Chiński "Unitet Optics", czyli klonowanie Fujinona 16x70

PostAndrzej.Ch63 | 21 Lis 2009, 19:59

Witam .A co myślicie o TS 20x90 .Przymierzam sie właśnie do takiej lornety.Obecnie posiadam lornetke Geoptik 15x70.Czy warto inwestowac.Pozdrawiam
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Postfranek | 22 Lis 2009, 02:10

Miałem kilka dni TS 20x90.Chyba lepszym wyborem jest TS 25x100 (nie wiem,czy obecne mają wieksze pryzmaty?).Są też lornety 28x110,kiedyś spotykałem w ofercie na czeskich stronach.Są też lornety 20x110 :
http://www.aleph-lab.com/pagine%20sito% ... RO%20120mm
,lub w Polsce-Celestron Sky-Master 25x100.Problemem,są rożnice w jakości.Najlepiej odbiór osobisty.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostKazimierz Smółka | 23 Lis 2009, 12:25

Andrzej.Ch63 napisał(a):Witam .A co myślicie o TS 20x90 .Przymierzam sie właśnie do takiej lornety.Obecnie posiadam lornetke Geoptik 15x70.Czy warto inwestowac.Pozdrawiam



Mam taką. Bardzo dobra lornetka. A przy tym niedroga. wygodna jest centralna regulacja (w 25x100 tego nie ma). Można nią obserwować nawet z ręki. Mam też Sky Master 15x70 która również jest bardzo dobra (czyt. testy na stronie "optyczne.pl"). Jednak 20x90 daje zdecydowanie jaśniejsze, wyraźniejsze oraz większe obrazy. Moim zdaniem to jedna z bardziej udanych lornetek United Optic. Na pewno lepsza od Celestrona 25x100.
Awatar użytkownika
 
Posty: 50
Rejestracja: 20 Gru 2007, 19:21
Miejscowość: pszczyna

 

PostJOKER | 02 Gru 2009, 21:17

Janusz ,

Czy aberacja chromatyczna w Stigmie jest na tym samym poziomie co w Fuji ?
Wczoraj bawilem sie troche F. i powiem szczerze ze spodziewalem sie nizszego poziomu fioletu na dachami zwlaszcza w pochmurny dzien .

Y
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJanusz_P. | 03 Gru 2009, 17:19

Fujinon 16x70 nie jest konstrukcją APO więc jak niecentralnie przyłożymy oczy do okularów to ujawni się jego szczątkowa aberracja chromatyczna powiększenia ale jak patrzymy centralnie nawet na jasny Księżyc to jest ona już mało zauważalna i nie rzuca się w oczy, tak samo jest w Stigmie 15x70.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJOKER | 03 Gru 2009, 22:02

-Aberacja chromatyczna jest i to dosc zauwazalna,widac ja w pochmurne dni na dachach wiezowcow,antenach itp. widac ja na Ksiezycu i jasniejszych gwiazdach -jako fioletowo-zolta obwodka,widac ja na latarniach- chyba najsilniej . :(
-Przy jasniejszych obiektach wystepuja dbicia"duszki" zapewne jest to wynikiem braku FMC. :(
-Plaskie pole :linie proste nie zalamuja sie prawie do konca "pola w obiektywie" :D

Niemniej jest to jedyna lornetka jaka mialem, ktora tak punktuje gwiazdki, zarowno w prawym jak i lewym okularze :D ,dopiero teraz docenilem -jak trudno jest wykonac 2x takie same obiektywy, obraz jest ostry w 80%-90% pola widzenia. :)

Pierwszy raz wiedzialem przez duze lornetke tak okraglego"Jowisza".

To tyle,jak na 15 minutowe posiadanie owego sprzetu :lol:
W przyszlym roku ,Fujinony maja staniec ,wiecej opisze jak uda mi sie skrzyzowac oba sprzety ze Stigma-15x70 i W.O(ED) -22/70.

Co mnie zdesperowalo do zakupu F.?
Chyba "grypa" :lol:(zobaczyc Neapol i umrzec),duzo czytalem o F. i chcialem miec lornetke do ktorej"ciezko"bedzie sie o cos przyczepic,czy mi sie udalo ? we see soon :lol:

JOKER
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostMarek B. | 12 Gru 2009, 17:52

JOKER napisał(a):-Aberacja chromatyczna jest i to dosc zauwazalna,widac ja w pochmurne dni na dachach wiezowcow,antenach itp. widac ja na Ksiezycu i jasniejszych gwiazdach...

Miałem dzisiaj pierwszy raz w swoich rękach Fujinona 16x70 i również uważam, że ma on dość dużą aberrację chromatyczną, szczególnie jest ona widoczna na brzegu pola. Nawet byłem zdziwiony jej poziomem, bo jednak to lornetka z górnej półki. Ponadto rozczarowała mnie swoją głębią ostrości...panuje dość powszechna opinia, że ta głębia jest na tyle duża, że przy obserwacjach w terenie nie trzeba za bardzo ruszać pokrętłami ostrości. Owszem, głębia jest dość duża, ale nie na tyle żeby nie było potrzeby korygowania ostrości...no chyba, że ja mam szczególnie wrażliwy wzrok. Nie wspomnę już o potwornie dużej minimalnej odległości ostrego widzenia.
Tym nie mniej jest to całkiem przyzwoita lorneta i warto byłoby znaleźć taki prezent pod choinką :wink:
Celestron 80ED; Lornetki: Kronos 26x70, Dekarem 10x50, Deltrintem 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 31
Rejestracja: 29 Mar 2008, 16:17
Miejscowość: Poznań

PostJOKER | 12 Gru 2009, 22:08

Marku,

Moje wrazenia sa bardzo podobne do Twoich,jest to dobra lorentka ale chyba troche"przeslodzona" :D .
Jestem Ciekawy jaki Poziom aberacjichromatycznych wystepuje w Twoim Kronosie 26x70,swego czasu mialem go i to az 2 krotnie :lol: ,dzisiaja trudniej go zdobyc niz Fujinona.

W Stycznie przymierzam sie do testow :Fuji & W.O& Stigma i tak prawde mowiac przydal by mi sie jeszcze Kronos 26x70 :? ,jak bys byl w Okolicach Osin - Delta O. to moglbys naocznie przekonac sie ktora w czym jest lepsza.

Do testow jestem bardziej nastawiony po stronie tego czego nie posiadam ,tzn. jezeli znajde w Stigmie cos co dorownuje F. to beda to 2X "+" dla Stigmy,a jezeli znajde cos w F. na tym samym poziomie co w S. to bedzie to "-" dla F.

Delta O. udostepni nam kamerke a wiec moze uda sie uchwycic jakies, bądz zadne roznice zarowno na jasnych gwiazdkch jak i deep sky.

Po glowie chodzi mi teraz zupelnie inna lorentka,troche dziwacznie oklejona : TAK 22X60

Y
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Posta r k t u r | 12 Gru 2009, 22:30

Umówmy się że ten Fujinon to nie jest lornetka z górnej pólki. Nie jest też lornetką popularną czy standardową, myślę że średnia półka to wszystko, albo aż.
Przypomina mi się opinia jaką napisał pewien ornitolog o okularze Naglera 31mm, gdyż zachęcony opiniami o nim astroamatorów, kupił go do obserwacji ptaków: "okular średni, a nawet słaby"
Myślę że tak jest z tą lornetką, jest ona zdecydowanie do astro, świadczyć może o tym jej apertura, a przede wszystkim brak mostka. Wszyscy wiedzą jak jest to uciążliwe w dziennych obserwacjach :wink:
Aberacja w niej to sprawa drugorzęna i przy odpowiednim jej użytkowaniu jest to wada marginalna, w końcu to nie APO.
Do przeglądu nieba to moim zdaniem sprzęt wymarzony :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 101
Rejestracja: 01 Sie 2007, 08:15
Miejscowość: Wieliczka

PostJOKER | 12 Gru 2009, 23:51

Nie moge sie zgodzic z ta opinia.
Jesli przesledzisz wiekszosc astroforum np. cloudynights to dowiesz sie ,ze to lorentka z wyzszej polki.
Poczytaj komentarze EDz. ktory jest dla mnie ekspertem w tej dziedzinie.

Zdziwisz sie ,ale gl. przenaczenie tej lornetki to "morskie obserwacje " cokolwiek to znaczy :lol: a do astro- jest ona "opcjonalna" i tu troche mnie to dziwi bowiem:
wymienione wyzej wady:

1.Aberacja chromatyczna.
2.Duszki- odbicia wew.

bardziej przeszkadzaja w dziennych obserwacjach niz w nocnych ,przy zalozeniu ze obserwujemy przez nia gl. deep sky a nie planety,jasne gwiazdy itp.

Lorentka,z pewnoscia ma zrealizowane zamierzone projekty konstrukcji dobrej lornetki dotyczace: astygmatyzmu,krzywizny pola ,winietowaniu itp. i o ile w japonskiej konstrukcji mozes byc pewien -ich nieskiego poziomu o tyle w chinskiej juz nie do konca.
To ,ze zawsze sie oczekuje czegos lepszego, i szuka "cudownego grala" to inna strona bajki.

Y
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Posta r k t u r | 13 Gru 2009, 00:07

Nie wiem jak jest z "morskimi obserwacjami" i się na ten temat nie wypowiadam.
Pisałem o różnicy między nocnymi a dziennymi.
Dla mnie górna półka to optyka doskonała :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 101
Rejestracja: 01 Sie 2007, 08:15
Miejscowość: Wieliczka

PostMarek B. | 13 Gru 2009, 00:34

JOKER napisał(a):...Jestem ciekawy jaki poziom aberracji chromatycznych występuje w Twoim Kronosie 26x70...

Ja też jestem ciekawy jaki byłby wynik konfrontacji Kronosa 26x70 z Fujinonem 16x70...może wkrótce uda mi się porównać te dwie lornety i to nie tylko w zakresie ich aberracji chromatycznej. Jeśli do tego dojdzie, to napisze o moich /subiektywnych/ odczuciach.
Celestron 80ED; Lornetki: Kronos 26x70, Dekarem 10x50, Deltrintem 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 31
Rejestracja: 29 Mar 2008, 16:17
Miejscowość: Poznań

PostJanusz_P. | 13 Gru 2009, 10:47

Marek B. napisał(a):... Ponadto rozczarowała mnie swoją głębią ostrości...panuje dość powszechna opinia, że ta głębia jest na tyle duża, że przy obserwacjach w terenie nie trzeba za bardzo ruszać pokrętłami ostrości. Owszem, głębia jest dość duża, ale nie na tyle żeby nie było potrzeby korygowania ostrości...no chyba, że ja mam szczególnie wrażliwy wzrok. Nie wspomnę już o potwornie dużej minimalnej odległości ostrego widzenia.
Tym nie mniej jest to całkiem przyzwoita lorneta i warto byłoby znaleźć taki prezent pod choinką :wink:


Koledzy, trzeba tu wyjaśnić jedną kwestię, im lornetka ma większy i jaśniejszy oraz lepiej skorygowany obiektyw tym jej głębia ostrości jest mniejsza, chyba za bardzo przyzwyczailiście się do bazarowych lornetek focus free :wink: z diafragmami na pryzmatach w których z wiązki światła obiektywu 50mm do okularu dochodzi może 40-50% światła :shock:
Dają one wrażenie kosmicznej głębii ostrości ale kosztem straty połowy światła lub do kompaktowych wynalazków kieszonkowych typu 12x20 czy 10x15 ciemnych jak noc listopadowa gdzie z powodu maleńkiego obiektywu głębia ostrości jest też dość spora.
Z optycznego punku widzenia mała głębia ostrości Lornetki Fujinon 16x70 świadczy o jej wysokim stopniu korekcji aberracji geometrycznych jak koma, astygmatyzm, dystorsja czy krzywizna pola i dobrze świadczy o jej optyce wykonanej w wysokim standardzie jakości :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJOKER | 13 Gru 2009, 12:21

a r k t u r napisał(a):Nie wiem jak jest z "morskimi obserwacjami" i się na ten temat nie wypowiadam.
Pisałem o różnicy między nocnymi a dziennymi.
Dla mnie górna półka to optyka doskonała :wink:


Wydaje mi sie ,ze nie ma czegos takiego jak optyka doskonala,sa natomiast preferencje w jej osiagnieciu.
Dlugo by szukac zwyklej 70mm soczewki o takim poziomie aberacji chromatycznej.
Zwykle szklo ED tez uwydatni owa wade ale zapewniam Cie ze poziom aberacji w 50mm lornetkach W.O-ed i F. jest taki sam .
A z drugiej beczki to z doskonaloscia jest czesto tak ,ze nie potrafimy docenic tego co jest doskonale ,albo tez idziemy na kompromis mowiac " "koma to mi wcale nie przeszkadza,a winietowanie nie stanowi dla mnie problemu."

Trzeba duzej wiedzy i doswiadczenia by ocenic dowolna "rzecz" pod wzgledem jej doskonalosci.

Y
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostGun | 13 Gru 2009, 14:18

Janusz_P. napisał(a):Koledzy, trzeba tu wyjaśnić jedną kwestię, im lornetka ma większy i jaśniejszy oraz lepiej skorygowany obiektyw tym jej głębia ostrości jest mniejsza, chyba za bardzo przyzwyczailiście się do bazarowych lornetek focus free :wink: z diafragmami na pryzmatach w których z wiązki światła obiektywu 50mm do okularu dochodzi może 40-50% światła :



Bardzo interesująca uwaga ....
Czy można jakoś rozpoznać (zerkając od tyłu), że zamontowane są diafragmy?



8)
lidletka + lidloskop ;)
 
Posty: 16
Rejestracja: 18 Lis 2009, 13:19
Miejscowość: Warszawa

 

PostMarioo162 | 13 Gru 2009, 17:05

Wizualnie - chyba nie ale nie czuję się tutaj zbyt kompetentny. Może średnica źrenicy wyjściowej? Czasem można poznać po podejrzanie niskiej cenie sprzetu a potem wychodzi w testach niska sprawność optyczna i tak krok po kroku dochodzi się do diafragmy.

Wie ktoś czy Stigma 15x70 jest dostępna na naszym rynku?
Awatar użytkownika
 
Posty: 636
Rejestracja: 14 Sty 2009, 16:42
Miejscowość: Rydułtowy

 

Posta r k t u r | 14 Gru 2009, 00:24

"JOKER" zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości. Kupiłem Stigmę, bo godzę się na jej pewne niedociągnięcia, gdybym miał Fujinona pewnie bym był jeszcze bardziej zadowolony. Ale są ludzie, którzy nie uznają kompromisów i płacą za to duże pieniądze. To jest według mnie właśnie górna półka :wink:
Czytałem, że nie ma soczewki doskonałej, ale optyka to nie jedna soczewka.
Dla przyrządów pomiarowych do uzyskania w niej doskonałości, jeszcze chyba daleka droga, ale nasze oko to na szczęście nie przyrząd. :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 101
Rejestracja: 01 Sie 2007, 08:15
Miejscowość: Wieliczka

PostJOKER | 14 Gru 2009, 20:24

Tak to prawda ,ze sa tacy ludzie,sam znam paru ,ktorzy kupil drogie Maksutowy-ktore stoja teraz w piwnicy :D no coz kazdy ma swoje hobby.
Co do ilosci szkla to sie nie zgodze,porownywalem 2 refractory wysokiej klasy,127 TAKA przy normalnej ilosci szkla :D z 3 elemtowymi soczewkami firmy TMB.
Zgadnij ktory wygral w vizualu ?

Czlowiek ktory naprawde chce miec dobry sprzet nie tyle nie bedzie sie liczyl z kompromisami tylko w oparciu o swoja wiedze bedzie kazal zrobic sobe okreslony teleskop,lornetke.
Kupic najdrozej nie zawsze oznacza miec najlepsze :D a czesto sie zadrza tak, ze te srednie niewiele ustepuja tym najdrozszym.

Y
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostMarek B. | 15 Gru 2009, 21:55

Janusz_P. napisał(a):...trzeba tu wyjaśnić jedną kwestię, im lornetka ma większy i jaśniejszy oraz lepiej skorygowany obiektyw tym jej głębia ostrości jest mniejsza, ...

Zgadzam się Janusz z tym co napisałeś, ale często sami sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd.
Duża głębia ostrości - ostrość w całym polu widzenia od około 20 metrów do nieskończoności!
W/w tekst można znaleźć w jednym ze sklepów przy opisie zalet Fujinona 16x70 :wink:
Celestron 80ED; Lornetki: Kronos 26x70, Dekarem 10x50, Deltrintem 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 31
Rejestracja: 29 Mar 2008, 16:17
Miejscowość: Poznań

Postskymacho2 | 16 Gru 2009, 01:10

Marioo162 napisał(a):Wie ktoś czy Stigma 15x70 jest dostępna na naszym rynku?

choć nie ma jej na stronie www sklepu jest podobno od ręki do dostania w Astrokraku.
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 16 Gru 2009, 18:49

Marek B. napisał(a):...Zgadzam się Janusz z tym co napisałeś, ale często sami sprzedawcy wprowadzają klientów w błąd.
Duża głębia ostrości - ostrość w całym polu widzenia od około 20 metrów do nieskończoności!
W/w tekst można znaleźć w jednym ze sklepów przy opisie zalet Fujinona 16x70 :wink:

Od 100m do nieskończoności to się zgodzę i to w słoneczny dzień jak nam się źrenica oka zamyka do 3mm ale w nocy to ten zakres jest od około 250m do nieskończoności, na bliższe obiekty ja już reguluję trochę inaczej ostrość aby je lepiej i ostrzej widzieć, sprawdzone organoleptycznie :idea:
Przy obserwacji z ręki głębia wydaje się większa bo drgający obraz trudno ocenić pod względem idealnego zogniskowania :roll:
Lornety używam głównie do astro i parametr głębia ostrości nie wiele mnie interesuje :wink: ale za to widoki gromad otwartych czy dużych mgławic jak M31 czy M42 w Fujinonie 16x70 jak i w Stigmie 15x70 po prostu powalają :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMarek B. | 25 Gru 2009, 18:23

Marek B. napisał(a):...może wkrótce uda mi się porównać te dwie lornety i to nie tylko w zakresie ich aberracji chromatycznej. Jeśli do tego dojdzie, to napisze o moich /subiektywnych/ odczuciach.


Fujinon 16x70 vs. Kronos 26x70

Podczas świąt miałem czas i okazję porównać obie w/w lornety, które często są wykorzystywane do celów astroobserwacji. Podzielę się moimi odczuciami, choć zdaję sobie sprawę, że są to dość różne lornetki, choćby z uwagi na ich powiększenie…to trochę tak, jakby porównywać dwóch bokserów, wagi średniej /Fujinon 16x70/ i ciężkiej /Kronos 26x70/.
Chiński "Unitet Optics", czyli klonowanie Fujinona 16x70: Fot. 01.jpg
Chiński "Unitet Optics", czyli klonowanie Fujinona 16x70: Fot. 02.jpg

Na obu powyższych zdjęciach Fujinon 16x70 z lewej i Kronos 26x70 z prawej.

Waga i gabaryty:
Gabarytowo są to bardzo porównywalne lornetki. Waga Kronosa to równe 1600 g. Fujinon waży trochę więcej, bo 2030 g /lornetki ważyłem z dekielkami, ale bez paska na szyję/.

Mechanika i estetyka wykonania:
Mechanika Fujinona jest bez zarzutu. Regulacja ostrości jest niesłychanie precyzyjna i niezawodna. Niestety, nie można tego powiedzieć o Kronosie. Jego pokrętła są zbyt luźne i zawsze istnieje obawa rozregulowania raz ustawionej ostrości.
Osłony na obiektywy w Fujinonie są głębokie i dobrze dopasowane, nie ma obawy ich zgubienia. Dekielki na obiektywy Kronosa są płytkie i zawsze istnieje możliwość ich wypadnięcia. Tutaj również zdecydowany plus dla Fujinona.

Ergonomia:
Fujinon, pomimo większej wagi jest lepiej wyważony i pewniej leży w dłoniach niż Kronos. Jeśli jednak ktoś ma mały lub średni rozstaw oczu, to pewnym utrudnieniem mogą okazać się dość duże okulary Fujinona, o które będzie zahaczał nasz nos. Okulary Kronosa są dużo mniejsze i przez to wygodniejsze podczas obserwacji.
Niewątpliwym plusem Kronosa jest możliwość jego bardzo sztywnego mocowania do statywu /używam złączki zakupionej w Astrokraku/. Zamocowanie Fujinona do całkiem solidnego statywu /Velbon Sherpa/ za pomocą tzw. L-adaptera jest bardziej zawodne, bo daje się zaobserwować drgania, powodujące dyskomfort podczas obserwacji. Te drgania to efekt zbyt słabego przykręcenia metalowej „L-ki” do ważącej 2 kg lornetki. Próby poprawienia tej sytuacji przez podłożenie skórzanych lub gumowych podkładek nie dało spodziewanego efektu.

Aberracja chromatyczna:
Aberracja chromatyczna jest zauważalna w obu lornetkach, ale zdecydowanie bardziej widać ją w Fujinonie. Powiem nawet, że byłem trochę zaskoczony jej poziomem, bo Fujinon to lornetka z górnej półki, choć nie posiada optyki ze szkieł ED. W tej kategorii plus dla Kronosa.

Pole widzenia:
Wadą Kronosa jest jego małe pole widzenia /2,5*/. Pod tym względem należy docenić 4* pole Fujinona. Ale tutaj dość istotna uwaga…to większe pole widzenia można w pełni wykorzystać tylko wtedy, gdy podwiniemy gumowe osłony przy okularach.

Odwzorowanie bieli, kontrast, powiększenie:
Dopiero w Fujinonie można zobaczyć, że śnieg jest biały a nie szary. Tu widać jak bardzo Kronos fałszuje odwzorowanie barw w przeciwieństwie do optyki japońskiej. Obraz w Fujinonie jest dużo bardziej jasny, ostry i kontrastowy. Kronos nadrabia tu większym powiększeniem /26x/. Można jednak odnieść wrażenie, że mniejsze powiększenie Fujinona /16x/ jest rekompensowane lepszą ostrością i kontrastem obrazu, przez co ilość szczegółów i detali, które możemy obserwować przez tę lornetkę jest stosunkowo duża. Szkoda, że obecnie nie można obserwować pierścieni Saturna…to byłby dobry test na możliwości obu lornet.

Dystorsja:
Fujinon podobno słynie z dość dużej dystorsji, ale mnie ona za bardzo nie raziła. Co do Kronosa, to powiedziałbym, że jego dystorsja jest na tym samym poziomie co w japońskiej lornetce…w tej kategorii remis.

Nieostrość obrazu, astygmatyzm:
Jeszcze nigdy, w żadnej lornetce nie widziałem takich ładnych punktowych obrazów gwiazd jak w Fujinonie. Do tej pory uważałem, że ostrość obrazów w centrum pola widzenia, jaką można uzyskać w Kronosie jest całkiem niezła, ale to co prezentuje sobą Fujinon to r e w e l a c j a ! Nieostrość obrazu w Fujinonie pojawia się w odległości ok. 80% od centrum pola, ale nawet na skraju tego pola obraz gwiazd nie jest dużo gorszy. W Kronosie ta nieostrość pojawia się już w odległości ok. 50% od środka pola.

Zastosowanie lornetek:
Brak centralnej regulacji ostrości utrudnia zastosowanie obu lornetek do obserwacji dziennych. O ile jednak Fujinona można jeszcze wykorzystać do obserwacji z ręki /przy odrobinie wprawy/, to używanie Kronosa 26x70 bez statywu mija się z celem. Fujinon ma większą głębię ostrości niż Kronos, ale i w tym pierwszym musimy regulować ostrość przy obserwacjach w terenie. Słabą stroną obu lornetek jest też bardzo duża minimalna odległość ostrego widzenia, bo ponad 20 m. Naturalnie, nie ma to znaczenia przy zastosowaniach astro.
W astroobserwacjach Kronos, z uwagi na mniejszą źrenicę wyjściową, bardziej przydatny będzie w mieście. Fujinon swoje możliwości pokaże dopiero pod ciemnym niebem.

Podsumowanie:
Obie zaprezentowane lornetki to już klasyka jeśli chodzi o sprzęt do zastosowań astro. Zarówno jedną jak i drugą zaliczyłbym jeszcze do lornetek w miarę mobilnych. Ich waga /do 2 kg/ oraz gabaryty umożliwiają zawieszenie je na statywach fotograficznych, choć muszą być one dość solidne.
Każda z lornetek ma swoje plusy i minusy. Ideałem byłby Kronos z trochę większym polem widzenia i mechaniką jak w Fujinonie. Natomiast w Fujinonie przydałaby się optyka ED, aby zmniejszyć jego aberrację chromatyczną, choć przy obserwacjach obiektów głębokiego nieba nie jest ona widoczna.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez Marek B., 26 Mar 2010, 22:51, edytowano w sumie 1 raz
Celestron 80ED; Lornetki: Kronos 26x70, Dekarem 10x50, Deltrintem 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 31
Rejestracja: 29 Mar 2008, 16:17
Miejscowość: Poznań

PostJOKER | 26 Gru 2009, 13:19

Fajne porownanie ,rozumiem ze zdecydujesz sie na japonczyka ? :D

Powiedz mi jeszcze jedno,czy w Kronosie masz tak samo punktowy obraz w lewym i prawym okularze?
Mialem duzo lornetek i po wnikliwej analizie tylko F. ma identyczne obrazy w obu okularach.
Y
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJOKER | 26 Gru 2009, 19:57

ps

Pytanko odnosnie zlaczki, przeslij mi zdjecie tej z Astrokraka,jak ona jest montowana do lornetki?

pozdr

Y
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJanusz_P. | 29 Gru 2009, 19:06

Nasze solidne, metalowe L-adaptery pracują dobrze z Fujinonem 16x70 (sam używam) pod warunkiem że dociskamy śrubą L-adaptera do metalu osi lornetki bez pośrednictwa domorosłych podkładek gumowych czy skórzanych które tu tylko znacznie pogorszą sytuację :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat