System GG L.J + EQ5

PostGregory | 12 Gru 2006, 11:44

JaLe napisał(a):W temacie założonym przez Gregorego zadałem pytanie, co sprawia największą trudność w systemie. Odpowiedź Gregorego była bardzo oględna.
Ja natomiast nie mam zamiaru przedstawiać wszystkiego w różowych kolorach tylko tak jak to wygląda na prawdę.


Odpowiedź Gregorego była dość prosta i konkretna ale powtórzę ją w tym miejscu gdyż zostałem w pewien sposób przywołany do tablicy. ;-) System działa, spisuje się doskonale, a co za tym idzie nie napotkałem trudności podczas korzystania z całego zestawu. Całość w początkowych testach pozbawiona została błędów i niedopatrzeń które obecnie już nie występują. Co do reszty, wszystko zostało przedstawione w taki sam sposób, jak to wygląda w rzeczywistości. :-)

JaLe, oczywiście jak uda się Tobie dostrzec, i wyeliminować jakieś przeoczenia, błędy i zostaną one uwzględnione w kolejnych wersjach oprogramowania, to będzie tylko dobrze! Dla ogółu. :)

Program Guidemaster różni się z kolei od GuideDoga, stąd zapewne niektóre ustawienia będą odmienne. Guidemaster również zostanie przetestowany z SVP, a całość dokładnie opisana w wątku o skomputeryzowanym astrografie. :)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

Postleszekjed | 12 Gru 2006, 13:41

Jale !
Sądziłem, że używasz programu GD i cały czas wydawało mi się, że tak jest ale tu widzę, że sprawa dotyczy GM. Jakkolwiek oba programy są do siebie podobne to nie można bezkrytycznie powiedzieć, że powinny zachowywać się dokładnie tak samo.
Na początek więc proponuję sprawdzić jak działa system pod kontrolą GD a następnie, po zdobyciu doświadczeń, można 'przesiąść się' na GM tym bardziej, że jest chyba nieco więcej kolegów mających doświadczenie z GD.
Wybierając świadomie program GM musisz liczyć się z tym , że sam przecierasz nowy szlak i musisz włożyć w to nieco więcej własnego wysiłku a pretensje do Grzegorza używającego przecież GD są mało celne.
Wracając do meritum sprawy widzę już dwie krytyczne różnice ustawień programu GM w stosunku do GD. Po pierwsze w zakładce Telscope, podobnej zresztą do zakładki w GD, programuje się styki portu LPT na których pojawiają się sygnały do korekty dla obu osi. Jeśli chodzi o oś De to zarówno standardowe ustawienia GD jak i pokazane ustawienia GM są identyczne to znaczy korekta De+ jest na pinie D6 a korekta De- jest na pinie D7. Natomiast występuje różnica dla osi Ra gdzie korekta Ra+ w GD jest ustawiona zwykle na D4 a korekta Ra- w GD jest ustawiona na D5 i tak jest właśnie wykonane sterowania w procesorze sygnału. Na pokazanym przez Jale zrzucie ekranu te sygnały są zamienione co w praktyce oznacza odwrócenie sygnałów korygujących dla tej osi co wpraktyce oznacza, że korekta będzie powiększać błąd zamiast go zmniejszać. Aby system mógł działać poprawnie należałoby w programie GM zmienić miejscami sygnały dla Ra+ i Ra- lub zastosować funkcję inwersji sygnału dla Ra.
Po drugie Jale na zrzucie ekranu w zakładce Guiding Imager widać, że sygnał Frame 2 został przypisany do pinu D4 (zamiast chyba do D3) a więc widać, że przypisałeś do pinu D4 zarówno sygnał Frame 2 oraz sygnał korekty Ra-. W tej sytuacji oczywiście powstaje niejednoznaczność sterowania i prawdopodobnie niejednoznaczność sygnału na styku D4. System w tej konfiguracji nie miał chyba szansy działać prawidłowo. Skoryguj więc konfigurację zamieniając miejscami sygnały Ra+ i Ra- a także przestaw sygnał Frame 2 na styk D3 co powinno znacząco poprawić kolejne próby.
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostJaLe | 12 Gru 2006, 13:53

Działałem wczoraj około 8 godzin, przy czym zmarzłem niemiłosiernie (powinny być podgrzewane myszki) porównując te dwa programy czyli GD i GM.

Proszę zobaczyć napisałem, że przy okazji testuję GM.


Wrzuciełm skreny DM żeby nie powielać już tego co przedstawiał Gregory - ale to pewnie nie jest dla niektórych logiczne. Więc piszę biało na niebieskim ;)
Całą zabawę przypłaciłem dzisiaj niezłymi rumieńcami i bólem rąk (po prostu ich nie czułem).
Obserwacje to po prostu bułka z masłem w porównaniu z astrofotografią.

W ramach eksperymantu ustawiłem chyba wszystkie możliwe koligacje włącznie z odwracaniem osi itd. itp. Ustawiałem też tak jak to miał zaprezentowane w swoim przykładzie Gregory - bez skutku. Jeżeli to nie wynika z mojego wcześniejszego postu to właśnie to piszę !

Przedstawiony prze ze mnie przykład jest jedynym w którym "coś działa". Nie można zamienić D4 i D 3, bo po prostu nie ma obrazu :?

Być może jest jeszcze coś nie tak z tymi pinami do korekty położenia, bo silniczkji dostawały takiego "kopa" że gwiazdki rysowały mi pełne szlaczki.


ps 1. czekam na kolejne uwagi
ps 2. może wieczorem zrobię jeszcze jakieś zrzuty i zamieszczę by można było do nich się ustosunkować
ps 2. póki co do wszystkiego dochodzę sam
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postleszekjed | 12 Gru 2006, 15:54

Jale !
Ponawiam prośbę abyś na początek zaczął testować program GD, który działa już w niejednym miejscu. Namawiam tym bardziej, że nie do zaakceptowania jest sytuacja kiedy na jednym pinie portu (D4) działają w jednym czasie dwa sygnały (Frame 2 i Ra-) a w programie GD nie przewidziano sterowania kamery na pinach wyższych niż D3 więc konfliktu nie będzie. Przy takim przyporządkowaniu sygnałów jak masz teraz oczywiście guide nie będzie działać. Porozum się z osobą, która przerabiała Ci kamerę i zapytaj dlaczego sygnał do sterowania kamerą znalazł się na pinie D4 a pin D3 pozostaje wolny ?. Jeśli jest tak jak mówisz i kamera działa tylko jeśli steruje nią sygnał z pin-a D4 to moim zdaniem popełniono ewidentny błąd wyprowadzenia sygnalizacji z kamery na gniazdo sterowania. Ten konflikt ma zasadnicze znaczenie dla skutecznego użycia programu GM do pracy guide i dopóki go nie rozwiążesz to nie próbuj testów bo znowu zmarzną Ci ręce i tylko tyle osiągniesz.
Jak pisałem Ci oddzielnie podstawową sprawą przy rozpoczęciu pracy guide jest prawidłowe zorientowanie kamery w lunecie prowadzącej. Mówiąc w skrócie należy tak ustalić położenie kamery w lunecie (przez obrót kamery w lunecie) aby klawisze kierunku w programach GD i GM służące właśnie do testowania ustawienia kamery powodowały ruch obrazu zgodnie z kierunkiem strzałki a więc klawisz -> powinien wspomagać ruch obiektu w prawo - możliwie dokładnie w poziomie, klawisz <- powinien powodować ruch obiektu w lewo - w poziomie i podobnie powinny działać klawisze góra i dół ale oczywiście możliwie dokładnie wzdłuż osi pionowej i zgodnie z kierunkami strzałek. Prawidłowe ustawienie kamery w lunecie robi się tylko raz i należy to ustawienie zaznaczyć aby nie powtarzać procedury dla kolejnej sesji. Oczywiście, należy pamiętać, że luneta prowadząca również nie powinna zmieniać swojego położenia na obwodzie teleskopu od sesji do sesji - musi mieć jedno ustalone położenie na montażu lub na teleskopie.
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

Postzbyszek | 12 Gru 2006, 16:22

Trzymam kciuki .
Powolutku tez przymierzam sie do takich dzialan. Jak na razie mam sliniczki krokowe do EQ5 .
Nawet proste niby GOTo Made tez w bulach uruchamialem . Najtrudniej samemu wpasc gdzie blad. POwyzej dostales istotne wskazowki .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostGregory | 12 Gru 2006, 20:39

Jale tak myslalem nad Twoim problemem i zastanawialem sie jak go rozwiazac. Biorac pod uwage GuideDoga i zalozenie, ze prawidlowo zostal podlaczony procesor sygnalu do wszystkich pozostalych urzadzen (sterownik silnikow, komputer PC, naped) a takze wlasciwie zostalo zainstalowane niezbedne oprogramowanie (ASCOM, GuideDog), odpowiednio wprowadzone z recenzji o skomputeryzowanym astrografie ustawienia dotyczace GuideDoga (patrz zrzuty ekranowe), oraz wlasciwie skonfigurowany sam procesor sygnalu (opis + zdjecia z wyswietlacza w recenzji) - calosc powinna ruszyc bez problemow. Skoro tak nie jest, trzeba szukac przyczyny w innym miejscu. Po pierwsze warto zweryfikowac dzialanie portow komputera PC (USB, LPT), do ktorego podlaczany jest zestaw. Czasami moze sie zdarzyc ze porty w komputerze nie funkcjonuja wlasciwie i wtedy z marszu mamy jasna sytuacje. Druga sprawa jest zastosowana kamera. Na poczatek staraj sie sprawdzic jej dzialanie bez podlaczania urzadzen guidera, czyli uruchomic np. w trybie SC pod K3CCD, dopiero potem mozna isc dalej. Kiedy jest obraz z kamery, a guide nadal nie daje sie uruchomic, nalezy zweryfikowac tak jak przedstawil to Leszek, czy kamera zostala skonfigurowana prawidlowo i czy bedzie mogla w ten sposob wspolpracowac z naszymi urzadzeniami. Moze warto wypozyczyc na czas prob tez druga kamere, nie poddana jeszcze zadnej modyfikacji, pracujaca w trybie normal i ponowic proby? Przyczyn nalezy szukac mozliwie jak najdokladniej, czyli za pomoca miernika warto sprawdzic tez wszystkie przewody polaczeniowe oraz czy do sterownika silników dochodzi wymagane napięcie. Nalezy tez zwrocic uwage na odpowiednia kolejnosc, w jakiej guide bedzie uaktywniany (oprogramowanie i urzadzenia), co tez zostalo przedstawione w recenzji o skomputeryzowanym astrografie. W przeciwnym wypadku moze sie zdarzyc ze system sie uruchomi, ale nie bedzie funkcjonowal prawidlowo i wowczas nalezy calosc zresetowac poprzez odlaczenie zasilania i uruchomic ponownie - ale juz prawidlowo.

Posiadane przezemnie urzadzenia dzialaja niezawodnie i bezproblemowo, nie ma wiec powodu aby nie bylo tak samo u Ciebie. Glowa do gory, wysilek zostanie wynagrodzony! :) Powodzenia!

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostJaLe | 12 Gru 2006, 22:15

Leszku, ja nie mam pretensji do Gregorego, bo niby o co.
Podkreślam tylko, że w trybie który jest u niego moja kamerka nie zadziałała. O czym Ci przecież pisałem i sam przyznałeś mi rację, że dobrze ustawiłem gdyż mam przerobioną kamerkę.
A właśnie do tego zmierzam,by podawać więcej informacji ku przestrodze innych użytkowników.

Co do konfigurowania kamerki z krzyżem, to nie wiem o co chodzi gdyż gdy próbuję działąć przyciskami to nic się nie dzieje. Natomiast podkreślam iż cały montaż w systemie Guid wyczynia różne dziwne rzeczy, które napewno guidowaniem nie są.

Widzę, że nie jesteście w stanie mi służyć pomocą o jaką mi chodzi.

Podkreślam, też że dopiero teraz widzę iż opis Grześka jest niepełny.


I jeszcze raz napiszę, że nie szukam dziury w całym. Opis Grzeska jest niepełny i należy go stopniowo uzupełnić potem wyrzucić śmieci i umieścić jeszcze gdzieś na forum w wersji od A do Z
Cały system i sprawy z nim związane rozwijaja się i być może kiedyś powstanie coś na wzór procedury postępowania z nim w takich i innych przypadkach.

Proszę nie dopatrywać się też w moich uwagach teorii spiskowych, czy też próby zdyskredytowania kogoś lub sam nie wiem jeszcze czego.

Pragnę tylko rozwiązać problematykę uruchomienia guidingu i tyle :idea:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 12 Gru 2006, 22:32

JaLe napisał(a):Leszku, ja nie mam pretensji do Gregorego, bo niby o co.
Podkreślam tylko, że w trybie który jest u niego moja kamerka nie zadziałała. O czym Ci przecież pisałem i sam przyznałeś mi rację, że dobrze ustawiłem gdyż mam przerobioną kamerkę.
A właśnie do tego zmierzam,by podawać więcej informacji ku przestrodze innych użytkowników.

Co do konfigurowania kamerki z krzyżem, to nie wiem o co chodzi gdyż gdy próbuję działąć przyciskami to nic się nie dzieje. Natomiast podkreślam iż cały montaż w systemie Guid wyczynia różne dziwne rzeczy, które napewno guidowaniem nie są.

Widzę, że nie jesteście w stanie mi służyć pomocą o jaką mi chodzi.

Podkreślam, też że dopiero teraz widzę iż opis Grześka jest niepełny.


I jeszcze raz napiszę, że nie szukam dziury w całym. Opis Grzeska jest niepełny i należy go stopniowo uzupełnić potem wyrzucić śmieci i umieścić jeszcze gdzieś na forum w wersji od A do Z
Cały system i sprawy z nim związane rozwijaja się i być może kiedyś powstanie coś na wzór procedury postępowania z nim w takich i innych przypadkach.

Proszę nie dopatrywać się też w moich uwagach teorii spiskowych, czy też próby zdyskredytowania kogoś lub sam nie wiem jeszcze czego.

Pragnę tylko rozwiązać problematykę uruchomienia guidingu i tyle :idea:


JaLe, wydaje mi się, że nazbyt panikujesz. :wink: Widziałem system Leszka działający u Gregorego i wszystko było dokładnie tak jak opisał. Zarzucanie niepełnego opisu Gregoremu jest niezbyt fair !!!

Oczekujesz, że wszystko powinno działać jak należy po podłączeniu kabelków ale niestety masz za małą wiedzę aby ewentualne problemy pokonać sam. Prośba więc abyś wykazał jednak trochę cierpliwości i pokory i spokojnie skonfigurował swój zestaw do astrofotografii z guidowaniem.

Przypomina mi to trochę stare już hasło - masz dobry sprzet więc rób super fotki. :wink: Jak sam widzisz nie jest to takie proste - przynajmniej na początku.

Myślę, że za kilka tygodni nieźle sie uśmiejesz jakie to było proste aby podłączyć wszystko tak aby funkcjonowało poprawnie a my dołączymy się do twojej radości. :wink: :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 12 Gru 2006, 22:42

Domek napisał(a):
JaLe napisał(a):Leszku, ja nie mam pretensji do Gregorego, bo niby o co.
Podkreślam tylko, że w trybie który jest u niego moja kamerka nie zadziałała. O czym Ci przecież pisałem i sam przyznałeś mi rację, że dobrze ustawiłem gdyż mam przerobioną kamerkę.
A właśnie do tego zmierzam,by podawać więcej informacji ku przestrodze innych użytkowników.

Co do konfigurowania kamerki z krzyżem, to nie wiem o co chodzi gdyż gdy próbuję działąć przyciskami to nic się nie dzieje. Natomiast podkreślam iż cały montaż w systemie Guid wyczynia różne dziwne rzeczy, które napewno guidowaniem nie są.

Widzę, że nie jesteście w stanie mi służyć pomocą o jaką mi chodzi.

Podkreślam, też że dopiero teraz widzę iż opis Grześka jest niepełny.


I jeszcze raz napiszę, że nie szukam dziury w całym. Opis Grzeska jest niepełny i należy go stopniowo uzupełnić potem wyrzucić śmieci i umieścić jeszcze gdzieś na forum w wersji od A do Z
Cały system i sprawy z nim związane rozwijaja się i być może kiedyś powstanie coś na wzór procedury postępowania z nim w takich i innych przypadkach.

Proszę nie dopatrywać się też w moich uwagach teorii spiskowych, czy też próby zdyskredytowania kogoś lub sam nie wiem jeszcze czego.

Pragnę tylko rozwiązać problematykę uruchomienia guidingu i tyle :idea:


JaLe, wydaje mi się, że nazbyt panikujesz. :wink: Widziałem system Leszka działający u Gregorego i wszystko było dokładnie tak jak opisał. Zarzucanie niepełnego opisu Gregoremu jest niezbyt fair !!!

Oczekujesz, że wszystko powinno działać jak należy po podłączeniu kabelków ale niestety masz za małą wiedzę aby ewentualne problemy pokonać sam. Prośba więc abyś wykazał jednak trochę cierpliwości i pokory i spokojnie skonfigurował swój zestaw do astrofotografii z guidowaniem.

Przypomina mi to trochę stare już hasło - masz dobry sprzet więc rób super fotki. :wink: Jak sam widzisz nie jest to takie proste - przynajmniej na początku.

Myślę, że za kilka tygodni nieźle sie uśmiejesz jakie to było proste aby podłączyć wszystko tak aby funkcjonowało poprawnie a my dołączymy się do twojej radości. :wink: :D

Pozdrawiam,
Dominik


No tak tym to pomogłeś.
Jak masz gadać takie głupoty to lepiej pomyśl za nim się odezwiesz.
I nie wymyślaj, że zarzucam coś Leszkowi.
Bo tak nie jest.

Po za tym widze juz pewna prawidłowość, która wygląda tak.

Jeżeli Domek coś zrobi od razu pojawia się post Gregorego, opisujący z jakim to super, extra i nie wiem jeszcze jakim wyczynem mamy do czynienia.
Jeżeli Gregory coś zrobi lub nie zrobi od razu pojawia się Domek, by prostować niepokornych.

Ludzie, jeżeli jest coś nie tak to należy pokazać co i wyjaśnić.
Dlatego proszę Domku nie utrudniaj i nie wymyślaj, bo rozdmuchujesz całą sytuację.

Poziom Canonów i systemu Leszka nie jest dla Ciebie, czego dowodzi Twój ostatni nic nie wnoszący post.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postzbyszek | 12 Gru 2006, 22:54

Jarku gdybys potrzebowal do prob uruchomienia nieprzerobiona kamerke to mam Toyucom 840 i moge pozyczyc.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostDominik Woś | 12 Gru 2006, 22:57

JaLe napisał(a):
Domek napisał(a):
JaLe napisał(a):Leszku, ja nie mam pretensji do Gregorego, bo niby o co.
Podkreślam tylko, że w trybie który jest u niego moja kamerka nie zadziałała. O czym Ci przecież pisałem i sam przyznałeś mi rację, że dobrze ustawiłem gdyż mam przerobioną kamerkę.
A właśnie do tego zmierzam,by podawać więcej informacji ku przestrodze innych użytkowników.

Co do konfigurowania kamerki z krzyżem, to nie wiem o co chodzi gdyż gdy próbuję działąć przyciskami to nic się nie dzieje. Natomiast podkreślam iż cały montaż w systemie Guid wyczynia różne dziwne rzeczy, które napewno guidowaniem nie są.

Widzę, że nie jesteście w stanie mi służyć pomocą o jaką mi chodzi.

Podkreślam, też że dopiero teraz widzę iż opis Grześka jest niepełny.


I jeszcze raz napiszę, że nie szukam dziury w całym. Opis Grzeska jest niepełny i należy go stopniowo uzupełnić potem wyrzucić śmieci i umieścić jeszcze gdzieś na forum w wersji od A do Z
Cały system i sprawy z nim związane rozwijaja się i być może kiedyś powstanie coś na wzór procedury postępowania z nim w takich i innych przypadkach.

Proszę nie dopatrywać się też w moich uwagach teorii spiskowych, czy też próby zdyskredytowania kogoś lub sam nie wiem jeszcze czego.

Pragnę tylko rozwiązać problematykę uruchomienia guidingu i tyle :idea:


JaLe, wydaje mi się, że nazbyt panikujesz. :wink: Widziałem system Leszka działający u Gregorego i wszystko było dokładnie tak jak opisał. Zarzucanie niepełnego opisu Gregoremu jest niezbyt fair !!!

Oczekujesz, że wszystko powinno działać jak należy po podłączeniu kabelków ale niestety masz za małą wiedzę aby ewentualne problemy pokonać sam. Prośba więc abyś wykazał jednak trochę cierpliwości i pokory i spokojnie skonfigurował swój zestaw do astrofotografii z guidowaniem.

Przypomina mi to trochę stare już hasło - masz dobry sprzet więc rób super fotki. :wink: Jak sam widzisz nie jest to takie proste - przynajmniej na początku.

Myślę, że za kilka tygodni nieźle sie uśmiejesz jakie to było proste aby podłączyć wszystko tak aby funkcjonowało poprawnie a my dołączymy się do twojej radości. :wink: :D

Pozdrawiam,
Dominik


No tak tym to pomogłeś.
Jak masz gadać takie głupoty to lepiej pomyśl za nim się odezwiesz.
I nie wymyślaj, że zarzucam coś Leszkowi.
Bo tak nie jest.

Po za tym widze juz pewna prawidłowość, która wygląda tak.

Jeżeli Domek coś zrobi od razu pojawia się post Gregorego, opisujący z jakim to super, extra i nie wiem czym jeszcze wyczynem mamy do czynienia.
Jeżeli Gregory cos zrobi lu nie zrobi od razu pojawia się Domaek by prostować nie pokornych.

Ludzie, jeżeli jest coś nie tak to należy pokazać co i wyjaśnić.
Dlatego proszę Domku nie utrudniaj i nie wymyślaj, bo rozdmuchujesz całą sytuację.

Poziom Canonów i systemu Leszka nie jest dla Ciebie.


JaLe - napisałem, że widziałem jak system Leszka działa u Gregorego. Wiem, że Gregory kontaktował się z Leszkiem aby wyjaśnić wszelkie problemy. U Gregorego system działa bardzo ładnie, co jest faktem !!!

Niestety w twoim przypadku jest zbyt dużo możliwych błedów, które popełniasz (problemów ze sprzetem) aby na odległość powiedzić Ci co jest nie tak a sam nie potrafisz zdiagnozować problemów !!! Może nie działa Ci port LPT w komputerze albo kamerka przerobiona na długie czasy coś nie za bardzo działa ? Może coś źle podłaczyłeś i wydaje Ci się, że podłączyłeś OK ? Może oprogramowanie na komputerze nie działa poprawnie (konflikty sprzętowe) a może coś jest uszkodzone (mogłeś przypadkowo nawet sam uszkodzić).

Weź się w garść i podjedź do Leszka do Wrocławia lub do Grześka do Warszawy i zapewniam Cię, że twoje problemy i irytacja się skończą.

Pozdrawiam,
Dominik

JaLe napisał(a):Jeżeli Domek coś zrobi od razu pojawia się post Gregorego, opisujący z jakim to super, extra i nie wiem czym jeszcze wyczynem mamy do czynienia. Jeżeli Gregory cos zrobi lu nie zrobi od razu pojawia się Domaek by prostować nie pokornych.


PS. Dzięki za zauważenie problemu. :lol: :wink: :D
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 12 Gru 2006, 23:00

zbyszek napisał(a):Jarku gdybys potrzebowal do prob uruchomienia nieprzerobiona kamerke to mam Toyucom 840 i moge pozyczyc.


Dziękuję za pomoc, przemyślę tę propozycję.
Muszę się w to wgłębić i zastanowić co jest w tej chwili nie tak.
Ostatnio edytowany przez JaLe 12 Gru 2006, 23:04, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 12 Gru 2006, 23:02

JaLe napisał(a):
Domek napisał(a):
JaLe napisał(a):Leszku, ja nie mam pretensji do Gregorego, bo niby o co.
Podkreślam tylko, że w trybie który jest u niego moja kamerka nie zadziałała. O czym Ci przecież pisałem i sam przyznałeś mi rację, że dobrze ustawiłem gdyż mam przerobioną kamerkę.
A właśnie do tego zmierzam,by podawać więcej informacji ku przestrodze innych użytkowników.

Co do konfigurowania kamerki z krzyżem, to nie wiem o co chodzi gdyż gdy próbuję działąć przyciskami to nic się nie dzieje. Natomiast podkreślam iż cały montaż w systemie Guid wyczynia różne dziwne rzeczy, które napewno guidowaniem nie są.

Widzę, że nie jesteście w stanie mi służyć pomocą o jaką mi chodzi.

Podkreślam, też że dopiero teraz widzę iż opis Grześka jest niepełny.


I jeszcze raz napiszę, że nie szukam dziury w całym. Opis Grzeska jest niepełny i należy go stopniowo uzupełnić potem wyrzucić śmieci i umieścić jeszcze gdzieś na forum w wersji od A do Z
Cały system i sprawy z nim związane rozwijaja się i być może kiedyś powstanie coś na wzór procedury postępowania z nim w takich i innych przypadkach.

Proszę nie dopatrywać się też w moich uwagach teorii spiskowych, czy też próby zdyskredytowania kogoś lub sam nie wiem jeszcze czego.

Pragnę tylko rozwiązać problematykę uruchomienia guidingu i tyle :idea:


JaLe, wydaje mi się, że nazbyt panikujesz. :wink: Widziałem system Leszka działający u Gregorego i wszystko było dokładnie tak jak opisał. Zarzucanie niepełnego opisu Gregoremu jest niezbyt fair !!!

Oczekujesz, że wszystko powinno działać jak należy po podłączeniu kabelków ale niestety masz za małą wiedzę aby ewentualne problemy pokonać sam. Prośba więc abyś wykazał jednak trochę cierpliwości i pokory i spokojnie skonfigurował swój zestaw do astrofotografii z guidowaniem.

Przypomina mi to trochę stare już hasło - masz dobry sprzet więc rób super fotki. :wink: Jak sam widzisz nie jest to takie proste - przynajmniej na początku.

Myślę, że za kilka tygodni nieźle sie uśmiejesz jakie to było proste aby podłączyć wszystko tak aby funkcjonowało poprawnie a my dołączymy się do twojej radości. :wink: :D

Pozdrawiam,
Dominik


No tak tym to pomogłeś.
Jak masz gadać takie głupoty to lepiej pomyśl za nim się odezwiesz.
I nie wymyślaj, że zarzucam coś Leszkowi.
Bo tak nie jest.

Po za tym widze juz pewna prawidłowość, która wygląda tak.

Jeżeli Domek coś zrobi od razu pojawia się post Gregorego, opisujący z jakim to super, extra i nie wiem czym jeszcze wyczynem mamy do czynienia.
Jeżeli Gregory cos zrobi lu nie zrobi od razu pojawia się Domaek by prostować nie pokornych.

Ludzie, jeżeli jest coś nie tak to należy pokazać co i wyjaśnić.
Dlatego proszę Domku nie utrudniaj i nie wymyślaj, bo rozdmuchujesz całą sytuację.

Poziom Canonów i systemu Leszka nie jest dla Ciebie, czego dowodzi Twój ostatni nic nie wnoszący post.


Jale, staramy sie Tobie pomoc. Leszek napisal kilka cennych wskazowek, ja dodalem kilka nastepnych. Ale musisz zrozumiec ze nie zawsze wszystko mozna rozwiazac zdalnie, bo do tego wymagane jest tez Twoje dzialanie, i wtedy przydatna okazuje sie rowniez pewna doza cierpliwosci. Widzisz, moje pierwsze proby z procesorem sygnalu, goto i guide to bylo tak, ze nic tak od razu nie dzialalo z marszu jakbym chcial, bo kazdy sprzet na poczatku trzeba skonfigurowac. Tutaj otrzymales gotowy, dzialajacy system. Informacje zawarte w mojej recenzji, a przypominam ze jest to recenzja a nie instrukcja, sa w pelni wystarczajace aby system uruchomic. Wiem to od kilku osob, ktore swoj system na bazie urzadzen Leszka uruchomily.

Co do moich przyjaciol, a jest nim Dominik, to powiem Ci ze czesto sie widujemy, razem obserwujemy niebo, pomagamy sobie nawzajem podczas sesji, wspieramy sie. :) Czasami sie poklocimy, posprzeczamy ale potem wszystko wraca do normy. To normalne. Ciesze sie ze sa ludzie, ktorzy potrafia dzielic sie tez zupelnie bezinteresownie swoja pomoca i wiedza. :) A fotki Domka sa conajmniej - bardzo dobre, nie ma co dusic w sobie zachwytu, warto brac przyklad. :)

Zdradze Ci pewien sekret, lubie Dominika, i mysle ze on mnie tez lubi. ;)

Pozdrawiam,
Gregory

ps. Jale, przyjedz do Warszawy. Mysle ze Twoje problemy zostana rozwiazane.
Gregory
 

Postleszekjed | 13 Gru 2006, 00:11

Jale !
Do sprawy trzeba podejść systematycznie i spokojnie.

1. Na początek uruchom GD i ustaw go tak jak opisał Grzegorz w recenzji. podłącz PS do montażu i uruchom PS w trybie goto na dowolnie wybranym obiekcie a następnie uruchom tryb guide (dla przypomnienia - trzeba nacisnąć oba klawisze kierunku <- i ->). W tym stanie możesz sprawdzić czy guide w PS działa naciskając klawisze kierunku na PS. Jeśli zauważysz reakcję dla każdego z klawiszy to oznacza, że guide w PS działa prawidłowo (uwaga: dla klawisza -> zauważysz jedynie przyśpieszenie ruchu o ok. 30% natomiast dla innych klawiszy kierunku powinieneś zobaczyć wyraźny ruch w odpowiednią stronę).

2. Jak test z p.1 wypadnie pozytywnie to podłącz kabel guide do portu LPT i uruchom GD a następnie sprawdź czy działają klawisze kierunkowe w programie GD na podobnej zasadzie jak to sprawdziłeś wcześniej na klawiaturze PS. Dla ułatwienia obserwacji trzeba w polu czasu ustawić wartość 3000 (3 sek) lub nawet 5000 (5 sek).

3. Jeśli test z p.2 wypadnie pozytywnie to podłącz kamerę i zobacz czy działa guide i kamera jednocześnie. W programie GD nie można kamerze przypisać pinów D4-D7 więc nie zachodzi obawa, że sygnalizacja kamery wejdzie w obszar działania guide. Początkowo ustaw warunki dla kamery aby pracowała w trybie podstawowym czyli bez przedłużonych czasów, amp off itd. Na tym etapie należy doprowadzić kamerę do stanu, że będzie działać równolegle z GD stopniowo dla coraz bardziej zaawansowanych stanów działania.

Jak wszystkie testy z p. 1-3 wyjdą prawidłowo będziesz mógł zacząć testy z obiektami na niebie pamiętając o opisanej wczesniej procedurze prawidłowego zorientowania kamery w lunecie prowadzącej.

Jeśli na dowolnym z etapów 1-3 zauważysz błąd to daj znać. Wyjaśnimy sprawę od razu aby opisany ciąg działań i prób przeszedł pomyślnie. Na razie widzimy Twoją irytację, że końcowy efekt różnych Twoich działań, o których nie mamy pełnej wiedzy nie przynosi pozytywnego wyniku. Uruchamiając guide z Grzegorzem też mieliśmy kilka potknięć ale powoli udało się wszystko poprawić. U Ciebie jest o tyle lepiej, że używasz już sprawdzonego rozwiązania więc niewiadomych jest mniej.
Sądzę, że wszystko uda się załatwić bez wyjazdu do Krakowa, Warszawy czy Wrocławia ;-)
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostJaLe | 13 Gru 2006, 09:30

Napiszę to tak.
Podstawowym programem w którym działam jest GD, próby wykonywałem też na GM.
Ponieważ nie mam jeszcze zainstalowanego programu do zrzutów na laptopie wykonałem zrzuty z GM który mam jeszcze na innym komputerze.

Ustawienia w GD wyglądają tak:

Image

Image

więc się różnią od ustawień Gregorego i różnic się muszą.

System odpalił i działał, ale jak pijany królik (zarzucało go na jedną stronę ;) )

Po analizie wszystkich informacji dochodze do wniosku, że może być to sprawa źle ustawionej kamerki, ale czy na pewno?


Kamerka daje mi obraz odwrócony i tym różni się od obrazu rzeczywistego, mogą być jakieś niewielkie przekoszenia, który "na oko nie wyłapałem". Jakie moga być odchyłki kątów ? Jeżeli nieznaczne to bedę musiał chyba zrobić jakąś planszę i centrować.

Co do celownika w GD to nie wiem jak to ma działać?
Jest ustawiony, uruchamiam przyciski i nic oprócz podświetlenia się nie dzieje. Czy coś ma się dziać, nie znalazłem niestety informacji na ten temat.

Leszku właśnie na systematyczności mi zależy. Tylko brak mi pewnych informacji, więc muszę pisać dziesiętki maili i postów, by się coś dowiedzieć.

A tyle razy prosiłem o telefon i można byłoby wyjaśnić pewne sprwawy w kilka minut. To dla informacji pewnych osób, które chcą mnie wysyłać do Wrocławia i Warszawy po informacje.
Nie wiem jak Wy moi drodzy, ale my tu na prowincji mamy już telefony i to nawet komórkowe ;) :lol:

Już to kiedyś pisałem, ale takie teksty rozbawiają mnie do łez.

Tak 3 mać ;) lubię to forum :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postleszekjed | 13 Gru 2006, 10:06

Jale !

Proponuję trzymać się podanego przeze mnie toku działań dignostycznych. Piszesz o bliżej nieokreślonym efekcie końcowym ("System odpalił i działał, ale jak pijany królik") ale dalej nie wiem czy wykonałeś próby opisane w p.1 i 2. Napisz na początek czy wykonałeś te próby i jaki był rezultat. Jeśli na jakimś etapie coś nie poszło tak jak mówiłem to dalsze próby są troche bezsensowne. Może uszkodzona jest funkcja guide w PS i szukanie błędu po mętnym opisie objawów na końcu calej procedury moze być mylące.
Odłącz kabel guide od PC i wykonaj próbę z p.1.
A więc czy w trybie guide PS-a klawisze kierunku powodują ruch montażu w pożądanym kierunku a zatem dla klawisza -> montaż przyśpiesza (stwierdzisz to 'na słuch') w osi Ra, dla klawisza <- montaż w osi Ra kręci się w drugą stronę, dla klawisza w górę montaż zwiększa deklinację a dla klawisza w dół montaż zmniejsza deklinację ?


Ustawienia w GD do sterowania guide masz dobre. W ustawieniach dla kamery proponuję na początek wyłączyć wszystkie zaawansowane tryby pracy kamery (a więc LX, Amp off i advanced).
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostJaLe | 13 Gru 2006, 10:42

Przeprowadziłem wszystkie trzy próby.
I tak :
1. coś działa tylko nie wiem w którym kierunku ?, bo ruch jest bardzo nieznaczny :(
2. i 3. stwierdziłem przemieszczenie kamery tylko w kierunku N (zgodnym z kier. na monitorze) w pozostałych W,E,S sprawia wrażenie, że stopuje działanie silników krokowych

ps. podobnie system zachowywał się pdczas próby guidingu w terenie, przyciski kierunków podświetlały się (czyli niby coś się korygowało), ale obraz przemieszczał się w jednym kierunku ze zwielokrotniona predkością.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 13 Gru 2006, 11:21

JaLe napisał(a):więc się różnią od ustawień Gregorego i różnic się muszą.


Poza tym ze uaktywniles w tym momencie tryb SC dla Vesty, ustawienia masz identyczne do tych co ja stosuje, czyli tutaj powinno byc wszystko OK. ;-) Tryb SC mozna wlaczyc, lub tez nie, w zaleznosci od tego jak slaba np. gwiazdka prowadzenia zostanie wybrana do guidowania. :)

JaLe napisał(a):podobnie system zachowywał się pdczas próby guidingu w terenie, przyciski kierunków podświetlały się (czyli niby coś się korygowało), ale obraz przemieszczał się w jednym kierunku ze zwielokrotniona predkością.


A probowales w tym miejscu wlaczyc rewers? Byc moze kamera w wyciagu usytuowana zostala odwrotnie. System chcial korygowac ruch gwiazdy, ale zamiast tego przyspieszal w niewlasciwym kierunku. Trzeba wowczas albo zmienic polozenie kamery w wyciagu, albo zastosowac rewers dla danej osi. Ogolnie ruchy guidera powinny byc z poczatku bardzo delikatne, a potem po ustawieniu wszystkich parametrow - praktycznie niewidoczne. Po wyswietlanych w oknie programu parametrach obserwowany jest ruch, zas aktywne w danym momencie przyciski kierunkow sa podswietlane. Jeszcze raz namawiam Cie abys rozpoczal testy w mozliwie najprostrzej postaci, czyli np. bez aktywnego trybu SC, na jasniejszej gwiazdce.

JaLe napisał(a):A tyle razy prosiłem o telefon i można byłoby wyjaśnić pewne sprwawy w kilka minut. To dla informacji pewnych osób, które chcą mnie wysyłać do Wrocławia i Warszawy po informacje.
Nie wiem jak Wy moi drodzy, ale my tu na prowincji mamy już telefony i to nawet komórkowe ;) :lol:


Jale, po korespondencji jaka zupelnie niedawno przyslales do mojej PW nie dziw sie, ze jakos tak nie za bardzo chce podzielic sie z Toba moim numerem telefonu. :lol: Ale jak bedziesz chcial sie spotkac w Warszawie, nie widze problemu, no i zawsze mamy Forum. ;-)

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostJaLe | 13 Gru 2006, 13:28

Gregory napisał(a):Jale, po korespondencji jaka zupelnie niedawno przyslales do mojej PW nie dziw sie, ze jakos tak nie za bardzo chce podzielic sie z Toba moim numerem telefonu. :lol: Ale jak bedziesz chcial sie spotkac w Warszawie, nie widze problemu, no i zawsze mamy Forum. ;-)

Pozdrawiam,
Gregory


Skoro domagasz się tego to napisze tutaj:
Gregory czasami p***** głupoty.

Po za tym na myśli miałem telefon Leszka, a nie Twój.

W tej chwili po tych radach mam system rozwalony. Kamerkę wywala mi z systemu, laptopa wiesza i nic w GD nie działa.

Już lepiej było jak sam to ustawiłem.

Pewnie skończy się na reinstalce systemu jak dalej tak pójdzie.

co zaś do działania systemu to przy przyciskamiu jakiegokolwiek przycisku wszystko idzie w kierunku N

Nawet przy przełączeniu przycisku kier. w Realy Boxie.

W tej chwili po kilku takich próbach wiesz mi GD i musze restartowac kompa. Fajnie - nie ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postzbyszek | 13 Gru 2006, 13:41

Moze wlasnie reinstalacja systemu pomoze. Xp sam od siebie wybiera automatycznie przerwania , porty o ile byly wolne . Pozniej cos np. kamerke podlanczasz i konflikt gotowy. Moze przy reinstalacji xp warto juz miec kamerke fizycznie podlaczona do kompa?
W 98 jest cos takiego jak dodaj nowy sprzet i w opcji automatycznie wyszukaj - dodaje ten sprzet lacznie z dodatkami co sa potrzebne aby zadzialal . Przy recznej instalacji czesto tych dodatkow brakuje.
Do tego zdarza sie, ze cos chodzi na 1 kompie a na drugim juz nie, mimo identycznego oprogramowania.

Do tego jak czytalem czasem steroniki do westy ciezko wspolpracuja z xp i trzeba poeksperymentowac. Z ponad rok temy cygnus na AF irytowal sie o to mocno - ale cos dopasowal.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostGregory | 13 Gru 2006, 13:57

JaLe napisał(a):czasami p***** głupoty.


No wlasnie tego typu co linia powyzej, z tym ze nieco bardziej rozwinieta w niecenzuralne wyrazy byla korespondencja od Ciebie, dosc obrazliwa ale co tam, nie ma co do tego wracac. ;-) Skoro nie chodzilo Ci teraz o mnie to OK, i nie bylo tematu. :lol:

JaLe napisał(a):W tej chwili po tych radach mam system rozwalony. Kamerkę wywala mi z systemu, laptopa wiesza i nic w GD nie działa.

W tej chwili po kilku takich próbach wiesz mi GD i musze restartowac kompa. Fajnie - nie ?


A co ma system operacyjny do ustawien polozenia kamery w wyciagu teleskopu? Ale rzeczywiscie, moze cos zle zainstalowales i nie funkcjonowal Ci prawidlowo system az wreszcie calkiem sie wysypal, stad byly te problemy. Reinstalacja moze okazac sie pomocna.

Pozdrawiam,
Gregory
Gregory
 

PostJaLe | 13 Gru 2006, 14:03

Gregory napisał(a):
JaLe napisał(a):czasami p***** głupoty.


No wlasnie tego typu co linia powyzej, z tym ze nieco bardziej rozwinieta w niecenzuralne wyrazy byla korespondencja od Ciebie, dosc obrazliwa ale co tam, nie ma co do tego wracac. ;-) Skoro nie chodzilo Ci teraz o mnie to OK, i nie bylo tematu. :lol:

JaLe napisał(a):W tej chwili po tych radach mam system rozwalony. Kamerkę wywala mi z systemu, laptopa wiesza i nic w GD nie działa.

W tej chwili po kilku takich próbach wiesz mi GD i musze restartowac kompa. Fajnie - nie ?


A co ma system operacyjny do ustawien polozenia kamery w wyciagu teleskopu? Ale rzeczywiscie, moze cos zle zainstalowales i nie funkcjonowal Ci prawidlowo system az wreszcie calkiem sie wysypal, stad byly te problemy. Reinstalacja moze okazac sie pomocna.

Pozdrawiam,
Gregory


Użyłem tylko jednego nie p*****, ale widzę że fantazja godna plastyka Cię nie opuszcza i dopisujesz mi równie bogatą co Twoja.

Po za tym wiadomo mi że tylko w stosunku do mnie jesteś taki wrażliwy. Natomiast na mocniejsze słowa swoich ulubionych kolegów nie reagujesz publicznie w ten sposób, wręcz obsypujesz ich komplementami.

Jak widać do grona takowych nie należę, zresztą nie zależy mi na tym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postzbyszek | 13 Gru 2006, 14:21

Nie urazaj sie tylko moze dzisiaj odpocznij , a jutro od nowa . Pewnie jutro od razu znajdziesz przyczyne .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostGregory | 13 Gru 2006, 14:33

JaLe napisał(a):Użyłem tylko jednego nie p*****, ale widzę że fantazja godna plastyka Cię nie opuszcza i dopisujesz mi równie bogatą co Twoja.


Zapewniam Cie że plastykiem nie jestem ;-) Nie musiałem uruchamiać też swojej fantazji, ale przypomniałem sobie korespondencję od Ciebie, która wywołała pewne powiedzmy - zniesmaczenie. To właśnie wtedy zmieniłem troche swoje podejście do Jalego choć tutaj chciałem Ci troche pomóc w uruchomieniu systemu. Przypomina to jednak walkę z wiatrakami, ręce opadają i wiesz co, ty rób swoje, a mi pozwól również robić spokojnie swoje. ;-) Jedną krytyczną uwagę na temat recenzji o skomputeryzowanym astrografie juz mam od Ciebie, rozumiem ze tresc zawarta w recenzji jest dla Ciebie nie wystarczajaca. Coz, masz szanse napisac tez wlasna recenzje, do czego serdecznie zachecam! :)

JaLe napisał(a):Po za tym wiadomo mi że tylko w stosunku do mnie jesteś taki wrażliwy.


Nie Jale, tutaj bardzo sie mylisz. :shock: :lol: Nie jestem wrazliwy a nawet moge powiedziec, ze jestem zupelnie odporny na tego typu zaczepki. ;-) :lol:

JaLe napisał(a):Natomiast na mocniejsze słowa swoich ulubionych kolegów nie reagujesz publicznie w ten sposób, wręcz obsypujesz ich komplementami.

Jak widać do grona takowych nie należę, zresztą nie zależy mi na tym.


A możesz bardziej rozwinac ten temat? Brzmi to nadzwyczaj interesujaco, moze sie czegos nowego dowiem? ;-) :lol: :D

Pozdrawiam,
Gregory

ps. odpocznij Jale, to czasami naprawde pomaga. Nic na sile, i nic na szybko!
Gregory
 

Postleszekjed | 13 Gru 2006, 14:43

JaLe napisał(a):Przeprowadziłem wszystkie trzy próby.
I tak :
1. coś działa tylko nie wiem w którym kierunku ?, bo ruch jest bardzo nieznaczny :(
2. i 3. stwierdziłem przemieszczenie kamery tylko w kierunku N (zgodnym z kier. na monitorze) w pozostałych W,E,S sprawia wrażenie, że stopuje działanie silników krokowych

ps. podobnie system zachowywał się pdczas próby guidingu w terenie, przyciski kierunków podświetlały się (czyli niby coś się korygowało), ale obraz przemieszczał się w jednym kierunku ze zwielokrotniona predkością.


Jale !
W sprawie p.1 wykaż trochę cierpliwości i sprawdż np. przez 30-60 sek. w którą stronę obracają się tryby napędu. Jest to istotne aby wyeliminować wadę samej funkcji guide w PS.

Przy punkcie 2 możesz w polu czasu testu ustawić np. 20000 co odpowiada czasowi 20 sek i mam nadzieję, że w tym czasie uda Ci się również zaobserwować ruch montażu w zależności od uzytego klawisza z pulpitu GD. Ten punkt jest o tyle istotny bo pozwala na eliminację wady RelayBox-a lub braku prawidłowego sterowania z PC.

Z podanego przez Ciebie opisu dalej nie wiem co i do jakiego momentu jest dobrze. Bądź tak dobry i daj odpowiedź pozytywną lub negatywną a nie odpowiedź "coś działa tylko nie wiem w którym kierunku".
W jednej sprawie dajesz sprzeczne odpowiedzi bo utrzymujesz, że system działa tylko w kierunku N i to niezależnie od położenia przełącznika w sterowniku (a nie jak mylnie napisałeś w RelayBox-ie gdzie takiego przełącznika nie ma). To zjawisko mogę wytłumaczyć jedynie tym, że mylnie bierzesz ruch w osi Ra za ruch w osi Dec a co za tym idzie masz kamerę obróconą o 90 stopni od położenia właściwego. Sama idea guide polega na tym, że sterowanie działa stale w osi Ra z prędkością zbliżoną do prędkości śledzenia a korekty polegają na zwiększeniu prędkości Ra lub zmianie kierunku ruchu w tej osi a dla osi Dec na odpowiednim przesunięciu montażu w pionie w górę lub w dół. Zmiany podczas śledzenia są jednak rzędu pojedynczych arcsec więc trudno dostrzec to obserwując sam montaż. Znacznie łatwiej widać to na ekranie GD.

Napisz przy okazji czy tryb goto działa (czy działa korekcja ręczna klawiszami kierunku podczas goto) i czy przełącznik Inversion w sterowniku zamienia kierunek pracy silnika osi Dec.

Widzę, że sprawa zaczyna zbaczać lekko na manowce więc proponuję wrócić do meritum problemu.

Stoimy zatem dalej w p. 1 czekając Jale na ostateczne ustalenie czy klawisze kierunku w PS działają podczas gdy PS realizuje funkcję guide a jednocześnie kabel guide jest odłączony od komputera czy też nie?.

L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat