Lornetka inna niż inne - pierwowzór BGSZ 2,3 x 40 [RECENZJA]

Postjutomi | 07 Maj 2015, 23:22

Od dwu tygodni jestem zadowolonym posiadaczem tego ciekawego instrumentu optycznego.
Lornetka inna niż inne - pierwowzór BGSZ 2,3 x 40 [RECENZJA]: C.JPG
Lornetka inna niż inne - pierwowzór BGSZ 2,3 x 40 [RECENZJA]: D.JPG
Lornetka inna niż inne - pierwowzór BGSZ 2,3 x 40 [RECENZJA]: E.JPG

Posiadam pierwowzór, czyli BGSZ made in CCCP, kupioną 8-krotnie taniej, niż obecnie produkowane chińsko-szwajcarsko-japońskie klony. Oczywiście do zakupu zainspirowała mnie świetna recenzja kolegi Szuu z tego wątku: http://astropolis.pl/topic/40875-lornet ... nne-23x40/

Poniżej wypunktowałem główne cechy lornetki:
- niezniszczalna konstrukcja, samo szkło i metal, nie widać po niej upływu czasu a przecież logo CCCP wskazuje, że ma już co najmniej 25lat
- lornetka jest bardzo poręczna, można ją bez problemów zawsze mieć przy sobie
- po zastosowaniu odpowiedniej redukcji możliwość stosowania filtrów 2” na obiektywach – nie mam dwu jednakowych filtrów 2-calowych ale w przyszłości postaram się sprawdzić jakie są efekty
- świetny stosunek jakości do ceny – radziecki pierwowzór kupujemy ją jako lornetkę teatralną w cenie poniżej 100PLN
- minimalna aberracja chromatyczna w całym ogromnym polu widzenia, brzeg „rozpływa się” w nieostrości ale bez wzrostu AC degradującej obraz
- oba okulary ogniskują prawie idealnie w tym samym położeniu
- nieosiągalna dla innych lornetek minimalna odległość ogniskowania od 0,4 metra :shock: - to rekord, wśród lornetek, z którymi miałem kiedykolwiek do czynienia!
- nieosiągalna dla innych lornetek głębia ostrości, jest taki jeden specjalny punkt w którym mam bardzo dobrą ostrość od 3metrów do ∞!
- nieosiągalne dla innych lornetek pole widzenia, trudne do zmierzenia; jeśli mówimy o ostrym polu widzenia to waha się ono (w zależności od tego jak głęboko uda nam się „wcisnąć” oczy w okulary lornetki) od 22-28° - bez problemu obserwujemy cały trapez Lwa od Regulusa do Deneboli, czy Wegę razem z Deneb. A najciekawsze jest to, że całkowitego pola lornetki nie da się precyzyjnie określić, nie udało mi się zaobserwować diafragmy (!) a pole widzenia w skrajnych położeniach (oczywiście totalnie nieostre), zmierzone na oknach sąsiedniego bloku wydawało się przekraczać 90° ! :shock:
- w komplecie jest eleganckie czarne, skórzane etui z czerwoną wyściółką
Lornetka inna niż inne - pierwowzór BGSZ 2,3 x 40 [RECENZJA]: A.JPG

- etui jest dopasowane idealnie, co z jednej strony powoduje brak dekielków, które się nie gubią ale z drugiej strony czerwona wyściółka trochę się pyli i małe kłaczki zostają na zewnętrznych soczewkach, co jakiś czas trzeba będzie przedmuchać je gruszką
Lornetka inna niż inne - pierwowzór BGSZ 2,3 x 40 [RECENZJA]: B.JPG

- na początku trzeba się trochę nagimnastykować z ustawieniem oka w „jedynie słusznym położeniu” pozwalającym cieszyć się ostrym obrazem w jak największym polu widzenia
- jest możliwość powiększenia i tak ogromnego pola widzenia przez lekkie rozwiercenie otworów w osłonach okularów, opisałem całą operację wczoraj, w sąsiednim wątku: http://astropolis.pl/topic/40875-lornet ... nne-23x40/

W przyszłości postaram się szerzej opisać wrażenia z obserwacji pod ciemnym niebem. :roll:
Awatar użytkownika
 
Posty: 161
Rejestracja: 23 Paź 2008, 14:20

 

Postmakower | 08 Maj 2015, 00:02

[quote="jutomi"..........W przyszłości postaram się szerzej opisać wrażenia z obserwacji pod ciemnym niebem. :roll:[/quote]

Długo szukałem takiej lornetki i musiałem sie zadowalac zwykłą teatralna. Taki przyrząd to wspaniały instrument do obserwacji gwiazdozbiorów, zwłaszcza słabych. Teatralną wspaniele widoczny jest wiosną Puchar i Kruk. A potem Ryby i Wieloryb. Czekam na relacje z obserwacji.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Postjutomi | 08 Maj 2015, 07:49

No to kontynuując wątek. Przed chwilą wyraźnie zaobserwowałem przez BGSZa i folii ND5 plamy słoneczne z grupy 2339, nieosiągalne przy obserwacjach nieuzbrojonym okiem. :wink:

ps. Zupełnie nie wiem, dlaczego ten wątek nie wyskakuje mi w opcji "Zobacz aktywne tematy" a tylko wchodząc na "Strona główna-Astronomia-Recenzje użytkowników-Lornetki"? Coś trzeba zmienić w opcjach przy zakładaniu wątku, czy jest jakiś błąd systemowy - inne wątki wyskakują chronologicznie gdy wciskam na głównej skrót "Zobacz aktywne tematy"? :?:
Awatar użytkownika
 
Posty: 161
Rejestracja: 23 Paź 2008, 14:20

 

Posttalmk | 08 Maj 2015, 08:46

Zaciekawiły mnie te redukcje na filtry 2". Masz może takie? Janusz na pewno da radę coś takiego wykonać...

Recenzja super :) Ja na swoją lornetkę polowałem dość długo, ale pojawiają się czasem na "popularnym portalu aukcyjnym" ;)

PS. Link to wpisu o rozwiercaniu chyba cos nie teges ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 139
Rejestracja: 13 Lip 2012, 09:00
Miejscowość: B-B

 

Postjutomi | 08 Maj 2015, 10:25

Redukcji nie mam. Informacje o nich (w zasadzie tylko zdjęcia) będziesz miał np. na stronie United Optics: http://www.united-optics.com/products/b ... ries1.html
Zanim zainwestuję w filtry i redukcje wolę sprawdzić efekt zastosowania dwu filtrów 2" np. UHS-C, pożyczając jeden filtr (drugi mam) i przykładając bezpośrednio do osłon obiektywów.


Link oczywiście pomyliłem, chodzi o "nasz" wątek: http://www.astromani...php?f=1&t=35116
Awatar użytkownika
 
Posty: 161
Rejestracja: 23 Paź 2008, 14:20

 

Posttomeczz | 09 Maj 2015, 00:35

szukam że tej lornetki od dluzszego czasu, nie jakos z wielkim wysilkiem, ale jak sie natkne kupilbym bez wahania
gdzie warto sie skupic na poszukiwaniach?

notabene im starszy jestem, tym mniejsza apertura lepiej mi sluzy. mialem synte 10, potem achro 120, ed100, ed120.
od jakiegos czasu zostal megrez 90 ale niedawno kupilem lornete 8x30 i duza nia ogladam ;)

czy masz wrazenie ze do tak malego powiekszenia potrzebny jest statyw? pytanie nie jest prowokacyjne. przy 8x30 najlepiej mi sie patrzy ze statywu, z reki juz troche trzesie, choc rece nie bola
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 515
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postjutomi | 09 Maj 2015, 07:34

tomeczz napisał(a):szukam że tej lornetki od dluzszego czasu, nie jakos z wielkim wysilkiem, ale jak sie natkne kupilbym bez wahania
gdzie warto sie skupic na poszukiwaniach?


Mówisz i masz: http://olx.pl/oferta/stara-lornetka-tea ... 1b6641ccc9 8)
Stan wizualny nienajlepszy ale optyka powinna być ok.

Problem z zakupem BGSZa polega na tym, że sprzedawcy często nie mają pojęcia, co posiadają od 30lat w szafie.
Ja swój egzemplarz kupiłem 2 tygodnie temu na allegro, bo nie sugerowałem się opisem z tytułu aukcji "lornetka BAW" tylko zamieszczonymi zdjęciami. Ta podlinkowana też jest opisana jako "lornetka teatralna prl". :mrgreen: I można sobie miesiącami po sieci szukać wpisując "BGSH 2,3x40" i nic nie znaleźć. :lol:

Jeśli ktoś chce kupić BGSZa niech wpisuje frazy: "lornetka teatralna" (i przegląda wszystkie wyniki), ewentualnie "Tento 2,3x40".

Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia w "polowaniu" na BGSZa. :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 161
Rejestracja: 23 Paź 2008, 14:20

 

Postjutomi | 27 Maj 2015, 07:45

Ta mała lorneteczka nie przestaje mnie zadziwiać. Ostatnio "odkryłem" jej dwie kolejne nietypowe cechy:
1. Pole widzenia rośnie wraz ze wzrostem rozstawu oczu: przy 60mm wynosi około 25* a przy 70mm ma z pewnością ponad 30*. :shock:
2. Powiększenie rośnie wraz ze spadkiem odległości ustawienia ostrości: od ~2,3x przy nieskończoności do grubo ponad 3x przy ostrości ustawionej na 0,5m. Czyli mam lornetkę stałoogniskową z zoomem. :mrgreen:
Awatar użytkownika
 
Posty: 161
Rejestracja: 23 Paź 2008, 14:20

 

Postkk | 06 Cze 2015, 22:12

Koledzy czy vixen sg to identyczna optyka czy też może lepiej skorygowana?
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostLukacz | 06 Cze 2015, 23:36

Tu jest porównanie podobnej http://www.geocities.jp/ojisan987654321 ... ino-01.htm
Ale po translatorze - masakra :lol:
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1921
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postkrzysiek.p | 29 Mar 2016, 10:34

Fuji i BGSZ
Załączniki
Lornetka inna niż inne - pierwowzór BGSZ 2,3 x 40 [RECENZJA]: Fuji Bgsz.jpg
Vixen Ultima 8x42 , WO 10X50 ED, Nikon Monarch 16x56
R 102/600, Meade SP 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5, Bino WO
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV
 
Posty: 195
Rejestracja: 04 Lis 2005, 14:48
Miejscowość: Nowa Słupia / Kielce

Postjutomi | 16 Gru 2016, 23:33

Postanowiłem rozstać się z moją lornetką opisywaną w tym wątku.
Powód sprzedaży - nie chcę powielać powiększeń a mam już lornetki 2x53 i 3x65.
Ponieważ przesadziłem z rozwiercaniem osłon okularowych w celu uzyskania szerszego pola widzenia: viewtopic.php?f=1&t=35116 , nie wystawiam lornetki na giełdzie z konkretną ceną ale na znanym portalu aukcyjnym z licytacją od 1zł.
Awatar użytkownika
 
Posty: 161
Rejestracja: 23 Paź 2008, 14:20

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat