Sterowanie silników synchronicznych Astropilotem L.J.

PostAdam1 | 13 Kwi 2007, 23:54

Witam serdecznie wszystkich Astromaniaków :)

Posiadam teleskop Uniwersała na montażu paralaktycznym wyposażonym w mechanizm zegarowy osi rektascencji. Mechanizm ten zasilany jest silniczkiem synchronicznym sterowanym prądem zmiennym 50 Hz - 24V. Jakiś miesiąc temu rozpocząłem poszukiwania w sieci rozwiazań umożliwiających mi sterowanie prędkością obrotową silnika synchronicznego. Odnalazłem stronę Pana Leszka Jędrzejewskiego. Opisał on tam proste rozwiązanie polegające na wykorzystaniu Astro Pilota, oraz wzmacniacza sygnału. Astropilot generuje sygnał 50 Hz a wzmacniacz wzmacnia go do poziomu umożliwiającego pracę silnika.

http://81.190.213.77/tal1.htm

Silnik synchroniczny choć zasadniczo jest przeznaczony do pracy z częstotliwością 50 Hz można traktować częstotliwościami +- 10% w stosunku do częstotliwości podstawowej bez utraty stabilności jego pracy.
Rozwiazanie takie choć niedrogie otwiera całkiem nowe możliwości przed montażami tego typu. Teraz, aby skorygować położenie teleskopu w rektascencji nie trzeba kręcić mechanicznymi mikroruchami, których dotknięcie powodowało huśtanie całej konstrukcji.
Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że ze wzgledu na ograniczenia wynikające z zasady działania silników synchronicznych nie możemy wykorzystać wszystkich funkcji Astropilota. Dostepne są funkcje związane z automatycznym prowadzeniem z predkościami lunarną, gwiazdową i słoneczną. Prędkość z jaką możemy korygować ruch osi rektascencji to 1,5" na sekundę. Moze nie jest to dużo, ale za to precyzyjnie :)
Układy Astropilota i wzmacniacza postanowiłem wykonać samodzielnie, dla własnej satysfakcji :) i lepszego zrozumienia zasady działania systemu. Myślę, że każdy kto kiedykolwiek miał kontakt z elektroniką może spróbować złożyć sobie te układy. Zreszta zawsze można liczyć na pomoc Pana Leszka, który potrafi wytłumaczyć problem w prosty i zrozumiały sposób.

Poniżej kilka fotek:

Całość na teleskopie
Image

Astropilot, wzmacniacz, zasilacz
Image

Wnętrzności
Image

Pozdrawiam
Adam
:twisted:
Ostatnio edytowany przez Adam1, 24 Kwi 2007, 22:31, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 38
Rejestracja: 12 Kwi 2007, 11:20
Miejscowość: Sochaczew

Postleszekjed | 14 Kwi 2007, 12:57

Adamo świetnie ujął istotę rozwiązania, które pozwala na korekcję położenia montażu w osi Ra bez konieczności jego dotykania. Może to ułatwić astrofotografię choć w dalszym ciągu bardzo istotne jest prawidłowe ustawienie montażu w przestrzeni.
Nie wspomnianą jeszcze zaletą opisanego rozwiązania jest dodanie cechy mobilności do montaży klasy Universał lub Tal napędzanych silnikami synchronicznymi z napięcia 50Hz bo stosując opisany wzmacniacz z AstroPilotem może całość zasilać z akumulatora 12V nie martwiąc się o dostęp do sieci 50Hz.
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

Postleszekjed | 25 Kwi 2007, 23:28

Dostałem wiadomość od Adamo, że pojawią się zdjęcia związane z wykonanym przez niego sterowaniem z korektą w osi Ra napędu z silnikiem synchronicznym w montażu Universał. Jak widać użyte rozwiązania są estetyczne i mam nadzieję, że skuteczne w pracy.
Mam też nadzieję, że Adamo dopisze jeszcze własne uwagi dotyczące eksploatacji wykonanego rozwiązania a w szczególności pracy korekty i możliwości pracy z zasilania akumulatorowego ;-)
L.J.
 
Posty: 369
Rejestracja: 28 Lip 2005, 12:01

PostAdam1 | 26 Kwi 2007, 00:14

Witam
Naturalnie postaram sie napisać cos na ten temat wkrótce. W pierwszej kolejności jednak niezbędne będzie wyposażenie teleskopu w podświetlany krzyż nitek, który umożliwi mi dokonywanie korekt Astropilotem podczas wykonywania zdjęc przymocowanym do teleskopu teleobiektywem.
Pozdrawiam
Adam :twisted:
 
Posty: 38
Rejestracja: 12 Kwi 2007, 11:20
Miejscowość: Sochaczew

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

AstroChat

Wejdź na chat