Platforma paralaktyczna Leszka Jędrzejewskiego

PostKendzior | 26 Lut 2006, 10:00

Czyli rolkowa jest lepsza od śrubowej?
 
Posty: 25
Rejestracja: 21 Sty 2006, 19:10
Miejscowość: Wadowice/Frydrychowice

PostDominik Woś | 26 Lut 2006, 11:54

Kendzior napisał(a):Czyli rolkowa jest lepsza od śrubowej?


Obie platformy są OK. Nie wiem czy można wyciągnąć wniosek, że rolkowa byłaby lepsza. Śrubowa ma więcej części mechanicznych i jak się wydaje większe PE. Rolkowa natomiast ma minimalnie nierównomierne prowadzenie, co widać na filmie z Saturnem.

W każdym razie zrobiłem zdjęcie do zagadki z platformą śrubową a wczoraj zrobiłem też z platformą rolkową (nowa zagadka już wkrótce).

Podsumowując wydaje mi się, że obie platformy dadzą bardzo wiele radości użytkownikom teleskopów, których ze względu między innymi na wagę oraz konstrukcję nie da się powiesić na montażu paralaktycznym.

Pozdrawiam,
Dominik

PS. Wczoraj z Krzysztofem (mekmekiem) mieliśmy okazję obserwować Merkurego przez Newtona. Zastosowalismy powiekszenie 218x. Bez platformy planetka znikała z pola widzenia bardzo szybko. Z platformą mogliśmy dłużej podziwiać przepiękną refrakcję atmosferyczną na tej planecie :wink: ale widać było jej fazę. :D
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postszymek_o | 26 Lut 2006, 17:58

Można prosić jakiegoś DS'a na śrubowej z ogniskowej rzędu 500-700mm??
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 16 Lut 2006, 23:03
Miejscowość: Oleszyce

 

PostDominik Woś | 26 Lut 2006, 20:50

szymek_o napisał(a):Można prosić jakiegoś DS'a na śrubowej z ogniskowej rzędu 500-700mm??


No z tym to może być mały problem bo to całkiem nietypowa ogniskowa dla platformy. Zazwyczaj stawiamy na niej jakiegoś większego Newtona na Dobsonie a tutaj ogniskowe są zazwyczaj powyżej 1000mm. Myślę, że trzeba popatrzeć na zdjęcia z czasem 5 minut zrobione na takiej własnie platformie z ogniskową 300mm oraz filmiki z Saturnem zrobione z ogniskową 10x większą (3000mm) i wnioski wyciągnąć już samodzielnie.

Ale i tak wiem, że nawet gdybym wziął się za zdjęcia z ogniskową 500-700mm i zrobił takie na przykład 2-3 minutowe to byłyby prośby o 10 minutowe, potem 20 minutowe a potem ... :wink:

Faktem jest, że platforma otwiera niesamowite wręcz możliwości przed posiadaczami większych Newtonów.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 27 Lut 2006, 09:21

Szymku, masz podany jak na patelni PE z tej platformy gdzie widać jak na dłoni jego amplitudę i okres tak więc widać też że to montaż do wizualnych obserwacji dużym Newtonem a nie astrofoto teleobiektywem na statywie a jeśli już to gdzieś spokojnie do 250-300mm ogniskjowej 8)
Do astrofoto Newtonem lub dłuższym teleobiektywem tyrzeba by zastosować platformę rolkową z dużo mniejszym błędem PE co wydaje sie tu oczywiste 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostLuk76 | 31 Gru 2010, 12:00

Czy temat platformy paralaktycznej ciągnie się w innym wątku? Szczególnie interesuje mnie to czy jeszcze Leszek to wykonuje...?
pozdrowienia
Łukasz

głównie fotki naziemne: Łukasz Szczepański fotografia
 
Posty: 321
Rejestracja: 21 Gru 2009, 02:20
Miejscowość: W-wa

PostPablito | 31 Gru 2010, 13:14

Najlepiej jak napiszesz do Leszka i się go zapytasz. Bywa na forum.
------------------------
Kontakt: 691 355 653
pawel.rojewski(at)astrofaktoria.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 594
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:27
Miejscowość: Tczew

 

Posttiger | 02 Wrz 2012, 18:40

Panowie , być może trochę odgrzewam temat, jednak przez dłuższy okres czasu nie było tutaj jakiegoś odzewu.W związku z dość nieudanymi ,moimi planami zakupu monta( lx80 ,brak jego dystrybucji ,przynajmniej w Polsce),zaczynam się zastanawiać nad zakupem takiej platformy.Czy z tym rozwiązaniem jest ,,słychać" coś nowego.Głównie chodzi mi o porównanie systemu rolkowego i śrubowego,który dokładniejszy i wygodniejszy w użytkowaniu. Choć w swoim obecnym dobsie mam napęd śrubowy -ręczny,i jest on niewrażliwy na środek ciężkości telepa, co jest jego dużym plusem ,oczywiście w wertykalu .Pomyślałem , że skoro na takiej platformie można stawiać dość ciężkie dobsy,to czemu by nie postawić(przymocować?) jakiegoś azymutala o większej nośności np; samoruba, taki na dwa telepy.Pewnie by to wszystko wyszło taniej.Nie ma goto -trudno ,można by się obejść ,ale interesuje mnie jeszcze to ,,przewijanie". Jak się to odbywa , czy przez zmianę kierunku obrotów silnika napędzającego( i ewentualnym podwyższeniu jego obrotów), czy też poprzez ,,fizyczne" przestawienie zestawu?
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postokroj | 06 Maj 2013, 21:36

Mam Konstrukcji Leszka orginał z drugim silnikiem korekcji pilotem osi Horyzont -Zenit.Cofam przez otwarcie zameczka suwkowego i praktycznie sama wraca i jedziesz kolejną godzinę.Stawiam pełną Syntę 12" i mam zamiar stawiać słup Uniwersała z Refraktorem a myślę że da radę nawet Maka 180.Nie focę ale do wizuala super.Mocna jest -pełne trójkąty nie litery T.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postgaugluming | 12 Maj 2015, 18:03

Witam serdecznie,

Ta platforma to jest dokladnie to czego szukam od dluzszego czasu. Wiudzialem pare podobnych dostepnych w sklepach asto ale w cenach powyzej 4tys. Niestety narazie nie na moja kieszen, ale tez tak sobie pomyslalem ze moze zwracajac sie prosto do producenta, uzyskam lepsza cene niz w sklepe za Tajwanska produkcje.

Nie orientuje sie ktos czy moze jest gdzies 'luzniejsza' platforma ktora moznaby nabyc? Jakni bylby koszt produkcji takiej platformy (razem z czesciami, narzedziami i oczywioscie robocizna) w warsztacie Pana Leszka?

Z gory dziekuje za szybka odpowiedz i pozdrawiam.
Kotnakt do mnie: mieszko.wojtkowiak@gmail.com
 
Posty: 16
Rejestracja: 12 Maj 2015, 17:48

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

AstroChat

Wejdź na chat