ciemniejszy niż w Tento, przez mniejszą źrenicę wyjściową, że będzie widać mniej gwiazd. Nic takiego nie ma miejsca...owszem, tło nieba jest ciemniejsze...ale gwiazd widać więcej...są bardziej punktowe, wyraziste. Piękna naturalna kolorystyka. W centrum pola bardzo ostre, prawie jak w refraktorku ED ;), później jest trochę gorzej, ale nadal dobrze, dopiero ostatnie 10-15 % pola gwiazdy to już wyraźne przecinki ale całość wygląda bardzo harmonijnie, nie ma jakiegoś nagłego załamania ostrości. Na dystorsję czy ją widać czy nie szczerze mówiąc nie zwróciłem uwagi z braku czasu...zupełnie jej nie dostrzegłem, co mnie nie dziwi skoro jest niezbyt duża w obserwacjach dziennych. Tento nie może się równać z Raptorem w jakimkolwiek stopniu. Byłem z niej zadowolony przez wiele lat, ale jej czas już minął. W bezpośrednim porównaniu jest gorsza pod każdym względem i to bardzo. Pozbywać się jej nie będę, bo jest ze mną większą część życia i daje wspomnienie wielu chwil, żal się z nią rozstawać...ale już chyba sobie wiele na świat nie popatrzy ;)

Po dziennych obserwacjach byłem bardzo zadowolony z nowego nabytku, nocne choć krótkie potwierdziły ta lornetka jest warta wydanych na nią pieniędzy- moim zdaniem oczywiście :)
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

PostLukacz | 11 Sty 2015, 06:07

Jeszcze raz gratki nowego sprzętu :wink: , fajnie się czyta taki pełny zadowolenia ze sprzętu opis :) . Chyba i ja się w końcu do zakupu zmobilizuję… :D . Zapytam jeszcze czy byłbyś w stanie oszacować , mniej więcej oczywiście, pole własne okularów w tej lornetce?
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1921
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Post_Wojtek_ | 11 Sty 2015, 10:34

Lukacz napisał(a):Zapytam jeszcze czy byłbyś w stanie oszacować , mniej więcej oczywiście, pole własne okularów w tej lornetce?


Jeżeli dane podane przez producenta (powiększenie i pole widzenia) są prawdziwe to okulary mają pole własne 62,9 stopnia.
Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S
 
Posty: 355
Rejestracja: 31 Mar 2012, 19:37
Miejscowość: Gdańsk

PostRobert41 | 11 Sty 2015, 12:54

_Wojtek_ napisał(a):
Lukacz napisał(a):Zapytam jeszcze czy byłbyś w stanie oszacować , mniej więcej oczywiście, pole własne okularów w tej lornetce?


Jeżeli dane podane przez producenta (powiększenie i pole widzenia) są prawdziwe to okulary mają pole własne 62,9 stopnia.


Nie mam jak zmierzyć pola ale oceniam że nie odbiega zbytnio od tego które wynika z danych producenta, tak je właśnie oceniam, na ponad 60 stopni.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postkrzysiek.p | 21 Maj 2015, 13:47

Cześć,
Jaki jest rzeczywiście maksymalny rozstaw okularów, czy jest to faktycznie tylko 70mm ?
Vixen Ultima 8x42 , WO 10X50 ED, Nikon Monarch 16x56
R 102/600, Meade SP 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5, Bino WO
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV
 
Posty: 195
Rejestracja: 04 Lis 2005, 14:48
Miejscowość: Nowa Słupia / Kielce

PostRobert41 | 21 Maj 2015, 13:54

Fakt, jeśli ktoś potrzebuje lornetki z dużym rozstawem źrenic to Vortex nią nie jest... 73 mm to maksimum.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postkrzysiek.p | 21 Maj 2015, 14:15

73mm to już sporo,więc może by mi starczyło na styk.
U mnie wychodzi na granicy 73/74mm. Sprawdzone teraz na DO 8x56 Titanium.
Czy mógłbyś zmierzyć dokładnie linijką w najszerszym rozstawie od środka do środka okularów ?
Vixen Ultima 8x42 , WO 10X50 ED, Nikon Monarch 16x56
R 102/600, Meade SP 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5, Bino WO
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV
 
Posty: 195
Rejestracja: 04 Lis 2005, 14:48
Miejscowość: Nowa Słupia / Kielce

PostRobert41 | 21 Maj 2015, 14:52

Mierząc suwmiarką między środkami źrenic wyjściowych wychodzi 74 mm...więc myślę że na styk będzie ok.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postkrzysiek.p | 21 Maj 2015, 15:04

Dzięki serdeczne, jestem wdzięczny :!:

Jest szansa że będzie pasować,czyli jej nie skreślam :)

Pozdrawiam,
Krzysiek
Vixen Ultima 8x42 , WO 10X50 ED, Nikon Monarch 16x56
R 102/600, Meade SP 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5, Bino WO
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV
 
Posty: 195
Rejestracja: 04 Lis 2005, 14:48
Miejscowość: Nowa Słupia / Kielce

PostRobert41 | 21 Maj 2015, 15:47

Myślę że jest duża szansa że będzie ok :) Pozdrawiam
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postsequ | 05 Sie 2016, 20:38

Witam. Tez kupiłem tą lornetkę. Porównam z moim nikonem i tez coś napiszę.
Pzdr
Piotr
luneta PZO L40/64 -> pronto
Nikon EX 10x50
Vortex 8.5x32
 
Posty: 38
Rejestracja: 18 Lis 2010, 12:16
Miejscowość: Pruszcz Gd.

 

Postsequ | 18 Sie 2016, 20:38

Witam,
a więc tak. Jako że pogoda w trójmieście ewidentnie nie sprzyja nikomu obserwacji nocnych przeprowadziłem może z 15min większość zabawy działa się w świetle dziennym.
Na pierwszy rzut oka raptor to mikrus przy nikonie. Jest 2x mniejszy i 2x lżejszy. W obserwacjach dziennych i "łażenie" z vortexem jest super, lekki, mały, wszędzie się zmieści, korzystałem z niego oglądając statki i żaglówki na plaży, ma możliwość dobrania rozstawu okularów tak, że moje córy 3 i 4,5 roczna mogły przez niego patrzeć bez większych problemów.
Różnic w dzień w obrazie ja nie zauważyłem pomiędzy nikonem a raptorem. To na co zwróciłem uwagę to ta sama szerokość widzianego pola. Jedynie jakieś 2 "paprochy" z wyczernienia delikatnie nachodzą na szkło i widać to patrząc na obrzeża od str obiektywów. Trochę to irytuje ale tylko jak dociska się oczy do muszli i gapi po bokach. NA pewno w nikonie lepiej pracuje regulacja ostrości i mostek. Wszystko działa płynnie z tym samym oporem od początku do końca. W raptorze na początku trzeba "ruszyć" sprzęt a później jest już ok. Jest wyczywalny opór przy próbie regulacji ostrości. Wydaje mi się również że samą ostrość lepiej ustawić w nikonie ( można to zrobić szybciej, raptor - za każdym razem musiałem wracać z powrotem bo przejechałem najbardziej ostry punkt nastawy obrazu), być może to kwestia obycia ze sprzętem.
Co do obserwacji nocnych... raptor nie jest zły ale... nikon jest o niebo lepszy (może opinia się zmieni jak wyjadę poza miasteczko).
nikon jest jasniejszy, pogapiłem się trochę na księżyc i obraz w vortex-ie był ciemniejszy i odwzorowanie kolorów gorsze - to moje odczucia jako częściowego daltonisty!! więc nie muszą być miarodajne :) ale uwaga! przez vortexa moża patrzeć dłużej bo jest lekki i jego wagi się nie odczuwa, prędzej bolał mnie kark niż ręce, obraz się tak nie trzęsie. Z nikoniem ręce jednak bolą.
poniżej porównanie wielkości obu lornetek:
Vortex Raptor 8,5x32 [RECENZJA]: 20160810_184235.jpg

Vortex Raptor 8,5x32 [RECENZJA]: 20160810_184220.jpg


co do pokrowca vortexa... jest taki jaki ma być, nie jest za mały.

Pozdrawiam
Piotr
luneta PZO L40/64 -> pronto
Nikon EX 10x50
Vortex 8.5x32
 
Posty: 38
Rejestracja: 18 Lis 2010, 12:16
Miejscowość: Pruszcz Gd.

 

Postszary | 19 Sie 2016, 15:49

Do obseracji nocnych optymalna (a niektórzy uważają, że minimalna) jest źrenica 5mm. Taką zaś ma lornetka 10x50 (jako wynik podzielenia średnicy obiektywów przez powiększenie, w tym przypadku: 50mm/10). Źrenica Vortexa 8,5x32 wynosząca zaledwie 3,7mm to znacznie mniej wpadającego do oka światła. Więc nic dziwnego że obraz w niej jest ciemny, znacznie ciemniejszy niż w 10x50. W dzień tyle wystarczy, ale na noc to jednak za mało. Dlatego do astro znacznie lepszym rozwiązaniem jest 6x30 czy 8x40 - obydwie ze źrenicą 5mm. Typowe lornetki nocne mają źrenicę 7mm (np. 7x50 albo 8x56), Jednak to już sprzęt dla młodych oczu, bo u większości ludzi po 40-tce źrenica już się tak nie rozszerzy i pod naprawdę ciemne niebo. Reasumując, gdybym ja miał wybierać majac już Nikona 10x50 raczej wolałbym kupić Vortexa Raptora 6,5x32. Ale wiadomo, każdy ma inne preferencje.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostKrzysztof_P | 19 Sie 2016, 16:11

Witam.

Nie do końca jest z tą żrenicą jak kolega pisze , błędnym stwierdzeniem jest że "mniej światła wpada do oka" , przecież ilość światła wpadającego do oka jest zależna od średnicy obiektywu a nie od wielkości żrenicy instrumentu , niech kolega sprostuje tą wypowiedz gdyż wprowadza w błąd czytających. Jasność obrazu to inna sprawa zależna od powiększenia i średnicy obiektywu czego wynikiem jest właśnie wielkość żrenicy wyjściowej instrumentu. Może kolega chciał dobrze napisać , ale coś pochrzanił z tą wypowiedzią lub do końca nie jest pełna. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 19 Sie 2016, 17:09, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7873
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 19 Sie 2016, 16:35

Krzysztofie, Kolega dobrze pisze jeśli źrenica oka jest znacząco mniejsza od źrenicy wyjściowej przyrządu optycznego to tylko obraz z centralnych części obiektywu utworzy obraz w oku i bedzie on zdecydowanie ciemniejszy od obrazu tworzonego przez sam instrument bo wąska źrenica oka zadziała tu jak przysłona irysowa w obiektywie ograniczająca ilość światła docierającą do siatkówki oka :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 19 Sie 2016, 16:57

Witam.

Zatem Przepraszam i Zwracam Honor jeżeli ja dałem gafę , oraz zgadzam się z tym stwierdzeniem przy małej żrenicy oka , ale nie przy pełnej rozszerzonej , jest sprawą oczywistą że wtedy wystąpią straty światła jak żrenica oka będzie mniejsza od żrenicy wyjściowej przyrządu to tak jak najbardziej , ale nie na odwrót.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7873
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat