Lornetka Bushnell 10-120x50 - recenzja

PostHawkeye | 19 Cze 2009, 18:25

Witam!
Pozwoliłem sobie na skromną recenzję mojej drugiej lornetki - Bushnell po ponad roku jej użytkowania :wink:

Więc po kolei:
Zakupiona została w jednym ze sklepów "myśliwskich", w których to nie brakuje różnych karabinków i lunet, za 299zł (nazwy nie pamiętam) :D
Wygodna, choć dość ciężka - używam do niej statywu, bo od 20x powiększenia obraz "lata" zbyt mocno.
Lornetka ma regulowane powiększenie od 10x do 120x, obiektywy mają po 5 cm i są powleczone warstwami przeciwodblaskowymi. Ostrość obrazów naprawdę zadowalająca. Rzecz jasna, kupiłem ją specjalnie do nocnych obserwacji, z nastawieniem w szczególności na Łysego :wink:
A jak widać w niej poszczególne obiekty i wogóle - co w niej widać?
Księżyc - widoki piękne już od najmniejszego powiększenia, ale przy maksymalnym - ilość szczegółow (zwłaszcza przy terminatorze) jest rewelacyjna! Obserwacje prowadzę zawsze po kilkadziesiąt minut. Nie sposób oderwać wzrok od niego wzrok :D
Z planet udało mi się zaobserwować trzy:
Merkury - widoczny niestety jako mały punkcik, o jasnoróżowym zabarwieniu.
Wenus - w momencie fazy sierpa - sierp widoczny bez trudu od 70x powiększenia. Przy 120x powiększeniu nawet ślepy zauważy rogala planety! :D W kolejnych fazach wygląd oczywiście się zmienia i bardzo dobrze to widać.
Saturn - przy maksymalnym powiększeniu widać malutką tarczkę pozbawioną wszelkich szczegółów, ale przez którą przechodzi cieniutka kreska (zapewne pierścienie) :) Kilka razy odniosłem wrażenie jakbym widział Tytna, ale tu pewności nie mam.
Z niecierpliwością czekam na Jowisza i jego księżyce.

Z obiektów głębokiego nieba:
co najmniej nieźle widać mgławicę M42 (fakt - to tylko mała szara plama) - ale, co mnie zdumiewa to to, że ujrzałem cztery gwiazdy Trapezu wewnątrz M42 8) Całkiem przyzwoicie widać NGC7000 (tak jak na zdjęciach kształt widać bez problemowo - w czasie obserwacji mam z tym spore trudności). M35, M38, M39, M44 super. Nie będę tu pisał o gromadach otwartych bo wszystkie są bardzo ładnie widoczne, z naciskiem na M45 :wink: M81 - widać nieo wydłużony kształt, ale oczywiście bez szczegółów.
Wspomnę jeszcze, że za pomocą tej jak i każdej lornetki warto przejrzeć dokładnie rejon Drogi Mlecznej, i to przez dłuższy czas;) Ten rejon nieba chyba nigdy się nie znudzi!

Obserwacje gwiazd nie mniej ciekawe:)
Mizar i Alkor w Wielkiej Niedźwiedzicy bez trudu rozdzielone (to akurat potrafi chyba każda lornetka, z resztą gołym okiem nie jest to trudne), podwójnie podwójna epsilon w Lutni rozdzielona została na dwa składniki (tylko, ale zawsze coś), zaś najlepiej chyba prezentuje się Albireo - pięknie widać pomarańczowy i zielonoszarawy punkcik :D

Podsumowując: bardzo dobry sprzęt na początek - sam używam go już drugi rok, na pewno mogę go polecić każdemu początkującemu obserwatorowi, ze względu na szerokie pole widzenia, ostrość godną uwagi (mam tu na myśli wyśmienite obrazy gwiazd - idealne punkciki), ale dodam, że aby ją dobrze wykorzystać niezbędny będzie statyw. Jak wspomniałem na wstępie - od 20x powiększenia obraz po prostu "lata" nie do zniesienia... Chyba, że ktoś lubi gwiazdy w postaci kresek i łuków, a nie punktów :D

Jeżeli ktoś miałby jakieś pytania (najlepiej łatwe) to postaram się udzielić na nie odpowiedzi :roll:
Pozdrawiam :D
SW Fraunhofer 3,5'' | travelerek 80/400 | jakieś szkiełka i barlow nawet | ND-5 & 3,8 | lidletka | Sony DSC-H20 | Olympus E420 i LP=11/10...
polskiastrobloger.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 941
Rejestracja: 06 Cze 2009, 14:32
Miejscowość: Tczewskie Imperium Light Pollution

PostMarioo162 | 21 Cze 2009, 13:57

Witaj. Fajnie, że piszesz bo recenzji lornetek to tutaj jak na lekarstwo.
Trochę szukałem w sieci i nigdzie nie znalazłem tego modelu. Nawet nie znalazłem zooma w lornetce powyżej 35x (nie szukałem zbyt i intensywnie). Może jakieś zdjęcie lub link do foto? Czy jest możliwy w lornetce power 120x w aperturze 50mm? Porównywałeś jakość obrazu do innych lornetek?
Awatar użytkownika
 
Posty: 636
Rejestracja: 14 Sty 2009, 16:42
Miejscowość: Rydułtowy

 

Postszuu | 21 Cze 2009, 14:40

fajna recenzja!

ale mam pytanie...
Hawkeye napisał(a):mogę go polecić każdemu początkującemu obserwatorowi, ze względu na szerokie pole widzenia

szerokie czyli konkretnie ile?
interesująca jest zwłaszcza wielkość pola widzenia przy minimalnym powiększeniu 10x bo zwykle zoomy mają z tym problemy.
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

PostJanusz_P. | 22 Cze 2009, 08:35

O raju :shock: chwilę mnie nie ma na forum a tu taka mina w recenzjach że aż syczy aby wybuchnąć :wink:
Napiszę wprost, raz miałem z podobną lornetką do czynienia w serwisie, Klient prosił aby ją przerobić na prawdziwe 20x70 wywalając tego kosmicznego mega zooma którym praktycznie nic nie było widać :twisted:
Lornetka po tej przeróbce zyskała na użyteczności o 100% bo przed była praktycznie bezużytecznym Kazkiem-wynalazkiem :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postleech10 | 22 Cze 2009, 08:42

Hej
No jakos fanem zoomow wszelakich nie jestem ale faze Wenus to widzialem w BPC 12x40. widac tez w 10x50( oczywiscie gdy rozmiary katowe Planety sa odpowiednie.)
Co do Saturna. W achromacie 80/400 w powiekszeniu 45x bez problemu widac tarczke z pierscieniem, takze to powiekszenie 120 jest tam napewno mocno przesadzone. Pozatym srednica obiektywow 50mm i powiekszenie 120 :shock: .

Pozdrawiam
Piotrek
 
Posty: 418
Rejestracja: 14 Sty 2009, 19:50

 

PostHawkeye | 23 Cze 2009, 20:29

Przy minimalnym powiększeniu pole widzenia lornetki wynosi nieco powyżej 6 stopni, ale nie przekracza na pewno 7 stopni :)

Porównywałem widoki z innymi modelami. Np lornetka Bresser 10x50 dawala nieco ostrzejsze obrazy na całym polu widzenia, a w mojej na bokach gwiazdy są nieco mniej wyraźne (w środku pola widzenia nie narzekam :wink: ) Ale obrazy gromad otwartych na pewno są bardzo zadowalające (przynajmniej dla mnie) - moim zdaniem lepsze od tych w jeszcze innej lornetce (była nią "jakaś" 12x60 - nazwy firmy nie pamiętam).
Jedynym minusem jakiego się można dopatrzeć to to, iż przy obserwacjach słabych obiektów (głównie mgławic) lepiej używać 100x powiększenia niż 120x (spada jasność na tyle, że trudno powiększenia nie zmniejszyć). :)

Na życzenie - zdjęcia lornetki umieszczę, ale za jakiś czas bo chwilowo nie mogę ich wrzucić na kompa :wink:
SW Fraunhofer 3,5'' | travelerek 80/400 | jakieś szkiełka i barlow nawet | ND-5 & 3,8 | lidletka | Sony DSC-H20 | Olympus E420 i LP=11/10...
polskiastrobloger.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 941
Rejestracja: 06 Cze 2009, 14:32
Miejscowość: Tczewskie Imperium Light Pollution

Postgrzybu | 24 Cze 2009, 12:08

Ponad 6 stopni pola przy powiększeniu 10x? To byłby chyba najlepszy zoom na rynku i warto byłoby kupić lornetkę dla samych okularów. Mierzyłeś to pole na gwiazdach?
Sugeruję zmierzenie pola na gwiazdach. Również powiększenie 100x wydaje mi się nierealne.
Ale czasem rzeczy mało prawdopodobne się zdarzają...
Pozdrowienia
Grzegorz Rakoczy
 
Posty: 369
Rejestracja: 08 Lis 2007, 11:54

PostHawkeye | 24 Cze 2009, 13:24

Być może, 120x powiększenie może być nierealne, ale jednak: gdy porównywałem widoki Księżyca z innymi modelami to odniosłem wrażenie, że rzeczywiście powiększenie powinno się zgadzać. Różnica, ilość szczegółów była znaczna, no i wszystkie kraterki "dużo" większe :D
SW Fraunhofer 3,5'' | travelerek 80/400 | jakieś szkiełka i barlow nawet | ND-5 & 3,8 | lidletka | Sony DSC-H20 | Olympus E420 i LP=11/10...
polskiastrobloger.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 941
Rejestracja: 06 Cze 2009, 14:32
Miejscowość: Tczewskie Imperium Light Pollution

Postgrzybu | 24 Cze 2009, 13:31

Najlepiej jakbyś zmierzył wielkość źrenicy wyjściowej przy różnych powiększeniach. Wtedy się dowiesz jakie one są.
Po prostu skieruj lornetkę w jasne niebo i potem zmierz suwmiarką rozmiary obrazu widoczne w okularach z pewnej odległości. Wtedy widać takie krążki obrazu. Później wystarczy podzielić średnicę obiektywu przez średnicę źrenicy wyjściowej i będzie znane powiększnie. Przy 10x powinno być 5mm. Przy 100 już tylko 0,5mm.
Pozdrowienia
Grzegorz Rakoczy
 
Posty: 369
Rejestracja: 08 Lis 2007, 11:54

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat