System GG L.J + EQ5

PostJaLe | 27 Mar 2007, 19:09

IDY :roll: cóż to jest ?
Przydałyby się jakieś parametry, cena i przykłady zastosowania :!:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 28 Mar 2007, 09:19

No cóż, jak nie umiesz znaleźć samodzielnie informacji to proszę, oto ryba zamiast wędki:

http://sciencecenter.net/hutech/canon/index.htm

http://www.koenvangorp.be/deepsky/recent.html

(jest też wędka a na przynętę daj przeglądarce "Canon IDAs")
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 31 Mar 2007, 16:57

Janusz_P. napisał(a):No cóż, jak nie umiesz znaleźć samodzielnie informacji to proszę, oto ryba zamiast wędki:

http://sciencecenter.net/hutech/canon/index.htm

http://www.koenvangorp.be/deepsky/recent.html

(jest też wędka a na przynętę daj przeglądarce "Canon IDAs")


Te strony już kiedyś sam pokazywałem na forum 8)

Znalazłem jeszcze w sieci inne połączenie, np. przy zastosowaniu filtra ATC CL-1, Lumicon DeepSky.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 15 Kwi 2007, 09:59

Dość dawno nic nie napisałem na temat systemu. Prawdę mówiąc chciałem tutaj wstawić troszkę inne zdjęcie niż to poniżej, ale w pospiechu nie sformatowałem nowej karty i około godziny 2.00 cały mój dorobek (kilkadziesiąt zdjęć - po prostu się rozpłynął: pokazał ni się komunikat ERROR CF i No image. Po prostu aparat przestał widzieć kartę :? )

M85 i NGC4394

Image


Co zaś do działania systemu to stwierdziłem, że właściwie przy każdym obiekcie należy troszeczkę inaczej ustawiać system Leszka, a w szczególności intensywność i czas reakcji. Okazało się , że podczas restartu systemu przestawił mi się SETUP :shock: Nagle silniczek w osi RA zaczął szybciej działać stąd wniosek, by przy każdym włączeniu sprawdzać i tu wszystkie ustawienia. Czy to normalne ? Nie wiem, bo nie zwracałem wcześniej na to uwagi, dopiero wczoraj to zauważyłem. Podsumowując wczorajszy dzień, nie wykonałem żadnych zdjęć, ale znowu czegoś się nauczyłem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postzbyszek | 15 Kwi 2007, 10:08

Moze czytnik kart w komputerze odczyta te dane?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJaLe | 15 Kwi 2007, 10:15

zbyszek napisał(a):Moze czytnik kart w komputerze odczyta te dane?


Niestety nie posiadam czytnika :? Po za tym zacząłem kombinować i zastanawiać sie co jest nie tak. Wsadziłem stara kartę i okazało się że przecież tej nowej nie sformatowałem i teraz już "po ptokach".
Heh, a taki fajny materiał zebrałem :x
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postleszekjed | 15 Kwi 2007, 19:30

W dziale Astrofotografia zamieściłem informacje o programie do obróbki logów z programu GuideDog i teraz myślę , że właściwie to jest lepsze miejsce na taką informację ale może choć link do tego opisu w jakiejś części naprawi ten błąd :-(

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=28463#28463

L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostJaLe | 15 Kwi 2007, 19:33

Leszku gdybyś mógł jeszcze napisać o ustawieniach dotyczących napędu w osi Ra i De w Setupie PS.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postleszekjed | 15 Kwi 2007, 21:51

Procesor sygnału ma własny setup pozwalający na ustalenie podstawowych danych niezbędnych do prawidłowej pracy napędu. Modyfikacja parametrów setup-u możliwa jest wprost z głównego meny PS. Można do tego celu wykorzystać również program PS.exe działający na PC za pomocą kabla szeregowego.
W setup-ie można ustawić następujące parametry:

- miejsce obserwacji czyli szerokość i długość geograficzną miejsca obserwacji,
- moment obserwacji czyli datę i czas obserwacji pamiętając, że czas od[powiada w przybliżeniu czasowi słonecznemu a więc teraz, gdy obowiązuje czas letni w PS powinniśmy mieć czas ustawiony 1 godzinę wstecz,
- typ montażu oznaczony w setup-ie jako Type . Dla montażu paralaktycznego wartość Type to 0 a dla montażu azymutalnego (np. dobson) prawidłowa wartość to 1. Niewłaściwa wartość tego parametru całkowicie dezorganizuje prawidłowe działanie montażu więc trudno nie zauważyć, że coś jest z tym parametrem nie tak,
- parametry dotyczące silników i przekładni dla obu osi montażu ustawione umownie po dwa parametry dla każdej z osi.

Te ostatnie parametry wymagają wyjaśnienia. Otóż układ PS działając z silnikami krokowymi musi wiedzieć o ile zmieni się położenie montażu dla każdej osi po wykonaniu jednego kroku sterowania. Wiedząc skąd i dokąd ma podążyć montaż wystarczy podzielić drogę jaką ma przebyć montaż w każdej osi przez krok jednostkowy aby wiedzieć ile kroków trzeba zrobić aby dotrzeć do celu. To w skrócie zasada działania algorytmu napędu z silnikiem krokowym i funkcji goto. Aby poznać wartość kroku jednostkowego trzeba zrobić odpowiednie wyliczenia na podstawie znajomości cech montażu oraz silnika krokowego napędzającego każdą z osi. Dla przykładu montaż klasy EQ5 ma przekładnie w każdej osi o wartości 1:144 co oznacza, że jeden obrót montazu wymaga 144 obrotów pokrętła tej osi. Dodatkowo każda z osi napędzana jestoryginalnym silnikiem krokowym o kroku 7.5 stopnia oraz o wbudowanej przekładni zębatej o przełożeniu 1:120. W sumie więc przekładnie mechaniczne w montażu EQ5 mają wartość 144*120=17280 razy. Silnik krokowy z krokiem 7.5 stopnia wymaga 360/7.5=48 kroków aby zrobić jeden obrót ale dodatkowo sterownik w moim systemie podwaja przez odpowiednie sterowanie ilość kroków jakie trzeba na wykonanie jednego obrotu silnika więc całkowita ilość kroków na wykonanie jednego obrotu silnika wynosi 96. Łączna przekładnia w montażu EQ5 wynosi więc 17280*96 = 1658880 razy. Pojedynczy krok silnika powoduje więc ruch montażu o 360*60*60 / 1568880 = 0.78125 arcsec. Tak więc aby montaż wykonał pełny obrót potrzeba 1658880 kroków silnika krokowego. Dla PS wystarczy jak dostarczy mu się wiedzę o łącznej przekładni wyliczonej jak wyżej ale wyrażonej w postaci iloczynu umownej przekładni elektrycznej i mechanicznej. Można byłoby więc wstawić dla każdej z osi wyliczone wartości 17280 dla przekładni mechanicznej oraz 96 dla przekładni elektrycznej. Ponieważ jednak liczy się iloczyn tych wartości więc dla PS nie jest istotne, że przekładnia równa 1658880 wyrażona zostanie jako iloczyn innych liczb na przykład 1568880 = 1024 * 1620. Takie właśnie wartości preferuję w ustawieniach dla montażu klasy EQ5. Oczywiście nie jest również istotne czy przekładnia mechaniczna ma wartość 1620 czy też 1024 a przekładnia elektryczna wartości komplementarne, ważne aby para tych wartości obowiązywała dla danej osi.
Wszystkie parametry ustawione w setup-ie (poza czasem i datą oczywiście) zachowują ustawioną wartość na stałe i nie jest możliwa przypadkowa zmiana ich wartości np. podczas włączenia lub wyłączenia urządzenia. Zalecam jednak sprawdzanie co pokazuje wyświetlacz PS podczas procedury włączenia (tzw. POST) choćby po to aby sprawdzić czy ustawienie miejsca obserwacji (długość i szerokość geograficzna) odpowiadają faktycznemu miejscu obserwacji szczególnie gdy wyjechaliśmy na zlot w Bieszczady :-) . Dodam jeszcze, że niewielkie odchylenia od właściwych danych,,choć z pozoru niewidoczne w przeciętnym użyciu systemu mogą utrudnić życie użytkownikowi w bardziej zaawansowanych zastosowaniach (np. astrofotografii).
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostJaLe | 16 Kwi 2007, 10:00

Leszku dwukrotnie zdarzyło mi się że po zrestartowaniu w setupie zmieniły się ustawienia w pierwszym przypadku miałem 1657, a w drugim 1530. Co mogło być przyczyną zmian. Zbyt wczesne ponowne włączenie do sieci ?


ps. dziękuję w imieniu swoim i wszystkich zainteresowanych za powyższe wyjaśnienia.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 16 Kwi 2007, 10:13

Tak na szybko wrzucam jeszcze zdjęcie z wczorajszej sesji - M 100 i koleżanki

Image


ps. Napisze troszeczkę więcej, ale później , bo teraz nie mam czasu ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 16 Kwi 2007, 14:20

leszekjed napisał(a):W dziale Astrofotografia zamieściłem informacje o programie do obróbki logów z programu GuideDog i teraz myślę , że właściwie to jest lepsze miejsce na taką informację ale może choć link do tego opisu w jakiejś części naprawi ten błąd :-(

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=28463#28463

L.J.


Warto zaglądnąć do opisu Leszka, gdyż w bardzo przystępny sposób wszystko zostało opisane.

Dołączam wyniki wczorajszej sesji z M100:

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 22 Kwi 2007, 13:17

Dołączam wykres kolejnej sesji, tym razem z M57:

Image


Pokuszę się o interpretację wyników:
1. na wykresie widoczna stabilna praca napędu, bez większych wahań
2. napęd poruszał się ze zbyt dużą prędkością i korekty polegały na zwalnianiu jego prędkości

Przykładowe zdjęcie z powyższej sesji znajduje się tutaj

Analizując zdjęcie można dopatrzyć się błędów związanych z ostawieniem montażu na GP. Objawia się to "fasolkowością" gwiazdek. Im bliżej prawego dolnego rogu tym gorzej (czy to jest rotacja pola ? ).

Bardzo proszę o sprawdzenie mojego opisu, czy moje wnioski sa prawidłowe ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postleszekjed | 23 Kwi 2007, 08:43

Jarku, Twoje wnioski są generalnie słuszne.
Jeśli możesz to zrób zrzut ekranów konfiguracyjnych z programu GD oraz napisz co działa w systemie guide (kamera oraz jaka luneta - ogniskowa).
Dziś powinienes dostać chip z inną wersja działania guide. Liczę, że zrobisz dwie próby obu wersji w możliwie zbliżonych warunkach.
Mam jeszcze radę praktyczną dotyczącą wyboru obiektu do astrofotografii. Najmniej wrażliwe na ustawienie będzie fotografowanie obiektów przechodzących przez lokalny południk. Możesz na próbę zrobić przy jednakowym ustawieniu montażu próbkę naświetlania gwiazdy leżącej w kierunku południowym i dla porównania leżącej na wschodzie lub na zachodzie przy tych samych czasach naświetlania.
Mam też wrażenie, że na Twoich zdjęciach częśc gwiazd wykazuje rozciagnięcie ale sa obszary gdzie gwiazdki są dośc dobrze punktowe co wskazywałoby albo na słabą liniowość pola albo na występującą rotację na kolejnych skłądanych zdjęciach.
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat