* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
 Temat postu: Nikon 12x50 ex
PostWysłany: Pon Wrz 18, 2017 8:16 pm 

Miejscowość: Inowroclaw
Czesc, zakupilem lornetke ex 12x50 nikon, nigdy nie mialem stycznosci z takimi sprzetami, jednakze jako wyznawca wszelakich teorii spiskowych i po obejrzeniu tysiaca filmow na yt, postanowilem sam z siebie zobaczyc jak wyglada niebo z bliska. Moim zalozeniem byla lornetka, ktora ma duze powiekszenie, ale mozna tez ja utrzymac bez statywu, ale tez taka gdzie statyw bedzie mial sens. jesli niebo mi sie spodoba. Pierwsze proby byly kilka dni temu, pod wieczor nie bylo widac nieba, za to szyldy napisy ktore widac i z jakiej odleglosci powiem, ze mi system rozwalilo, myslam ze nie da sie czytac, z tak daleka, jednakze jak chmury przeszly, to nie spodziewalem, ze zobacze taka ilosc gwiazd bardziej liczylem, ze to beda wieksze punkciki tego co widzimy, a to jest cos na zasadzie glebi, ktora sie nie konczy i to z reki obserwuje:P Tak wiem jestem debilem szukalem dzis ksiezyca, troche sie zdziwilem ale mniejsza o to :P ilosc gwiazd to szok, szczegolnie pionowo nade mna.

Denerwuje mnie ze jesli mam swiatlo z latarni to widze czasem swoje rzesy lub powieki nie wiem czy ja mam dziwne oczy czy co, ale jak skupie wzrok, w jednym punkcie to spoko. Generalnie polecam 12x50, tak jak dzis gdy nie ma chmur. A co do tego ze jest ciemna to w dzien ani w ladna noc nie przeszkadza, najgorzej to widac jak sie sciemnia lub robi jasno. Faktycznie macie racje ze jakosc jest najwazniiejsza bo i tak kraterow na jowiszu lornetka nie zobaczymy, a lepiej widziec wyraznie to i wiecej tego bedzie. No chyba ze znajde lornetke tej samej wielkosci z wiekszym zoomem i wiekszym polem widzenia :)

Tak 12 x 50 da sie ogladac z reki aczkolwiek zamowilem monostatyw oraz filtr na slonce, generalnie chcialem ogladac niebo ale jak zobaczylem co widze dookola siebie w piekny dzien to bylem w szoku. Zastanawia mnie 16x50 jak to wyglada :) Niestety nadal nie ma ksiezyca i nie wiem czy 12x50 cos pokaze wiecej niz to co widze, faktycznie to co czytalem o 10x50 ze szersze dla gwiazd to prawda, ale za to w dzien 12x50 robi robote jak i zapewne 16x50. Po kilku dniach absolutnie nie zaluje zakupu, jednakze co do nieba chyba i tak potrzeba cos z 70 mm, no i wlanie zbieram kase juz na cos w stylu nikon 18x70 :P No chyba ze znacie cos o wadze i wielkosci nikona ex z duzo lepszymi parametrami to bylbym wdziedzny za opinie. Oczywiescie przed zakupem bylem zielony i przeczytalem Wasze forum od postow 10 lat wstecz, dlatego kupilem nikona, takze dzieki wszystkim jesli jeszcze tu istniejecie :)

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Nikon 12x50 ex
PostWysłany: Nie Paź 15, 2017 11:31 am 
Awatar użytkownika

Polecam Canona 15x50 is lub 18x50. Jest ze mną zawsze w podróżach. Nie trzeba statywu, obraz z minimalną abberacja. Światła zbiera jak 60mm.

PostWysłany: Nie Paź 15, 2017 5:58 pm 

Obserwacje nieba przez 12x50 z ręki na stojąco to udręka, obraz szybko zaczyna mocno latać. Za to z leżaczka, krzesełka z oparciem czy na leżąco z kocyka w lato to bardzo dobra lornetka. Oczywiście najlepiej z statywu czy żurawia. Tak, lornetka nie powiększa gwiazd, nawet duże teleskopy nie powiększają gwiazd bo są strasznie daleko. Lornetki jak i teleskopy pozwalają zobaczyć mnóstwo gwiazd które nie są widoczne gołym okiem, tak jak mówisz, patrzy się przez nie "głebiej" w niebo. To normalne że pionowo nad tobą widać najwięcej gwiazd, chociaż podejrzewam że obserwujesz z miasta czy obrzeży miasta więc jeśli uda ci sie oddalić trochę od niego (im większe miasto tym bardziej trzeba się oddalić) to wtedy ilość gwiazd widocznych gołym okiem już będzie ogromna a gdy zaczniesz patrzeć przez 12x50 to się ich nigdy nie doliczysz. Kraterów na Jowiszu nie ma, zapewne chodzi ci o Księżyc. 12x50 jest wystarczająca do obserwacji wielu gromad otwartych, kulistych, a także najjaśniejszych galaktyk i mgławic. Jowisz pokaże wyraźną małą tarczę (to nie będzie kropka jak gwiazda tylko prawdziwa widoczna tarcza (!) oraz 4 księżyce Galileuszowe). Księżyc wygląda wspaniale w 12x50, szczególnie w okolicach terminatora czyli granicy światła i cienia. Zamiast w większą lornetkę, to zainwestuj w atlas nieba i naukę gwiazdozbiorów. Pozwoli Ci to zacząć orientować się na niebie i znajdować pierwsze obiekt głębokiego nieba - DS (deep sky). Największa radość jest właśnie gdy sam odnajdziesz jakąś gromadę otwartą lub inne obiekty. Obserwacje z statywu pozwalają zobaczyć znacznie więcej, bo możemy skupić wzrok na nieruchomym obrazie dzięki czemu widać nawet słabsze DS-y niewidoczne przy obserwacji z ręki.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Paź 21, 2017 9:38 pm 

Miejscowość: Inowroclaw
Mam juz monostatyw do horyzontu super lepiej, ale do gory zenitu to nic nie daje, za to cena 40 zeta to i tak nie zaluje. Mialem dla porownania lornetke 16x50 nikon action bez ex japan wersja, w dzien wszytko widac ciemniejsze, jak przez zaparowana szybe, za to ta aberracja w ogole prawie nie widoczna, duzo mniejsza niz w ex 12x50. Tak naprawde w obserwacji dziennej 16x50 to nie robi az takiej ogromnej roznicy. Za to ksiezyc wyglada super. Takze gdyby ktos sie chcial rzucac na 16x50 to tylko dla ksiezyca inaczej nie warto, dla samolotow tez nie ma wielkiej roznicy.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości