OKULAR MEADE 5000 UWA 24mm.

PostKrzysztof_P | 30 Gru 2009, 21:44

Witam. Po dłuższym namyśle i po paru tygodniach oczekiwania stałem się szczęśliwym posiadaczem okularu MEADE serii 5000 UWA 24mm. Koncepcja była taka iż mieszkając w mieście przy średnio i bardzo zaświetlonym niebie szukałem okularu do swojego C10N 254/1200 , który dałby mi żrenicę wyjściową około 5mm z dużym polem widzenia. Takim właśnie okularem okazał się być mój nowy nabytek. Przy parametrach mojego obecnego telepa otrzymuję żrenicę wyjściową około 5,1mm z polem widzenia około 1,7*.Może trochę parametrów podawanych przez producenta:

Waga około 1000g
Średnica 2"
Ogniskowa 24mm
Pole własne 82*
ER 17,6mm
Liczba elementów 6
Cena u polskich dystrybutorów w granicach 1900zł

Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne okular pięknie wykonany , pełny profesjonalizm i estetyka.
Doskonale leży w dłoni ze względu na pokrycie gumą i na specyficzny w przekroju poprzecznym kształt zaokrąglonego trójkąta.
Zaślepki doskonale przylegają po obu stronach i niema problemów z zakładaniem czy ściąganiem gdyż od strony oka muszla jest lekko ścięta przez co mamy wpływ na mocowanie zaślepki.
Kolejnym udogodnieniem jest regulowana muszla oczna która pracuje bardzo płynnie.
ER przy patrzeniu dziennym wydaje się bardzo przyzwoity , niema problemów z przyklejaniem oka do soczewki aby ogarnąć cale wspaniale 82*pola okularu.
Diafragma nie rysuje się idealnie ostro ale odznacza się stanowczo choć jest problem aby ujrzeć ją całą ze względu na wspomniane pole.
Warstwy pięknie z zieleni przechodzą w błękit oczywiście FMC.
Rzutując białe światło na kartkę papieru nie stwierdziłem jakichś nieprawidłowości co świadczy o dobrej transmisji i jakości warstw. Czego mi tylko teraz brakuje to odrobinę pogody aby okular zaliczył pierwsze światło. Postaram się zamieścić jakieś foto okularu lecz nie obiecuję.
Na pewno natomiast podzielę się z Wami wrażeniami z obserwacji jak tylko dopisze pogoda której nam Wszystkim teraz brakuje.Na razie biorę go i idziemy razem spać :lol: :lol: :lol: .

Pozdrawiam Wszystkich Krzysztof P. z Krakowa.
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkrzych | 03 Sty 2010, 20:28

No i możesz już coś powiedziec. Lepszy od LVW? Podaj linka skąd kupowałeś.
SW 200/1000+MON-2
Omni 4, LV5, BGO 7,9 SPL MEADE S.5000 9mm, SWAN 15, BGO 18, W70 25mm
UHC, UHC-S, OIII, Moon&skyglow, Polaryzacyjny
 
Posty: 242
Rejestracja: 03 Lut 2009, 00:59

 

Postpolaris | 03 Sty 2010, 20:41

Krzysztof_P napisał(a):ER przy patrzeniu dziennym wydaje się bardzo przyzwoity , niema problemów z przyklejaniem oka do soczewki aby ogarnąć cale wspaniale 82*pola okularu.

Krzysztof_P napisał(a):Diafragma nie rysuje się idealnie ostro ale odznacza się stanowczo choć jest problem aby ujrzeć ją całą ze względu na wspomniane pole.


Fajnie, że sypiasz ze swoimi okularami, ale to jak w końcu jest z tym ER? Nie ma problemu z ogarnięciem całego pola do diafragmy czy jednak jest? :)
polaris
 

PostIgnisdei | 03 Sty 2010, 22:01

polaris napisał(a):
Fajnie, że sypiasz ze swoimi okularami, ale to jak w końcu jest z tym ER? Nie ma problemu z ogarnięciem całego pola do diafragmy czy jednak jest? :)



Jak to było?
"Złapał kozak Tatarzyna ,a Tatarzyn za łeb trzyma" :lol:
Ignisdei
 

PostKrzysztof_P | 04 Sty 2010, 15:47

Witam. Dzisiaj w końcu jest pogoda i mam nadzieje iż utrzyma się do nocy. Dzienny test zaliczony "ER" przy obserwacjach dziennych Ok , to znaczy w granicach 15mm trochę mniej niż deklaruje producent-17,6mm. Ogólnie na razie bardzo pozytywnie , komfort obserwacji jest spory i pole 82* można ogarnąć choć trzeba się porozglądać. Regulowana muszla oczna to duży plus dla tego modelu , ponadto jej kształt i wymiary doskonale spełniają swoją rolę. Jutro myślę iż napiszę Wam o nocnych dzisiejszych spostrzeżeniach. Pozdrawiam Krzysztof. :D
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 06 Sty 2010, 13:49

Witam. Wczorajszej nocy przez większą dziurę w chmurach udało mi się trochę polukać na M42 i Marsa. Okular jest komfortowy pod względem ER pod tym względem niema co narzekać , bez problemu można ogarnąć całe wspaniałe pole. Na Marsie nie stwierdziłem żadnych odblasków , szkoda iż Jowisz jest już tak nisko gdyż wtedy moja ocena pod tym względem była by bardziej miarodajna. Piszę o odblaskach gdyż niestety w ostatnim czasie mając serię LVW 8,13 i 22mm niestety stwierdziłem tą przypadłość u tych szkiełek w postaci pojawiającego się duszka koło planet i faktycznie odblasków o których czytałem również na testach " ASTRONOCE ". Niestety ta przypadłość zdyskwalifikowała u mnie te okulary pod względem obserwacji planet w dużym polu z ich satelitami w tle. Na Księżycu również był ten efekt ale powiedzmy pomijalny gdyż najczęściej spoglądam na samą powierzchnie a nie brzeg tarczy. Teraz najważniejsza sprawa , jak okular jest skorygowany aby ładnie punktował gwiazdy. Otóż w porównaniu do LVW 22mm mamy większe pole własne , to jak przesiadka z Plossla o polu 50* na LVW o polu 65. W tym przypadku przechodzimy z 65* na 82* z tym iż ogniskowa też jest dłuższa gdyż nie 22mm lecz 24mm przez co żrenica wyjściowa też rośnie akurat w tym przypadku na korzyść z 4,6mm na 5,1mm. Powiedzmy że jak dla mnie LVW ładnie punktuje z moim C10N tak w 90% pola potem widoczne małe rozmycie gwiazd i abberacja przy samym brzegu tak w MEADE 24mm pięknego pola mamy 85% i potem pojawia się niewielkie rozmycie gwiazd z punktów na małe przecinki ale nie występuje przy brzegu efekt abberacji który ma miejsce w LVW. Wspomniane rozmycie nie jest widoczne na słabszych gwiazdach dlatego uważam iż jak w przypadku LVW jest pomijalne. Jednak pod względem kontrastu i transmisji okular jest lepszy od LVW 22mm. Możliwe iż jest to spowodowane dłuższą ogniskową i większą żrenicą ale to samo spostrzeżenie miałem gdy porównywałem ze sobą okular WIDE FIELD Tele Vue 24mm i LVW 22mm. Na korzyść TELE WUE transmisja i kontrast natomiast LVW 22mm lepiej punktował gwiazdy w większym od TV polu. Na razie tyle z pierwszych spostrzeżeń ale na pewno mogę powiedzieć iż okular godny rozpatrzenia zakupu.
Pozdrawiam Krzysztof. p.s. Prawda iż cena jest wyznacznikiem jakości sprawdza się w 100%
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postpiotrkusiu | 10 Sty 2010, 22:29

ATM And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 978
Rejestracja: 16 Sie 2009, 20:19
Miejscowość: Giżycko

PostConscious | 11 Sty 2010, 00:05

Sale Price: $129.98 to $649.98
http://allegro.pl/epiphone-ej-200-bk-czarna-stan-idealny-od-lutnika-i1407998781.html
 
Posty: 465
Rejestracja: 07 Gru 2009, 18:59
Miejscowość: Gdańsk

 

Postkrzych | 11 Sty 2010, 00:59

+ cło+VAT+transport
SW 200/1000+MON-2
Omni 4, LV5, BGO 7,9 SPL MEADE S.5000 9mm, SWAN 15, BGO 18, W70 25mm
UHC, UHC-S, OIII, Moon&skyglow, Polaryzacyjny
 
Posty: 242
Rejestracja: 03 Lut 2009, 00:59

 

Postpiotrkusiu | 11 Sty 2010, 08:07

Chyba, ze prywatnie sobie sprowadzisz w paczce...

No ale wiecie co... ponad 100% różnicy w cenie to lekka przesada
Do tego za 200-300zł więcej (przy tej kwocie relatywnie niewiele) można znaleźć Naglera co prawda 26mm- ciekawe który lepszy?
ATM And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 978
Rejestracja: 16 Sie 2009, 20:19
Miejscowość: Giżycko

PostKrzysztof_P | 11 Sty 2010, 12:44

Witam. Można kupić ten okular średnio za 400S do tego koszt przesyłki i cło , wychodzi około 1400-1500zł jeżeli ma Ci kto kupić i wysłać. Używki wychodzą około 1200zł. W ASTROSHOP są po 420 EURO to około 1700zł. Pozdrawiam Krzysztof.
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postpiotrkusiu | 11 Sty 2010, 20:25

Krzysztof_P napisał(a):Witam. Można kupić ten okular średnio za 400S do tego koszt przesyłki i cło , wychodzi około 1400-1500zł jeżeli ma Ci kto kupić i wysłać. Używki wychodzą około 1200zł. W ASTROSHOP są po 420 EURO to około 1700zł. Pozdrawiam Krzysztof.
710836
Przepraszam, że w Twoim wątku tak śmiecę, ale zaszokowała mnie ta cena... 1900zł

Zaszokowała do tego stopnia, że postanowiłem dokładniej sprawdzić co i jak z tym Vat-em i cłami.
Więc tak- okular kosztuje 290$ wysyłka w stanach free ( ok. 812zł) w Kraju nad Wisłą "musisz" zapłacić cło - 3% i VAT 22% czyli razem mamy jakieś 1020zł. To oczywiście jeśli mamy znajomych lub rodzinę w USA jest łatwe - trzeba doliczyć jeszcze koszt wysyłki do nas- czyli ok 100-150zł. Suma wychodzi poniżej 1200zł :?

Co więcej złapałem kilka informacji:
1. Jeśli cena towaru z poza Unii nie przekracza 175 ojro 710zł) to nie płacimy cła
2. Jeśli paczka z USA będzie nadana jako "bezwartościowa" lub inaczej mówiąc jako gift to nic nie płacimy- ani cła a ni VAT (tak mi podpowiedziała o dziwo :!: przemiła Pani z UC - oczywiście nie wolno z tym przesadzać, bo zapłacimy należne podatki i kilkaset zł mandatu).

Wiem, że teleskopu czy montażu nikt tak nie sprowadzi ale mniejsze graty w połowie czy 2/3 ceny wydaje się ciekawą opcją.

Pozdrawiam
ATM And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 978
Rejestracja: 16 Sie 2009, 20:19
Miejscowość: Giżycko

PostKrzysztof_P | 11 Sty 2010, 20:37

Witam. Oczywiście jeżeli masz możliwość to ściągaj , wszystko prawie się zgadza jak piszesz , ja ściągnąłem ale cło mnie nie minęło. Jutro może uda mi się wrzucić fotki , okularek nówka.

Pozdrawiam Krzysiek.
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 12 Sty 2010, 13:53

Witam. Fotki okularu są w wątku Sprzedam OTA 10" Celestrona , gdyż sprzedaje teleskop i okular. Okazja nabycia lepszej tuby trochę mnie zaskoczyła. Okularek bardzo dobrze sprawdza się w tym zestawie.
Pozdrawiam Krzysztof.
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat