Lornetka 10x50 dla amatora

PostHeliar | 25 Kwi 2020, 10:30

Witam serdecznie,

Ostatnio myślałem nad zakupem swojego pierwszego sprzętu do obserwacji nieba i uznałem, że warto zacząć od lornetki. Planuję głównie obserwacje z ręki, więc pewnie padłoby na 10x50.

Zależy mi na tym, by nie była za ciężka (do 1kg). Oczywiście fajnie, gdyby miała szerokie pole widzenia, ale z tego co do tej pory widziałem lornetki o szerokim polu nie są zbyt przyjazne okularnikom, a niestety mam astygmatyzm i bez okularów nie dam rady.

Na razie z mojego wstępnego researchu wyłoniłem następujących kandydatów:
1. Pentax SP 10x50 WP
2. Nikon Action EX 10x50 CF
3. Levenhuk Sherman Pro 10x50
4. Bushnell Legacy 10x50 WP
5. Vortex Crossfire HD 10×50

Budżet bym najchętniej wyznaczył na 600-800 zł, ale jeśli 1000 zł otwiera zdecydowanie lepszą półkę to mogę się zastanowić.

Pozdrowienia

Cenowo najchętniej bym
 
Posty: 1
Rejestracja: 25 Kwi 2020, 10:01

 

Postendriu624 | 26 Kwi 2020, 13:13

Heliar napisał(a):Witam serdecznie,

Ostatnio myślałem nad zakupem swojego pierwszego sprzętu do obserwacji nieba i uznałem, że warto zacząć od lornetki. Planuję głównie obserwacje z ręki, więc pewnie padłoby na 10x50.

Zależy mi na tym, by nie była za ciężka (do 1kg). Oczywiście fajnie, gdyby miała szerokie pole widzenia, ale z tego co do tej pory widziałem lornetki o szerokim polu nie są zbyt przyjazne okularnikom, a niestety mam astygmatyzm i bez okularów nie dam rady.

Na razie z mojego wstępnego researchu wyłoniłem następujących kandydatów:
1. Pentax SP 10x50 WP
2. Nikon Action EX 10x50 CF
3. Levenhuk Sherman Pro 10x50
4. Bushnell Legacy 10x50 WP
5. Vortex Crossfire HD 10×50

Budżet bym najchętniej wyznaczył na 600-800 zł, ale jeśli 1000 zł otwiera zdecydowanie lepszą półkę to mogę się zastanowić.

Pozdrowienia

Cenowo najchętniej bym


Trzeba szukać lornetki z najdalej odsuniętą źrenicą LER , a jakość obrazu z lornetki jest już drugoplanowa, bo obserwacje będą w okularach zdrowotnych, które w pewnym stopniu zdegradują obraz.
Np.
Nikon 10x50 EX ma ER 17 mm, a Levenhuk Sherman Pro 10x50 ma ER 21 mm, więc jest najbardziej odpowiednia dla Kolegi.
Natomiast drugą sprawą jest minimalny rozstaw oczów jaki oferuje dana lornetka, jeżeli rozstaw oczu Kolegi jest w okolicy 56-57 mm a lornetka oferuje minimalny rozstaw 60 mm to mamy wtedy również problem.
Z kolei Vortex Crossfire HD 10×50 to lornetka Dachowa , która wg, niektórych opinii nie nadaje się zbytnio do nocnego nieba , jej ER jest również skromny bo 17 mm .
Nie wiem czy akurat z wadą wzroku "astygmatyzm" jaką posiada Kolega, zakup lornetki jest dobrym pomysłem, czy nie lepiej jest tu pomyśleć o refraktorze i tylko o obserwacjach jednoocznych.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostMichalSz | 04 Maj 2020, 10:22

Witam
czyli nieprzerwanie od dłuższego czasu jeśli lornetka do ręki / na wyjazdy to jednak Nikon Action EX 10x50 CF jako faworyt większości

pozwolę sobie zadać kolejne pytanie tu aby nie zakładać kolejnego tematu

np: teleskopy.pl kupię Nikon Action EX 10x50 CF -> jako całkowity amator jakie szanse na sprawdzenie czy wszytko doszło w porządku, jak ją przetestować ?
pozdrawiam
mgr inż. Michał Szulkin
--------------------------------------------------------
 
Posty: 54
Rejestracja: 07 Maj 2007, 22:19
Miejscowość: Swarzędz

 

Postendriu624 | 04 Maj 2020, 10:32

MichalSz napisał(a):Witam
czyli nieprzerwanie od dłuższego czasu jeśli lornetka do ręki / na wyjazdy to jednak Nikon Action EX 10x50 CF jako faworyt większości

pozwolę sobie zadać kolejne pytanie tu aby nie zakładać kolejnego tematu

np: teleskopy.pl kupię Nikon Action EX 10x50 CF -> jako całkowity amator jakie szanse na sprawdzenie czy wszytko doszło w porządku, jak ją przetestować ?

Teleskopy.pl wysyłają lornetki sprawdzone pod względem kolimacji ,gdyby co to mają swój serwis i obsługują również gwarancję, dodatkowo przy zakupie przez internet Kolega ma 14 dni na zwrot lornetki. Więc nie ma co się martwić na zapas, podobne jest w sklepie Delta Optical, w Teleskopy.pl ceny są nieco niższe , a dodatkowo można tam uzyskać jakiś rabat.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostMichalSz | 04 Maj 2020, 10:50

endriu624 napisał(a):
MichalSz napisał(a):Witam
czyli nieprzerwanie od dłuższego czasu jeśli lornetka do ręki / na wyjazdy to jednak Nikon Action EX 10x50 CF jako faworyt większości

pozwolę sobie zadać kolejne pytanie tu aby nie zakładać kolejnego tematu

np: teleskopy.pl kupię Nikon Action EX 10x50 CF -> jako całkowity amator jakie szanse na sprawdzenie czy wszytko doszło w porządku, jak ją przetestować ?

Teleskopy.pl wysyłają lornetki sprawdzone pod względem kolimacji ,gdyby co to mają swój serwis i obsługują również gwarancję, dodatkowo przy zakupie przez internet Kolega ma 14 dni na zwrot lornetki. Więc nie ma co się martwić na zapas, podobne jest w sklepie Delta Optical, w Teleskopy.pl ceny są nieco niższe , a dodatkowo można tam uzyskać jakiś rabat.



dzięki - a jakiś artykuł jak sprawdzić czy lornetka jest ok ? bo bede mial porownanie z stara z 40 letnia lornetka z ZSSR 8x35 chyba jak dobrze pamiętam - na co zwrócić uwagę ? :)
pozdrawiam
mgr inż. Michał Szulkin
--------------------------------------------------------
 
Posty: 54
Rejestracja: 07 Maj 2007, 22:19
Miejscowość: Swarzędz

 

Postwojt0000 | 04 Maj 2020, 11:41

Napisz może jaką masz wadę i w jakim stopniu ten astygmatyzm się uwidaczniał np w lornetce która miałeś czyli tej 7x35.
Sam mam astygmatyzm i krótkowzroczność ale wada jest na tyle mała (-0,5/-0.7) że kompletnie nie odczuwam jej podczas obserwacji a astygmatyzm w jakimś tam stopniu pojawia się tylko w dużych źrenicach. Np w lornetce 7x50 gdzie źrenica wynosi 7,1mm mam problem z wyostrzeniem najjaśniejszych gwiazd, widzę delikatne poziome przesunięcie ale wada jest na tyle mała że mi osobiście zupełnie nie przeszkadza :)
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 536
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 25 gości

AstroChat

Wejdź na chat