Baader Hyperion ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK IV

Postmalcun1 | 14 Cze 2017, 21:31

Witam
Parę słów o Baader Hyperion ZOOM 8-24 mm ClickStop MARK IV, którego używam z Barlowem Baader Hyperion Zoom 2,25x od pół roku w Delta Optical-GSO Dobson 8" DeLuxe. Sam zoom ma ogniskowe 8, 12, 16, 20 i 24 mm, a z barlowem 3,6 do 10,7 mm.Zoom chodzi płynnie z delikatnym zaznaczeniem głównych ogniskowych - używam do obiektów głębokiego nieba.Przechodząc na obserwacje planet, dodaję barlowa, którego wkręcam w zoom do tego filterek i jest cacy. Jakość obrazu jest bardzo dobra zarówno samego zoomu, jak i połączenia zoomu z barlowem- który moim zdaniem nie pogarsza obrazu , ani znacząco nie ogranicza jasności. Porównywałem obraz z LVW8, LVW 3,5 z LV, i innymi okularami i muszę stwierdzić ,że nie zauważyłem prawie żadnej różnicy obraz ostry jasny, czysty ( saturn , jowisz,wenus, księżyc , galaktyki)- poza oczywiście polem widzenia , ale w baaderze to też jest ok- może gorzej przy 24 mm. Oczywiście wypowiadam się jako amator i nie będę się wdawał w abberacje i inne zniekształcenia.Zestaw z barlowem potrzebuje przedłużki - do ostrzenia u mnie.
( testy są http://www.astronoce.pl/UserFiles/Image ... trakt.pdf- opis marka III- mark IV nie jest grzechotką i ma lepsze powłoki , lżejszy)
Plusy:
- jeden okular zastępuje ok 10 innych okularów- u mnie od zbliżenia od 50-333x- oczywiście zależy od sprzętu
- obraz dobry , ostry
- nie trzeba zmieniać okularów- oszczędzasz czas,wygoda,nie szukasz od nowa obiektów
- łatwiejsze poszukiwania- zaczynasz o od większych ogniskowych- znajdujesz- przechodzisz na mniejsze - aż do maxa - i wybierasz najlepszy obraz
- kasa w kieszeni - zestaw nie jest tani- ale jakby kupić dobrej jakości okulary na ten zakres ogniskowych - to plajta
Mam parę stałek - ale od czasu zakupu w/w zestawu nie używam ich.Pozdrawiam
 
Posty: 1
Rejestracja: 22 Gru 2016, 18:30

 

Postkmk | 01 Paź 2018, 11:35

Kierując się między innymi tą recenzją zrobiłem rewolucję w swoim "okularniku".

Wszystkie 1.25" poszły do sprzedania (i parę innych astro-akcesoriów w tym zoom 1.25").
Z okularów zostawiłem sobie tylko SV 30mm 2" - chciałem go sprzedać ale o tym za chwilę.
za uskładane pieniądze kupiłem tegoż ZOOM-a i...

Nie mam odniesienia do lepszych okularów, najdroższe w mojej kolekcji były TBM 3.2mm i w/w SV 30mm,
więc ten Mark IV to był duży wydatek dla mnie. Wczoraj był pierwszy dzień o dobrej widoczności, teleskop
studziłem z dwie godziny, obserwacje czyniłem jeszcze zanim Księżyc się okazał i oto moje odczucia:

+ 2" - więc jest łatwo zamienialny z moim Canonem na 2" 'nosku'
+ filtry te same co do w/w Canona (choć można podłączyć i stare 1/25")
+ faktycznie bardzo przyjemny w obsłudze, klik wyczuwalny, nic nie zgrzyta... ale chyba tak powinno być
++ jeden zamiast całego kompletu - zero manipulowania - trudniej coś zgubić w trakcie nocnych obserwacji
++ obraz: lepszy na pewno, ostrzejszy, bez zniekształceń na brzegach. Co mnie najbardziej zdziwiło to to że jest
moim zdaniem bardziej kontrastowy niż np. wspomniany SV - lepsze powłoki to dają? W każdym razie dużo lepiej
niż jakiekolwiek dotychczasowe oglądanie. Ładnie się mi księżyc wpasowuje w pole widzenia przy tych 8 mm.

- konieczna przedłużka 2" - zwiększa ciężar, i muszę pamiętać że zakładając aparat wyjmuję przedłużkę a nie okular
- ciut małe pole widzenia na 24mm w porównaniu z w/w SV 30mm 2" - dlatego zostawiłem go jako taki doprzeglądania
-- coś nie tak z tą reklamowaną parafokalnością w całym zakresie (albo z moim newtonem 150/750?) ja musiałem ostrzyć
zmieniając powiększenie :-/

Wynik tej rewolucji w szkle: super! jestem bardzo zadowolony z zamiany :D największe plusy to wygoda i jakość obrazu,
minus to to rozjeżdżanie ostrości przy zmianie powiększenia (minimalne ale jednak) ale i tak mniej roboty niż przy wymianie
okularu na inny.

Zobaczymy jeszcze co z planetami, bo przy Barlowie x2 zamiana ogniskowej na 4-10mm wygląda bardzo obiecująco, 3.2mm
to już na mój teleskop trochę za dużo było, te 4-10 powinno być "w punkt".

Pozdrawiam,
Kajetan
 
Posty: 75
Rejestracja: 08 Mar 2018, 16:09

 

PostPiotr K. | 01 Paź 2018, 13:07

Lepszy kontrast w porównaniu z SV wynika pewnie z krótszej ogniskowej - 24 mm da większe powiększenie niż 30 mm, a co za tym idzie - ciemniejsze tło nieba :)

Pytanie - czy przy 24 mm pojawia się winietowanie (lekkie rozmazanie brzegu pola widzenia)? W Mark III przy 24 mm jest winieta, trzeba trochę skrócić ogniskową, żeby znikła, więc ciekaw jestem, czy w Mark IV to poprawili :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostSoczi | 01 Paź 2018, 14:35

Ja lubię jak coś mi służy nie przez lata ale nawet przez dekady :wink:
Ciekaw jestem jaka jest żywotność mechanizmu wewnątrz takiego okularu? Napewno po jakimś czasie wysiądzie albo jego precyzja pogorszy. Pewno zalecana jest okresowa konserwacja w serwisie, ale czy ktoś to praktykuje?

Dlatego jestem bardzo sceptyczny kiedy ktoś sprzedaje na giełdzie leciwego zoom-a w cenie niezbyt mniejszej od nowego. Przecież mechanicznie jest pewno już zajechany i jeśli jeszcze nie padło coś w środku to zapewne lada chwila tak się stanie.

Znam z doświadczenia że po latach różnorakie smary w sprzęcie optycznym na skutek upalnych temperatur lub składowania długo w jednej pozycji spływają na jedną stronę albo wypływają szparami.
Jest tak zarówno w nasadkach bino, jak i w okularach SPL Meade, a także innych co mają części mechaniczne jak wysuwane muszle. Z lornetki też mi coś wycieka i klei.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postkmk | 01 Paź 2018, 19:34

Winietowania nie widziałem, zwracałem celowo uwagę na punktowość gwiazd w całym obszarze.
Ale może dlatego że przy 24mm obszar widzenia jest nieduży i te 'zwinietowane' gwiazdy chowają
się za brzegi pola widzenia ? A może ktoś o lepszym wzroku by wypatrzył? Jak zaznaczyłem nie mam
doświadczenia z drogim szkłem.

Co do żywotności... CHIAŁBYM żeby było tyle 'oglądalnych' nocy w roku żeby mi ten zoom padł np. po trzech latach
od codziennego oglądania nieba. Z takiego powodu bym chętnie zapłacił co 2-3 lata za nowego zooma... :lol:
Ale jak na razie, od lutego jak dostałem teleskop było z 10-15 dni z dobrą widocznością w mojej okolicy.
Ostatnio się za fotografowanie nocnych chmur wziąłem z nudów.

Postaram się jeszcze przyjrzeć temu winietowaniu. :-)

Pozdrawiam,
Kajetan
 
Posty: 75
Rejestracja: 08 Mar 2018, 16:09

 

PostPiotr K. | 01 Paź 2018, 22:03

Winietowanie a punktowość gwiazd to dwie różne rzeczy :) Z winietowaniem chodzi o to, że we wszystkich ogniskowych oprócz 24 mm widać wyraźnie ostrą czarną granicę pola widzenia (której średnica robi się coraz mniejsza, ale wciąż jest to ostra i wyraźna krawędź). Natomiast przy 24 mm widać, że pole widzenia zawarte w obrębie tej ostrej granicy jest dodatkowo zawężane przez koniec tulejki, w której poruszaja się dolny zespół soczewek zooma. Wygląda to tak, że przy krawędzi pola widzenia pojawia się dodatkowy okrągły nieostry cień, dodatkowo zawężający pole widzenia. Nie wiem, jak to lepiej wytłumaczyć, musiałbym chyba narysować, a nie mam teraz takiej możliwości... :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Postkmk | 03 Paź 2018, 21:53

No nie wiem, dziś dobre niebo, zrobiłem specjalne testy pod to winietowanie...
Moooże pomiędzy 18 a 24 mm coś takiego występuje, ale słabo to widać i to jest parę milimetrów obrzeża ściemniającego się
Uciążliwość żadna. Może dlatego u mnie jest tak dobrze że mam wpięty ten okular jako 2" ? Nie znam się.
Natomiast w okolicach 8-12 coraz bardziej mi się podoba. Szeroko jest i kontrastowo.
Zoomik który miałem miał cechę im mniej "mm tym gorzej", tu jest odwrotnie.

Pozdrawiam,
K.
 
Posty: 75
Rejestracja: 08 Mar 2018, 16:09

 

PostSeneszal | 05 Paź 2018, 18:15

A jak myślicie. Będzie dobrze działał z 14" Newtonem? Szukam czegoś do większych powiększeń i zastanawiałem się nad ESem 8,8mm. Ale może Zoom? Załatwiłby przy okazji również średnie powiększenia.
GSO 8", Sky-Watcher 14" GOTO;
Luminos 23 mm ES 8,8 mm + kitowce 25 mm, 10 mm, 6 mm i 4 mm
 
Posty: 9
Rejestracja: 09 Cze 2012, 18:43
Miejscowość: Łódź/Koluszki

 

PostSoczi | 05 Paź 2018, 18:41

A nie lepiej tobie zastosować barlowa 2" GSO do tego Luminos 23mm? Do takiego mega lustra to trzeba już okulary i z wyższej półki i z dużym polem widzenia żeby rozkoszować się w pełni widoczkami dobrze przesyconych światłem obiektów :idea:
Zoomek bardziej do travelerka by się przydał bo i za dnia do przyrody i krajobrazów bardzo użyteczny.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat